Болі в нирках причини, характер, лікування

Біль в нирках - саме з такою скаргою пацієнти звертаються до лікаря при первинному візиті. Цей синдром може сигналізувати про проблеми в сечовидільної системи, але в деяких випадках біль є наслідком розвивається патології в селезінці, хребетному стовпі, печінки, кишечнику, сечоводі.

характер болів

Багато хто впевнений, що біль, концентрируемая в зоні таза, і є свідченням патологій в сечовидільної системи. Але насправді нирки розташовані набагато вище - під ребрами нижнього ряду, в верхньому відділі попереку.

Розглянутий больовий синдром може носити варіативний характер. Пацієнт може описати біль як тягне, ниючий, приступообразную, що оперізує, постійну, колючий. Це опис може допомогти лікарю диференціювати синдром, припустити ту чи іншу патологію.

Причини болю в нирках

До закінчення повного обстеження неможливо вказати точну причину болю в нирках - занадто багато факторів можуть складатися в певну клінічну картину. Деякі патології мають абсолютно ідентичний характер болю - лікар буде задіяти сучасні методи діагностики - ультразвукове дослідження, комп'ютерна томографія, лабораторне вивчення аналізів крові / сечі та інші.

Детально про можливі причини болю в нирках розповідає доктор Малишева:

нирковокам'яна хвороба

Гострий біль в області анатомічного розташування нирок може бути викликана присутністю каменів в нирках. Досить довгий час камені не турбують, часом пацієнт і не здогадується про існуючу проблему. Біль виникає через:

 • руху каменю по сечоводу і поранення гострими краями слизової;
 • скупчення сечі в нирковій балії через утрудненого відтоку рідини;
 • запального процесу в стінках нирок;
 • спазмується сечоводу, якщо камінь розташований саме в ньому.

35

Біль в нирках через знаходження в них каміння завжди супроводжується невеликим підвищенням температури (до субфебрильних показників), присутністю крові в виділеної сечі (особливо часто в разі травмування гострими краями каменю слизової) і погіршенням загального самопочуття.

Зверніть увагу: Якщо камінь перекриває шляхи виходу сечі, то відтік її відсутня - ознаки інтоксикації (отруєння) організму з'являться дуже швидко у вигляді запаморочення, слабкість, діареї (пронос), нудоти і блювоти, що виникають незалежно від прийому їжі.

гломерулонефрит

Запальний процес, який локалізується в ниркових клубочках і канальцях, завжди розвивається гостро. Ниркова біль двостороння, гостра і постійна буде характерною ознакою даної патології. До болю приєднуються:

 • високий рівень набряклості обличчя вранці;
 • значне підвищення артеріального тиску;
 • скорочення кількості сечі;
 • присутність крові в сечі.

Більш детально про гломерулонефриті можна дізнатися, подивившись дане відео:

пієлонефрит

Це інфекційне захворювання, для якого характерна ниючий, тупий і постійний біль в області нирок - вона може локалізуватися з одного боку (в залежності від того, в який нирці розвивається патологія) або бути двосторонньою. Зверніть увагу: Якщо пієлонефрит розвивається на тлі сечокам'яної хвороби, то біль буде носити варіативний характер: тупий / ниючий змінюється гострими больовими нападами.

Крім болю, при розглянутому інфекційному процесі присутні:

 • набряклість обличчя в ранковий час;
 • гіпертермія (підвищення температури тіла);
 • гарячковий стан;
 • нудота і блювота - тільки при гострому розвитку процесу і тяжкому перебігу.

Дуже часто пієлонефрит проявляється у жінок під час вагітності. У цих випадках слід невідкладно звертатися до лікаря.

Атеросклероз артерій нирок

Захворювання, яке виникає на тлі загального атеросклеротичного стану кровоносних судин. Для нього характерні які виникають, неінтенсивні, ниючі болі на фоні стійко підвищеного артеріального тиску.

Пухлини нирок доброякісного характеру

Болі при доброякісних пухлинах з'являються тільки при активному зростанні новоутворення і характеризуються малою інтенсивністю, нагадують швидше дискомфорт і тягнуть відчуття в попереку.
Єдине, чим може супроводжуватися больовий синдром при доброякісних новоутвореннях в нирках - порушення відтоку сечі.

