Причини, симптоми, як прибрати набряки під очима?

Зміст статті:

 • Чому набрякають очі?
 • Які ще можуть бути причини набряку під очима?
 • Як прибрати набряки під очима?
 • Профілактика виникнення набряків під очима

Накопичення надмірної кількості рідини в тканинах організму призводить до такого неприємного і неестетично явищу, як набряки. Вони можуть з'являтися в різних областях і частинах людського організму: на обличчі, верхніх або нижніх кінцівках, тулуб, внутрішніх органах і порожнинах організму; відрізнятися за причинами виникнення, швидкості розвитку процесу, складі набряклою рідини.

Знайдеться небагато людей, які не стикалися з проблемою набряків під очима, як мінімум вранці, після галасливого і веселого вечора або після душевних травм і потрясінь, що супроводжуються рясними сльозами. Щоб відрізнити нормальний, фізіологічний процес набряклості очей від патології (коли припухлість є симптомом того чи іншого захворювання) необхідно ретельно проаналізувати цю проблему.


Чому набрякають очі?

Під фразою "набрякають очі" мається на увазі не буквальне збільшення розміру очного яблука, а процеси в верхньому або нижньому столітті, при яких надлишок міжтканинної рідини накопичується в тканинах саме цих анатомічних утворень. Людський організм на 60% складається з води. Велика частина рідини знаходиться в клітинах організму, менша - в некліткова просторі. За допомогою водно-електролітного балансу, певних функцій органів і систем це співвідношення підтримується на постійному рівні, і коли баланс порушується (як правило, на тлі будь-яких патологічних процесів) - з'являються набряки. Чому вони так явно видно під очима? Це пов'язано з анатомічними особливостями тканин навколо очей - шкіра в цих місцях досить тонка, підшкірно-жирова клітковина має пухку структуру, відсутні сальні залози, м'язова активність - відносно слабка, і тут знаходиться велика кількість різних кровоносних судин (як великих, так і капілярних) . Необхідно розрізняти такі поняття, як набряки і мішки під очима.

Мішки під очима формуються, коли шкіра втрачає свою еластичність і пружність (як правило, це відбувається з віком) і вже не може підтримувати жирову клітковину, яка розташована навколо століття.

Набряки - це, перш за все, надлишок міжтканинної рідини, яка затримується внаслідок порушення обміну речовин.

Причин, за якими набрякає верхнє або нижнє повіку, безліч:

 • Запальний процес. Основними характерними ознаками якого є наступні симптоми: шкірні покриви гіперемійовані (відзначається яскраво виражене почервоніння шкіри століття), температура в області століття підвищена (локальне відчуття жару) і виникають неприємні, хворобливі відчуття при пальпації запалитися області. Причинами запалення століття можуть бути різні захворювання - бешиха, фурункульоз, ячмінь, халязион, та ж банальна застуда або нежить. Найчастіше уражається верхню повіку.

 • Набряки як симптом захворювань внутрішніх органів або систем. Відзначаються при захворюваннях щитовидної залози, гіпофіза, серцево-судинної системи, патологіях нирок, порушеннях венозного відтоку. Такі набряки мають специфічний розвиток і перебіг. Процеси, які локалізуються частіше в області нижньої повіки, найбільш явно проявляються вранці, зі зниженням інтенсивності припухлості на протязі дня є ознакою ниркової патології, але ввечері така набряклість сигналізує про порушення серцево-судинної системи. При захворюванні органів або систем набряки мають, як правило, симетричну локалізацію (з'являються під правим і лівим оком одночасно). Якщо є підозра, що набряки є одним із симптомів якоїсь більш серйозної патології, необхідно звернутися до фахівця для уточнення природи їх появи.

