Аневризма аорти черевної порожнини

Аневризма аорти черевної порожнини - це вибухне або дифузне розширення стінки аорти, що розташовується в очеревині. Аорта - це найбільший посудину, який є в організмі людини. Її діаметр в черевному відділі варіюється в межах від 15 до 32 мм. Патологічне розширення ділянки аорти може відбуватися по ряду причин, основною з яких є атеросклероз.

Згідно зі статистикою, аневризма черевної аорти у чоловіків старше 60 років зустрічається в 2-5% випадків. У дітей ці обидві патології спостерігається рідше і переважно носить вроджений характер. В цілому, поширеність даного захворювання досить висока. При розтині аневризма аорти черевної порожнини діагностується у людей обох статей в 0,6-1,6% випадків (для людей старше 55-60 років). Причому не завжди загибель людини відбувається саме через це дефекту стінки аорти. Але, незважаючи на це, лікарі ставлять аневризму черевної аорти на 15 місце серед найчастіших причин смертності серед населення.

Проблема розвитку аневризми аорти черевної порожнини досить гостро стоїть в кардіології та в ангіохірургії, так як хвороба загрожує серйозними ускладненнями, аж до летального результату. Однак, до моменту розриву аневризми, людина найчастіше навіть не підозрює про наявність у себе такої проблеми. Справа в тому, що аневризма нічим себе не видає і може безсимптомно існувати протягом декількох років. Розрив аневризми найчастіше закінчується летальним результатом, який навіть при своєчасній госпіталізації досягає 40%. В післяопераційному періоді ця цифра становить 60% і більше. Настільки високі ризики загибелі хворих обумовлюють необхідність хірургічного видалення аневризми відразу після її виявлення.

Зміст статті:

 • Класифікація
 • Що може спровокувати розвиток аневризми аорти очеревини?
 • Як проявляє себе аневризма аорти очеревини?
 • діагностика
 • Лікування аневризми аорти очеревини
 • прогноз захворювання

Класифікація

Існує кілька класифікацій, в яких розглядаються різні види аневризми аорти очеревини в залежності від її місця розташування, розміру, клінічного перебігу і т. Д.

За місцем розташування аневризма аорти очеревини може бути:

 • супраренального або тотальна. Ця аневризма знаходиться вище місця розташування ниркових артерій.

 • інфраренальном. Ця аневризма розташовується на аорті, нижче того місця, де відходять ниркові артерії. Як правило, саме такі черевні аневризми діагностуються в 95% випадків.

За розміром аневризма аорти може бути:

 • малої - не більше 5 см в діаметрі.

 • середній - не більше 7 см в діаметрі.

 • великий - більше 7 см в діаметрі.

 • гігантської - набагато більше діаметру самого судини.

За формою аневризма розташована в черевній порожнині може бути двох видів:

 • веретеноподібна аневризма. В цьому випадку стінка аорти вибухає практично по всьому її діаметру.

 • мешотчатой ​​аневризма. Така опуклість розташовується з одного боку аорти, в місці її дефекту. За формою вона нагадує мішечок з вузькою горловиною і широким дном. Цей мішечок виявляється заповнений кров'ю.

 • Залежно від перебігу захворювання аневризма аорти очеревини може бути:

 • Чи не ускладненою.

 • Ускладнюватися розривом, тромбозом, або розшарування.

За будовою стінки випинання розрізняють такі аневризми, як:

 • справжня аневризма - це та, яка представлена ​​стінкою самого судини.

 • Хибна аневризма - це та, яка представлена ​​рубцевої тканиною. Вона заміщає нормальні тканини аорти після того, що сталося дефекту.

 • расслаивающаяся аневризма є дефектом, що утворюється в результаті розбіжності судинної стінки, який виявляється заповненим кров'ю.


Що може спровокувати розвиток аневризми аорти очеревини?

Атеросклероз в усьому світі прийнято вважати провідною причиною формування аневризми аорти черевної порожнини. На частку атеросклеротичної хвороби судин доводиться 80-90% всіх випадків.

Рідше в якості причин формування аневризми виступають різні запальні процеси. Дефект може виникати на тлі попадання в стінку судини патогенних мікроорганізмів (бактерій, що викликають сифіліс, туберкульоз, сальмонельоз, мікоплазмоз). Ревматична хвороба і неспецифічний аортоартеріїт іноді виступають в якості етіологічних факторів розвитку аневризми.

Такі вроджені захворювання, як фіброзно-м'язова дисплазія і синдром Марфана в міру свого прогресування можуть спровокувати формування аневризми.

Іноді черевна аорта страждає через травматичної дії на неї ззовні. Подібні травми людина може отримати під час проходження ангіографії, при проведенні операції на судинах. Не виключено формування аневризми аорти черевної порожнини при отриманні сильних ударів в область живота або нижній частині спини.

Існують фактори ризику, які непрямим чином впливають на формування дефекту судинної стінки.

До них можна віднести:

 • Тютюнопаління. Встановлено, що 75% пацієнтів з діагностованою аневризмою аорти очеревини є курцями. Причому чим довше курить людина і чим більше він викурює сигарет за день, тим вище ризик того, що у нього розвинеться дана патологія.

 • Належність чоловічої статі і вік старше 55-60 років теж можна віднести до факторів ризику по розвитку цієї патології.

 • Якщо аневризма аорти черевної порожнини була діагностована у найближчих родичів, то ризики її розвитку підвищуються в 5 разів.

 • На тлі ВІЛ-інфікування збільшується ризик грибкового ураження стінки аорти з подальшим формуванням аневризми.

 • Небезпечний в цьому плані перенесений сепсис, коли патогенні мікроорганізми потрапляють в кров.

 • Додатковими факторами ризику є часті стреси, ожиріння, цукровий діабет, неправильне харчування.

 • Окремо варто відзначити расову приналежність, як фактор ризику формування аневризми. Встановлено, що найчастіше дана патологія діагностується у представників європеоїдної раси.

 • Гіпертонічна хвороба, що супроводжується гіпертонічними кризами, сприяє тому, що стінка аорти поступово буде зношуватися в результаті перерастяжения. У підсумку на ній може утворитися дефект, який трансформується в аневризму.


Як проявляє себе аневризма аорти очеревини?

Якщо аневризма має неускладнений перебіг, то людина жодним чином не запідозрить у себе наявність подібного дефекту. У цьому полягає основне підступність хвороби. Аневризму можуть виявити випадково, під час обстеження на предмет наявності інших захворювань.

Якщо аневризма досягає великих розмірів, то вона може видавати себе болями ниючого і тягне характеру, які локалізуються в лівому боці або в області шлунка (переважно в його нижній частині). Подібні больові відчуття пояснюються тим, що аневризма починає тиснути на нервові корінці органів, що знаходяться в черевній порожнині. При цьому біль може віддавати в спину, в поперек, в пах. Іноді вона досягає пікових значень і нагадує біль, що виникає на тлі гострого панкреатиту або нападу радикуліту.

Найчастіше аневризма аорти черевної порожнини маскується під захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Вона періодично може проявляти себе вагою і здуттям живота, запорами, відрижкою, нудотою і навіть блювотою.

Якщо аневризмою виявляється перетиснено сечовід, то у хворого виявляється кров у сечі, виникають різноманітні розлади сечовипускання. Великі за розміром випинання здатні приводити до зсуву нирки.

Страждають від наявності аневризми аорти черевної порожнини нижні кінцівки. У людини розвивається ішемічна хвороба ніг, яка виражається в трофічних ураженнях м'яких тканин і в перемежовується кульгавості. Необхідно звертати увагу на необґрунтоване зовнішніми факторами похолодання кінцівок, на оніміння ніг, що супроводжується болями в області попереку.

Ознаки розриву аневризми. На тлі розриву аневризми аорти черевної порожнини внутрішня кровотеча буває дуже сильним і часто призводить до швидкої загибелі потерпілого.

Три головних симптому, які вказують на що трапилася судинну катастрофу:

 • Сильні болі в животі і в області попереку.

 • Виражена пульсація в області очеревини.

 • Різке падіння кров'яного тиску - колапс.

При цьому симптоми масивного внутрішнього кровотечі дуже швидко наростають. Людина блідне, його пробиває холодний піт, моментально посилюється слабкість, пульс ледве прослуховується, приєднується задишка. Якщо були помічені подібні симптоми, то необхідно негайно викликати бригаду швидкої допомоги. Тільки в цьому випадку залишається шанс врятувати життя людини.


діагностика

Іноді вдається діагностувати наявний дефект під час проведення огляду пацієнта за допомогою пальпації очеревини. У цьому випадку лікар намацує хворобливе і пульсуюче ущільнення. Виявлення подібного освіти вимагає негайного і більш ретельного обстеження хворого. Інструментальні методи, які дозволяють виявити аневризму аорти черевної порожнини, такі:

 • УЗД аорти черевного відділу. В цьому випадку можна побачити випинання, визначити його точне місце розташування, діагностувати атеросклеротичних змінах судинної стінки і наявність тромбів.

 • КТ і МРТ очеревини. Ці два методи дозволяють уточнити місце розташування аневризми і дати інформацію про те, чи піддалися патологічних змін дочірні артерії аорти.

 • Якщо не вдається виставити точний діагноз за допомогою УЗД та МРТ, то пацієнта направляють на ангіографію. У цьому випадку йому внутрішньовенно вводять контрастну речовину, яка стає видимим під впливом рентгенологічних променів.

 • Рентген черевної порожнини може бути інформативний в тому випадку, коли на стінках аневризми відкладаються солі кальцію. У цьому випадку на знімку з'явиться характерне затемнення.


Лікування аневризми аорти очеревини

Позбутися від аневризми аорти черевного відділу за допомогою лікарських засобів неможливо. Проте, лікарі рекомендують їх профілактичний прийом з метою недопущення розвитку ускладнень, а в першу чергу, розриву аневризми.

Тому до того моменту, поки людині не буде проведена операція, йому можуть призначити наступні лікарські засоби:

 • Препарати, що володіють кардіотропну активністю - Рекардіум, Верапаміл, Престаріум тощо.

 • Для недопущення формування тромбів може бути призначений Варфарин, Кардіомагніл, Клопідогрел та ін.

 • Для нормалізації рівня холестерину в крові рекомендують прийом аторвастатину та розувастатин.

Іншими допоміжними лікарськими засобами є препарати для лікування цукрового діабету, препарати-НПЗП, антибіотики, антімікотікі і т. Д. Їх призначення залежить від того, чи є у хворого будь-які супутні патології.

Що стосується оперативного втручання, то до того моменту, поки у людини не почали розвиватися ускладнення аневризми аорти, воно може бути проведено в плановому порядку. Показанням для її реалізації є наявність аневризми більше 5 см в діаметрі. Екстрену операцію виконують у разі надходження в лікарню пацієнта з розривом аневризми.

Обидві операції вимагають загального наркозу. Хворому розрізають передню стінку очеревини для отримання доступу до аорти. Потім хірург накладає на верхню і на нижню частину аневризми затискачі, січуть патологічний ділянку і замінює його на протез. Сам штучний посудину являє трубку, виготовлену з синтетичних матеріалів. Він добре приживається в організмі і не вимагає заміни до кінця життя хворого. Це складна багатогодинна операція, після проведення якої пацієнта направляють в реанімацію.

До високотехнологічним оперативних втручань відносять ендоваскулярну процедуру стентування. В цьому випадку не потрібно розрізу черевної порожнини, а сам стент вставляється всередину аорти, перекриваючи наявний дефект зсередини. Надходить стент в посудину з стегнової артерії. Вся процедура проводиться під контролем ренгенотелевіденія. Цей метод не має широкого поширення в Росії через його дорожнечу і необхідності виготовлення стента за індивідуальним замовленням.


прогноз захворювання

Якщо аневризма аорти черевної порожнини буде залишена без лікування, то це загрожує розвитком серйозних ускладнень, які однозначно приведуть до загибелі хворого. Ось жорсткі цифри статистики: розрив аневризми 5-9 см в діаметрі трапляється у 75% хворих протягом року. Якщо розмір аневризми не досягає 5 см, то ризик її розриву протягом року зменшується до 5%. Причому після розриву аневризми без надання лікарської допомоги гинуть 100% хворих, а після проведення операції залишаються в живих через перші два місяці не більше 10% пацієнтів.

Якщо операція проводиться в плановому порядку, то п'ятирічна виживаність таких хворих становить близько 70%, що вельми обнадіює людей з діагностованою аневризмою.