Трансплантація нирки в яких випадках, де, ускладнення, прогноз, поведінку після операції

До трансплантації нирки вдаються при термінальній стадії хронічної ниркової недостатності (ХНН). Критерієм служить зниження швидкості клубочкової фільтрації менше 15 мл / хв, в цьому випадку стан характеризується уремією, що вимагає програмного гемодіалізу або трансплантації нирки.

Трохи історії: перші спроби пересадити нирку проводилися на тваринах спочатку 20 століття. Успішну операцію провів Д. Мюррей в 1954 році, була виконана споріднена трансплантація нирки невиліковно хворому пацієнту з хронічною нирковою недостатністю, після якої той прожив 9 років. Далі трансплантологія, як наука, швидко розвивалася: цьому сприяв винахід консервантів, відкриття препаратів з цитостатичних дією, накопичення знань про параметри сумісності крові і використання штучних методів очищення - гемодіалізу та перитонеального діалізу.

Пересадка нирки вимушений захід, без очищення крові, на тлі уремії, настає летальний результат. Гемодіаліз - штучне очищення крові - може розглядатися в якості паліативної терапії для пацієнтів, які очікують трансплантацію донорського органу.

Перерахуємо захворювання, які призводять до розвитку термінальної стадії ниркової недостатності:

 • Декомпенсований довгостроково існуючий цукровий діабет.
 • злоякісна гіпертензія.
 • Гломерулоськлероз.
 • Поликистозная хвороба нирок.
 • Деякі види нефропатії.
 • аутоімунні патології.
 • Рецидивуючий хронічний пієлонефрит.

Показання до трансплантації нирки

Показанням до пересадки донорського органу служить термінальна стадія ниркової недостатності. Розглянемо докладніше, як виявляється втрата ниркових функцій.

 Характерні симптоми і ознаки термінальної стадії ХНН:

 • виражена слабкість;
 • нудота і блювота;
 • зниження маси тіла;
 • кожний зуд;
 • діарея;
 • судоми кінцівок;
 • порушення в роботі серця;
 • специфічний запах з рота і від тіла;
 • зниження питомої ваги сечі, олигоурия (зменшення добового вироблення сечі), аж до анурії;
 • набряки;
 • сухість шкіри;
 • підвищення артеріального тиску, стійке до дії гіпотензивних препаратів;
 • м'язова слабкість;
 • ослаблення імунітету;
 • анемія (зниження рівня гемоглобіну в крові);
 • порушення в психоемоційної сфері.

Для дітей, які страждають захворюванням, привів до ускладнення у вигляді втрати функції нирок, характерно відставання в рості і психомоторному розвитку.

На жаль, пересадка донорського органу здійсненна не всім пацієнтам, що страждають термінальною стадією ХНН.

Справа в тому, що не кожна брунька підходить конкретній людині. Крім проблем з сумісністю, існує ряд протипоказань до трансплантації донорської нирки.

 До таких відносять:

 • Важкі форми серцевої і легеневої недостатності, при яких неможливо здійснення анестезіологічної допомоги (наркозу).
 • туберкульоз.
 • Хвороби печінки в стадії декомпенсації.
 • Онкологія (деякі види).
 • Значна серцево-судинна патологія (інфаркти, інсульти в гострій формі).
 • аутоімунні хвороби.
 • психіатричні захворювання.

ВІЛ-інфікування реципієнта - відносне протипоказання до трансплантації донорської нирки, так як є ризик прогресування ХНН на фоні прийому специфічної терапії. 

Зверніть увагу

Останнім часом пересадку нирки ВІЛ-інфікованим пацієнтам виконують з обов'язковим урахуванням сумісності імуносупресивної і антивірусної терапії.

Необхідно відзначити, що нерозповсюджений онкологічний процес після проведеного лікування і відсутності прогресування не є протипоказанням для пересадки нирки. Питання в кожному випадку вирішується індивідуально.

Як відбувається операція

В умовах операційної під загальною анестезією одним із стандартних доступів виконується розріз, перетискаються судини, що живлять нирку, і виконується вилучення органу донора разом з судинами і мочеточником. В середньому, операція триває близько 3-4 годин.

Інший бригадою хірургів здійснюється пересадка нирки реципієнта. Розрізняють ортотопіческого і ГЕТЕРОТОПІЧНОЇ трансплантацію. Ортотопічна пересадка використовується рідше, так як ускладнень після пересадки донорської нирки замість видалених "рідний" зустрічається більше.