 • Набряки як прояв алергічної реакції організму. Як правило, локалізація таких набряків - верхню повіку. Припухлість частіше виникає з одного боку особи, характеризується блискавичним розвитком і таким же швидким закінченням. Справжньому Провокують алергенами при такій формі набряку можуть бути різні речовини: ліки, косметика, харчові продукти і рослини. Також можуть виникати місцеві алергічні реакції при попаданні алергену безпосередньо на слизову оболонку ока. Такі реакції супроводжуються почервонінням слизової, сверблячкою, почуттям "піску в очах" і бажанням "протерти очі". До них приєднуються катаральні симптоми: закладеність носа, чхання, сльозотеча.

 • Гормональні зрушення і вагітність. Підвищення рівня гормону (естрогену) у жінок перед менструальним циклом призводить до затримки рідини в тканинах організму, що, в свою чергу, викликає утворення набряків під очима. Також до набряків можуть приводити зміни гормонального фону у жінки при статевому дозріванні, клімаксі, лікуванні специфічними препаратами (гормонами) різних захворювань. Багато жінок відзначають розвиток набряків під час вагітності, особливо в третьому триместрі. Якщо набряки з'являються протягом усього періоду вагітності, на тлі атопічного (навіть для вагітної) збільшення ваги, необхідно проконсультуватися з лікарем - в цьому випадку набряки можуть сигналізувати про патології внутрішніх органів і систем. В першу чергу, про захворювання нирок або можливий розвиток водянки вагітних.

 • Механічні пошкодження. Сюди слід віднести, звичайно ж, травматичні ушкодження (удари, переломи кісток черепа, опіки, укуси комах), які супроводжуються набряком тканин і гематомами. До виникнення набряку може привести не тільки пошкодження в області нижнього або верхнього століття, а також травматизація верхніх відділів голови: волосистої частини або лицьових кісток черепа, наприклад, лобової. Це відбувається тому, що при механічних пошкодженнях уражаються кровоносні судини і кров разом з міжклітинної рідиною під впливом сили тяжіння прагне "опуститися нижче" - в область верхнього та нижнього століття. Відмінною рисою таких набряків є їх самостійне, без додаткового лікування, зникнення в досить короткі терміни.

 • Порушення венозного і лімфатичного відтоку. Різні хірургічні маніпуляції в області голови, а особливо особи, в тому числі і косметичні (наприклад, омолоджуючі) процедури в зоні навколо очей можуть призвести до порушення відтоку лімфи і венозної крові. Що, в свою чергу, веде до накопичення міжклітинної рідини і розвитку набряків під очима.

 • Генетична схильність до набряків. Якщо припухлість навколо очей почала з'являтися в дитинстві або юності на тлі загального задовільного самопочуття і відсутності зовнішніх чинників, а у батьків також яскраво виражена набряклість під очима, можна говорити про генетичну схильність до набряків. Це пов'язано з надмірним розвитком жирової тканини навколо очей.

 • Зорове перенапруження і загальна перевтома організму. Ці два фактори досить часто призводять до розвитку набряків під очима. При тривалій роботі за комп'ютером, водінні автомобіля (особливо в поганих, несприятливих погодних умовах і вночі), читанні книг при штучному освітленні і перегляді телевізора відбувається постійна напруга очних м'язів, що веде до порушення кровопостачання верхньої і нижньої повіки. При такому порушенні позаклітинна рідина потрапляє в міжтканинної простір і викликає набряк. А він, у свою чергу, заважає налагодити нормальний кровообіг в тканинах і все відбувається знову, "по колу". Загальна перевтома веде до порушення нормального режиму дня: людина довго не може заснути, а з ранку не в змозі прокинутися. Відсутність повноцінного відпочинку - "на обличчя". Точніше, під очима, у вигляді набряків.

 • Вік. Шкіра під очима - досить тонка і слабка, а з віком вона ще більше стоншується, її тургор знижується, м'язова слабкість і деградація зв'язкового апарату наростають, а кісткова тканина (очниця) стає більш крихкою і не підтримує навколишні тканини, як в більш молодому віці. Природно, організму стає важче підтримувати жирову тканину і клітковину навколо очей, і вона (тканина) починає "вивалюватися" зі своїх звичних кордонів. З віком нирки працюють гірше, процеси водно-електролітного обміну сповільнюються, що скупчилася в тканинах вода виводиться повільніше. Це все призводить до того, що в старечому віці набряки приймають хронічний характер.

 • Надлишок солі в організмі. Давно відомо, що сіль затримує воду в тканинах організму. Особливо якщо вона потрапляє в організм ввечері, перед сном. При систематичному вживанні пересолених страв, різних консервованих делікатесів (в яких для стерилізації теж використовується сіль) вода в жировій тканині навколо очей буде постійно накопичуватися, що призведе до розвитку набряків. Після вживання гострих і солоних страв до того ж з'являється відчуття спраги, що змушує вживати ще більше рідини, яка, завдяки солі, вже набагато гірше виводиться з організму. Виходить замкнуте коло: солона їжа - спрага - погане виведення води - набряки.


Які ще можуть бути причини набряку під очима?

Крім фізіологічних і патологічних процесів в організмі, поява набряків можуть спровокувати різні індивідуальні особливості конкретної людини. В першу чергу, це пов'язано з харчуванням, наявністю шкідливих звичок, стилем життя.

Стиль життя

Любителі веселих і бурхливих вечірок від заходу до світанку виявляються в групі ризику отримати на наступний день набряки під очима. Тут цілий "букет" причин, що викликають припухлість і почервоніння під очима: вживання алкоголю (або, можливо, наркотиків); солодких і газованих напоїв у великих обсягах; яскраве штучне освітлення; короткий сон без почуття відпочинку. Всі ці чинники ведуть до утворення ранок набряків під очима.

Від способу життя людини безпосередньо залежить поява або відсутність припухлості в області очей. Перш за все прийміть абсолютно нескладні профілактичні заходи - це провітрювання приміщення, особливо перед сном (недолік кисню також призводить до появи набряків), розумний засмага (надлишковий ультрафіолет старить шкіру швидше), гімнастика або просто збільшення фізичних навантажень і руху.

Необхідно виключити зі свого раціону, а тим більше ввечері, спиртні напої, міцну каву і жирну, гостру і солону їжу. Куріння і алкоголь бажано виключити не тільки на ніч, а й взагалі - одні мінуси від таких звичок. І як би це не звучало парадоксально, необхідно пити більше рідини протягом дня: до 2 літрів, бажано більшу частину обсягу - до 14 годин. При недостатній кількості рідини організм включає свої "приховані" резерви і починає запасати воду про запас, звичайно ж, під очі, в мішки.

Сльози. Особливо на ніч

Багато хто помічав, що після плачу, рясно і щедро пролитих сліз з'являються набряки під очима. Найбільш яскраво вони виражені на наступний день, коли людина поплакав напередодні ввечері, перед сном. Це пояснюється тим, що до складу слізної рідини входить сіль, яка затримує виведення міжтканинної рідини.

Сльози діють як "подвійний агент" - сіль затримує рідину і подразнює шкіру під очима, викликаючи місцеве запалення і локальну припухлість. А якщо врахувати, що зазвичай сльози супроводжуються емоційними переживаннями на межі стресу, з подальшою безсонням, та ще з чарочкою коньяку (щоб заспокоїтися), то не дивно, що вранці під очима будуть набряки з синіми колами "в навантаження".

Використання косметики

Застосування косметики саме по собі не призводить до появи набряків. В даному аспекті швидше важлива "культура" використання додаткових аксесуарів і інструментів краси. Правило номер один: необхідно щовечора змивати нанесену вранці косметику і робити це не перед самим відходом до сну, а за кілька годин - так шкіра зможе відпочити і трохи подихати.

Для видалення декоративної косметики треба використовувати тільки спеціальні засоби для зняття макіяжу, а не пересушувати шкіру, вмиваючись звичайним туалетним милом. Після вмивання слід легенько промокнути обличчя м'яким рушником, ні в якому разі не терти його, розтягуючи і послаблюючи шкіру.

Варто уважно прочитати і вивчити склад нічного крему (якщо такий використовується) - в ньому не повинно бути компонентів, завдяки яким на шкірі утворюється плівка, це теж може призвести до виникнення припухлості особи на наступний ранок. Ну і, звичайно, в усьому треба знати міру. Не рекомендується використовувати велику кількість декоративної косметики, рясно завдаючи її на шкіру в області очей. Це призведе до закупорки пір, місцевим подразнення і, як наслідок, - до появи набряків під очима.

Набряки під очима вранці

За появи набряків можна судити про здоров'я людини, ніж він харчується, який спосіб життя веде. В першу чергу, необхідно провести чітку диференціацію причин виникнення мішків під очима. Набряки можуть бути самим звичайним фізіологічним процесом, коли рідина в міжтканинному просторі зібралася за ніч: людина спить, рухова активність знижена, процеси в організмі злегка зменшили свою швидкість. Зазвичай такі ранкові набряки проходять самостійно. Гарне фізичне самопочуття, активний і енергійний ритм життя (як результат цього - відмінне кровообіг), відсутність скарг і трохи дії сил земного тяжіння - завдяки всім цим факторам набряки йдуть досить швидко.

Але найчастіше ранкова припухлість може сигналізувати про не зовсім здоровий і правильний спосіб життя, необхідність щось змінити - переглянути свій режим і характер харчування, відмовитися від шкідливих звичок і зайнятися спортом. Але все одно такі набряки носять більше фізіологічний характер і вирішення проблеми - в руках господаря "мішків" під очима.

Однак не варто забувати, що набряки з ранку можуть бути сигналом про розвиток або наявності ряду захворювань. В першу чергу, захворювань нирок, печінки.

Якщо набряки розвиваються поступово, особливо на тлі інших скарг, можливо, це захворювання серцево-судинної системи.

У будь-якому випадку, якщо набряки з'являються занадто часто, їх поява не пов'язане з будь-якими зовнішніми факторами, механічними пошкодженнями і наявністю вже діагностованих хвороб, краще звернутися до лікаря-терапевта.


Як прибрати набряки під очима?

Успішно боротися з набряками, особливо якщо вони не є симптомом якогось захворювання, можна і в домашніх умовах. Для цього вам не потрібно витрачати надто багато часу, енергії або грошей. Та й більшість методів відрізняється легкістю і доступністю "в застосуванні". Спробувавши кілька, ви зможете вибрати оптимальне рішення саме для вас, враховуючи індивідуальні особливості свого організму, способу життя і наявності вільного часу: боротися з таким непривабливим і неприємним явищем, як набряки, можна за допомогою компресів, масажів, ванн і масок.

масаж

Нетрадиційна медицина рекомендує боротися з мішками під очима за допомогою масажу. Легкими, круговими рухами розтираючи набряки у напрямку до вух, ви таким чином массажіруете ще й біоактивні точки, які розташовані на вилицях і відповідають за здоров'я і стан очей. Щоб масаж був більш м'яким і менш травматичним для чутливої ​​шкіри в цій області, змочіть кінчики пальців натуральним ефірним маслом. Але не використовуйте його в чистому, нерозведеному вигляді, а додайте кілька крапель косметичного масла в оливкова і починайте процедуру. Але цей метод протипоказаний людям, у яких є проблеми з тиском. В такому випадку можна провести масаж за допомогою кубиків льоду (ефект зросте ще більше, якщо замість води заморозити відвар ромашки, петрушки або зеленого чаю). Обережно водите льодом у напрямку від очей до щік, як би видавлюючи набряки донизу. Але не перестарайтеся, косметичного ефекту можна досягти, охолоджуючи шкіру і покращуючи кровообіг, а не заморожуючи її. Чи не переохлаждайте особа, інакше подібні процедури можуть закінчитися, як мінімум, банальним нежитем, а в гіршому випадку - гайморитом. Якщо ви сумніваєтеся, дійте простіше: щоб позбутися кіл під очима досить щоранку протирати шкіру шматочками льоду з відварами ромашки, череди або шавлії.

Сприятливо впливають на стан шкіри в області очей контрастні ванночки. Налийте в дві миски теплу і холодну підсолену воду. Візьміть 2 рушники. По черзі змочуючи рушники в воді, прикладайте їх до очей на кілька хвилин, не сильно натискаючи. Потім вмивайтеся теплою водою.

компреси

Добре знімають мішки під очима компреси з чаєм (чорним або зеленим), в якому містяться таніни і кофеїн. Дубильні речовини (таніни) зменшують набряки, так як вони мають в'язким дією на шкіру, а кофеїн, звужуючи судини, зменшує її припухлість. Окремо варто сказати кілька слів про ромашковому чаї. Своїм натуральним протизапальну дію він заспокоює шкіру і роздратування навколо очей, тим самим знімаючи почервоніння і набряклість. Лікувати мішки під очима за допомогою чаю можна, використовуючи змочені в чаї ватяні диски або самі заварювальні пакетики, і прикладаючи їх на очі протягом 15-20 хвилин.

Заспокійливим і знижує роздратування дію має вітамін Е. У прохолодну воду додайте кілька крапель цього вітаміну, перемішайте. Змочіть в суміші ватяні кульки і потримайте їх на очах хвилин 20. Такий компрес є не тільки чудовою ранкової профілактикою припухлостей і кіл під очима, але і володіє прекрасним косметичним впливом на чутливу шкіру навколо очей, пом'якшуючи, живлячи і розгладжуючи її.

Медикаментозне лікування

Одним з найбільш радикальних засобів боротьби з набряками можна назвати "уколи краси" з додаванням Піноксіда. З недавніх пір це засіб стало застосовуватися і для зменшення мішків під очима, так як експериментальним шляхом було доведено, що Піноксід покращує кровообіг, тим самим сприяючи розсмоктуванню припухлостей.

Щоб прибрати набряки, необхідно вивести зайву рідину з організму. Якщо зовнішні, локальні методи не допомогли, можна спробувати попити сечогінні препарати. Але пам'ятайте, що разом з рідиною сечогінні засоби "вимивають" з організму і корисні речовини (той же кальцій), тому застосовуйте їх тільки в комплексі з вітамінними препаратами. І обов'язково проконсультуйтеся з лікарем: чи немає яких-небудь протипоказань і наскільки доцільно в вашому випадку лікування набряків медикаментозними методами.

Маски для здорової шкіри навколо очей

При регулярно з'являються набряках необхідно починати і систематичну боротьбу з ними. Маски від червоності і припухлості під очима робляться з такою ж періодичністю, як і звичайні маски для обличчя, і такий же тривалістю (наносяться на 15-25 хвилин, потім змиваються водою кімнатної температури).

Одними з найпопулярніших є маски з яєчним білком, який, володіючи ефектом, що підтягує, допомагає значно поліпшити стан шкіри навколо очей. Схожим дією володіє і маска з ягід полуниці, яка, крім ліфтинг ефекту, розгладить і освіжить шкіру. Охолоджені ягоди ріжуться дрібними скибочками і накладаються на ділянку під очима.

Досить дієвим засобом є і маски з петрушки. Дрібно нарізану зелень можна зберігати в холодильнику, а якщо вона стає сухуватою, перед нанесенням досить побризкати її водою. Щоб приготувати маску для чутливої ​​і сухої шкіри рекомендується змішати зелень петрушки зі сметаною.