Тромбоз артерії нирок

Стан, що вимагає термінової професійної допомоги. Хворий скаржиться на гостру, потужну біль в попереку, яка може носити оперізуючий характер. Гострий приступ болю такої інтенсивності, що пацієнт може знепритомніти. Крім цього, присутні наступні симптоми:

 • раптове, без видимих ​​передумов, підвищення артеріального тиску;
 • нудота і блювота;
 • спонтанна гіпертермія (підвищення температури);
 • відсутність сечі.

гідронефроз

При такій патології болю носять тупий і ниючий характер, можуть локалізуватися в попереку або боці, супроводжуються частими рецидивами запальних / інфекційних захворювань.

Злоякісна пухлина нирок (рак)

Больовий синдром не є основним при розвитку злоякісної пухлини в нирках, але він присутній: слабкий, періодично виникає, ниючий. Біль при раку нирок виникає на тлі розвивається анемії, підвищеної стомлюваності, домішки крові в сечі, які тривалий час продовжується гіпертермії.

Кістозні утворення нирок

Біль при утворенні кісти (або декількох) в нирках буде слабкою і періодичної - часто пацієнти звертають на неї увагу тільки при загостренні.

Рефлюкс міхурово-сечовідний

Суть патології - сеча з міхура закидається назад в ниркові балії. Хворий буде скаржитися на ниючий, тупий, постійний біль в попереку. Вона завжди супроводжується набряками особи в ранкові години, гіпертермією (підвищенням температури тіла) і загальною слабкістю.

Пороки розвитку нирок вродженого характеру

Найчастіше ця патологія не дає больовий синдром, але в деяких випадках хворі відзначають тягнуть / ниючі болі під час сечовипускання і відразу після нього.

Причинами болю в нирках в такому випадку будуть:

 • неправильне анатомічне розташування нирки - стискається сечовід, відтік сечі утруднюється;
 • здавлення судин нирки.

травми

Болі в нирках завжди виникають при їх травмуванні:

 • забій нирки - біль буде короткочасна і неінтенсивним, тупого характеру;
 • розрив нирки - виникає гострий больовий синдром, до нього приєднуються радикальне зниження артеріального тиску, утворення гематоми в області удару, присутність крові в сечі;
 • важка травма - біль гостра, потужна, супроводжується внутрішнім крововиливом: хворий втрачає свідомість.

туберкульоз нирок

Для захворювання характерна біль в нирках колехарактеру, яка присутня практично постійно - в деяких випадках служить порушенням нічного сну. Характерна біль обов'язково супроводжується присутністю нетипових домішок в сечі - спочатку крові, потім гною.

Болі в нирках при вагітності

Деякі жінки в другому-третьому триместрі вагітності скаржаться на тягнуть, ниючі болі в попереку і області анатомічного розташування нирок. Це може бути пов'язано з тиском на парні органи збільшеної матки, загостренням хронічного пієлонефриту (якщо він був діагностований ще до зачаття) або сечокам'яної хвороби. Характер болю може бути різним - наприклад, при сечокам'яній хворобі вона буде гострою і повністю імітувати ниркову кольку.

"Помилкові" болю в нирках - причини

Навіть якщо пацієнт скаржиться на явні болі в нирках, це не може стати підставою для припущення розвитку патології в сечовидільної системи. Імітувати больовий синдром в нирках можуть:

 • остеохондроз хребта - відноситься до поперековому відділу;
 • грижа міжхребцевого диска;
 • травмування близько розташованих органів - наприклад, перелом ребер, забій або важка травма печінки / селезінки;
 • захворювання передміхурової залози - аденома або простатит;
 • гострий апендицит.

Лікування болю в нирках медикаментами

Що робити, якщо болять нирки? Больовий синдром в області розташування нирок може бути купейний спазмолітиками, але рішення про призначення лікарських засобів повинен приймати фахівець після огляду / обстеження хворого. Спазмолітики лише на короткий час принесуть полегшення - для отримання повноцінного ефекту позбавлення від болю знадобиться призначення курсу лікування причини їх виникнення.

Болі в нирках - занадто абстрактний симптом, який може свідчити про розвиток різних патологій. При його появі слід звернутися за лікарською допомогою - причинами больового синдрому можуть бути як незначні запальні процеси або забій нирок, так і серйозні проблеми. Зверніть увагу: Біль завжди означає порушення функціональності органу або системи - це свідомо є небезпечним станом.

Про те, як визначити причину болю в нирках, а також про сучасні методи лікування деяких захворювань, що провокують появу больового синдрому - в невеликому відео-огляді:

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії.