Аневризма аорти серця

Аневризма аорти серця - що це таке?

Аневризма аорти серця - це патологічний розширення одного з ділянок найбільшої артерії в організмі людини. Причина розвитку патології - слабкість артеріальної стінки. Процес формування аневризми аорти є незворотнім, тому дане захворювання вимагає хірургічного втручання.

Від аневризми найчастіше страждає грудний відділ аорти. На її частку припадає близько 2/3 всіх випадків. За даними проведених посмертних розтинів, аневризма аорти виявляється у 0,6-6,5% пацієнтів. При цьому, аневризмою аорти можна вважати будь-яке розширення просвіту судини, що перевищує його нормальний діаметр в 2 рази. Що стосується віку хворих з аневризмою аорти, то переважно вона розвивається у людей похилого віку на тлі гіпертонічної хвороби і атеросклерозу.

Аневризма аорти є смертельно небезпечним захворюванням. Людина з таким діагнозом щохвилини ризикує своїм життям. Розрив аневризми може трапитися в будь-який момент, що спровокує виражене внутрішня кровотеча. На тлі такого серйозного ускладнення гине до 40% пацієнтів, незважаючи на те, що їх доставлять до лікарні вчасно.

Зміст статті:

 • Різновиди аневризми аорти серця
 • Чому утворюється аневризма аорти серця?
 • Яким чином проявляє себе аневризма аорти серця
 • Чим небезпечна аневризма аорти серця?
 • Як можна виявити аневризму аорти серця?
 • методи лікування
 • прогноз захворювання

Різновиди аневризми аорти серця

Існує кілька класифікацій аневризми аорти серця. В основі кожної з них лежить та чи інша ознака.

 1. Види аневризми аорти серця в залежності від її сегментарной локалізації.

  • Аневризма дуги аорти - зустрічається дана патологія за різними даними в 3-7 разів частіше у чоловічого населення (смертність через 5 років після її виявлення досягає 65%);

  • Аневризма спадного (частіше страждають чоловіки, ніж жінки в 3-5 разів) і висхідного грудного відділу аорти;

  • Аневризма синуса Вальсальви;

  • Аневризма черевної аорти (ця аневризма схильна до швидкого прогресу і всього лише за рік збільшується в діаметрі на 10%, що найчастіше закінчується її розривом);

  • Аневризма торакоабдомінальної частини аорти.

 2. Види аневризми аорти серця в залежності від її будови. В даному випадку виділяють неправдиву і справжню аневризму.

 3. Істинний дефект характеризується вибухне стінки аорти в різні боки. Виділяють сифілітичні і атеросклеротичні справжні аневризми.

 4. Хибна аневризма обмежена стінкою зі сполучної тканини гематоми. Безпосередньо сама тканина аорти не бере участі в формуванні помилкової аневризми. Тим не менш, це не зменшує небезпеки, яку несе собою помилкова аневризма.

 5. Види аневризми аорти серця в залежності від її форми.

 6. Мешотчатой ​​аневризма аорти, при якій стінка судини розтягується і утворює ємність, наповнену кров'ю. Ця аневризма найчастіше вражає висхідну частину аорти і в більшій мірі схильна до розривів.

 7. Веретеноподібна аневризма аорти. Цей дефект характеризується дифузним випинанням аорти по всьому діаметру. Такі аневризми здатні досягати значних розмірів і провокувати появу симптомів здавлення.


Чому утворюється аневризма аорти серця?

Аневризма аорти серця може бути вродженою і набутою. Вроджені аневризми виникають через наявність у плода спадкового захворювання - синдрому МАФу, фіброзної дисплазії, хвороби сполучної тканини та ін. Також до формування у дитини аневризми аорти можуть приводити різні хвороби жінки, перенесені під час вагітності. Прогноз не є сприятливим, так як відразу після народження дитині буде потрібно проведення складної операції на серці.

Що стосується придбаних аневризм аорти серця, то причини їх виникнення можуть бути множинними:

 • Атеросклеротичнеураження судинної стінки (до 80% всіх випадків аневризми аорти виявляються спровокованими саме атеросклерозом). Під холестеринової бляшкою, яка формується на аорті, починають відбуватися дегенеративні процеси. Вони послаблюють стінку судини, яка втрачає еластичність і починає поступово випинатися. Таким чином формується аневризма.

 • Сифіліс на пізній стадії свого розвитку. В цьому випадку патогенні бактерії потрапляють в стінку аорти з потоком крові і починають руйнувати її. Ця причина на даний момент часу не часто провокує формування аневризми, так як сифіліс успішно діагностується і лікується.

 • Травми. Вони можуть бути отримані в результаті проведення оперативного втручання на серці, при проведенні коронографа, коронарної ангіопластики та інших лікарських маніпуляцій.

 • Специфічний і неспецифічний аортит, післяопераційні інфекції, грибкові захворювання аорти - це запальні причини формування аневризми головного судини серця. Іноді до її утворення призводить нетипова локалізація мікобактерій туберкульозу, сальмонел та інших патогенних мікроорганізмів.

Крім того, можна виділити фактори, які можуть спровокувати формування аневризми аорти серця. Вони, в більшості випадків, пов'язані зі способом життя людини.

Серед таких факторів можна виділити:

 • Зловживання алкоголем, куріння.

 • Погрішності в харчуванні (вживання в їжу продуктів з високим вмістом холестерину).

 • старечий вік.

 • ожиріння.

 • Наявність хронічних захворювань. В першу чергу мова йде про гіпертонії. Вона діагностується у 75% пацієнтів з аневризмою аорти серця.

Таким чином, можна зробити висновок, що аневризма не є самостійним захворюванням. До неї завжди ведуть ті чи інші патологічні процеси, що відбуваються в організмі. Аневризма, по суті, виступає в якості грізного ускладнення атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, отриманої травми і т. Д.


Яким чином проявляє себе аневризма аорти серця

Аневризма аорти серця дуже небезпечна тим, що може протягом тривалого відрізка часу нічим себе не проявляти. Перші симптоми часто з'являються тоді, коли розширений посудину починає тиснути на сусідні з ним органи. У цьому випадку симптоми будуть залежати від того, де саме утворилася аневризма.

Якщо посудина розширено в грудній клітці, то у людини може з'явитися кровохаркання на тлі сухого надривістого кашлю, голос часто стає хриплим, приєднується задишка і з'являються виражені хворобливі відчуття в області грудини.

Аневризма черевної аорти протікає безсимптомно в 40% випадків. Тому її виявляють найчастіше випадково, під час обстеження пацієнта з приводу інших захворювань. З симптомів, характерних для аневризми, що розташовується в черевній порожнині, можна виділити: хворобливі відчуття в животі і в спині, відчуття пульсації в черевній порожнині. При компресії кардіального відділу шлунку і дванадцятипалої кишки, хворий почне втрачати у вазі, його буде турбувати нудота і блювота, відрижка і тяжкість в епігастральній ділянці.

Якщо у людини аневризма досягає значних розмірів, то симптоматика посилюється. Можлива поява виражених головних болів і набряклість верхньої частини тіла.

Коли аневризма формується на дузі аорти, то провідними симптомами є посилення слинотечі і брадикардія.


Чим небезпечна аневризма аорти серця?

Розрив аневризми аорти серця є найнебезпечнішим ускладненням хвороби. Про нього буде сказано трохи нижче.

Також аневризма загрожує людині наступними проблемами зі здоров'ям:

 • Формування тромбів, що відбувається на тлі порушення нормального струму крові. Тромб може відірватися від аорти і закупорити інші судини, мають менший діаметр (мозкову артерію, артерії печінки, нирок, рук, ніг і ін.). Все це веде до загибелі відповідних тканин.

 • Розвиток пневмонії через стискання бронхів або трахеї аневризмою аорти грудного відділу.

 • Здавлення жовчовивідних шляхів з погіршенням процесів травлення, розвитком холециститу, панкреатиту, діареї, запорів, здуття живота та ін.

 • Порушення роботи серця з формуванням брадикардії, або тахікардії. Іноді аневризма аорти стає причиною появи стійких змін в клапані серця, які є незворотними, навіть після її видалення.

 • Ішемічна хвороба ніг з подальшим формуванням трофічних виразок та інших ушкоджень м'яких тканин.

Розрив аневризми аорти серця - чим це загрожує?

Якщо у людини трапляється розрив аорти серця, наслідки можуть більш ніж сумними. У пацієнтів розвивається масове кровотеча, на тлі якого можливий шок, кома, колапс, розвиток гострої серцевої недостатності.

Кров може почати надходити з розірвалася аневризми в стравохід, в порожнину очеревини, в плевральну область, в систему верхньої порожнистої вени, в область перикарда. Летальним результатом найчастіше закінчується тампонада серця, гемоперикард, гемоторакс, а також масивні внутрішні кровотечі.

Посприяти розриву аневризми можуть такі чинники: посилена фізичне навантаження, отримання травми, особливо під час падіння, сильне психоемоційне потрясіння, прийом лікарських засобів, що підвищують артеріальний тиск.

Розрив аорти супроводжується наступними симптомами: посилення слабкості, відсутність свідомості, поява шуму у вухах, сильна різка біль, блідість шкірних покривів, формування темної плями в області живота.

Щоб зберегти життя людині з розривом аневризми аорти серця, необхідно якомога швидше викликати бригаду швидкої допомоги. 


Як можна виявити аневризму аорти серця?

Діагностика цього смертельно небезпечного дефекту стінки аорти досить ускладнена. Тому при наявності ризику формування аневризми (виявлений атеросклероз, гіпертонічна хвороба, похилий вік та ін.), Необхідно проходити регулярні обстеження.

УЗД дозволяє виявити аневризму на ранніх етапах її формування і навіть тоді, коли її ще немає, але вона скоро повинна з'явитися.

Черевна аневризма аорти добре піддається візуалізації на рентгенологічному знімку. Справа в тому, що на аневризмі осідає кальцій, який дає тінь під час проведення дослідження.

Якщо під час УЗД у пацієнта виявилася аневризма, то йому призначають проведення МРТ або КТ. Ці методики дозволяють зібрати максимум інформації про наявний дефект.


методи лікування

Якщо аневризма не прогресує і не дає будь-яких симптомів, то пацієнта ставлять на облік до судинного хірурга. Щоб зменшити ризик розвитку ускладнень, хворому призначають прийом антикоагулянтів (Аспірин, Варфарин, Клопідогрел), регулюють рівень його артеріального тиску (Амлодипін, Еналаприл, Раміприл і ін.) І холестерину (Симвастатин, Аторис, Фенофибрат та ін.) В крові за допомогою лікарських коштів.

Позбутися від аневризми можна тільки за допомогою операції. Показанням до її проведення є збільшення вибухне на 4 см і більше для черевної аневризми, на 5,5 см для грудної аневризми. Також хірургічне видалення дефекту потрібно в тому випадку, коли його зростання за рік перевищує позначку в 0,5 см.

Якщо у пацієнта трапився розрив аневризми, то операція буде проведена в екстреному порядку. Тільки в цьому випадку є шанс врятувати життя хворому.

Що стосується оперативного втручання, то воно може бути двох видів:

 • Проведення операції відкритого типу, коли хворому встановлюють штучний посудину, замінюючи їм пошкоджену ділянку.

 • Операція стентування. В цьому випадку виконують пункцію стегнової артерії по якій до місця локалізації аневризми ведуть металевий стент. Досягнувши потрібного місця, стент відкривається і зміцнює аорту зсередини. Це малотравматичная процедура, але вона вимагає від клініки наявності спеціалізованої апаратури і судинного хірурга належної кваліфікації.


прогноз захворювання

Що стосується прогнозу захворювання, то він багато в чому залежить від розмірів аневризми, від наявності атеросклерозу, від місця розташування і виду дефекту. Якщо розглядати прогноз в цілому, то він залишається несприятливим, що пов'язано з високим ризиком загибелі хворого від розриву аневризми. Якщо освіта досягає 6 і більше сантиметрів, то ймовірність того, що воно розірветься протягом року, становить 50%, а при аневризмі меншого діаметра відсоток його прориву знижується до 20%.

Чим раніше буде виявлена ​​аневризма аорти серця, тим сприятливіші прогноз на те, що операція пройде успішно і тим нижче відсоток смертності пацієнтів під час її проведення.