Вітрянка при вагітності лікування, ризики та наслідки для дитини

Якщо жінка в дитинстві не перехворіла на вітряну віспу, в період планування вагітності їй варто задуматися над тим, щоб провести повноцінну і адекватну профілактику зараження. Вітрянка, як і будь-яка інша інфекція з групи герпесних, потенційно небезпечна для плода не тільки в ранні терміни гестації, а й потім, на протязі всієї вагітності і перед пологами.

Вірусні "дитячі" інфекції при вагітності

Період виношування малюка триває дев'ять календарних місяців, і на цей період можуть припасти найбільш небезпечні в плані інфекцій та епідемій місяці. Майбутня мама цілком може захворіти не тільки застудами та грипом, а й особливими, так званими "дитячими" інфекціями, найбільш типовими для малюків і менш характерними для дорослого віку. До таких відносять кілька хвороб. Але якщо про шкоду краснухи при вагітності чули всі, то ось про те, що вітряна віспа (або як її звичніше називають - вітрянка), може загрожувати вагітної і плоду, знають далеко не всі. Складнощі в період гестації виникають не тільки з самою інфекцією і впровадженням вірусу в організм, але ще і з труднощами підбору медикаментів, які б ефективно боролися з вірусами, при цьому не шкодили ні матері, ні плоду. Багато хто вважає вітрянку дріб'язкової хворобою, так як більшість дітей (але далеко не всі!) Переносять її легко. Але щодо вагітних або людей з ослабленим імунітетом таке твердження не так, і якщо майбутня мати на вітрянку не боліла, від заражених нею дітей дорослих їй потрібно триматися якнайдалі.

ризик реальний?

На думку акушерів-гінекологів та інфекціоністів вітрянка при гестації, поряд з багатьма іншими як мікробними, так і вірусними інфекціями, вкрай небезпечна для плоду і подальшого розвитку вагітності. Особливо високий ступінь ризику в критичні періоди - перший триместр, коли відбувається закладка всіх органів і тканин і великі ризики вад розвитку або загибелі зародка, а також третій триместр - коли скоро пологи і все системи та органи повинні повноцінно функціонувати для самостійного життя. Але чим може стати небезпечною ця хвороба:

 • У першому триместрі вітрянка діє за принципом - "все або нічого", і вірус або призводить до фатальних і незворотних змін у плода і в що формується плаценті, що тягне за собою викидні, або не впливає критично на плід, і він продовжує свій розвиток далі.
 • У другому триместрі вітрянка плоду не є небезпечною, плацентою вірус просто не пропускається до плоду, а й імунітету до цієї інфекції у нього теж не утворюється.
 • У третьому триместрі, після 36-ти тижнів вагітності вірус небезпечний внутрішньоутробним зараженням плода за рахунок того, що імунна система не запускає у плода процесів опору інфекції. І тоді дитина народжується з важкими симптомами вродженої вітряної віспи з ураженнями не тільки шкіри, але і багатьох внутрішніх органів, в тому числі нервової системи з енцефалітами і менінгітами.
важливо

При наявності імунітету до вітрянці (якщо жінка нею перехворіла в дитинстві або прищепилася від неї), ніяких проявів хвороби при контакті з ветряночнимі хворими у самої вагітної або плода не спостерігається.

Що таке вітрянка: небезпека вірусу

Поряд з ще сімома типами вірусів, небезпечних для людини розвитком різних захворювань, вірус вітряної віспи відноситься до групи герпесних. За рахунок особливих типових для всіх представників вірусів властивостей, вони об'єднані в одну групу, хоча симптоми захворювань та лікування можуть бути різними. Вітрянку викликає герпес 3 типу, і він же після первинного зараження і перенесення вітрянки, протягом життя здатний формувати загострення оперізуючого лишаю. Це висипання по шкірі на грудях або животі по ходу нервових стовбурів, в силу реактивації герпесної вірусу.

У дітей або дорослих, в тому числі і вагітних, вперше захворюють на вітряну віспу, вона проявляється у вигляді поєднання загальних симптомів і місцевих з утворенням специфічних висипань на шкірі тіла.

Особливості вітрянки і оперізуючого лишаю

При зараженні вірусом формується вітряна віспа - класична інфекція з шкірними висипаннями по всьому тілу, що мають вигляд згрупованих бульбашок, які переходять в кірки. Після перенесеного захворювання залишається довічний імунітет, і двічі на вітрянку не хворіють (хоча в останні роки з'явилися дані про те, що можлива і повторна вітрянка).

Вірус довічно залишається в тілі переніс вітрянку людини, і на тлі вираженого імунодефіциту може формувати особливе прояв інфекції - оперізувальний лишай (герпесні висипання по ходу нервових стовбурів в області грудної клітини або живота). При гестації можливі обидва варіанти перебігу вітряної віспи:

 • Первинний контакт з вірусом призводить практично в 100% випадків до зараження вітрянкою
 • Виражений імунодефіцит загрожує вагітної проявами вторинної інфекції - оперізуючого лишаю, болісного шкірного процесу.

Освіта ветряночних елементів на тілі характеризується свербінням і палінням, але травмувати їх не можна, щоб не допускати розносу вірусу і формування вторинного інфікування з утворенням рубців. В середньому, висипання тримаються на шкірі близько 5-6 днів, проходячи послідовні стадії формування, і зникають потім безслідно.

Симптоми вітряної віспи у вагітних

З точки зору інфекційного процесу, вітряна віспа вагітних протікає за своїми клінічними симптомами так само, як і серед інших категорій людей. Для неї типові під час гестації послідовні стадії процесу, які характеризуються специфічними змінами тіла і симптомами. так:

 • Період інкубації триває у вагітних від моменту зараження до перших проявів максимум 21 день, а в середньому, клініка розвивається вже на другому тижні від моменту контакту з хворим.
 • Період продрома триває до двох діб і проявляється загальними інфекційними симптомами, типовими для багатьох ГРВІ та закінчується виникненням перших шкірних висипань.
 • Стадія висипань триває від перших прищиків до останніх, повністю зникають з тіла. В середньому, це період до двох тижнів, іноді прищики хвилеподібно підсипають пару раз з новим витком лихоманки.

Виразність клінічних проявів вітрянки у вагітних пов'язана з віком жінки і особливостями, зазвичай у неї багато висипань і виражені загальні симптоми. Типові будуть лихоманка до вкрай високих цифр на тлі нездужання і слабкість, симптоми інтоксикації і болю в животі, слабо виражені респіраторні прояви у вигляді закладеності носа і покашлювання. Через приблизно дві доби по тілу виникає рясна висип у вигляді згрупованих бульбашок. Кожні 4-5 днів можливо знову підвищення температури і нова порція прищиків. Типовими для дорослих будуть висипу всюди, крім долонь і стоп, в тому числі можливе ураження волосистої частини голови, слизової рота і геніталій. Усередині бульбашок каламутне вміст, який при розтині дає скоринки, сильно сверблячі і турбують. Але здирати і розчісувати їх не можна, великий ризик вторинної інфекції, що залишить шрами при загоєнні.

важливо

Небезпечна вітрянка при вагітності ще й тим, що великі ризики розвитку таких ускладнень як ветряночного пневмонія і енцефаліт.

Вітрянка і вагітність: ризики, прогнози

Жінка більш сприйнятлива до вітрянці при вагітності, тижні в звичайних умовах в силу зниження імунного захисту, і ступінь тяжкості її буде більш важкою. Перенісши в дитинстві вітрянку, жінка при вагітності надійно від неї захищена, вдруге вона не захворіє. Але в разі сумнівів, чи небезпечна майбутньої матері вітряна віспа, можна провести аналіз крові на рівень антитіл до вітряної віспи - він покаже наявність або відсутність імунітету. Присутні в крові антитіла захищають плід і мати від зараження, і вони ж формуються у жінки при вакцинації від вітрянки до зачаття.

важливо

Близько 5% жінок не має імунітету до вітрянці, і їм вкрай небезпечний контакт з хворими дітьми та дорослими. Якщо зараження відбулося, якою б триместр вагітності не був - це не показання до переривання вагітності, вони цілком сумісні при правильному підході до терапії.

Однак ризики небезпечних ускладнень і несприятливих прогнозів щодо плода і матері, ускладнень різниться за термінами гестації.

Особливості зараження в різному терміні

Залежно від того, в якому терміні вагітності відбувалося зараження, ступінь ризику для матері і плоду сильно різниться:

 • Якщо це перша половина вагітності, до 20 тижнів, ризики ускладнень або грубих вад розвитку у плода становлять до 5%, і зазвичай це синдром вродженої вітрянки з грубими і серйозними вадами розвитку - атрофія кінцівок, грубі пороки мозку - кісти, аненцефалія, паралічі і судомний синдром, рубці на шкірі з серйозними деформаціями. Зазвичай такі діти гинуть відразу після народження на увазі множинних грубих вад розвитку.
 • під другій половині гестації, після 20-ти тижнів вагітності ризик несприятливих наслідків вітрянки знижується до 1-2%, і може загрожувати вродженої вітрянкою ураженням шкіри, розвиток внутрішньоутробного енцефаліту і пневмонії у крихти. Вад розвитку кінцівок, мозку і внутрішніх органів в цьому терміні не виникає.

При зараженні за пару тижнів до пологів у дитини формується вітряна віспа неонатального характеру. По суті, ця течія звичайної вітрянки, але з великою кількістю висипань, важким станом і серйозними ураженнями шкіри, ризиком ураження мозку, печінки і легенів. Нерідко діти можуть гинути в силу ускладненою і важкою вітрянки.

Методи діагностики вітрянки при вагітності

Основа діагностики - це бесіда з пацієнткою і її огляд, а також вказівки на контакт з ветряночнимі хворими. Особливо уважно потрібно ставитися до жінок з раннім терміном гестації, їм проводять УЗД поза планом і визначають стан плода, його життєздатність і можливі вади.

Зверніть
увага

Зверніть увагу

У сумнівних випадках показаний амніоцентез  - паркан для дослідження навколоплідних вод і генетичні дослідження. У сумнівних ситуаціях може бути показаний кордоцентез - забір крові з пуповини плода для підтвердження вад.

Важливо знати, зараження вітряною віспою це не протипоказання до пролонгації вагітності, не потрібно відразу ж робити аборт, ризики несприятливого результату не такі великі.

Як лікується вітрянка при вагітності

По суті, принципи лікування вітряної віспи при вагітності не відрізняться від таких при лікуванні дітей. Обробка шкіри з висипаннями проводиться за рахунок антисептичних, протисвербіжну і регенеруючих препаратів. Рекомендовані анілінові барвники (фукорцин, зеленка або метиленовая синька) або каламін-лосьйон, купання щодня без мила і мочалки під душем в теплій воді. На тлі лихоманки показано дотримання постільного режиму і рясного пиття, харчування за апетитом, вітаміни.

важливо

Якщо висипань трохи, загальний стан страждає не різко, можна не застосовувати противірусні специфічні препарати. Можна обмежитися місцевої і неспецифічної терапією.

Якщо стан важкий протягом другого або третього триместру допустимо прийом Ацикловіру за схемою, для першого триместру він показаний тільки в дуже важких, жизнеугрожающих станах. Застосовують препарат в таблетках (після 2 триместру) або внутрішньовенно і внутрішньом'язово при важкому перебігу та лікуванні в стаціонарі. Тривалість терапії в першому триместрі не більше 5 стік, з другого триместру допустимо лікування до 10 днів.

