Загальний аналіз сечі у дорослих норма і розшифровка

Загальний аналіз сечі у дорослих є звичним, але дуже інформативним дослідженням. Цей аналіз проводять не тільки при підозрі на патологію сечостатевих органів, але і в рамках профілактичного огляду або загальнотерапевтичного обстеження. Дійсно, аналіз сечі надає лікаря універсальну інформацію про стан організму людини і дозволяє визначити наявне захворювання.

Загальний аналіз сечі у дорослих: як здавати правильно?

важливо

Від того, наскільки будуть дотримані правила збору сечі, залежить достовірність результатів дослідження. Не можна допускати забруднення зразка сечі сторонніми елементами. Тому перед збором сечі потрібно прийняти гігієнічний душ і витертися насухо.

Збирати потрібно саме ранкову сечу, яка накопичилася в сечовому міхурі за всю ніч. Для забору матеріалу потрібно використовувати стерильну посуд, можна купити пластиковий контейнер в аптеці. Перша порція сечі відразу спускається в унітаз, потім до промежини необхідно піднести контейнер і наповнити його сечею. Важливо стежити за тим, щоб посуд не контактувала з шкірою, це попередить потрапляння бактерій з шкіри. Далі контейнер закривається кришкою, на баночці слід написати своє прізвище. Сеча може зберігатися не більше двох годин, а тому не слід затягувати візит до лабораторії.

На властивості сечі впливають різні аспекти, зокрема, вживання їжі та напоїв, медикаментозних засобів, інтенсивні фізичні навантаження. Щоб результати дослідження не були спотворені, потрібно дотримати такі правила:

  • За добу до дослідження виключити з раціону фарбувальні продукти (яскраво забарвлені соки і напої, буряк, морква та ін.);
  • Виключити вживання алкоголю напередодні;
  • За кілька днів до досліджень припинити вживання діуретиків, вітамінів і БАДів;
  • Виключити інтенсивні заняття спортом;
  • Небажано здавати аналіз при менструації і після цистоскопії;
  • Необхідно попередити лікаря про прийнятих медикаментах.

Загальний аналіз сечі у дорослих - норма і розшифровка

Після дослідження лаборант заносить готові результати в бланк, який потім видається пацієнту. Які ж значення загального аналізу сечі у дорослих прийнято вважати нормою?

показник нормальне значення
колір Жовтий і його відтінки
вид Прозора
запах нерізкий
щільність В межах 1,010-1,025
ph У межах 5,0-7,0
білок 0-0,08 г / л
глюкоза Чи не виявляється
кетонові тіла Чи не виявляються
білірубін Чи не виявляється
уробилиноген Чи не виявляється (можуть бути сліди)
гемоглобін Чи не виявляється
бактерії Чи не виявляються
еритроцити 0-2 в полі зору
лейкоцити 0-2 в п.З.
епітеліальні клітини 0-5 в п.З.
циліндри Чи не виявляються
Кристали (синонім - солі) Чи не виявляються

Якщо який-небудь з показників не відповідає нормальним значенням, значить, з організмом не все в порядку і розібратися з причинами цього стану належить лікарю.

Зміни показників сечі

Сеча - це не що інше, як кінцевий продукт роботи нирок. Сеча містить воду, а також різні речовини, такі як продукти метаболізму, електроліти, мікроелементи, епітеліальні клітини, солі та ін. Вивчення змісту всіх цих речовин дозволяє оцінити функцію сечовивідних органів та стан організму в цілому. Про що ж свідчить перевищення тих чи інших значень в сечі?

Зміни органолептичних та фізико-хімічних показників

До органолептичними показниками відносять колір сечі, її запах і прозорість. Це такі показники, які можна оцінити без застосування будь-яких спеціальних методик. У здорової людини сеча прозора. Цей параметр значно погіршується при появі в сечі домішок слизу, гною або кристалів солей. Коли сеча стає каламутною - це, як правило, ознака запального процесу в сечових органах.

