Посів сечі при вагітності

При вагітності за рахунок зниження імунітету можуть ставати небезпечними інфекції урогенітального тракту. Поряд з мазками з геніталій і піхви, при підозрі на інфекції сечового тракту здається посів сечі на стерильність.

За його результатами можна визначити бактериурию або інфекції сечового міхура, уретри. Для вагітних такі патології небезпечні, вони вимагають негайного лікування, щоб не постраждала матка і малюк всередині неї, плодові оболонки і шийка.

Сечові інфекції при вагітності

При вагітності нирки і сечовий тракт, в зв'язку з підвищеними на них навантаженнями, можуть стати більш уразливими до інфекцій і запальних процесів. Особливо ризикують ті жінки, у яких раніше були проблеми з ними. Тому для контролю стану і своєчасного виявлення проблем показані регулярні загальні аналізи і, поряд з ними, бакпосев сечі на стерильність.

важливо

Таке дослідження проводиться за призначенням лікаря, щоб виключити можливість інфікування плода при захворюванні матері і вчасно почати лікування, якщо будуть виявлені проблеми.

Бакпосів буде обов'язковим для жінок з існуючими раніше, в дитинстві або юності, проблемами нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит) або сечових шляхів (цистити, уретрити), навіть якщо вони давно не загострювалися.

Також він показаний при наявності лейкоцитів в загальному аналізі або бактерій в ньому ж. Буде показаний посів сечі при наявності рецидивуючих болів в попереку, проблем сечовипускання, субфебрильної температури нез'ясованого генезу, а також додаткових скарг, типових для сечових інфекцій.

Показання для бакпосева при вагітності

Крім сечових інфекцій навіть при абсолютно нормальному перебігу вагітності бакпосеви призначають в декретованих терміни - на початку гестації і в кінці її. Це потрібно для того, щоб виключити прихований перебіг інфекції та бактериурию без симптомів, що може в будь-який момент привести до проблем плода і гестації.

Зверніть увагу

Зазвичай посів призначають в терміни 10-12 тижнів вагітності і 35-36 тижнів.

При наявності у вагітної цукрового діабету, особливо якщо рівень глюкози крові та сечі підвищений, можуть періодично призначатися посіви сечі для контролю над інфекцією. Гіперглікемія призводить до пошкодження тканини нирок, що створює сприятливі умови для інфікування. Це небезпечно для жінки і плоду.

важливо

Бакпосів обов'язковий при наявності білка в сечі, лейкоцитів, еритроцитів або циліндрів, важливо виключити наявність хронічного пієлонефриту, про який сама жінка може не знати.

Обов'язкові періодичні посіви при наявній у жінки сечокам'яної хвороби або виявленні в загальних аналізах кристалів солей або камінчиків, особливо фосфатних. Вони утворюються в умовах інфікування сечових шляхів. Крім того, сама сечокам'яна хвороба - сприяючих чинників для вторинної інфекції сечових шляхів.

Показаний бакпосеви при наявності набряків на обличчі і тілі, а також при будь-яких захворюваннях, при госпіталізації в стаціонар з приводу будь-яких проблем вагітності, при поганих результатах мазків з геніталій, якщо є запалення репродуктивних органів.

Підготовка до посіву сечі при вагітності, як здавати

Для максимального точного результату і виключення помилково-позитивних результатів важливий правильний збір сечі на аналіз. Гінеколог зазвичай детально розповідає жінці техніку збору сечі і підготовку до аналізу, є загальні вимоги до подібного дослідження.

важливо

За дві доби до збору сечі не варто вживати яскраво-забарвлені овочі та фрукти - буряк, цитрусові, морква та інші, щоб вони не змінили колір сечі, і не замаскували наявність бактерій та солей. Увечері перед збором потрібен легкий вечеря без жирних і дарування, гострих страв, соління, вони призводять до затримки води в тілі і спотворення результатів. Також виключаються секс і будь-які фізичні навантаження, заняття фітнесом та гімнастикою.

За добу до посіву скасовують будь-які ліки та препарати сечогінного ряду, уросептики і трав'яні чаї, настої і збори. Питний режим не змінюється, не можна обмежувати прийом рідини, за винятком жінок з гестозами і набряками, там режим збору аналізу свій.

Вкрай важливо провести всі гігієнічні заходи в області геніталій, щоб результатів не спотворювалися за рахунок потрапляння бактерій з шкіри і піхви. Перед збором сечі проводять ретельне підмивання геніталій проточною водою, ніяких антисептиків, розчину марганцівки або інших препаратів не потрібно. Після миття промокнути промежину бавовняним рушником.  

Сеча збирається вранці після пробудження в спеціальну стерильну ємність з аптеки, заборонені баночки з-під дитячого харчування або будь-які домашні ємності.

Зверніть увагу

Відразу після збору сеча щільно загвинчується кришкою і доставляється в лабораторію, щоб вона не обсеменяется патогенним мікробами з навколишнього середовища і не давала похибок.

Збір проводиться із середньої порції. Перші краплі сечі спускаються в унітаз, змиваючи мікроби з шкіри і уретри, потім збирається близько 20 мл сечі, решта - в унітаз. Доставити зібрану сечу в лабораторію потрібно не пізніше 2 годин після збору, якщо тягнути довше, результати будуть неточними.

У рідкісних випадках сечу в стаціонарі збирають катетером або за рахунок пункції над лобком, це проводять тільки лікарі.

Посів сечі при вагітності: норми і розшифровка

Найчастіше лікарі виявляють різні види бактерій - кокковую флору, кишкову паличку, анаеробних представників, а також умовно-патогенні грибки.

важливо

У бакпосева в нормі не повинно бути мікробів і ніякого зростання не виявляється. Є певні нормативні значення для даних бакпосева у вагітних, які порівнюються з отриманими результатами у жінки.

Біля кожного з виявлених збудників у бланку аналізу ставлять плюс або мінус, тобто наявність мул відсутність їх у сечі. Високі концентрації небезпечних мікробів можуть бути позначені кількома плюсами або цифровим значенням зростання колоній.

У вагітних при здоровому сечостатевому тракті результати посівів на всі мікроби і гриби негативні.

Позитивні результати оцінюють в КУО - це кількість колоній, що виросли їх одного мікроба на 1 мл сечі:

  • Так, до 10.000 КУО / мл - це сумнівний результат аналізу, призначається повторний бакпосеви.
  • Менше 1000 КУО / МЛ - це варіант норми, патології такі бактерії не викличуть.
  • Якщо ж показники вище 10.000 КУО / мл по будь-якому мікроби, проводиться тест на чутливість їх до антибіотиків, яким потім потрібно лікувати жінку.

Будь-які умовно-патогенні і патогенні мікроби в бакпосева в цьому обсязі - це урогенитальная інфекція, яка потребує невідкладних заходів з лікування, навіть якщо немає ніяких симптомів.

Парецкі Алена, лікар, медичний оглядач