Види зубних пломб - яку вибрати?

Тверді тканини зубів, на жаль, не можуть регенерувати (відновлюватися). З цієї причини уражені каріозним процесом або що відкололися фрагменти емалі та дентину потребують заміщення штучними матеріалами. Реставрація може проводитися шляхом постановки пломб або виготовлення вкладок. Значні дефекти вимагають ортопедичного лікування.


 Зміст Пломбування зубів: цілі і використовувані матеріали Класифікація зубних пломб Металеві пломби Пластмасові пломби Светоотверждаємиє пломби Виберіть 

Пломбування зубів: цілі і використовувані матеріали

Пломбування переслідує дві основні мети:

 1. Усунення ураженої тканини в ході препарування зуба зупиняє подальший розвиток карієсу і попереджає його ускладнення.
 2. Пломба заміщає дефект, що важливо з естетичної і фізіологічної точки зору.

Всі матеріали, що застосовуються для відновлення коронок зубів неодмінно повинні відповідати наступним вимогам:

 • безпеку для організму (відсутність токсичного впливу);
 • міцність (стійкість до механічних і хімічних впливів);
 • високі естетичні якості.

Зверніть увагу: грамотно поставлена ​​пломба в ідеалі повинна бути зовсім непомітна (принаймні - для неспеціаліста).

Перед постановкою пломби проводиться ряд підготовчих робіт, які включають:

 • механічне видалення ураженої (інфікованої) тканини;
 • формування порожнини з дотриманням певних вимог;
 • ізоляцію зуба від слини;
 • обробку порожнини антисептичним розчином.

Безпосередньо пломбування передбачає:

 • накладення ізолюючої прокладки (при необхідності);
 • обробку поверхонь адгезивом (або протруювання емалі);
 • внесення в порожнину матеріалу і його ущільнення;
 • моделювання пломби;
 • вплив спеціальною лампою (для фотополімерів);
 • шліфування та полірування після остаточного затвердіння.

Для чого потрібні пломби? Відповідь на це питання в відео-огляді дає лікар-стоматолог:

Класифікація зубних пломб

За своїм призначенням всі пломби можна розділити на тимчасові і постійні. Перші можуть служити для тимчасової ізоляції порожнини, в яку внесено лікувальний препарат (деякі матеріали містять в своєму складі лікарські засоби). Тимчасова пломба також може бути поставлена, якщо стоматолог не остаточне впевнений в тому, що не розвинеться пульпіт (такі пломби можна назвати "діагностичними").

Тимчасові пломби відрізняються від постійних своїм складом. Для їх виготовлення використовуються менш міцні матеріали, що дозволяє лікарю легко видалити таку тимчасову пломбування через 1-3 дні під час наступного візиту пацієнта. Найпоширенішим матеріалом для подібних пломб є штучний дентин, який замішується на воді. З його допомогою, зокрема, фіксується і ізолюється миш'яковиста паста, необхідна для девіталізациі (руйнування, видалення) пульпи (судинно-нервового пучка) зуба.

важливо: миш'як є отруйною речовиною. Мала кількість препарату, що містить миш'як, вносять в порожнину зуба щоб "убити нерв".

Постійні пломби, виконані з якісного матеріалу, і поставлені з дотриманням всіх правил, покликані стояти на протязі багатьох років і навіть десятиліть.

Зверніть увагу: якщо пломба була втрачена вже через кілька місяців, то або мало місце порушення технології, або лікарем не були враховані механічні навантаження (т. е. була потрібна постановка штучної коронки).

металеві пломби

Металеві пломби виготовляються з амальгами - сплавів деяких металів з ртуттю. Найбільш поширена до недавнього часу була срібна амальгама. Перед постановкою такої пломби лікар повинен був ретельно змішати мелкодисперсное срібний порошок з ртуттю. Робота з цим небезпечним для здоров'я вимагала дотримання особливо жорстких правил. Справедливості заради слід зазначити, що готова амальгама майже нетоксична (тютюновий дим містить набагато більше ртуті).

Мінусом цього різновиду пломб є ймовірність розвитку ефекту "гальванизма" (появи слабкого струму) при наявності в роті металевих коронок або мостовидних протезів. Недоліками також можна вважати виділення пломби на тлі зуба (характерний металевий блиск), тривалість затвердіння (до 3 годин) і коефіцієнт розширення, істотно відрізняється від показника для природних тканин зуба (можуть виникати відколи при вживанні холодної та гарячої їжі). Очевидні плюси - можливість постановки металевих пломб у вологу порожнину, їх негативна усадка і фантастична зносостійкість. До цього дня стоматологи можуть виявити в роті пацієнта амальгаму, поставлену ще в минулому столітті.

цементні пломби

У стоматології застосовується кілька різновидів цементів, але для постановки пломб, як правило, використовуються або фосфатні, або стеклоїономерниє.

Зверніть увагу: Цементи відносяться до двокомпонентним матеріалами. При замішуванні змішуються порошок і рідина.

Пломби з фосфат-цементу ще порівняно недавно ставили всім підряд в рамках надання безоплатної зуболікарській допомоги. Безперечними перевагами матеріалів даної категорії є їх дешевизна і простота в роботі. Механічна міцність, т. Е. Стійкість до стирання залишає бажати багато кращого і, крім того, має місце погане "крайове прилягання" до стінок сформованої порожнини. Як наслідок, поступово між пломбою і стінками дефекту коронки утворюється зазор, в який потрапляють харчові залишки, і розвивається вторинний карієс. Для підвищення механічної міцності до складу таких цементів нерідко вводили дрібнодисперсний порошок срібла, але проблему з поганим крайовим приляганням це не вирішувало.

Набагато більш досконалим матеріалом є стеклоїономерниє цементи, які характеризуються досить високим ступенем спорідненості з твердими тканинами зуба. До їх складу входять іони фтору, що сприяють ремінералізації емалі. Завдяки цій обставині, стеклоіонономерние пломби часто ставлять дітям на молочні зуби. Адгезивні властивості у таких цементів набагато вище, ніж у фосфатних, що частково вирішує проблему крайового прилягання. Однак пломби даної категорії не відрізняються високою механічною стійкістю і ніякі добавки не допомогли кардинально вирішити цю проблему.

У всіх цементів дуже короткий "час роботи". Після замішування складу, внести його в порожнину і сформувати пломбу необхідно протягом лічених хвилин. Потім матеріал починає швидко "схоплюватися", т. Е. Втрачати необхідну пластичність.

пластмасові пломби

Проривом в стоматології стала поява пластмасових і композитних пломб. Більшість пластмас для пломбування створені на основі сполук акрилової кислоти. Матеріал відрізняється високою механічною міцністю, що забезпечує довговічність пломб за умови їх грамотної постановки. До переваг можна також віднести можливість підібрати матеріал за кольором. У ряді випадків після шліфування й полірування пластмаса може бути відрізнити за зовнішнім виглядом від здорової емалі.

Але недоліків у пластмасових пломб безліч. В ході полімеризації утворюється величезна кількість мікроскопічних пір, що в подальшому стає причиною розвитку вторинного карієсу. Пориста поверхня є відмінною основою для розмноження мікроорганізмів, які сприяють розвитку цілого ряду захворювань порожнини рота. Естетичні достоїнства також досить швидко сходять "нанівець"; матеріал має властивість темніти, особливо - під дією харчових барвників і нікотину. Серйозним недоліком є ​​токсичність акрилових пластмас. Агресивна хімічна сполука впливає на пульпу. Якщо пломба встановлена ​​на зуб, з якого попередньо не видалений нерв, то навіть при наявності якісної ізолюючої прокладки з цементу досить висока ймовірність розвитку пульпіту.

Значно менше недоліків у двокомпонентних ( "паста - паста") композитних матеріалів на основі епоксидних смол. Токсичність складу має місце, але вона не так яскраво виражена, як у акрилових полімерів. Стираються пломби з композитів ще повільніше, але крихкість трохи вище. Вони відмінно підійдуть, наприклад, для заповнення дефекту на жувальній поверхні коронки, але ріжучий край ними відновлювати не рекомендується.

Светоотверждаємиє пломби (фотополімерні пломби)

Фотополімери (геліопломби, світлові пломби) - це найсучасніші матеріали. Склади пастоподібної консистенції мають властивість тверднути під дією ультрафіолетового випромінювання, джерелом якого є спеціальні стоматологічні лампи.

Лікар може абсолютно не поспішати в процесі внесення матеріалу в порожнину і остаточного формування пломби, що в числі іншого забезпечує високу якість пломб. Чи не виникає необхідності сошліфовивать значний обсяг після затвердіння; потрібно лише провести полірування мелкоабразівной насадками для додання блиску. Найширший гамма відтінків дозволяє домогтися бездоганного відповідності кольору пломби кольору навколишнього її здорової емалі. Якісно поставлене і відполіровану пломбу з фотополімера не завжди може виявити навіть фахівець. Високі естетичні властивості дають можливість застосовувати такі композити для реставрації фронтальної (найпомітнішою при посмішці або під час розмови) групи зубів. Токсичність матеріалу мінімальна, як і ступінь усадки. Стираність також невисока, завдяки чому светоотверждаемие пломби можуть служити протягом багатьох років.

Якщо дозволяє матеріальне становище, то, безумовно, рекомендуємо віддати перевагу саме фотополімерним пломбам. В даному випадку витрати повністю себе виправдають!

Побачити, як відбувається установка композитних пломб можна, подивившись цей відео-огляд:

Виберіть

Виберіть представляють собою щось середнє між пломбою і невеликим протезом коронки зуба. По суті, це готова пломба, виготовлена ​​в зуботехнічній лабораторії і потім зафіксована лікарем в підготовленої порожнини за допомогою композитного матеріалу. Процес установки дуже нагадує фіксацію коронки.

За матеріалами, з яких виготовляють конструкції, виділяють наступні види вкладок:

 • пластмасові;
 • композитні;
 • керамічні;
 • металеві.

За технологією виготовлення прийнято виділяти такі різновиди:

 • вкладки, що моделюються в порожнині рота;
 • вкладки, виготовлені на моделі.

У першому випадку після препарування зуба в порожнину вносять розм'якшений зуботехнічний віск. Потім повністю формується вкладка, що заміщає дефект, і воскова модель передається в ливарну майстерню при поліклініці, де по ній відливають абсолютно таку ж конструкцію з металу.

У другому випадку з зуба після підготовки порожнини знімають зліпок еластичним матеріалом на основі силікону. За зліпком відливають гіпсову модель, на якій вже моделюють вкладку з воску і "переводять" модель в необхідний матеріал (пластмасу, композит і т. Д.). На моделі також може бути створена керамічна вкладка.

У таких "мікропротезів" маса переваг перед традиційними і пломбами.

Вони бездоганно прилягають до стінок порожнини на відміну від пломб, в яких можливе утворення т. Н. "Поднутрений" при недостатньому ущільненні в процесі постановки. Керамічні моделі характеризуються прекрасними естетичними властивостями, завдяки напівпрозорості матеріалу і широкій колірній гамі.

За допомогою вкладок можна створити бездоганний з анатомічної точки зору "контактний пункт" між сусідніми зубами. Стираність вкладок навіть менше, ніж у здорової емалі зуба, не кажучи вже про композитних пломби. Моделі з перекриттям горбів можуть в ряді випадків бути відмінною альтернативою штучним коронкам, що вимагає ґрунтовного препарування всіх зубних поверхонь. Крім того, немає необхідності попередньо депульпувати зуб, оскільки сучасні керамічні "мікропротези" абсолютно нетоксичні.

Мінусом порівняно недорогих виробів з пластмаси є пористість матеріалу, а у металевих моделей залишають бажати кращого естетичні властивості.

ПЛІС Володимир, стоматолог