Увечері для профілактики набряків використовуйте для аплікацій на шкіру навколо очей гречані коржі. Готуються вони досить просто: прожарений на сковорідці гречку подрібніть в борошно в кавомолці, потім розведіть водою до консистенції густого тесту, з якого потім легко можна зробити необхідного розміру кружечки.

Натерті в кашку яблука також зменшать припухлість шкіри. А якщо ви дуже поспішаєте, досить просто потримати очищений скибочку яблука на запаленому ділянці шкіри.

Дуже зручним, ефективним і недорогим засобом є гелеві маски. Купити їх можна практично в кожній аптеці, а використовувати - в будь-який час і в будь-якому місці, коли у вас під рукою не виявилося необхідних продуктів. Перед вживанням маску необхідно охолодити 15 хвилин (в прохолодній воді або холодильнику) і можна наносити на обличчя.

У косметичних салонах для усунення проблеми вам запропонують лікувальні процедури з використанням охолоджувальних кремів, масок або гелів, але будьте готові до досить відчутною навантаженні на ваш сімейний бюджет. Ніяких революційних процедур вам не зроблять, а зменшити набряклість і зняти роздратування ви з не меншим успіхом зможете і вдома.

Швидкі методи боротьби з колами під очима

Якщо у вас немає часу сидіти на дієті, пити таблетки, які виведуть накопичилася в організмі рідину або проходити курс масажу, то скористайтеся бліц-методами для боротьби з набряками, які приберуть припухлість або знімуть запалення шкіри на якийсь час, але не ліквідують проблему повністю , особливо, коли вона пов'язана з порушеннями в роботі вашого організму. Ось самі швидкі й ефективні способи боротьби з набряком і почервонінням шкіри навколо очей:

 • попередньо охолоджений сиру картоплю наріжте пластинками і покладіть на очі, захопивши ділянку шкіри під нижньою повікою, і залиште на двадцять хвилин. Це один з найбільш результативних методів боротьби з набряками;

 • почервоніння і припухлість швидко і ефективно знімають кисломолочні продукти. Намочіть ватний диск в охолодженому молоці і потримайте, як компрес, на століттях протягом півгодини. Таким чином ви позбавитеся від зайвої рідини, що накопичилася в організмі після свят або тривалих вечірок;

 • багатьом дуже подобаються компреси з огірком, які знімають подразнення, набряклість та свербіж на запаленому ділянці шкіри. Ніяких тривалих приготувань не буде потрібно - просто прикладіть до шкіри навколо очей скибочки огірка і залиште на 10-15 хвилин;

 • набряки під очима знімаються і за допомогою досить незвичайного методу прикладання металевих ложок. Пояснюється його ефективність досить просто: холодний метал звужує кровоносні судини, тим самим зменшуючи припухлість. Ложки для "компресу" необхідно міняти в міру нагрівання, результат дає саме холод, який найдовше тримає саме метал.

По темі: Кращі продукти від набряків


Профілактика виникнення набряків під очима

Здоровий спосіб життя, необхідну кількість корисних продуктів в раціоні харчування, з низьким вмістом солі і великою кількістю рідини, є основними профілактичними засобами в боротьбі з набряками під очима.

Але є ще кілька секретів, які хотілося б розкрити, для успішної та ефективної боротьби з припухлістю навколо очей.

Поява ранкових набряків багато в чому залежить від стану людини під час сну. Найкраще спати на спині, ніж на животі або боці. Щоб голова знаходилася трошки вище, можна підкласти додаткову подушку. При такому положенні накопичилася рідина не буде збиратися під очима.

Людям, що страждають на алергію, варто попереджати її сезонні прояви, триматися подалі від провокують алергічні реакції джерел і речовин.

І не варто забувати про сонцезахисні засоби не тільки влітку, а й взимку. Сонячні промені послаблюють і викликають передчасне старіння тонкої і чутливої ​​шкіри навколо очей.