гетеротопічна трансплантація не має на увазі видалення нирки реципієнта, донорський орган підсаджується в область малого тазу, судини пересаджувати нирки зшиваються з клубових судинами реципієнта, після відновлення кровопостачання сечовід вшивають в сечовий міхур. Операція закінчується дренуванням.

При сприятливому розвитку подій, нирка починає функціонувати на 5 - 7 добу, до цього часу проводять гемодіаліз.

Для профілактики приєднання вторинної інфекції призначають антибіотики. Одночасно з ними пацієнт приймає імунодепресанти.

Стан відстежують в динаміці: здійснюється контроль за показниками крові, сечі, рівнем сечовини і креатиніну, електролітами. У сумнівних випадках можливе виконання нефробіопсія.

Виписка зі стаціонару відбувається через 3 - 4 тижні.

Зверніть увагу

У Російській Федерації донорських органів очікує близько 20 000 чоловік, тому черга на трансплантацію може розтягнутися на кілька років. На жаль, деякі пацієнти просто не доживають до "своєї" нирки. Виконується в середньому 1250 трансплантацій на рік, хірургічне втручання можливо в 22 регіонах країни. Якщо звернутися до статистичних даних США, наші пацієнти перебувають у гіршому становищі, так як на Заході операцій, пов'язаних з трансплантацією, виконується в 10 разів більше.

Від живої людини або від трупа буде отримана нирка для пересадки - в більшій мірі залежить від чинного законодавства країни. У США та Ізраїлі 30% трансплантацій нирки здійснюється від живого донора, а, наприклад, в Іспанії статистика дещо інша: у 97% при пересадці використовують трупний нирку. У Росії і донор, і реципієнт проходить повне клініко лабораторне обстеження, щоб знизити ризик відторгнення трансплантата. Недіагностованою, наприклад, онкологічний процес або вірусний гепатит, можуть привести до летального результату і донора, і реципієнта.

Де роблять пересадку нирки?

Пересадка нирки в Росії

У РФ пересадка нирки проводиться тільки в державних клініках за полісом обов'язкового медичного страхування, т. Е., Будь-яких грошових коштів з пацієнта не стягується. Донором може бути родич, приголосний добровільно і безоплатно віддати нирку, або орган вилучається у померлої людини, за умови відсутності прижиттєвого заборони на подібні дії.

З Федерального бюджету виділяється фінансування на квоти, які розподіляються по регіонах. Проблема полягає в обмеженій кількості квот, яких на всіх нужденних не вистачає.

Якщо все-таки розглядати споріднену пересадку, то кращі донори - близнюки, потім - рідні брати і сестри, батьки, родичі. У будь-якому випадку, нирка від живого донора краще, ніж від трупа.

важливо

В ідеальному варіанті, пересадку органа краще виконати до початку процедур по штучному очищенню крові.

Чи не кожен родич може бути донором, навіть якщо є сумісність багатьох необхідних параметрів крові. Протипоказанням з боку донора до операції є будь-які інфекційні захворювання, хвороби нирок, алкоголізм і наркоманія, ВІЛ - інфікування, злоякісні новоутворення, вірусний гепатит В і С, важка супутня патологія, при якій оперативне втручання допустимо тільки за життєвими показаннями.

важливо

Торгівля органами в Росії заборонена чинним законодавством.

З усіх операцій з трансплантації, 50% припадає на пересадку нирки. У Москві є близько десятка клінік, де проводяться ці оперативні втручання.

Якщо не знайшлося донорів серед родичів, то дані хворого вносяться в лист очікування.

До негативних сторін донорства в РФ можна віднести велику чергу стражденних, недосконалість правової документації, тому деякі заможні пацієнти відправляються за новою ниркою за кордон. Вартість операції значно варіюється від країни, престижності клініки і від того, хто буде виступати донором.

Пересадка нирки в Ізраїлі

 Дефіцит донорських органів змушує звертатися за допомогою в інші країни. Трансплантація нирки в Ізраїлі дорога операція, але відпрацьована методика і компетентність лікарів повертає, здавалося б, приречених пацієнтів до нормального життя. Успішність оперативного втручання залежить також від імунних властивостей організму реципієнта. Проводиться підготовка, спрямована на придушення надмірної активності імунних реакцій, що важливо для запобігання відторгнення донорської нирки. Виконується плазмаферез, в результаті якого кров очищається від циркулюючих антитіл. Переливання крові і прийом спеціальних препаратів перешкоджає реакціям відображення. Існує національна база донорів і реципієнтів. Ізраїльські трансплантологи домоглися успіху при пересадці нирки від донора до реципієнта навіть у тих випадках, коли є розбіжність груп крові. Більш того, можлива одночасна пересадка інших життєво важливих органів, наприклад, підшлункової залози при супутньому цукровому діабеті.

Пересадка нирки в Індії

Трансплантація нирки в Індії обійдеться значно дешевше, але в якості реципієнта розглядається тільки живий родич. Це умова обумовлена ​​законодавством країни. Операції виконують також пацієнтам із супутньою ВІЛ-інфекцією або вірусним гепатитом C. В Індії кілька центрів, які займаються вирішенням цієї проблеми. Вони розташовуються у великих містах: в Делі, Мумбаї, Індоре тощо.

Які можуть бути ускладнення після пересадки нирки

Найсерйозніше ускладнення - відторгнення ниркового трансплантата. Після операції має пройти деякий час, щоб самопочуття пацієнта нормалізувався.

До ранніх ускладнень відносять наступне:

 • неспроможність анастомозів, яка призводить до кровотечі, гематоми;
 • приєднання інфекції;
 • ускладнення з боку системи згортання крові (тромбоз, тромбофлебіт).

У хворих з пересадженою ниркою часто розвиваються порушення еритропоезу і кальцієвого обміну.

 Крім цього, зустрічаються алергічні реакції, проблеми з дихальною системою, реакції пізнього відторгнення трансплантата.

Висококваліфікований персонал, чітке дотримання всіх рекомендацій, якісні і грамотно підібрані препарати дозволяють мінімізувати ризики і підвищують успішність операції.

Якщо звернутися до статистики, то 80% переживають 5-річний рубіж, у пацієнтів після пересадки нирки значно поліпшується якість і тривалість життя (до 15 - 20 років). Деякі жінки народжують дітей.

Як правильно харчуватися після трансплантації нирки

Правильне харчування здатне знизити навантаження на пересаджену нирку, що сприяє кращому її приживлення. Разом з тим важливо стежити за достатнім надходженням калію, магнію і фосфору з їжею. Неприпустимі хронічні запори: нормальна робота кишечника допомагає організму виводити токсини.

У першу добу після операції можна пити негазовану воду, пацієнт всі необхідні поживні речовини отримує за допомогою парентерального харчування. Надалі дозволені протерті вегетаріанські супи. Поступово раціон розширюють, список дозволених продуктів після пересадки нирки виглядає так:

 • нежирні сорти м'яса, риби та птиці;
 • овочі та фрукти;
 • натуральні кисломолочні продукти зі зниженим вмістом жиру, але з максимальним вмістом біфідо - і лактобактерій;
 • тверді сорти макаронних виробів;
 • оливкова олія;
 • бобові;
 • різноманітні горіхи;
 • сухофрукти.

Що не можна їсти після трансплантації нирки

Під заборону потрапляють такі продукти:

 • копченості та маринади;
 • гострі приправи і спеції;
 • жирне молоко, сметана, вершки;
 • гострі сорти сиру (сир з сиру їсти можна);
 • ковбаси, сосиски і субпродукти;
 • свинина, сало, шашлик.
важливо

Газовані напої, алкоголь, в тому числі пиво, вживати категорично не можна.

Сіль затримує рідину в організмі, що сприяє набряків і підвищує навантаження на сечовидільну систему, тому їжу недосолюють.

Борошняні вироби, солодке і випічка не протипоказані в тому випадку, якщо немає надлишкових кілограмів, а рівень холестерину і цукру в нормі. Дієтологи не рекомендують після трансплантації нирки споживати багато "швидких" вуглеводів і жирної їжі, так як на тлі лікування імуносупресивними препаратами є великий ризик приєднання цукрового діабету, ожиріння, гіпертонії.

Переважно щадна термічна обробка продуктів, що дозволить зберегти більшу кількість вітамінів і корисних мінералів.

Дієтологи знають, що рослинні і тваринні білки засвоюються організмом по-різному. Соя, боби, горох багаті рослинними білками, але не надають згубного впливу на нефрони.

Кава, міцний чай можуть підвищувати артеріальний тиск, що є частою проблемою після пересадки нирки. Краще пити несолодкі компоти, відвари трав, шипшини, ягід.

Пацієнт з пересадженою ниркою повинен перебувати під постійним наглядом. Крім цього, потрібно навчитися контролювати діурез, артеріальний тиск.

Ліки, без яких велика ймовірність відторгнення нирки, пригнічують імунітет, а значить сприйнятливість до інфекцій, онкологічних процесів значно зростає. Тому, навіть при гарному самопочутті, важливо не пропускати візити до лікаря і періодично проходити повну інструментально-лабораторну діагностику.

Мішина Вікторія, уролог, медичний оглядач