9 тиждень вагітності що відбувається з малюком і мамою

Наближається до завершення другий періоду внутрішньоутробного розвитку малюка - період органогенезу. Дуже скоро маленький ембріон стане плодом. На 9 акушерської тижня у нього вже закладені практично всі внутрішні органи, але вони ще не функціонують в повній мірі. Що стосується мами, то її відчуття особливо не змінюються. Жінку все також турбує токсикоз, слабкість, сонливість, підвищена емоційність.

9 тиждень вагітності: що відбувається з малюком?

Вага ембріона на 9 тижні становить 2-3 г, зріст - 30-35 мм (Якщо говорити про відстань від верхівки до сідниць, то воно дорівнює 20-25 мм).

Зовні малюк все більше стає схожим на людину. У нього зникає ембріональний хвостик, округляється головка, виразніше вимальовуються риси обличчя, з'являються повіки, починає виділятися шия. На річках пропадають перетинки між пальчиками. Тельці ембріона трохи випрямляється, але головка залишається все також щільно притиснутою до грудей.

В ході ультразвукового сканування лікар може побачити мимовільні рухи кінцівок малюка - це ознака того, що м'язи і суглоби вже починають функціонувати.

Стрімко розвиваються і внутрішні органи ембріона:

 • З'являється мозочок - найважливіша структура головного мозку, що відповідає за координацію.
 • Закінчується формування зорового апарату, проте очі залишатимуться щільно закритими століттями до 27 тижня вагітності (функціонування зорового аналізатора почнеться тільки після народження).
 • Триває розвиток крихітного сердечка. У ньому вже є 4 камери. Сердечко скорочується близько 150 разів на хвилину і активно прокачує кров по кровоносній системі ембріона.
 • Інтенсивно розвиваються наднирники.
 • Триває формування кісткової і хрящової тканини.

Важливе значення в розвитку ембріона і збереженні вагітності грають позазародкові структури:

 • амниотическая оболонка (вона заповнена навколоплідної рідиною, в якій плаває малюк);
 • жовтковий мішок (для ембріона це важливе джерело поживних речовин);
 • пупковий канатик або пуповина (забезпечує зв'язок дитини з хорионом і плацентою);
 • хоріон (орган, який в кінці першого триместру перетворюється в плаценту);
 • аллантоіс (випинання первинної кишки ембріона, яке бере участь в забезпеченні малюка харчуванням на ранніх термінах вагітності).

На 9 тижні починається дуже важливий етап у становленні кровообігу плода - формується судинна зв'язок між хорионом і ембріоном. Завдяки цим змінам з'являється можливість більш широкого транспорту поживних речовин і кисню від матері до малюка. Паралельно триває формування плаценти з хоріона. Плацента поступово перебирає на себе синтез прогестерону (спочатку це була функція жовтого тіла яєчників). Від того, наскільки правильно відбуваються ці процеси, залежить збереження життя малюка.

Відчуття мами на 9 тижні вагітності

На цьому терміні майбутніх мам продовжує турбувати токсикоз. У кого-то він більш виражений, у кого-то менше. Якщо все прояви токсикозу обмежуються легкої ранкової нудотою, підвищеною чутливістю до запахів і зміною смакових уподобань, переживати не варто. У таких ситуаціях бажано знайти ті продукти і страви, на які організм реагує нормально, а також не перевантажувати шлунок, намагатися їсти часто і невеликими порціями. Якщо ж токсикоз супроводжується блювотою і непереносимістю будь-якої їжі, необхідно обов'язково звернутися до гінеколога. Подібне розлад дуже скоро призводить до зневоднення і виснаження організму, а ці стани для вагітної жінки особливо несприятливі.

Також як і раніше, на 9 тижні майбутніх мам "дістає" підвищена сонливість і стомлюваність. Це цілком нормально. Таким чином жіночий організм реагує на гормональні сплески і посилений обмін речовин. Нерідко причиною непереборного бажання поспати вдень у вагітних жінок є поганий нічний сон, який на ранніх термінах може бути пов'язаний з психоемоційними проблемами. Про безсонні необхідно повідомити свого гінеколога. Приймати будь-які препарати без його рекомендації не можна.

Щоб позбутися від проблем з нічним сном, лікарі рекомендують майбутнім мамам:

 • Уникати морального перенапруги протягом дня.
 • Скоротити час денного сну або ж намагатися не спати вдень, навіть якщо дуже хочеться. Однак пасивний відпочинок на дивані ніхто не скасовує.
 • Прогулюватися на свіжому повітрі перед сном.
 • Займатися плаванням, якщо немає протипоказань.
 • Не вживати на вечерю важку їжу.
 • Приймати теплий душ перед сном.
 • Добре провітрювати спальню.
 • Пити на ніч тепле молоко, неміцний чорний або трав'яний чай з медом.
 • Одягати зручний одяг для сну.

Крім цього, для розслаблення і поліпшення засинання можна попросити чоловіка зробити легкий масаж.

Ускладнення і проблеми 9 тижні вагітності

Все ще зберігається ризик викидня і припинення розвитку плода, тому на 9 тижні вагітності майбутні мами не повинні розслаблятися і забувати про своє становище. Всі обмеження на надмірні фізичні навантаження, важку домашню роботу, прийом багатьох лікарських препаратів і шкідливі звички залишаються.

Так, досить часто вплинути на хід подій жінка не може - адже неможливо призупинити розвиток важких патологій і генетичних мутацій, які призводять до загибелі ембріона. Однак варто пам'ятати і про те, що причиною викидня може стати:

 • нездоровий спосіб життя;
 • травми, падіння;
 • перенапруження - і фізичне, і емоційне;
 • неправильне харчування;
 • вплив фізичних і хімічних чинників.

Ще одна досить часта проблема 9 тижні вагітності - це хронічний запор. Майбутні мами повинні розуміти, що якщо на цьому терміні не вдається привести в норму стілець, то далі зробити це буде ще важче. Тому дуже важливо вже зараз порадитися і доктором і відкоригувати свій раціон.

У зв'язку з фізіологічним зниженням імунітету у вагітних на 9 тижні багато майбутні матусі можуть зіткнутися з молочницею (Вагінальним кандидозом). Ця патологія супроводжується сильним свербінням, дискомфортом і сирнистий виділеннями з статевих шляхів. Лікувати молочницю під час вагітності можна далеко не всіма протівокандідозной препаратами, не можна спринцюватися і використовувати будь-які інші методики, які застосовуються зазвичай в гінекології. Тому, якщо описані симптоми з'явилися, слід обов'язково проконсультуватися з гінекологом.

Що показує УЗД на 9 тижні вагітності?

УЗД на цьому терміні дозволяє виявити вагітність і уточнити її термін, встановити локалізацію плідного яйця (воно повинно бути в матці), визначити чи є ембріон і чи є у нього серцебиття, оцінити стан внезародишевих структур (розташування і розміри хоріона, жовткового мішка). Термін вагітності в ході ультразвукового дослідження вираховується за розмірами плодового яйця і ембріона (в комп'ютер ультразвукового апарату вже внесена поправка на дві тижня, тобто автоматично визначається акушерський термін вагітності).

Основний розмір плодового яйця, який вимірюється лікарем ультразвукової діагностики, - це середній внутрішній діаметр (СВД). У 9 тижнів він дорівнює 33-35 мм. Що стосується розмірів ембріона, то все, що може визначити доктор на цьому терміні, це КТР - куприка-тім'яної розмір. У нормі в 9 повних тижнів він знаходиться в межах 22-25 мм. Вважається, що в першому триместрі (тобто до 12 тижнів) визначення терміну вагітності по ультразвуковим даними є найбільш точним. В подальшому на зростання і збільшення маси плода може впливати спадковість, харчування мами, а також індивідуальні особливості перебігу вагітності (може, наприклад, бути гіпотрофія малюка внаслідок порушення матково-плацентарного кровотоку, відповідно термін по УЗД не буде збігатися з терміном по останньої менструації).

Ультразвукове обстеження на 9 тижні вагітності не є обов'язковою процедурою для всіх майбутніх мам. Однак лікарі рекомендують пройти цю процедуру в наступних випадках:

 • при неможливості встановити точний термін вагітності (наприклад, якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл);
 • при болях в животі;
 • при вагінальному кровотечі;
 • при підозрі на розвивається вагітність;
 • при наявності в анамнезі ускладнених вагітностей і викиднів.

Крім цього, рання ультразвукова діагностика показана вагітним жінкам, які вже мають дітей з серйозними вродженими вадами розвитку. У разі виявлення (і підтвердження за допомогою інших досліджень) інвалідизуючих або несумісних з життям патологій ембріона пацієнтці може бути запропоновано штучне переривання вагітності, яке на такому терміні менш небезпечно і менш травматично для жіночого організму.

Рекомендуємо прочитати: 10 тиждень вагітності: що відбувається з мамою і малюком?

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог