Хронічний аднексит симптоми і лікування

Частка діагностованих випадків аднексита серед інших гінекологічних патологій дуже велика. Якщо запальний процес, що виник в репродуктивній системі, своєчасно не усунути, він провокує важкі ускладнення і серйозні негативні наслідки для жіночого організму. Дуже небезпечно, коли протягом аднекситу стає хронічним, тому що в цьому випадку багатьом жінкам загрожує безпліддя.

Зміст статті:

 • Аднексит - що це таке у жінок?
 • Симптоми хронічного аднекситу
 • Причини хронічного аднекситу
 • Хронічний аднексит і вагітність
 • Наслідки і ускладнення хронічного аднекситу
 • Діагностика хронічного аднекситу
 • Лікування хронічного аднекситу
 • Профілактика хронічного аднекситу
 • прогноз захворювання

Аднексит - що це таке у жінок?

Аднексит, або сальпінгоофорит - це запалення придатків матки (яєчників, фаллопієвих труб і зв'язок). Захворювання може бути гострим або хронічним, протікати з однієї або обох сторін матки.

Патогенні бактерії при аднекситі впроваджуються в слизову оболонку фаллопиевой труби, залучаючи до запального процесу м'язовий і серозний шари органу. Далі запалення поширяться на очеревину малого таза, переходить на яєчники. Безпосередньо в яєчник інфекція проникає після овуляції, потрапляючи туди через жовте тіло або фолікул, що лопнув.

Обширне запалення при аднекситі сприяє утворенню конгломерату з яєчника і фаллопиевой труби, в подальшому відбувається формування тубооваріального абсцесу. Прохідність маткових труб в результаті аднексита різко знижується через утворення численних спайок і тяжів. Результатом гострої форми захворювання може стати розрив тубооваріального абсцесу.

Небезпечні ускладнення при хронічній формі запалення придатків:

 • Приєднання анаеробної інфекції;

 • розвиток сепсису,

 • перфорація очеревини.

Хронітізація аднексита виникає в результаті неправильно обраної тактики лікування гострого сальпінгоофориту. Характерні особливості хронічної форми хвороби - млявий перебіг з періодично виникаючими загостреннями, необхідність більш складного і тривалого лікування.

За МКБ-10 хронічна форма захворювання має код N70.1 (хронічний сальпінгіт і оофорит).


Симптоми хронічного аднекситу

Розрізняють гостру і хронічну форми запалення придатків, що мають різну клінічну картину. Для диференціації хронічної форми аднекситу від гострого типу захворювання потрібно знати їх характерні особливості.

гострий аднексит

Клінічні прояви гострого запалення маткових труб і яєчників завжди виражені дуже яскраво. З самого початку процесу значно підвищується температура, її значення досягають 38-39 °, жінка відчуває озноб. Внизу живота відчуваються гострі, різкі болі. Вони локалізуються з однієї або обох сторін в клубової частини очеревини. Больові відчуття віддають в крижі, в пряму кишку, в ногу.

При пальпації живота діагностуються симптоми подразнення очеревини, її хворобливість і напруга. Сечовипускання може стати частим і супроводжуватися палінням. Жінка відчуває головний біль, як симптом інтоксикації, відсутній апетит.

При гінекологічному огляді в дзеркалах фіксується виділення серозно-гнійного або гнійного секрету з отвору цервікального каналу. Розмір і обриси придатків визначити дуже складно, вони збільшені, мають обмежену рухливість. При проведенні лабораторних досліджень виявляється прискорення ШОЕ, перевищення числа лейкоцитів, кількості C-реактивного білка.

хронічний аднексит

При неякісному лікуванні або при його відсутності гострий аднексит переходить в хронічну форму. Її клінічні прояви стерті, загострення захворювання виникають в періоди міжсезоння. Впровадження інфекційного компонента відбувається в слизовій оболонці фаллопиевой труби. Потім процес поширюється на м'язову тканину, викликаючи набряк однієї або обох труб.

Труба подовжується і збільшується в об'ємі, її легко виявити при пальпації. Разом з трубної рідиною інфекція поширюється в серозну оболонку і в тканини очеревини. Результатом цього стає гнійне запалення в придатках, виникає ризик розвитку перитоніту і формування тубооваріального абсцесу.

З розвитком запального процесу стінки труб злипаються, утворюються фіброзні тяжі, спостерігається ексудація, можлива поява гидросальпинкса. Наслідком трубної непрохідності нерідко стає позаматкова вагітність.

Хронічне запалення в органах малого таза призводить до утворення великої кількості спайок не тільки в репродуктивній системі, а й у кишечнику, включаючи апендикс, а також в очеревині. Оскільки запальний процес протікає мляво, клінічна картина хронічного аднекситу виражена неяскраво, більшість симптомів приховано, вони проявляються лише під час рецидивів.

Симптоми хронічного аднекситу

 • Жінка відчуває ниючі болі внизу живота, иррадиирущие в піхву і в поперекову область.

 • При пальпації черевна стінка помірно болюча.

 • Через функціональних змін в яєчниках, виражених в зниженні продукування естрогену і відсутності овуляції, у жінок порушується менструальний цикл. Місячні стають занадто мізерними, або, навпаки, рясними, вони протікають в супроводі больового синдрому (альгоменорея).

 • Статеві контакти при хронічному аднекситі болючі, статевий потяг знижено.

 • Захворювання ускладнює роботу травної, ендокринної, сечовидільної та нервової системи, провокуючи виникнення коліту, ентероколіту, циститу, пієлонефриту, депресії. Жінка не може повноцінно працювати, якість життя страждає.

 • Загострення супроводжуються гіпертермією до 38 °, посиленням болю. При гінекологічному огляді в дзеркалах фіксуються гнійні виділення з шийки матки, болючість маткових труб і яєчників, обмеження їх рухливості і склероз тканин (утворення тяжів, спайок).

Початок рецидиву можна визначити по появі ознобу, болю внизу живота в спокої і під час сечовипускання. При пальпації придатки відчутні недостатньо чітко, але помітна хворобливість в області їх розташування. Лабораторне дослідження крові показує прискорення ШОЕ і підвищення кількості лейкоцитів.

Симптоми аднекситу поза періодів загострень:

 • Постійна субфебрильна температура (близько 37 °);

 • Тупа або слабо пульсуючий біль внизу праворуч або ліворуч від пупка, загострюється перед менструацією і під час передбачуваної овуляції;

 • Біль під час статевого контакту, після фізичного навантаження, переохолодження або стресу;

 • Порушення менструального циклу, пов'язані з обсягом менструальних виділень і тривалістю менструації;

 • Головний біль і слабкість, як симптоми інтоксикації.

Клінічна картина захворювання, що триває протягом багатьох років, часто має дуже мізерні прояви. Про те, що у жінки є хронічний аднексит, лікар дізнається тоді, коли вона звертається зі скаргами на неможливість зачати дитину.


Причини хронічного аднекситу

Початок захворювання провокують патогенні і умовно-патогенні мікроорганізми. Збудники специфічного аднексита - туберкульозна паличка, гонококи, дифтерійна паличка. Неспецифічний аднексит буває спровокований діяльністю хламідій, мікоплазми, стафілококи, стрептококи, кишкову паличку, грибів і вірусів, або їх асоціаціями.

Шляхи проникнення інфекції в репродуктивну систему:

 • Висхідний - з шийки матки, з піхви;

 • Спадний - з органів, в яких протікає запальний процес (наприклад, апендицит);

 • Лімфогенний - з током лімфи;

 • Гематогенний - з током крові (характерно для туберкульозного аднекситу).

Фактори, що збільшують ймовірність розвитку захворювання:

 • переохолодження;

 • стрес;

 • Безладні незахищені статеві зв'язки;

 • Порушення інтимної гігієни;

 • Внутрішньоматкові маніпуляції - переривання вагітності, гістероскопія, діагностичне вишкрібання, видалення і введення внутрішньоматкової спіралі, метросальпінгографія;

 • Ускладнені пологи;

 • Видалення апендикса;

 • Зниження імунітету внаслідок перенесеного інфекційного або соматичного захворювання, ВІЛ-інфекції.

В основі розвитку хронічного аднекситу лежить недолікований або взагалі не лікований гострий і підгострий аднексит.


Хронічний аднексит і вагітність

Непрохідність маткових труб є частим ускладненням цього захворювання, тому, плануючи вагітність, слід позбутися хронічного аднекситу. По закінченню терапії потрібно пройти обстеження, що дозволяє оцінити прохідність маткових труб і можливість зачаття здорового малюка.

Якщо діагноз "хронічний аднексит" поставлений під час вагітності, лікар призначає терапію препаратами, максимально нешкідливими для майбутньої дитини. Лікування антибіотиками вагітних жінок зазвичай не практикується, щоб уникнути негативних наслідків для дитини, лікар вибирає безпечні препарати з інших фармацевтичних груп. Проте, залишати без лікування вогнище запалення в репродуктивній системі вагітної жінки дуже небезпечно, тому що зростає ризик переривання вагітності або завмирання плода.


Наслідки і ускладнення хронічного аднекситу

В результаті хронічного запального процесу, що протікає в яєчниках, порушується їх функціональність. В цьому випадку зачаття стає неможливим, так як яйцеклітина втрачає здатність до запліднення. Через порушення діяльності яєчників менструальні цикли стають нерегулярними.

Безпліддя в результаті трубної непрохідності - найбільш важке наслідок хронічного аднекситу. Злиплі тканини маткових труб повністю блокують для сперматозоїда можливість дістатися до яйцеклітини. Крім цього, запальний процес порушує функції миготливого епітелію з просування заплідненої яйцеклітини до матки для імплантації. Оскільки в цьому випадку рух по трубі не може, імплантація може статися прямо в матковій трубі. В цьому випадку виникає позаматкова вагітність - ще одне важке ускладнення хронічного аднекситу.

Запалення придатків, або сальпінгоофорит, викликає такі ускладнення:

 • Безпліддя, як результат передаються статевим шляхом, непрохідності фаллопієвих труб, порушення овуляції;

 • Перехід в хронічну форму;

 • Підвищення ризику позаматкової вагітності;

 • Розвиток тубооваріального освіти (гнійного розплавлення фаллопиевой труби і яєчника з утворенням абсцесу).

Хронічні болі безпосередньо впливають на лібідо жінки, знижуючи його. Статеві контакти стають небажаними, жінка відчуває слабкість, дратівливість, у неї часто змінюється настрій.

При зачатті дитини пацієнткою з хронічною формою аднексита у неї може розвинутися внутрішньоутробна інфекція, початися викидень, передчасні пологи.


Діагностика хронічного аднекситу

Для діагностування сальпингоофорита слід звернутися до гінеколога. Лікар вивчить анамнез, проведе гінекологічний огляд, під час якого фіксуються хворобливі і малорухливі придатки.

Що цікавить лікаря під час збору анамнезу:

 • Чи були у пацієнтки аборти і ускладнені пологи;

 • Чи була колись встановлена ​​маткова спіраль;

 • Чи проводилися внутрішньоматкові процедури і сальпінгографія.

Для визначення типу інфекційного агента, що викликав запалення, і оцінки його чутливості до антибіотиків проводять бактеріоскопію і бактеріологічне дослідження мазків з піхви, цервікального каналу та уретри. Загальний аналіз крові в цьому випадку недостатньо інформативний - на наявність запалення може вказати лише підвищення ШОЕ.

Інструментальні методи дослідження:

 • УЗД піхви;

 • КТ, МРТ репродуктивної системи;

 • Ехографія для визначення наявності або відсутності передаються статевим шляхом;

 • Рентген матки і яєчників;

 • Гистеросальпингография для визначення прохідності маткових труб.


Лікування хронічного аднекситу

Лікування цього захворювання протікає протягом тривалого часу, проте при точному виконанні рекомендацій лікаря найчастіше фіксується позитивна динаміка. Після визначення чутливості збудника запального процесу до антибактеріальних препаратів лікар призначає схему лікування. В її основі лежить антибіотикотерапія, винятком для якої є вагітність.

Кращий результат отримують при лікуванні аднекситу під час загострення, оскільки активні бактерії більш чутливі до дії антибактеріальних препаратів. Лікування хронічного аднекситу проводиться в комплексі, з використанням медикаментозних та фізіотерапевтичних методів.

Терапія сальпингоофорита проводиться в умовах постільного режиму в гінекологічному стаціонарі. Жінці призначається спеціальна дієта з обмеженням приправ і вуглеводів. На область живота для купірування болю і запалення рекомендується прикладання холоду.

Медикаментозна терапія включає в себе антибіотики широкого спектру дії, комбінацію з двох і більше препаратів:

 • Кліндаміцин (2 г два рази на добу) + Гентамицин;

 • Клафоран в / м (1-0,5 г два рази на добу) + Гентамицин в / м (80 мг три рази на добу);

 • Лінкоміцин в / м (0,6 г три рази на добу);

 • Цефобід в / м (1 г два рази на добу) + Гентамицин;

 • Цефазолін в / м (1 г два рази на добу) + Ципрофлоксацин в / в (100 мл два рази на добу).

Одночасно призначається перорально Метронідазол по 0,5 г три рази на добу. При підозрі на анаеробну інфекцію жінці роблять внутрішньовенні ін'єкції Метрогілу (по 100 мл двічі на добу).

Для дезінтоксикації призначають крапельне введення глюкози, Реополіглюкіну, гемодез, сольових розчинів об'ємом 2-3 літри.

Як знеболюючих засобів перорально, в формі ректальних свічок або в формі ін'єкцій застосовуються НПЗП:

 • Ібупрофен (Нурофен, Фаспік, Ібуклін);

 • Кеторолак (Кеторол, Кетанов);

 • Диклофенак (Вольтарен, Ортофен, Диклак, Наклофен).

Додатково призначають антигістамінні препарати (Цетрин, Супрастин, Пипольфен) для профілактики алергічної реакції, вітамінні комплекси.

Для лікування аднекситу поза періодом загострення застосовуються фізіотерапевтичні процедури:

 • Електрофорез з йодом або лидазой;

 • Лікування ультразвуком;

 • Електрофорез з міддю і цинком по фазах менструального циклу;

 • Лікування імпульсними струмами високої частоти.

Для відновлення самопочуття використовують аутогемотерапию, лікування імуномодуляторами, ін'єкціями алое, Лонгідази, ФіБС. Відмінні результати дає санаторно-курортне лікування грязями, парафінові аплікаціями, ваннами і спринцюваннями.

Лікування аднекситу свічками

Вагінальні і ректальні супозиторії виключно ефективні при лікуванні цього захворювання, тому що вони діють в безпосередній близькості до вогнища запалення. Свічки купируют біль, їх складові активно протистоять дії бактерій.

Найбільш часто призначаються:

 • Мовилося - анальгетик, використовують протягом 5-7 днів;

 • Флуомізин - застосовується 1 раз на добу перед сном, як антибактеріальний засіб;

 • Полижинакс - свічки з протизапальним ефектом, використовують протягом 10-14 днів;

 • Вольтарен - надають знеболюючу дію;

 • Гексикон - дозволені для застосування під час вагітності в якості антибактеріального і протизапальний засіб;

 • Індометацин - ректальні свічки з протизапальним ефектом;

 • Свічки з екстрактом беладони - ефективні проти болю.

Не варто використовувати свічки без призначення лікаря, який врахує особливості перебігу захворювання та можливі протипоказання.


Профілактика хронічного аднекситу

Щоб гостра форма захворювання не перетворено на хронічний аднексит, потрібно своєчасно проводити курс лікування під керівництвом лікаря з точним дотриманням його рекомендацій. Для попередження загострень рекомендується періодично проводити курси терапії лікувальними грязями, санаторно-курортне лікування. Щоб не провокувати запальний процес, слід уникати стресових ситуацій, переохолодження.

Сексуальні стосунки з постійним партнером, використання презервативів дозволять уникнути інфікування репродуктивної системи захворюваннями, що передаються статевим шляхом.

Не варто купатися в холодній воді і сидіти на холодних поверхнях, відмовлятися від теплої нижньої білизни взимку.

Правила інтимної гігієни повинні строго дотримуватися:

 • Рекомендується щодня підмиватися теплою водою;

 • Слід регулярно приймати душ;

 • Обов'язкова часта зміна гігієнічних прокладок під час місячних;

 • Бажано на час лікування відмовитися від застосування гігієнічних тампонів.

При перших проявах захворювань репродуктивної системи, появі болю і нетипових виділень слід негайно звертатися до лікаря, не чекаючи ускладнень.


прогноз захворювання

Якщо своєчасно і в повному обсязі проводити терапію хронічного аднекситу під керівництвом кваліфікованого лікаря, захворювання має сприятливий прогноз і не загрожує життю пацієнтки. При недотриманні заходів профілактики і ігноруванні рекомендацій гінеколога підвищується ризик розвитку безпліддя, порушення менструального циклу, появи позаматкової вагітності.