Зразок сечі прийнято вважати нормальним, якщо сеча має жовтий колір. Якщо сеча набуває насичений оранжево-бурий відтінок - це говорить про билирубинемии, яка зустрічається при патології печінки. Червонуватий відтінок сечі обумовлений примешивания еритроцитів, що спостерігається при гломерулонефриті, сечокам'яної хвороби і навіть раку сечових органів. Сірувато-білий колір зразка дозволить лікарю запідозрити гнійно-запальний процес в організмі.

Також багато може розповісти запах. У нормі визначається характерний, але в той же час нерезкий запах сечі. Якщо від сечі вловлюється аміачний запах - це ознака запалення в сечових органах. Коли зразок віддає сильним ацетоном - необхідно запідозрити цукровий діабет.

До фізико-хімічними показниками сечі відносять щільність і кислотність, визначення яких також дасть корисну інформацію. Так, зниження щільності сечі спостерігається головним чином при нирковій недостатності, а підвищення - при зневодненні.

Сеча в нормі має кисле середовище, яка не допускає розмноження бактерій в сечових шляхах. Підвищення ph відзначається при інфекціях сечових органів, ниркової недостатності, а також при сильній блювоті. Зниження ph відбувається при гарячкових станах, інтоксикаціях і при діабеті. Варто відзначити, що на рівень ph впливає і характер харчування.

Зміни біохімічних показників

За допомогою біохімічного дослідження лаборанти визначають в зразку сечі вміст білка, глюкози, кетонових тіл, білірубіну, гемоглобіну. В нормі білок в сечі або взагалі не виявляється, або визначається незначно - до 0,08 г / л. По вивченню цього параметра можна зробити висновок про те, як працюють нирки. Підвищення білка в сечі - це класична ознака ниркових захворювань, зокрема, гломерулонефриту. Також білок визначається при запаленні в сечовивідних шляхах і при різних інфекційних захворюваннях.

Глюкози в сечі бути не повинно бути, допускається лише виявлення її слідів. Добре відомо, що глюкоза проявляється в сечі лише тоді, коли в крові значно підвищується рівень цукру. І виявлення цього компонента в сечі є характерною ознакою цукрового діабету. До слова, підтверджує наявність діабету і виявлення кетонових тіл.

Сеча містить малу кількість білірубіну, яке часто навіть не виявляється лабораторно. Коли в крові підвищується концентрація зв'язаного білірубіну, тоді ця речовина виявляється і в сечі. Білірубін в сечі можна сміливо розцінювати як ознака ураження печінки або жовчного міхура.

Зміни мікроскопічних показників

Після проведення вищевказаних досліджень сечу центрифугують. Утворився залишок вивчають під мікроскопом з метою виявлення в ній важливих компонентів. наприклад, еритроцити в сечі не повинні виявлятися, допускається присутність до двох еритроцитів у всьому полі зору. Їх підвищення в сечі відзначається при захворюваннях сечових органів (гломерулонефрит, сечокам'яна хвороба, пухлини сечових органів, урогенітальний туберкульоз). Також еритроцити визначаються у пацієнтів з геморагічним діатезом.

підвищення лейкоцитів в сечі - це вірна ознака запалення в сечових органах. Подібні зміни спостерігаються при пієлонефриті і уретроцістіте. Коли лейкоцитів дуже багато, гній в зразку виявляється навіть візуально без використання обладнання - сеча мутніє і набуває білувато-сірого відтінку. Як правило, при запальних процесах в додачу з'являється і слиз. Незаперечним підтвердженням запалення в сечових органах є виявлення бактерій в сечі.

невелике присутність епітелію в сечовому залишку прийнято вважати варіантом норми. Підвищення епітелію спостерігається при запальних захворюваннях органів сечостатевої системи. А поява циліндричних клітин відзначається при різних ниркових захворюваннях і нефротичному синдромі.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач