хронічний бореліоз

Для хронічного бореліозу характерні такі прояви: часті простудні захворювання, мелкоточечная висип або різного розміри еритеми, інші всілякі шкірні зміни, інтенсивна або помірний головний біль, різні болі в грудній клітці, значні порушення ритму серця, артрит і неухильне погіршення пам'яті.

При цьому захворюванні можуть бути виявлені у дорослих людей порушення рівноваги, а також зниження слуху або зору. Якщо вас коли-небудь кусав кліщ, то такі фактори можуть говорити про хронічний бореліоз. Необхідно звернутися до лікаря, щоб повністю виключити така недуга.


Як уникнути хронічного бореліозу?

Для того, щоб не допустити появу хронічного бореліозу, після укусу кліща потрібно постаратися обережно витягти його безпосередньо з товщі шкіри людини. Кліща слід обов'язково витягти таким чином, щоб він стался неушкодженим. Не забудьте, попередньо обробити шкіру потерпілого спиртом. Після вилучення кліща, його необхідно відвезти в лабораторію для спеціальних досліджень. Фахівці повинні визначити, чи інфікована даний кліщ будь-якими небезпечними мікроорганізмами.

У тому випадку, коли в кліща в порожнині його кишечника були знайдені хвороботворні мікроорганізми, потерпілому доведеться здати обов'язковий аналіз крові на певні антитіла і на кліщів мікст-інфекції. Однак в такий період даних антитіл бути не повинно, оскільки такі антитіла до Боррелем, як правило, з'являються дещо пізніше - приблизно через 3-4 тижні після укусу.

Якщо виявлена ​​характерна Борреліозная еритема або грипоподібні симптоми відразу ж після вилучення кліща, то необхідне лікування слід починати ще до отримання всіх результатів дослідження з лабораторії. Це дозволить уникнути хронічного бореліозу в подальшому.

Якщо під час досліджень виявлено, що кліщ був заражений інфекцією, призначають обов'язкове профілактичне лікування відповідним антибіотиком, наприклад доксициклином. Такий курс зазвичай становить не більше 10 днів з дозуванням 200 мг двічі на добу (препарати тетрациклінового ряду призначається тільки в 1 стадію захворювання не більше 10 днів з урахуванням серйозних побічних дій цієї групи). Відразу ж після проведеного лікування необхідно здати кров на аналіз на наявність антитіл до Боррелем в титрах M і G.

Крім цього по можливості бажано здати аналіз також і на інші небезпечні кліщів інфекції. Саме такі прості заходи профілактики допоможуть уберегти потерпілого людини від розвитку серйозної хронічної форми бореліозу.


Клінічна картина перебігу хронічного бореліозу

Така складна стадія захворювання нерідко провокує суттєве пригнічення імунної системи постраждалої людини. Організм хворого при цьому не може захистити себе від різних інфекційних захворювань. У такий період найчастіше активізуються віруси герпесу, а також загострюються наявні хронічні захворювання.

Крім того, хронічний бореліоз нерідко сприяє початку серйозних аутоімунних захворювань. Це особливо відноситься до людей з незвичайною спадковою схильністю. А таким серйозним аутоімунних хвороб можна віднести васкуліти, червоний вовчак, розсіяний склероз і ревматоїдний артрит. Бореліоз даного типу в деяких випадках викликає найнебезпечніший синдром хронічної втоми.

Коли імунна система людини сильно пригнічена, організм погано функціонує належним чином. При цьому в аналізах крові наявність антитіл до Боррелем не визначається, оскільки боррелии розмножуються дуже повільно, в порівнянні зі звичайними бактеріями. Незважаючи на можливості сучасної медицини, діагностика такого захворювання досить складна.

Зіставити наявні або періодично виникають симптоми не завжди можливо. Вони відрізняються дивиною і незрозумілістю. Для бореліозу характерні озноб, плями на шкірі, кон'юнктивіт, запаморочення, сильні головні болі і досить інтенсивні болі в грудній клітці. Також слід зазначити міалгію, слабкість, втрату пам'яті, аритмії, болю в суглобах, і можливі проблеми з сечовим міхуром хворого. З чого випливає необхідність тривалого і постійного спостереження за конкретним пацієнтом.

Вважається, що хронічний бореліоз повністю вилікувати практично неможливо. Однак лікувати його потрібно в будь-якому випадку. Проводиться послідовна терапія для придушення боррелий, щоб максимально відновити імунітет людини. За рахунок поліпшеного імунітету, завжди настає полегшення всіх симптомів, які безпосередньо пов'язані з такою небезпечною інфекцією. Після проведеного лікування можливі періоди ремісій, що чергуються з рецидивами.

У вкрай рідкісних випадках спостерігається рецидивуючий характер хронічного бореліозу практично в безперервному прояві. Зазвичай це трапляється при наявності артриту, остеопорозу або зміни дегенеративного характеру.