Причини і симптоми хелікобактеріоза

Що таке хелікобактеріоз?

Бактерією пілорі називається шкідлива бактерія, яка викликає хелікобактеріоз - небезпечне захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки. Мешкає бактерія в пілоричному відділі шлунка, звідки вона і отримала свою назву.

Відкриття цього мікроорганізму відбулося в 1983 році докторами Баррі Маршаллом і Робіном Уорреном, що зробили революцію в галузі медицини і отримали нобелівську премію за свої дослідження. Було доведено, що бактерія хелікобактер пілорі здатна протистояти руйнівній дії кислотного середовища шлунка, можливість чого раніше вченими заперечувалася. За допомогою джгутиків бактерія переміщається і ховається в слизової стінок шлунка, закріплюючись в ній і зберігаючись протягом багатьох років.

Саме хелікобактер викликає більшість захворювань шлунково-кишкового тракту. Розмножуючись, мікроорганізми згубно діють на клітини шлунка людини, викликаючи ряд небезпечних запальних захворювань (гастрит, виразка, рак шлунка). Знищити бактерію і запобігти розвитку небезпечних патологій можна за допомогою антибіотиків, що регулюють рівень кислотності шлунка.


причини хелікобактеріоза

Бактерії хелікобактер пілорі не можуть жити на повітрі. Вони передаються тільки через слиз і слину при контакті носія і здорової людини. Найчастіше зараження відбувається при використанні однієї і тієї ж посуду або засобів особистої гігієни, при поцілунку або від матері до дитини. Таким чином, до групи ризику потрапляє сім'я, друзі або співмешканці людини, що є носієм бактерії.

Потрапляючи через стравохід в шлунок людини, бактерія не гине під дією соляної кислоти. Вона проникає в слизову оболонку, яка покриває стінки шлунка, руйнуючи її тканини і порушуючи нормальне функціонування. Таким чином, слизова шлунка запалюється, розвивається гастрит, ерозії і виразки, збільшується ризик появи раку шлунка та інших небезпечних захворювань. Також порушуються захисні властивості оболонок шлунка і кишечника.


симптоми хелікобактеріоза

Насторожує симптомами, що свідчать про можливе зараження бактерією пілорі, є часто повторювані болі в шлунку. В основному біль приходить на голодний шлунок, а після прийому їжі заспокоюється. Це говорить про наявність ерозій і виразок, що утворилися на стінках шлунка. Також серед симптомів часто фігурує печія, посилюється з часом, тяжкість в шлунку, погана перевариваемость м'ясної їжі, нудота і блювота. При наявності зазначених ознак людині рекомендується пройти тест на хелікобактер пілорі, коли за допомогою біохімічних реакцій в сироватці крові визначають зміст імуноглобулінів. Для діагностики використовуються також дихальний тест і ендоскопія.


лікування хелікобактеріоза

Лікування хелікобактеріоза передбачає проведення комплексної терапії, спрямованої на знищення шкідливого мікроорганізму в шлунку. Це є необхідною умовою для загоєння ерозій і виразок.

Слід знати, що не всі носії бактерії пілорі відчувають симптоми захворювання. Тривалий час бактерія може ніяк не проявляти себе, зберігаючись в стінках шлунка в неактивному стані. Багато в чому на розвиток хелікобактеріоза впливає спосіб життя людини: паління, зловживання спиртним, неправильне харчування і нервове перенапруження.

Важливим етапом є також профілактика зараження бактерією. Обов'язково слід дотримуватися правил гігієни: мити руки перед їжею, не користуватися брудною загальним посудом і засобами особистої гігієни. Якщо у людини був діагностований хелікобактеріоз, всі члени його сім'ї обов'язково підлягають обстеженню.