Причини, форми та симптоми бактерії пілорі

Кілька десятиліть тому медицині була невідома точна причина розвитку виразки шлунка і кишечника. Майже півстоліття тому вчені відкрили негативну дію helicobacter pylori - бактерії, що живе в травному тракті людини. Імунна система утримує її концентрацію в допустимих межах, але при сприятливих умовах бактерія розмножується, пошкоджуючи слизову оболонку шлунково-кишкового тракту.

Хелікобактер пілорі є унікальною шкідливу бактерію, яка викликає серйозне захворювання хелікобактеріоз. Таке небезпечне захворювання шлунка також характерно для дванадцятипалої кишки. Ця незвичайна бактерія живе в особливому пілоричному відділі шлунка, за рахунок чого вона стала так називатися. Доведено, що вона легко протистоїть потужному руйнівній дії типовою кислотного середовища шлунка. За допомогою своїх джгутиків дана бактерія без праці переміщається в слизових стінках шлунка, а також може на них закріплюватися.

Хелікобактер пілорі спричиняє численні захворювання шлунково-кишкового тракту. При розмноженні ці мікроорганізми згубно впливають на всі клітини шлунка, що призводить до різних запальним процесам. До них можна віднести не тільки гастрити і виразки, а й рак. На сьогоднішній день знищення таких небезпечних бактерій дозволяє запобігти неминуче розвиток багатьох патологій.

Зміст статті:

 • Що означає "хелікобактер пілорі"?
 • симптоми хелікобактер
 • Причини зараження хелікобактер пілорі
 • Як виглядає хелікобактер пілорі?
 • Як передається бактерія хелікобактер пілорі?
 • Чим небезпечна бактерія?
 • діагностика
 • Лікування і профілактика хелікобактеріоза
 • Наслідки відсутності лікування

Що означає "хелікобактер пілорі"?

Бактерія хелікобактер пілорі широко поширена в людській популяції. Існують статистичні дані, з яких випливає, що вона є у 60% людей. Агресивна для інших мікроорганізмів кислотність шлункового соку не представляє для неї ніякої небезпеки. Це звичайне місце існування для бактерії, в якій вона існує багато років, руйнуючи слизову травного тракту. Такий вплив стає фактором розвитку виразки шлунка і тонкого кишечника, гастриту, дуоденіту, в ускладнених випадках об'єднуючи ці захворювання. Тривало існуюче виразка здатне перетворитися в ракову пухлину.

Не всім інфікованим переносникам цього захворювання показана антибактеріальна терапія. Мінімальна кількість бактерій не може завдати шкоди організму людини, так як їх стримує імунна система. В окремих випадках імунітет слабшає.

Фактори ослаблення захисту:

 • надмірне фізичне перенапруження;

 • психоемоційні перевантаження;

 • інфекції;

 • зловживання шкідливими звичками;

 • малорухливий спосіб життя;

 • нездорове харчування: включення в раціон копченостей, маринадів, спецій, кислої їжі, що дратують слизову оболонку і створюють на ній дефекти;

 • порушення режиму харчування: рідкісні прийоми їжі у великих обсягах, їжа всухом'ятку.

На початкових стадіях захворювання розвивається гастрит, згодом переростає в виразку. Виразкова хвороба загрожує проривом стінки шлунка і кишечника, розвитком кровотечі або онкологічної патології. Ці перетворення спричиняють структурні зміни в інших органах шлунково-кишкового тракту: в печінці, в підшлунковій залозі.

До 1970 року вважалося, що запальні процеси слизової шлунково-кишкового тракту і виразку шлунка викликають стресові фактори і порушення раціону харчування. Щоб довести, до чого призводить зараження хелікобактер пілорі, її дослідник австралійський вчений Б. Маршалл випив концентрат цієї культури. Під час дослідження було встановлено, що через кілька днів у нього розвинувся гастрит. За свою роботу Баррі Маршал і його колектив були в 2005 році удостоєні Нобелівської премії.

При діагностуванні захворювань шлунка і кишечника гастроентеролог направляє пацієнта на діагностичне дослідження. Мета діагностики - знайти збудника інфекції та оцінити завдану нею шкоду.

Методи діагностування:

 • аналіз шлункового соку;

 • біопсія слизової шлунка;

 • аналіз крові на біохімію;

 • ПЛР-тест на виявлення антитіл до helicobacter pylori в сироватці крові.

Полімеразна ланцюгова реакція допоможе виявити зараження навіть при мінімальних концентраціях бактерії в організмі людини.


симптоми хелікобактер

Основними насторожують симптомами, які безпосередньо свідчать про зараження бактерією хелікобактер пілорі, вважаються часто повторювані сильні болі в області шлунка. Найчастіше болі локалізуються натщесерце, зменшуючись після прийому їжі. Такі симптоми говорять про утворення виразок і ерозій на стінках.

Слід згадати, що при хеликобактериозе пацієнти нерідко скаржаться на печію і тяжкість в шлунку, а також можна спостерігати погану перевариваемость жирної м'ясної їжі. При запущених станах можна відзначити нудоту і в рідкісних випадках блювоту. Для визначення наявності бактерій використовують особливий тест, який за допомогою біохімічних реакцій визначає зміст імуноглобулінів в сироватці крові. Крім цього, показана ендоскопія і дихальний тест.

Навіть якщо збудника інфекції поки не знайшли при діагностиці, заражений бактерією людина помічає у себе короткострокові ознаки диспепсії.

 • Як проявляється клініка захворювання:

 • Голодний болю низької інтенсивності, що знижуються після їжі;

 • Нудота, рідше блювота;

 • відрижка;

 • Метеоризм, здуття.

Цілком можливо, що інтенсивність цих проявів знизиться, і багато років людина буде впевнена, що тон здоровий, але при збігу чинників ризику колонія бактерій активізує свою руйнівну роботу. Це куріння, зловживання алкоголем, інфекційне зараження, інші причини, що знижують імунітет.

Після відкриття провідну роль хелікобактер в розвитку гастроентерологічних захворювань частота рецидивів гастриту і виразкової хвороби знизилася в 10-12 разів. В даний час без діагностики на присутності бактерії в організмі хворого не починається лікування цих захворювань.


Причини зараження хелікобактер пілорі 

Бактерія абсолютно не може жити на відкритому повітрі. Як правило, вона передається через слину і слиз людини при контакті. Зазвичай зараження відбувається побутовим шляхом через посуд і стандартні засоби особистої гігієни, а також через поцілунки. Відомо, що в групу ризику завжди потрапляє сім'я і друзі, які часто контактують з хворим.

При попаданні в шлунок людини через стравохід така бактерія не гине, незважаючи на дію соляної кислоти. Бактерії легко проникають в слизові оболонки, руйнуючи тканини, що викликає порушення нормального функціонування. При цьому запалюється слизова шлунка, а потім розвиваються ерозії, гастрити і виразки. Вважається, що при відсутності лікування істотно збільшується ризик появи раку шлунка.

Оскільки найбільш ймовірний шлях потрапляння бактерії в організм людини - це контакт зі слиною і слизом хворого, існують такі причини зараження:

 • поцілунки;

 • Використання загальної посуду, предметів особистої гігієни;

 • Перехід бактерії від матері до дитини.

Найчастіше ризику зараження піддаються родичі, друзі, члени сім'ї переносника інфекції. Перехід бактерії від одного носія до іншого підвищується при недотриманні елементарних норм гігієни, низький рівень культури. У групі ризику жителі комунальних квартир, гуртожитків, соціальних установ, а також медики. У розвинених країнах небезпека розвитку хеліобактеріоза набагато менше, ніж в державах з низьким рівнем життя. У Росії соціальна карта поширення хелікобактер парадоксальна - випадки захворювання на виразку і гастрит з причини зараження цією бактерією нерідко зустрічаються в забезпечених сім'ях.


Як виглядає хелікобактер пілорі? 

При такій поширеності захворювання цілком закономірно поцікавитися, що це таке helicobacter pylori? Ось короткий опис мікроорганізму: це спіралеподібна бактерія, що має з одного кінця джгутики. Ці джгутики допомагають хелікобактер переміщатися в травній системі, закріплюватися на слизовій оболонці шлунка. Бактерія здатна трансформувати свою форму з спиралевидной в овальну або круглу.

Термін helicobacter pylori походить від назви місця її локалізації - пілоричного відділу шлунка. Бактерії пристосовані до існування в кислому середовищі шлункового соку, вони існують без доступу кисню. Щоб соляна кислота шлунка не пошкодила хелікобактер, вона виділяє спеціальні ферменти, оточуючи нею себе, знешкоджуючи шлунковий сік. Джгутики мікроорганізму проникають крізь слизову оболонку до клітин пристінкового шару, порушуючи цілісність захисного середовища.

Характеристика діяльності бактерії була б неповною без опису патогенезу helicobacter pylori. Саме клітини пристінкового шару шлунка і кишечника є джерелом харчування для бактерії. Вона руйнує їх, попутно виділяючи аміак і токсичні речовини, отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності. Захисна система організму у вигляді нейтрофілів прагне знищити патогенні мікроби, але спрямовує свою енергію ще й на клітини слизової оболонки, з якої вже взаємодіяла бактерія.

Проникаючи крізь дефекти слизової, соляна кислота активно діє на непристосовані до цього тканини, викликаючи виразку. Скільки живуть хелікобактер пілорі? Бактерія може існувати в пілоричному відділі шлунка і в його цибулині протягом декількох десятиліть, до тих пір, поки хворий не пройде курс антибактеріальної терапії. Поза людським організмом вона живе дуже нетривалий час, гине дуже швидко.


Як передається бактерія хелікобактер пілорі?

Зараження helicobacter pylori відбувається контактним способом, через слину переносника інфекції. Цілком можливий, хоча набагато рідше інший аліментарний шлях зараження: через їжу або рідину. Повітряно-крапельним шляхом ця інфекція не передається. Контактно-побутовий шлях зараження дає можливість вважати хелікобактер "сімейним мікробом", коли при виявленні її у одного члена сім'ї можна з великою часткою ймовірності (в 95% випадків) вважати, що хеліобактеріоз є і у інших.

Найбільш ймовірні способи передачі бактерії:

 • ятрогенний - при діагностичних процедурах, в яких беруть участь недостатньо добре оброблені інструменти, при ендоскопії;

 • фекально-оральний - при попаданні в організм людини забруднених продуктів, води, що мали контакт з каловими масами переносника інфекції;

 • орально-оральний - з поцілунками, при користуванні чужою зубною щіткою, невимитие столовими приборами в їдальнях і кафе.

Існує теоретична можливість передачі бактерії від домашніх тварин: свині, корови, кішки і собаки, а так само від мавп.


Чим небезпечна бактерія?

Існує два механізми патогенного впливу хелікобактер пілорі на організм людини.

Чим небезпечна бактерія:

 • ендотоксини helicobacter pylori надають негативну дію на тканини, ушкоджуючи ендотелій, що вистилає зсередини судини, вражаючи гладком'язових мускулатуру;

 • при її впливі активізуються імунно-запальні реакції, виникають асоційовані патології.

З впливом бактерії травна система стає функціонально недосконалою, так як порушується захисна функція слизової шлунка і в кров всмоктуються речовини, до того що не надходять у неї. При тривалому існуванні в шлунку хелікобактер пілорі порушується моторика шлунково-кишкового тракту, порушується синтез гормонів, стимулюючих перистальтику шлунка і кишечника.

Колонії бактерій витісняють корисні мікроорганізми травної системи, провокуючи розвиток дисбактеріозу. Тривалий перебіг викликаного нею хронічного гастриту призводить до атрофії слизової і утворення на ній вогнищ метаплазії, коли типове покриття стінки шлунка і кишечника трансформується в атипові клітини. На додаток до цих змін знижується секреція шлункового соку, що виконує захисну функцію, перешкоджає розвитку новоутворень. Всі ці фактори стимулюють розвиток раку шлунка, рідше - кишечника.

Небезпека цього стану полягає в тому, що хворий може не відчувати вираженого болю, особливо, якщо рак виникає на тлі атрофічного гастриту. Набагато частіше він відчуває відразу до білкової їжі, слабкість, дратівливість, депресивний стан, втрачає інтерес до навколишнього.


діагностика

У деяких хворих при захворюванні хелікобактеріозом певні симптоми можуть не спостерігатися. Для визначення наявності бактерій використовуються особливі тести. Показаний гістологічний і спеціальний уреазний аналіз для виявлення хелікобактер пілорі.

Цитологічне дослідження засноване на отриманні мазків-відбитків, які взяті при ендоскопії, а також для даної процедури необхідні біоптати слизової оболонки особливого антрального відділу шлунка. Як правило, біоптат беруть прицільно з тих ділянок, де візуально найбільш виражені відхилення від норм. Спеціаліст в таких областях може спостерігати гіперемію і набряк. Найчастіше спіралеподібні хеликобактерии розташовуються в центрі слизу.

Таке цитологічне дослідження визначає три основних ступеня обсіменіння слизових бактеріями. При наявності менше 20 мікробних тіл діагностується слабка забрудненість, яка не викликає тривоги за здоров'я людини. Виявляють також клітинну інфільтрацію при виявленні мікроорганізмів в мазках-відбитках та плазматичних клітинах.

Залежно від кількості певних клітинних елементів можна побічно судити про вираженого ступеню активності і запальному процесі. Крім цього, таке дослідження виявляє проліферативні процеси в слизових, дисплазії і метаплазії, а також різні злоякісні утворення. Однак цитологічний метод не дає уявлення про структуру слизових оболонок.

Спеціальний уреазний тест вважається ефективним експрес-методом, який головним чином заснований на активності представлених мікроорганізмів. Його роблять за допомогою особливого гелю-носія, що містить сечовину, спеціальний бактеріостатичний агент і особливий фенол-рол в якості необхідного індикатора. Такий pH індикатор дозволяє робити точні висновки про конкретний стан слизових оболонок шлунка. Біоптат слизової, отриманий в результаті ендоскопії, також поміщають в цей тест.

У вкрай рідкісних випадках тест показує помилково негативні результати, що можливо при слабкості хелікобактерної інфекції. Для підвищення достовірності фахівці зазвичай застосовують гістологічний і уреазний методи. Після проведеного антибактеріального лікування їх слід повторити. При необхідності може бути призначений повторний курс комбінованої терапії антихелікобактерного типу, що дозволить уникнути швидких рецидивів хвороби.

Спеціальний дихальний тест неінвазівен і безпечний. Він дозволяє без зусиль визначити рівень колонізації заселеності слизових даними мікроорганізмами. Такий аналіз вважається оптимальним для повноцінного контролю ерадикаційної терапії. Це дослідження слід проводити натщесерце. Спочатку беруть спеціальні проби фонового повітря, що видихається, а потім після легкого сніданку використовують тестовий субстрат.

Різні гістологічні методи призначені для швидкого виявлення хелікобактерій в біоптатах, дозволяючи одночасно вивчити морфологічні зміни. Метод яскравого забарвлення по Гимзе є найдоступнішим і простим. За допомогою даного тесту мікроорганізми добре помітні на поверхні епітелію і в глибині ямок. Інший гістологічний метод точної гібридизації ДНК чутливий і високоспеціфічен. Він дозволяє ідентифікувати численні штами хелікобактер пілорі.

Для діагностики також застосовуються і інші методики. До них можна віднести імунологічний і мікробіологічний методи, полімеразної ланцюгової реакції, а також визначення антигену в калі. Як правило, на аналіз беруть кров і результати ендоскопії, а також досліджують дихання і кал.

По темі: Тест на хелікобактер пілорі: види тестів і розшифровка


Лікування і профілактика хелікобактеріоза

Основне лікування хелікобактеріоза головним чином передбачає тривале проведення необхідної комплексної терапії, яка спрямована на знищення шкідливих мікроорганізмів у шлунку людини (докладніше про схему лікування).

Саме ця умова є необхідною для повноцінного загоєння всіх ерозій і виразок на слизових оболонках. Навіть якщо симптоми захворювання не проявляються, це не є повним лікуванням. Бактерії здатні тривалий час не проявляти себе, при цьому вони зберігаються на стінках шлунка в пасивному стані.

Слід зазначити, що на розвиток даного захворювання безпосередньо впливає спосіб життя конкретної людини. При куріння і зловживання спиртним, при неправильному харчуванні і постійному нервовому перенапруженні ризик інфікування істотно зростає. Для лікування пацієнта показана комплексна терапія, що включає використання сучасних антибіотиків і спеціальні лікарські засоби для відновлення слизових.

Обов'язкове лікування показано при мальтоми шлунка, атрофічних гастритах, резекції шлунка при онкологічних утвореннях, а також при виразкових станах шлунка і дванадцятипалої кишки. Воно може застосовуватися не тільки в період загострення, але і при ремісії хвороби.

Всі схеми лікування даної хелікобактерної інфекції обов'язково включають не менше трьох лікарських препаратів. Як правило, в їх число входять два ретельно підібраних антибіотика і спеціальний інгібітор протонної помпи. При подвійній схемі лікування в більшості випадків буде неефективним. Тому досвідчені фахівці завжди підбирають потрійну схему ерадикації. Тривалість даного лікування становить сім днів. Одним з найбільш швидкодіючих фармакологічних препаратів антисекреторного і антибактеріального типу вважається Паріет. Його включають в комплексну терапію, призначають не менше двох разів на добу. Уже в першу добу такого лікування помітний надійний антисекреторний ефект. Також немає необхідності в застосуванні даного лікарського засобу перед початком прийому антибіотиків, що є безсумнівним плюсом.

Для профілактики зараження цією інфекцією рекомендують щодня приймати сироп шипшини протягом одного місяця. Дозування повинна становити 1 ч.л. Після курсу лікування слід зробити двотижневу перерву і при необхідності профілактичний прийом препарату повторити.

Також не менш важливим етапом вважається дотримання строгих правил гігієни. Необхідно завжди мити руки перед кожним прийомом їжі, не використовувати брудний посуд і рушники. Не слід застосовувати чужі засоби особистої гігієни. При виявленні хелікобактеріоза у одного члена сім'ї, всі інші члени сім'ї підлягають обов'язковому обстеженню.

Чим лікувати хелікобактер пілорі в шлунку?

Комбінування препаратів доводиться виконувати для прискорення позитивної динаміки лікування, так як бактерія швидко адаптується до лікарського впливу.

Групи препаратів:

 • антибіотики: Азитроміцин, Кларитроміцин, Левофлоксацин, цефалоспорини, Амоксициллин, Флемоксин Солютаб, Аугментин, Амоксиклав;

 • препарати вісмуту для формування захисту пошкоджених тканин шлунка і кишечника: Де-Нол;

 • блокатори протонної помпи для зниження продукування соляної кислоти: Омепразол, Омез, Ультоп, Пантопразол, Нольпаза, рабепразол.

Крім використання препаратів хворому призначають лікувальну дієту, яка дозволяє часте дробове харчування, що виключає гостру жирну їжу, насичену спеціями. Забороняється палити, вживати алкоголь, включати в раціон солодощі, газовану воду.

Детальніше: Ефективні методики лікування хелікобактер пілорі


Наслідки відсутності лікування

Важливо знати до чого призводить самолікування хеліобактеріоза або ігнорування його симптомів. Тільки точна діагностика, проведена під керівництвом гастроентеролога, дозволить диференціювати хеліобактеріоз від інших патологій шлунково-кишкового тракту або інших соматичних патологій. Визначити тривалість курсу лікування, підібрати препарати з урахуванням протипоказань і побічних ефектів може тільки лікар за підсумками комплексної діагностики.

Зневажливе ставлення до свого здоров'я загрожує формуванням злоякісних пухлин шлунка і 12-палої кишки, проривом виразки, розвитком сепсису.

Доведено зв'язок хеліобактеріоза з наступними захворюваннями:

 • атеросклероз коронарних судин і головного мозку;

 • судинна форма мігрені;

 • хвороба Рейно;

 • аутоімунні захворювання: атопічний дерматит, рожеві вугри, гніздове облисіння (алопеція), залізодефіцитна анемія.

Під питанням зв'язок хеліобактеріоза з розвитком цукрового діабету, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту.

Оскільки бактерія є причиною появи серйозних патологій, не варто ставитися безвідповідально навіть до мінімальних симптомів неблагополуччя.