Вітрянка перед пологами: тактика лікарів

Найбільш серйозну проблему представляє зараження вітряною віспою перед пологами. В цьому випадку жінку поміщають в інфекційний бокс обсерваційного відділення пологового будинку і постараються пригальмувати терміни пологів хоча б на тиждень. Це важливо тому, що після 5-6 діб з початку висипань на шкірі утворюються антитіла до вітрянці, які передаються через пуповину плоду і захистять його від інфікування під час пологів.

Якщо пологи не зупиняються, після народження дитини необхідне введення специфічних імуноглобулінів, що пригнічують активність вірусу. Якщо у жінки висипання густо розташовані в області геніталій і слизових, постає питання про пологах шляхом кесаревого розтину.

Відразу після пологів жінку ізолюють на два тижні, і немовляти спостерігають весь цей час, відзначаючи ознаки інфекції. Якщо у крихти розвиваються ознаки інфекції, йому негайно призначаються противірусні препарати внутрішньовенно або внутрішньом'язово, вітрянка в такому віці вкрай небезпечна.

Особливості ускладнень гестаційної вітрянки у матері і плоду

Зазвичай вагітні переносять вітрянку благополучно, ускладнення бувають рідко і зазвичай у вигляді вторинних інфекцій елементів шкіри або пневмонії, енцефаліту. Такі ускладнення сьогодні запобігають за рахунок лікування ацикловіром.

Зверніть
увага

Зверніть увагу

Для дитини вітрянка набагато небезпечніше, близько 5% дітей від мам, які в період гестації перенесли вітряну віспу, народжуються з фетальний ветряночного синдромом, а якщо жінка заразилася перед пологами, в межах 10 діб і менше, у дитини розвинеться в пологах вітряна віспа неонатального типу.

Фетальний синдром при вітрянці проявить себе:

 • шрамами на шкірі або атрофія шкірних покривів у плода
 • ураженнями скелета з атрофією кінцівок, клишоногістю, зайвими фалангами пальців
 • пороками мозку: головного або спинного (аненцефалія, поренйефалія, кісти).
 • ураження очного аналізатора з вродженою катарактою або атрофією зорового нерва
 • важкими внутрішньоутробними затримками в розвитку.

 Чверть дітей, народжених на світ з подібним синдромом, гинуть відразу після пологів, велика частина також гине протягом перших місяців.

Особливо небезпечна вітрянка, що виникла відразу після пологів - неонатальна в силу незрілості імунітету і відсутності антитіл. До 30% дітей гинуть від некротичних уражень мозку і органів, до 50% мають незворотні ускладнення внутрішніх органів. але, при зараженні матері раніше 3 тижнів до пологів небезпеки вже немає, дитина отримає антитіла проти вітрянки, вироблені маминим організмом, і перенесе інфекцію приховано або в легкій формі.

Профілактика вітрянки при вагітності: планові та екстрені заходи

Якщо немає точних даних про перенесеної в дитинстві вітрянці, в період планування вагітності потрібно здати кров на антитіла до неї. Якщо їх немає, до зачаття як мінімум за три місяці варто поставити щеплення. При вагітності робити щеплення не можна - це пов'язано з тим, що вводиться в вакцині живий ослаблений вірус. Якщо ж на тлі зачаття вакцинація була проведена через незнання, то це не показник для переривання вагітності. Переноситься щеплення добре, зазвичай виникають лише незначні нездужання і легка висип на шкірі (не завжди).

Якщо був контакт не хворіла жінки з хворим вітрянкою, можна провести екстрену вакцинацію в період до трьох діб (до 96 годин) з моменту контакту. Це досягається введенням імуноглобуліну у вигляді Варіцеллона або Варітента внутрішньом'язово. У терміни зараження понад 37 тижнів проводять гальмування родової процесу хоча б на 1-2 тижні.

Парецкі Алена, педіатр, медичний оглядач