Таблетки і препарати для припинення лактації

З перших же днів життя основним джерелом харчування немовляти є материнське молоко. Для дитини материнське молоко - це найбільш цінне джерело необхідних для життя і розвитку речовин.

Більшість жінок у наші дні усвідомлюють цінність грудного молока і свідомо намагаються, як можна більш тривалий термін продовжувати природне вигодовування.

Але проблеми зі здоров'ям, брак часу і інші життєві обставини можуть стати причиною того, що грудне вигодовування стане просто неможливим. У цьому випадку постає питання про припинення годування грудним молоком. Так, наприклад, жінки, які страждають доброякісними новоутвореннями гіпофіза (аденоми) ще в період вагітності повинні проходити регулярний огляд у ендокринолога, оскільки і в період виношування, і в період лактації високий ризик розвитку новоутворень молочної залози.

Зрозуміло, ідеальний варіант і для здоров'я дитини, і для організму матері - фізіологічне природне вигодовування грудним молоком. При лактації відбувається нормалізація гормонального фону жінки.

У деяких випадках жінки з першого ж дня після пологів не вигодовують немовляти грудним молоком, проте воно продукується, оскільки це природний фізіологічний процес.

"Застій" молока в молочних залозах може бути небезпечний, до того ж приносить масу неприємних, болючих відчуттів матері. Тому при фактичному припиненні природного вигодовування слід якомога швидше перервати процес продукування молока.

Існує цілий ряд способів припинення лактації. Один з найбільш ефективних - прийом спеціалізованих препаратів.

Зміст статті:

 • Медикаментозні засоби для припинення лактації
 • Інші ліки для припинення лактації
 • Чому не можна самостійно приймати препарати?
 • Рекомендації щодо прийому таблеток для припинення лактації

Медикаментозні засоби для припинення лактації

Необхідність придушити "зрілу" лактацію може виникнути з тих чи інших причин: брак часу, стан здоров'я і т.д. У природних умовах лактація припиняється самостійно після закінчення певного терміну. Для цього не потрібно якихось спеціальних засобів або заходів. Тому медикаментозне переривання продукування грудного молока практикується в вкрай обмеженому числі випадків.

Багато препаратів діють радикально, одномоментно перериваючи вироблення грудного молока. Це не найкращим чином діє як на організм матері, так і на організм дитини (якщо він якийсь час був на природному вигодовуванні). Найкраще - поступове припинення процесу.

До препаратів вдаються в останню чергу. Причина тому - наявність великої кількості протипоказань і побічних ефектів від їх застосування. До всього іншого, матері не варто розраховувати на те, що продукування грудного молока припиниться в один момент. Тим самим, виникає досить неприємна ситуація: застій молока шкідливий і приносить масу хворобливих відчуттів, але при цьому діючі речовини препаратів концентруються в грудному молоці, тому прикладати дитину до грудей з моменту першого прийому ліків не можна ні в якому разі. 

В цілому, подібного роду препарати застосовуються тільки у виняткових випадках:

 • Переривання вагітності на пізніх термінах.

 • Важко протікає мастит (гнійний) з підтвердженою тенденцією генералізовані.

 • Наявність важких захворювань і патологій у матері: ВІЛ, туберкульоз, злоякісні новоутворення.

 • Захворювання у дитини: фенілкетонурія та ін.

У всіх інших випадках лікарі не рекомендують прийом спеціалізованих лікарських засобів, а якщо переривання лактації все ж необхідно - підходити до підбору засобів тільки під контролем фахівця.

Найбільш агресивні засоби, що містять гормональні речовини. Такі препарати "розхитують" гормональний фон і можуть стати причиною розвитку вторинних патологій.

Один з препаратів подібної дії - леводопа. Він став, свого роду, класичним, в справі припинення лактації і застосовується вже тривалий термін. Препарат активно загальмовує оборот дофаміну в організмі і знижує вироблення гормону-серотоніну (тобто препарат має виражену дофаминергическим дією).

Леводопа має масу важких побічних ефектів, тому на даний момент практично не застосовується. Раніше прийом препарату призначався за наступною схемою: 1 / 2г по 2 рази на добу. Курс прийому - 10 днів. Але, як уже сказано, препарат переносився пацієнтами досить важко, оскільки виникали множинні побічні ефекти: тахікардія, брадикардія, головний біль і запаморочення, втрата свідомості, нудота і ін. Леводопа істотно підвищує тиск, тому протипоказана гіпертонікам. Також препарат мав вираженим гепатотоксическим дією і пригнічував функцію нирок. Очевидно, що ціна прийому таких ліків могла бути високою.

В даний момент перевага надається препаратам, на основі специфічних жіночих гормонів (гестагенів і естрагенів), в деяких випадках в поєднанні з чоловічими статевими гормонами та препаратами, що пригнічують вироблення пролактину.

Гормональні препарати для припинення лактації

Незважаючи на те, що гормональні препарати порівняно безпечні, кількість побічних ефектів і протипоказань до їх застосування нітрохи не менше. прийом гормональних препаратів - завжди важкий удар по організму. Тому перед їх прийомом необхідно проконсультуватися з декількома профільними фахівцями: ендокринологом і гінекологом.

Препарати на основі жіночих статевих гормонів протипоказані при:

 • Дегенеративних і гіперпластичних процесах в молочній залозі.

 • Порушеннях менструального циклу (зараз або в минулому).

 • Оволосіння за чоловічим типом.

 • Підвищеному артеріальному тиску (гіпертонії).

 • флебологіческіх захворюваннях.

 • Ниркової, печінкової недостатності.

 • Цукровому діабеті обох типів.

Препарати на основі чоловічих гормонів (андрогени) самостійно не застосовуються, це може бути чревате статевою дисфункцією і масою ендокринологічних проблем. Вони використовуються тільки в комплексі з жіночими статевими гормонами. Основний медикамент - розчин пропінат тестостерону.

В інших випадках лікарі призначають медикаменти на основі гестагенів. Гестагени - специфічні активні речовини (гормони), що виробляються в другу фазу менструального циклу і не всьому протязі вагітності. Гестагени, як і естрогени протипоказані в зазначених випадках. Але в той же час, побічних ефектів у гестагенів набагато менше, тому в сучасній медичній практиці вони використовуються частіше.

Найбільш поширений препарат Норколут (норетистерон). Приймають його наступним чином: 20 мг на добу протягом перших трьох діб, потім дозу знижують до 15 мг і приймають в такому дозуванні препарат наступні 4 дні. Наступні 2 дні препарат приймають в дозуванні на 5 мг менше попередньої (10 мг). Таким чином, загальний курс лікування - 10 днів.

У деяких випадках рекомендуються інші препарати (Дюфастон і деякі інші).

Препарати-інгібітори вироблення пролактину

З усіх препаратів для припинення лактації найбільш безпечними визнані ті, які пригнічують вироблення гормону-пролактину. Пролактин синтезується в гіпофізі (це гіпофізарний гормон) і стимулює активну продукцію грудного молока у жінки.

Для пригнічення синтезу пролактину в медичній практиці використовуються два гормону: бромкриптин (торгова назва - Парлодел) і каберголін (торгова назва - Достинекс). Парлодел володіє інтенсивним ефектом за рахунок взаємодії з рецепторами органів ендокринної системи. Спосіб його застосування: 1 таблетка 2 рази на день (дозування - 2.5 мг на таблетку). Приймати бромкриптин слід протягом 14 днів.

Зрозуміло, без побічних ефектів не обійтися. Парлодел викликає головний біль, запаморочення, нудоту, падіння артеріального тиску при зміні положення тіла. Незважаючи на це, частота виникнення небажаних ефектів порівняно мала.

Є у препарату і ряд протипоказань:

 • Ураження серця (перенесений інфаркт, серцева недостатність та ін.).

 • Гіпертонічна хвороба 2-3 стадій.

В період лікування навіть здоровим людям рекомендується постійно контролювати рівень свого артеріального тиску. Також ні в якому разі не можна приймати препарат одночасно з іншими медикаментами, на основі алкалоїдів ріжків.

Інший варіант - прийом препарату Достинекс. На відміну від всіх перерахованих раніше препаратів, він володіє стрімким і інтенсивним ефектом, що проявляється мало не з перших годин після першого застосування.

Лише через 2-3 години з моменту прийому в крові змінюється концентрація гормону пролактину. Синтез його стрімко скорочується. Крім того, препарат має пролонговану дію: певний ефект навіть після одноразового прийому зберігається близько місяця.

Щоб придушити лактацію призначається по одній таблетці. Курс лікування - 2 дні. Таблетку необхідно поділити на дві частини і приймати по половині кожні 12 год.

У деяких випадках необхідно запобігти лактацію, не чекаючи її початку. Тоді препарат призначають в дозуванні 1 мг (ціла таблетка) протягом 2-х днів.

Крім протипоказань, які існують для Парлоделу, у Достинексу є ще кілька:

 • Захворювання шлунково-кишкового тракту: гастрит, кровотечі шлунка або кишечника, печінкова недостатність, гепатити, цироз печінки, виразка шлунка.

 • психічні захворювання.

 • Наявність хоча б одного з захворювань є абсолютним протипоказанням. Тому перед прийомом Достинексу важливо пройти повне обстеження у профільних фахівців.

Побічні ефекти при прийомі лікарського засобу проявляються вкрай рідко, однак вони все ж існують.

 • Порушення з боку нервової системи (вегетативні порушення): запаморочення, головний біль, перебої в роботі серця, нудота і ін.

 • Порушення з боку шлунково-кишкового тракту: загострення гастриту, тяжкість і біль в шлунку, диспепсичні прояви.

 • депресії.

 • Порушення з боку серцево-судинної системи: аритмія, зниження або підвищення артеріального тиску.

При індивідуальній непереносимості препарату або передозуванні можуть розвиватися психічні порушення: психози, галюцинації.

Перш ніж починати прийом спеціальних препаратів для придушення лактації рекомендується виключити наявність стану вагітності. У деяких випадках жінки спеціально переривають лактацію, щоб завагітніти, будучи вже вагітними. При вагітності застосування Достинексу або будь-яких інших препаратів строго заборонено.

Всі препарати для придушення лактації - дуже серйозні і можуть завдати непоправної шкоди здоров'ю. Тому, звичайно ж, самостійно призначати собі терапію не слід. Це загрожує важкими наслідками і для організму матері і для самого немовляти. Обов'язкова консультація з фахівцем.

Стратегія придушення лактації підбирається гінекологами і ендокринологами індивідуально. В даний момент найбільш широко застосовуються інгібітори пролактину, як найбільш безпечні з усієї групи препаратів для придушення продукції грудного молока. У практиці найбільше використовується каберголин, оскільки він легше переноситься пацієнтами, ніж бромкрептін. Однак, якщо спостерігається непереносимість або для прийому препарату у пацієнтки існують протипоказання - призначаються інші медикаменти. У цьому випадку призначаються статеві гормони і їх похідні.

Конкретні найменування підбираються лікарем, виходячи з результатів УЗД і даних очного огляду. Менш бажаними, ніж інгібітори, але все-таки менш небезпечними, ніж інші препарати є гестагени. Чоловічі статеві гормони використовуються рідко і тільки в комплексі з естрогенами, щоб знизити їх концентрацію, а значить і ймовірність прояву побічних реакцій.


Інші ліки для припинення лактації

Існують інші препарати для припинення продукції грудного молока:

 • Ацетомепрегенол

 • турінал

 • оргаметріл

 • Примолют - нор

 • Утрожестан

 • бромкамфарой


Чому не можна самостійно приймати препарати?

Як вже було сказано вище, всі перераховані препарати носять гормональний характер, або мають гнітючої функцією на гормони. Ендокринна система - чіткий і злагоджений механізм, що забезпечує стабільне нормальне функціонування всього організму. Найменший збій провокує величезне число важких наслідків.

Крім того, людина не завжди знає про те, які захворювання у нього присутні, а тому не може забезпечити врахування всіх рекомендацій по прийому препаратів.

Тим самим, причин заборони на самостійний прийом препаратів дві:

 1. Тяжкість лікарських засобів і висока ступінь втручання в ендокринну систему.

 2. Величезне число протипоказань і побічних ефектів.

Лікарські засоби для придушення лактації при безконтрольному прийомі можуть спричинити за собою ряд важких ускладнень:

 • Дегенеративні та гіперпластичні процеси в молочній залозі. У період грудного вигодовування (відразу після вагітності) молочні залози працюють вкрай активно, на межі своїх можливостей. При безконтрольному прийому препаратів, ефект може бути зворотним, і молочна залоза отримає стимул до більш активному виробленню молока. Чи не справляючись, заліза почне нарощувати тканини (відбудуться дифузні порушення). В результаті можливі доброякісні або злоякісні переродження тканин молочної залози.

 • Порушеннях менструального циклу. Жіночий організм особливо гостро реагує навіть на природні зміни гормонального фону. Чи варто говорити, що втручання штучне спричинить серйозний збій в процесі нормального овогенеза?

 • Оволосіння за чоловічим типом. Надлишок гормонів (особливо чоловічих, які жінки активно застосовують, часом навіть самостійно, без прийому жіночих гормонів) сприяє розвитку нехарактерних для жіночої фізіології явищ, одне з яких - підвищений оволосіння.

 • Підвищений артеріальний тиск (гіпертонії). Всі ліки для припинення лактації мають гіпертензивним ефектом. Часом досить відчутним. Навіть у здорової людини можуть спостерігатися скачки цифр АТ. Якщо ж говорити про гіпертоніках - результат такого самолікування може стати дуже плачевних.

 • Проблеми з венамі.Гормональние препарати підвищують проникність великих і дрібних судин, в результаті чого можу виникати кровотечі і гематоми. Крім того, знижується еластичність стінок судин, в результаті чого може відбутися їх розрив.

 • Психічні розлади. При неправильному застосуванні синтетичних препаратів для пригнічення синтезу пролактину можуть виникати галюцинації і психози. У людини з підтвердженим діагнозом - загострення (шизофренії, психозів, депресій і ін.).

 • Зміни з боку шлунково-кишкового тракта.Указанние лікарські засоби також небезпечні і для шлунково-кишкового тракту. Вони викликають печінкову недостатність, токсичний гепатит, виразки і гастрити різних форм. Можуть стати причиною кровотеч і летального результату.

 • Нерідко при необережному прийомі препаратів спостерігаються ураження нирок: нефрит, пієлонефрит. Обидва захворювання можуть бути джерелом підвищеного тиску. У важких випадках розвивається гостра ниркова недостатність, яка загрожує летальним результатом.

Все це свідчить про величезну небезпеку самостійного призначення і прийому ліків, спрямованих на припинення продукції молока.

Важливо мати на увазі три моменти:

 1. Всі ліки, тим більше настільки небезпечні, повинні призначатися тільки фахівцем.

 2. Спеціаліст повинен призначати ліки тільки після ретельного огляду пацієнтки, збору анамнезу і проведення відповідних інструментальних і лабораторних досліджень.

 3. Не варто вдаватися до прийому медикаментів, якщо того немає вагомої, реальної причини.

Крім того, не варто забувати, що після першого ж прийому ліків, ні в якому разі не можна годувати дитину грудним молоком.

По темі: Припинення лактації народними засобами


Рекомендації щодо прийому таблеток для припинення лактації

Найбільш важлива рекомендація - застосовувати препарати на основі гормонів або інгібіторів гормонального синтезу тільки за показаннями. Однак, якщо відмовитися від прийому препаратів не можна, важливо дотримуватися ряду нескладних рекомендацій. Вони допоможуть зберегти здоров'я собі, дитині, а також мінімізувати шкоду від курсу терапії.

 • Всі препарати, на основі специфічного жіночого гормону - естрогену викликають важкі побічні ефекти: блювоту, запаморочення, нудоту. При цьому частота прояву даних явищ велика і обчислюється десятками відсотків. Вони строго протипоказані при захворюваннях печінки, нирок і серцево-судинних патологіях (гіпертонії та ін.). Настільки вираженими негативними діями не володіють гестагени, тому в медичній практиці вони більш кращі, оскільки вважаються більш безпечними.

 • Самолікуванням займатися ні в якому разі не слід. Абсолютно всі препарати, призначені для зазначених цілей потенційно небезпечні і яким чином вони подіють в тому чи іншому випадку передбачити неможливо. Перед їх прийомом в обов'язковому порядку проводиться консультація фахівців: гінеколога, мамолога, ендокринолога і, можливо, педіатра.

 • Обов'язкове дотримання дозування лікарського засобу. Дозування і схему прийому підбирає фахівець. В анотаціях вказуються лише загальні рекомендації по прийому, тому вважати їх "істиною в останній інстанції" не варто. Інструкції розробляються для фахівців.

 • Потрібно бути морально готовим до виникнення неприємних наслідків прийому ліків. Якими б безпечними вони не були, ряд побічних ефектів все одно виникне. Найбільш часто, мова йде про просте нездужання і головного болю, а також можливої ​​слабкості. Якщо ж виникають важкі явища, слід негайно звернутися до лікаря, щоб скорегувати терапію.

 • Одномоментно молоко не пропадає. Процес може тривати від 1 дня до 14 днів. Тому щоб уникнути застою, слід час від часу зціджувати грудне молоко.

 • Неприпустимо надавати постійний тиск на молочну залозу. Тому в період терапії, бюстгальтер повинен бути м'яким, без кісточок, здатний розтягуватися.

 • Слід забути про "старому дідівський спосіб", суть якого полягала в затягуванні грудей еластичним бинтом. Всупереч розхожій думці, це не тільки не допомагає, але ще й сприяє розвитку важких патологій: лактостазу і маститу.

 • У деяких випадках, лактація може поновитися через деякий час з моменту припинення курсу лікування. Тоді потрібно знову проконсультуватися з фахівцем і пройти ще один курс.

 • З моменту першого прийому препарату, дитини до грудей прикладати не можна.

 • Якщо з тих чи інших причин виникла необхідність продовжити лактацію, необхідно почекати час, поки прийняте лікарський засіб не буде виведено з організму (як правило, мова йде про 1-3 днями, але при прийомі деяких препаратів, наприклад на основі каберголина, чекати потрібно 2 -4 тижні), потім зцідити молоко і тільки після цього почати грудне вигодовування.