Ознаки, симптоми, профілактика і лікування туберкульозу у дітей

Зміст статті:

 • Симптоми туберкульозу у дітей
 • Види туберкульозу у дітей
 • Діагностика туберкульозу у дітей
 • Лікування туберкульозу у дітей
 • Профілактика туберкульозу у дітей

Туберкульоз - захворювання, що викликається паличкою Коха. Воно переноситься дітьми набагато важче ніж дорослими. В силу не сформувався імунітету, організму складно відповісти захисною функцією на інфекцію і локалізувати її в одній області.

Обширне ураження органів призводить до незворотних наслідків. Тому важливо вчасно розпізнати хворобу і почати лікування.


Симптоми туберкульозу у дітей

Перші прояви захворювання схожі із застудою і можуть не сприйматися батьками всерйоз. Це кашель, підвищена температура, млявість і апатія. Якщо через 3 тижні ознаки не проходять, то можливий розвиток хвороби.

У захворювання є загальні ознаки, характерні для всіх його видів:

 • дратівливість;

 • втрата апетиту;

 • зниження ваги;

 • пітливість і озноб;

 • збільшення лімфовузлів.

Нижче перераховані прояви говорять про те, що почалася хронічна стадія:

 • відставання у фізичному розвитку;

 • блідість і сухість шкіри;

 • порушення сну;

 • стан легкої ейфорії;

 • збільшення печінки.

Також є симптоми, за якими діагностується конкретна локалізація зараження.

Наступні симптоми виникають при самому частому вигляді туберкульозу - легеневій:

 • Загальна стомлюваність - слабкість після нічного сну, неуспішність в школі, неуважність, безсоння, погіршення апетиту.

 • Хворобливий вигляд - зайва худоба, блідість шкіри, нездоровий рум'янець і блиск в очах.

 • Тривалий час спостерігаються періоди підвищення температури. Часто це відбувається вночі і супроводжується ознобом і пітливістю. Цей симптом - вірна ознака хвороби.

 • Кашель. Також про наявність легеневого ураження говорить не проходить протягом 3 тижнів сухий, а потім мокрий кашель.

 • Мокрота з кров'ю - ознака кровотечі в легкому. Якщо ви помітили у дитини після нападу кашлю краплі на хустці, варто негайно викликати швидку.

Інші ознаки туберкульозу

У дітей хвороба протікає в гострій формі і проникає не тільки в легені, але і інші органи.

Симптоми легко сплутати з проявами різних хвороб, тому на етапі діагностики виключаються всі допустимі варіанти:

 • Поразка мозкових оболонок супроводжується поганим настроєм, безсонням. Пізніше можуть спостерігатися блювота, болі в голові і судоми. Якщо виявити хворобу на пізніх термінах, можна втратити дитину. Небезпека зараження зростає в тих сім'ях, яких є носій туберкульозу.

 • Туберкульоз ШКТ проявляється в порушеннях функцій травної системи: запорах або проносах, болях, крові в калі і підвищенні температури.

 • Поразка суглобів і кісток супроводжується болем при здійсненні рухів, малорухомістю, частими переломами, пізніше з'являється кульгавість.

 • Зараження сечостатевої системи має такі ознаки, як біль у спині, хворобливе сечовипускання з елементами крові, підвищення температури. Дівчата, які перехворіли цим видом, можуть згодом стати безплідними.

 • Поразка шкіри характеризується ущільненням і збільшенням лімфовузлів, нагноєнням і розривом оболонки.


Види туберкульозу у дітей

У дітей молодшого дошкільного віку уражаються не тільки легені, але і інші органи, і частіше зустрічаються такі форми хвороби, як туберкульозний менінгіт, первинний туберкульозний комплекс і міліарний туберкульоз. Основними причинами є контакт з заражених людиною і відсутність вакцинації БЦЖ.

туберкульозний менінгіт

Цей вид вражає оболонки мозку. У випадку з дітьми носить бистропрогрессирующий характер. При цьому спостерігаються головні болі, систематичне підвищення температури, мляве стан і зміни в настрої. Протягом 2-х тижнів стан змінюється до вкрай важкого - починається блювота, запор, ослаблення м'язів обличчя, уповільнений пульс, запалення очей.

При туберкульозному менінгоенцефаліт уражаються окремі ділянки мозку, що відповідають за різні функції. У таких випадках необхідний аналіз цереброспінальної рідини, КТГ і повне обстеження легенів. На жаль, туберкульозний менінгіт в більшості випадків супроводжується поєднаними хворобами. Тому грамотна діагностика повинна включати обстеження на наявність вірусних та грибкових захворювань.

Одужання вимагає більше року систематичного знаходження в стаціонарі. При цьому проводиться загальне лікування і додаткове, у міру виникнення симптомів.

Первинний туберкульозний комплекс

Характеризується високою температурою, що досягає 40 °, кашлем і болями в області легенів. Дихання стає неоднорідним, спостерігаються хрипи, занепад сил, зниження апетиту. Хвороба підтверджує наявність пневматичного вогнища в легкому, а також інфікування регіональних внутрішньогрудних лімфовузлів.

Для встановлення діагнозу проводиться проба Манту і рентген легенів. Лікування проводиться за допомогою хіміотерапії і патогенетичного впливу в умовах стаціонару.

міліарний туберкульоз

Обширне ураження х туберкульозними бульбашками.

Хвороба протікає гостро і вражає в основному органи дихання, селезінки і нирки. Розрізняють два види захворювання:

 1. Гострий туберкульозний сепсис - стандартні дослідження не можуть виявити наявність хвороби, симптоми досить розмиті, тому через кілька тижнів хворий вмирає.

 2. Гострий міліарний туберкульоз - починається з гострої інтоксикації, утруднення дихання, високої температури. На первинній стадії виникає обмежений міліарний туберкульоз, який за відсутності лікування переходить в обширний.

При діагностиці УЗД виявляється збільшення селезінки і печінки. Також проводиться аналіз крові, сечі і рентген грудної клітини. Туберкулінові проби показують помилковий результат.

Для лікування застосовується одночасно кілька протитуберкульозних препаратів. Його тривалість 6 місяців. На додаток призначається фізіотерапія, імуномодулятори та дихальна гімнастика.

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку страждають від проявів хвороби в меншій мірі. У них переважають легкі форми хвороби, які розташовуються на невеликих ділянках уражених органів.

Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів

Вражає такі ділянки дихальної системи, як корінь і середостіння. Характеризується субфебрильною температурою, втратою апетиту і ваги, адинамією і нервовим збудженням. Також серед симптомів відзначається порушення сну і підвищена пітливість.

В ході діагностики призначають аналізи для виявлення МБТ і рентген. Ефективність лікування залежить від перших 3 місяців, коли застосовується поєднання найбільш сильних препаратів. Якщо є позитивний результат, то кількість ліків знижується до двох.

Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів

Найбільш схильні до інфекції вузли, що знаходяться під щелепами, на шиї і підборідді. Захворювання характеризується безболезненностью і рухливістю вузлів, в яких можна знайти казеїновий некроз. У міру зростання запалення, шкіра над ним проривається і виникає свищ, наповнений гнійними масами. Пізніше на його місці утворюється рубець.

Також варто звернути увагу на підвищення температури до 40 °, загальна слабкість і біль у голові. Для діагностики застосовується біопсія інфікованого лимфоузла, рентген уражених областей і грудної клітини і туберкулінова проба.

Лікування включає в себе застосування антибіотиків і хірургічне втручання. Для прискорення одужання застосовується лімфотропна терапія, яка до того ж сприяє зниженню ризику рецидивів.

У зв'язку з віковими змінами організму підлітків, захворювання у них частіше приймає важкі форми, такі як інфільтративна і дисемінована.

інфільтративний туберкульоз

При цьому захворюванні утворюються скупчення рідини з домішкою крові в легенях. Симптоми носять загальний характер - погане самопочуття, зниження апетиту і підвищена температура. Діагноз ставиться в ході рентгенологічного дослідження. Також з його допомогою виявляється тип скупчення і площа ураження.

Інфільтрати бувають наступними:

 • Бронхобулярний.

 • округлий.

 • Облаковідний.

 • Лабарний.

Лікування проводиться під наглядом лікаря в стаціонарі медикаментозними препаратами. У разі розпаду інфільтрату і загрози життю хворого проводиться операція.

дисемінований туберкульоз

Характеризується наявністю декількох вогнищ ураження. Буває гострим (міліарний) і підгострим. У другому випадку спостерігається кашель з кров'ю, болі в області горла, хрипкий голос. Також захворювання може носити хронічний характер. Його супроводжують мокрота, загальна слабкість, утруднення дихання, підвищення температури, набряки.

Результат лікування залежить від ступеня ураження. Чим раніше була виявлена ​​хвороба, тим швидше пацієнт від неї позбутися. Препарати підбираються дослідним шляхом, тому що бактерії, що викликають дисеміновану форму стійкі до багатьох видів ліків.


Діагностика туберкульозу у дітей

Існує кілька способів діагностики цього захворювання, всі вони використовуються з більшим чи меншим ступенем популярності:

 1. Туберкулінодіагностика. Туберкулін - антиген бактерій туберкульозу. Його вводять в кількості 0,1 мл під шкіру і спостерігають за реакцією. Через 3 дні утворилася папулу вимірюють. Нормою вважається розмір до 5 мм. Проводиться 1 раз в рік.

 2. Флюорографія. Сучасна флюорографія проводиться за допомогою цифрового обладнання. Доза випромінювання знижена до мінімуму, а зображення виходить в ході багатошарового накладення. Це дозволяє створити знімок, що відображає легкі з усіх боків.

 3. Рентгенографія. Якщо інші способи показали наявність хвороби, призначають цю процедуру. З її допомогою виявляють наступні синдроми: вогнищева тінь, часткові затемнення, зміна розміру легкого, синдром круглої тіні, синдром кільцеподібної тіні, дисемінації, зміна малюнка і коренів легкого.

 4. Бактеріологічні дослідження. Популярний метод діагностики за кордоном. Для мікроскопії береться мазок мокротиння пацієнта і забарвлюється флюоресцентним складом. Також проводиться посів матеріалу, який показує наявність збудників через 1-2 місяці з початку захворювання.

 5. Бронхоскопія. Складний метод дослідження, що дає найбільш точний результат. Взятий матеріал піддають даного дослідження в разі неефективності більш простих способів.


Лікування туберкульозу у дітей

На сьогоднішній день налічується кілька методик лікування цього захворювання, які мають позитивний ефект.

хіміотерапія

Дозволяє домогтися повного відновлення організму і загоєння вогнищ інфекцій. Застосовувані препарати мають бактеріостатичний і бактерицидний ефект. До них відносяться ізоніазид, рифампіцин, піразинамід, етамбутол, стрептоміцин.

Для бактерій, стійких до одного або декількох препаратів, існують спеціально розроблені засоби, такі як канаміцин, амікацин, капріоміцін, циклосерин, етіонаміду, протіонамід, фторхінолони, парааминосалициловая кислота, рифабутин.

Правильне поєднання дає чудові результати в лікуванні всіх видів хвороби. Існують трьох-, чотирьох- і п'яти компонентні схеми лікування.

Весь процес хіміотерапії ділиться на 2 основні етапи:

 1. Придушення росту хвороботворних бактерій і виключення резистентності.

 2. Знищення залишилася інфекції, яка розташовується усередині клітин і погано піддається дії препаратів.

Лікування триває від півроку до року, в залежності від ступеня тяжкості і скасовується після дослідження мокротиння, який показав позитивну динаміку одужання.

стратегія DOTS

Багаторівнева система, що дозволяє ефективно боротися з епідемією. Включає в себе кілька заходів:

 • Бактеріоскопічне дослідження пацієнтів.

 • Застосування відповідних схем хіміотерапії під керівництвом досвідчених лікарів.

 • Забезпечення протитуберкульозними препаратами.

 • Ведення звітності та оцінка результатів.

Система дозволяє знизити захворюваність і смертність, а також збільшити число видужали.

хірургічні методи

Сучасні способи хірургічного втручання ефективні і безпечні для пацієнта.

Широко застосовується резекція легенів. Її призначенням є наступні показання: Фіброзно-кавернозне ураження легень, стенози бронхів, прогресуючі туберкулеми легких, абсцеси легенів, емпієма плеври, при неефективному медикаментозному лікуванні казеозний пневмонії.

Ще один хірургічний спосіб - декортикация. Вона застосовується для видалення фіброзних нашарувань. Також застосовується кавернотомія, в результаті якої розкрита каверна очищається.


Профілактика туберкульозу у дітей

Основними методами боротьби з інфікуванням протягом декількох років залишаються прищеплення БЦЖ і профілактика хімічними препаратами. Перша протитуберкульозна вакцина, що виробляє імунітет до захворювання, застосовується в пологовому будинку на 3 добу після народження. Поява рубця говорить про перенесеної хвороби і появі імунітету. Повністю він сформується до першого дня народження.

На жаль, виявлено ряд протипоказань, які однозначно забороняють застосування цього методу. Вони відносяться до дітей, в сім'ї яких зафіксовані випадки імунодефіциту, а також важкі ускладнення, що виникли після вакцинації у близьких родичів. Не можна щепити людей з відсутністю або недостатністю ферментів, важкими генетичними захворюваннями, ураженнями ЦНС. Також в ряді випадків виникає необхідність перенесення процедури: інфекція, гемолітичні захворювання, недоношеність.

По темі: Профілактика туберкульозу у дітей і дорослих

Для виявлення випадків інфікування всім дітям щорічно в поліклінніке або дитячому саду проводять пробу Манту. Вона абсолютно нешкідлива, тому що не містить життєздатних бактерій.

Захистити свою дитину в міру можливості від хвороби і її страшних наслідків зобов'язані всі без винятку батьки. Досить систематичного контролю над станом здоров'я і своєчасної вакцинації. Дане захворювання необхідно попередити, а не лікувати.