лікування опіків

Така травма, як опік, зустрічається досить часто. Опік виникає після того, як на шкіру людини було надано вплив високими температурами або хімічними речовинами. У дитячому віці опіки трапляються частіше, ніж у дорослому. Тому знати і вміти надавати правила першої допомоги повинна кожна людина. У будинку завжди потрібно тримати під рукою засоби, які використовують для позбавлення від опіків.

Процес лікування опіку має взаємозв'язок з тим, наскільки глибоко були вражені шкірні покриви і яка площа ушкодження.

Зміст статті:

 • Що робити, якщо трапився опік?
 • Як відновити шкіру після опіку?
 • Як лікувати опікові шрами і рубці?
 • Засоби від опіків
 • До якого лікаря звертатися з опіком?

Що робити, якщо трапився опік?

Тактика дій після того, що сталося опіку залежить від ступеня травмування шкірних покривів.

Серед них виділяють:

 • Опік першого ступеня. У цьому випадку буде пошкоджений тільки верхній шар шкіри - епідерміс. Сама шкіра виглядає злегка набряклою і почервоніла. Уже через кілька днів від такого опіку не залишиться ніяких видимих ​​слідів.

 • Опік другого ступеня. При цьому на шкірі формуються пухирі. Якщо лікування підібрано вірно, то повна регенерація тканин настане вже на 10-ий день після отриманої травми.

 • Опік третього ступеня. Це серйозне пошкодження шкірних покривів, яке характеризується їх відмиранням. Над отриманої раною формується кірка, яка називається струп. Розрізняють опік 3 ступеня А і опік 3 ступеня Б. У першому випадку шкіра зберігає свою здатність до регенерації і може самостійно відновиться. У другому випадку шкірні покриви гинуть і опік заживає дуже довго.

 • Опік четвертого ступеня. Ця травма характеризується глибоким пошкодженням м'яких тканин і кісток. Якщо площа отриманого опіку велика, то постраждалого необхідно негайно доставити у відділення стаціонару.

Якщо опік незначний, то заживе він швидко, але лише за умови, що потерпілому була надана адекватна перша допомога.

Для початку потрібно припинити дію на шкіру того фактора, який спровокував її пошкодження. Потім травмоване місце потрібно охолодити, помістивши ділянку шкіри під воду або приклавши до нього лід.

Наступним етапом є обробка шкіри навколо поверхні рани із застосуванням спирту або ефіру. Для зняття відмерлих ділянок шкіри використовують фізіологічний розчин. Після цього можна накладати на рану протиопіковими мазь. Якщо постраждалому перша допомога буде надана відповідно до запропонованої інструкції, то тканини швидко відновляться.

Не можна самостійно лікувати опіки, які займають великі площі або глибокі опіки. При отриманні подібної травми необхідно звертатися до фахівця.

Відео: Правильна перша допомога при опіках:


Як відновити шкіру після опіку?

Відразу після отримання опіку важливо не допустити потрапляння в рану інфекції, тому необхідно подбати про достатню знезараженні шкіри навколо опіку. Іноді на місці отриманої травми на шкірі з'являється пухир, всередині якого міститься плазма. Її можна побачити крізь роздулася шкіру.

Пухир потрібно правильно обробляти, щоб не допустити його запалення і нагноєння. Це дозволить сформуватися нового шару шкіри всередині міхура. Через 7-14 днів пухир лопне, а на його місці вже можна буде побачити молоду шкіру. Вона відрізняється підвищеною чутливістю, тому для прискорення її регенерації потрібно використовувати різні мазі, креми і гелі. Це дасть можливість якнайшвидше усунути сліди від опіку.

Іноді трапляється так, що пухир запалюється і всередині нього починає накопичуватися гній. У людини підвищується температура тіла, посилюється слабкість. Це затягує регенеративні процеси шкіри. Запалення пухиря може стати причиною формування рубців і шрамів, позбутися яких украй проблематично. Тому при появі перших ознак запалення необхідно звертатися до фахівця за допомогою.


Як лікувати опікові шрами і рубці?

У місці пошкодження шкіри може сформуватися шрам, який також схильний до запалення і нагноєння. Це часто стає причиною формування келоїдних рубців. Він височить над шкірою і виглядає не зовсім естетично. Формування таких рубців характеризується появою печіння і свербіння в характерному місці. Якщо опіковий рубець займає велику площу, то його видаленням займається хірург. Для цього його січуть, після чого накладають косметичний шов. Після того як шви знімуть, рубець обробляють препаратами, які не дають шкірі розростатися.

Лазерна шліфовка рубця також є дієвим методом, спрямованим на його усунення. Якщо рубці незначні, то можна спробувати позбутися від них із застосуванням хімічного пілінгу або за допомогою пілінгу на основі фруктових кислот. Обов'язково потрібно користуватися кремами, які мають регенерує ефектом.


Засоби від опіків

Існує безліч засобів для лікування опіків, але користуватися ними потрібно правильно:

 • Якщо опік стався через вплив на шкіру високих температур, то рекомендується використовувати мазь Левомеколь. Вона не тільки сприяє загоєнню поверхні рани, але і знезаражує її. У складі мазі присутній речовина, що дозволяє домогтися місцевого знеболювання, що актуально для перших днів після отримання опіку.

 • Для знезараження рани і прискорення її загоєння також можна скористатися препаратом під назвою Повидон-Йод.

 • Засобом, який не містить хімічних компонентів, є бальзам Рятівник. У ньому немає антибіотиків і гормонів, але це не позначається на його регенеративних властивостях.

 • Якщо людина отримала сонячний опік, то можна скористатися кремом Пантенол. Вибирати рекомендовано саме крем, так як він добре проникає в шкірні покриви і має легку текстуру в порівнянні з маззю.

 • Якщо людина потребує знеболення, то можна скористатися лікарськими засобами у вигляді спрею. Розпорошується рідина має мінімальний контакт з шкірою і не викликає хворобливих відчуттів.

 • Також для обробки опіку можна скористатися протиопіковими пов'язками. Вони мають просочення зі спеціального складу, який покликаний лікувати біль і знезаразити рану.

 • Ефективними засобами для лікування опіків є гелі Ожогов.Нет і Апполо. Вони мають антисептичну, знеболюючу і ранозагоювальну ефектом. Їх застосування дозволяє очищати рани від відмерлих тканин і перешкоджати запальним процесам, що є надійною профілактикою рубців і шрамів.

Відео: Кращий засіб від опіків:


До якого лікаря звертатися з опіком?

Якщо опік незначний, то лікувати його можна в домашніх умовах. Однак навіть такі рани можуть піддатися запаленню і нагноєння. При появі перших ознак інфікування необхідно звернутися до терапевта. Лікар огляне пацієнта і призначить професійне лікування.

Крім того, існує ймовірність виникнення алергії на використовувані препарати. У цьому випадку без лікарської допомоги обійтися також не вдасться.