Вегето-судинна дистонія - симптоми, типи ВСД і лікування

Діагноз вегето-судинна дистонія (ВСД) багатьма сприймається як щось несуттєве - скарги на слабкість і запаморочення вводять в оману. А результатом стає ігнорування цих симптомів і відсутність кваліфікованої медичної допомоги. Тим часом, лікарі наполягають - вегето-судинна дистонія відноситься до серйозних розладів в роботі організму, це збій в роботі всіх систем організму. Страждає, перш за все, вегетативна нервова система - саме вона відповідає за регуляцію показників артеріального тиску, роботу дихальних шляхів, продукцію гормонів, активність сечостатевої системи, та й взагалі від роботи вегетативної нервової системи залежить нормальний ритм життя людини. Необхідно не тільки знати, що таке вегето-судинна дистонія, а й вчасно діагностувати її, отримати адекватне лікування.

види ВСД

Всі характерні симптоми для вегето-судинної дистонії пов'язані, перш за все, з патологічними змінами в судинах. Саме від того, в якому тонусі вони знаходяться, і буде залежати класифікація розглянутого захворювання.

ВСД - гіпертонічний тип

Для такого виду характерний високий тонус судин, підвищений артеріальний тиск, а пацієнти скаржаться на прискорене серцебиття, приливи жару, головні болі і швидку стомлюваність.

ВСД - гіпотонічний тип

В цьому випадку прояви вегето-судинної дистонії будуть пов'язані з низьким тонусом судин - у пацієнтів діагностується низький артеріальний тиск. Характерні для вегето-судинної дистонії за гіпотонічним типом загальна слабкість, потемніння в очах, непритомність, раптові перепади артеріального тиску, нижні / верхні кінцівки майже завжди холодні.

ВСД - змішаний тип

Такий розвиток розглянутого захворювання характеризується нестійкістю, варіативністю тонусу судин. І свідчення артеріального тиску не матимуть чітке позначення - вони то стають занадто високими, то раптово знижуються до можливого мінімуму. Лікарі стверджують, що якщо у пацієнта діагностується ВСД за змішаним типом, то потрібно бути готовим до появи симптомів, характерних і для гипотонического типу захворювання, і для гіпертонічного.

ВСД - кардіальний тип

Цей вид розглянутого захворювання може діагностуватися у пацієнтів, які скаржаться на виражені болі в області серця. Вони не носять якийсь певний характер, можуть бути ниючими і пульсуючими, нерідко з'являється відчуття порушень в серцебитті. Причому, подібні періодично виникають больові відчуття в області серця не погіршують загальний стан здоров'я людини, а повноцінне обстеження виключає розвиток патології серця.

ВСД - ваготоніческій тип

Завжди супроводжується порушеннями в роботі дихальної системи. На тлі утрудненого дихання, неможливість зробити повноцінний вдих, у пацієнта починається зниження артеріального тиску.

Причини розвитку вегето-судинної дистонії

Справжні причини появи даного захворювання до цих пір не з'ясовані, але лікарі виділяють кілька факторів, які цілком можуть бути провокуючими. До таких належать:

 • спадковість - вегето-судинна дистонія в такому випадку буде розвиватися ще в ранньому дитинстві, але і в старшому віці вона залишається;
 • деякі соматичні захворювання хронічного характеру - наприклад, патології ендокринної, травної, серцево-судинної систем;
 • захворювання периферійної і / або центральної нервової системи;
 • хронічна перевтома;
 • схильність до стресів і депресій.

За статистикою найчастіше вегето-судинна дистонія розвивається на тлі неврозу, а єдиним проявом можуть стати симптоми простудного захворювання (класичної гострої респіраторно-вірусної інфекції). Якщо розглядати механізм розвитку даного захворювання на тлі неврозу, то можна вкластися в кілька пунктів:

 1. Людина переживає сильний стрес, особливо небезпечно це стан на тлі психологічного виснаження або перенапруги.
 2. Організм (зокрема - головний мозок) не в змозі впоратися з цією ситуацією і психіка просто "приховує" проблему.
 3. Але ж сигнал в головний мозок про патологію вже надійшов, і він починає проявляти проблему, впливаючи безпосередньо на внутрішні органи - у людини може раптово початися больовий синдром в області шлунка або серця тощо.

Лікарі стверджують, що до такого стану можуть привести регулярні стреси, неможливість / невміння висловити свої переживання словами, замкнутість людини, глибокі переживання на самоті. Погіршується стан і на тлі вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління, емоційної нестійкості.

Симптоми вегето-судинної дистонії

Проявлятися розглядається захворювання може по-різному - медициною виділені і описані кілька синдромів, які і вважаються ознаками вегето-судинної дистонії.

гіпервентіляціонний синдром

Цей синдром інтенсивний і характеризується прискореним диханням, затримкою дихання і недостатністю повітря. Хворі будуть відчувати відчуття задишки, на вдиху відбувається помилковий спазм гортані - людина думає, що починає задихатися. А такий стан обов'язково призводить до панічної атаки - смерті бояться абсолютно все. При гіпервентіляціонном синдромі відбуваються патологічні зміни навіть в крові - вона втрачає надто багато кисню, що призводить до пригнічення дихальної діяльності. результатом стають:

 • порушення чутливості навколо рота і біля носа;
 • зниження чутливості в стопах і кистях;
 • м'язові спазми без конкретної локалізації;
 • запаморочення.

порушення потовиділення

При вегето-судинної дистонії велика частина пацієнтів (до 89%) скаржиться на підвищене потовиділення. Виявляється цей синдром під час нападів - пітніють долоні, крапельки поту виступають на лобі і по всьому лиці, в періоди відсутності нападів процес потовиділення не порушений.

Серцево-судинний синдром (кардіоваскулярний)

Цей синдром при розглянутому захворюванні проявляється по-різному - він може бути інтенсивним і слабким. Але в будь-якому випадку пацієнти будуть скаржитися на порушення серцевого ритму (прискорене або уповільнене серцебиття), різкі перепади в показниках артеріального тиску. Часто при кардіоваскулярних синдромі присутні мерзлякуватість кісток і стоп, яскраво виражена блідість шкірних покривів ( "мармуровість"), приливи жару (вони імітують клімакс у жінок). У деяких випадках вегето-судинна дистонія проявляється кардіалгіческіх синдромом - для нього будуть характери:

 • болю в області серця різного характеру - ниючі, різкі, пульсуючі;
 • дискомфортний відчуття в області анатомічного розташування серця - вони важко піддаються опису з боку самого пацієнта.

Зверніть увагу: такі симптоми характерні і для стенокардії, але диференціювати два таких різних захворювання легко - кардіалгіческій синдром при стенокардії виникає виключно після фізичного навантаження, а при прийомі нітрогліцерину все проходить протягом декількох хвилин. При вегето-судинної дистонії цей же синдром виникає і в абсолютному спокої, а нітрогліцерин не дає очікуваного ефекту.

цисталгія

Виявляється прискореним сечовипусканням. Причому, це стан пацієнти ніяк не пов'язують з вживанням занадто великої кількості рідини, а лікарі не виявляють жодних порушень в роботі нирок і сечовидільної системи.

Синдром подразненої кишки

Вегето-судинна дистонія може дати про себе знати і больовим синдромом в животі (ниючі, спастичний дискомфортні відчуття), і порушенням стільця, і помилковими позивами до дефекації. Але у деяких пацієнтів на тлі прогресії розглянутого захворювання можуть з'явитися і дещо інші ознаки розладу травної системи. До таких належать:

 • порушення апетиту - може або зовсім зникнути інтерес до їжі, або, навпаки, початися обжерливість;
 • нудота і блювота, що виникають відразу після вживання їжі;
 • акт ковтання порушений - пацієнтові важко зробити навіть ковток води;
 • неінтенсивним біль в епігастрії або "під ложечкою".

Зверніть увагу: при таких проявах вегето-судинної дистонії у пацієнта повинні бути виключені соматичні захворювання шлунково-кишкового тракту - наприклад, виразкова хвороба шлунка / дванадцятипалої кишки.

Синдром порушення терморегуляції

Йдеться про нестійкою температурі тіла - пацієнт періодично відчуває мерзлякуватість, йому холодно навіть в теплому приміщенні. Деякі хворі, навпаки, відзначають спонтанне підвищення температури - це стан переноситься добре, характерні слабкість / сонливість / головні болі для респіраторно-вірусних або запальних захворювань відсутні. Зверніть увагу: іноді лікарі фіксують різну температуру тіла в лівій і правій пахви. Такий стан частіше зустрічається при розвитку вегето-судинної дистонії в дитячому віці.

Розлади сексуального характеру

У чоловіків відзначається порушення потенції, жінки скаржаться на відсутність оргазмів і зниження статевої активності. Але на цьому тлі статевий потяг до протилежної статі нікуди не зникає. Взагалі, всі перераховані симптоми, характерні для вегето-судинної дистонії, не можуть проявлятися одночасно і при будь-якому вигляді захворювання. Щоб знати про те, якого типу ВСД відповідають конкретні симптоми, рекомендуємо ознайомитися з таблицею:

Тип ВСД

характерні симптоми

ВСД за гіпертонічним типом Відзначається нудота і блювота, незалежно від прийому їжі. Зниження апетиту, аж до повної втрати інтересу до їжі. Періодично виникають головні болі неинтенсивного характеру. Пітливість підвищена, в період загострення ВСД сильно пітніють саме долоні. Присутній почуття страху, що не піддається логічному поясненню. Перед очима періодично з'являються "мушки".
ВСД за кардіальним типом Прискорене серцебиття. Періодично з'являються болі в області серця варіативного характеру. Аритмія. Уповільнене серцебиття. підвищена пітливість.
ВСД за гіпотонічним типом Зниження артеріального тиску. Загальна слабкість. Блідість шкірних покривів. Порушення дихальної діяльності - пацієнти не можуть зробити повноцінний вдих. Нудота і / або печія. Порушення стільця - діарея або запор.
ВСД за змішаним типом Аритмія, тахікардія. Напад страху близької смерті через проблеми в серцебитті. Порушення дихальної діяльності - пацієнтові не вистачає повітря. Больовий синдром з локалізацією в області серця. Переднепритомні стану - раптове запаморочення, потемніння в очах. Підвищена пітливість нижніх / верхніх кінцівок.
ВСД по ваготоніческому типу Серцебиття уповільнене. Слиновиділення підвищений. Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Зниження артеріального тиску. дихання утруднене.

Панічна атака при ВСД

Це ще один синдром, який буде характерним симптомом прояву вегето-судинної дистонії. Людина відчуває сильний переляк, відчуття наближення тривоги, його накриває хвиля страху. При цьому, організм-то посилає сигнали про небезпеку, але він не дає варіантів вирішення проблеми. Тому пацієнт відчуває сильний страх смерті, йому здається - серце зупиняється, дихання перехоплює. Примітно, що буквально через 10-15 хвилин панічна атака на тлі ВСД проходить, стан людини нормалізується.

Діагностика вегето-судинної дистонії

Коли людина звертається за медичною допомогою зі скаргами на вищевказані стану, то фахівець повинен виключити будь-яке соматичне захворювання - це робиться в першу чергу. Це означає, що пацієнтові треба буде пройти повне обстеження організму - від лабораторного дослідження крові / сечі / калу до комп'ютерної томографії. Наступний крок - відвідування лікаря-психоневролога. Тільки такий вузький фахівець може якісно попрацювати з пацієнтом і виділити причини, які спровокували розвиток розглянутого стану. І в даному випадку не варто соромитися, соромитися і ігнорувати відвідування психоневролога. По-перше, це далеко не психіатр і він не лікує виключно психічних хворих. А по-друге, без з'ясування причин такого стану не вийде провести адекватну, ефективну терапію.

Лікування вегето-судинної дистонії

Якогось конкретного, медикаментозного лікування даного захворювання не існує - все підбирається виключно в індивідуальному порядку. Психоневрологи допоможуть розібратися пацієнтові зі своїми внутрішніми проблемами, скорегують реакцію організму на викид адреналіну або інсуліну, неадекватна поведінка всіх органів і систем. Але крім цього, будуть дані наступні рекомендації:

 1. Навчитися працювати з будь-якої з методик релаксації - наприклад, займатися йогою.
 2. Оволодіти дихальною гімнастикою - це допоможе швидко привести в порядок нервову систему на початковому етапі розвитку нападу вегето-судинної дистонії.
 3. Грамотно розподіляти час відпочинку і роботи - не варто на догоду кар'єри або фінансового благополуччя відмовлятися від банального вихідного дня.
 4. Чи не "замикатися в собі" - потрібно постійно підтримувати спілкування з ким-небудь: це можуть бути родичі, друзі, колеги по роботі.
 5. Виключити з життя алкоголь - пам'ятайте, що він дає уявне відчуття полегшення стану, а насправді тільки збільшує кількість проблем.
 6. Відмовитися від сигарет / цигарок - для деяких пацієнтів це зробити виявляється складніше, ніж відмовитися від алкогольних напоїв. У такому випадку можна використовувати всі сучасні методи - нікотинові пластирі, спеціальні аерозолі, таблетки та жувальні гумки.
 7. Проводити гартують процедури - достатньо буде контрастного душу, щоб простимулювати / натренувати весь організм. 

Зверніть увагу: в особливо важких випадках лікар може призначити деякі лікарські препарати для стабілізації стану - це можуть бути антидепресанти, седативні засоби. Але такі призначення повинен робити тільки фахівець на основі обстеження пацієнта, підтвердження діагнозу - самостійно не можна вживати навіть найпростіші препарати, наприклад, валер'янку.

Особливості лікування вегето-судинної дистонії

Розглядається захворювання лікується дуже довго - потрібно бути готовим до того, що доведеться роками відвідувати фізіопроцедури, підтримувати абсолютно здоровий спосіб життя, періодично проходити терапію лікарськими препаратами. Але не можна сказати, що таке правило підходить абсолютно всім пацієнтам з вегето-судинною дистонією - хтось і після декількох сеансів у психоневролога приходить в норму, а хтось змушений постійно боротися з проявами захворювання. Якщо зважилися використовувати для нормалізації свого стану кошти з категорії народна медицина, то прислухайтеся до рекомендацій лікарів:

 • обов'язково отримаєте дозвіл на застосування того чи іншого засобу від лікуючого фахівця;
 • не забудьте виключити алергію на трави, квіти і плоди - саме з лікарських рослин готуються різні відвари з заспокійливу дію;
 • якщо вегето-судинна дистонія діагностована в дитячому віці, то використання в лікуванні народних засобів категорично заборонено;
 • в деяких випадках знадобиться виключити захворювання серцево-судинної системи - наприклад, цілителі рекомендують використовувати для зняття нападів розглянутого захворювання ванни з порошком гірчиці. Якщо у пацієнта є в анамнезі патологія серця або судин, то це може призвести до гіпертонічного кризу, відриву тромбу.

Вегето-судинна дистонія не повинна сприйматися, як легка втома - це серйозні порушення в роботі відділів нервової системи, які можуть привести до дуже сумних наслідків. Більш детальну інформацію про симптоми, лікування і профілактики вегето-судинної дистонії ви отримаєте, подивившись цей відео-огляд:

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії.