Вентральна грижа (післяопераційна)

Вентральна грижа - це післяопераційний вада м'язів і сухожиль черевної стінки. Він формується в обрости рубця, який залишається після хірургічного втручання. Цей тип випинання відноситься до посттравматичного.

Що стосується статистичних даних, то вентральна грижа формується у 11-19% пацієнтів, які перенесли операцію. 50% хворих виявляють випинання вже на першому році після втручання. У решти 50% грижа з'являється в п'ятирічний відрізок часу після операції. Трапляється, що випинання з'являється після хірургічного втручання на предмет видалення грижі. У цьому випадку мова йде про рецидивуючої вентральної грижі. Ризик її появи вище, якщо операція була незапланованою і проводилася в терміновому порядку.

Функції передньої стінки очеревини різноманітні, вона має кілька шарів. Випинання з'являється в самому міцному, але не еластичному шарі - в м'язово-сухожильно.

Вентральний тип випинання, як і інші грижі має ворота, мішок і вміст мішка. Найчастіше вони формуються після оперативних втручань на предмет позбавлення від міоми матки, кісти яєчника, кишкової непрохідності, виразки шлунка, апендициту, холециститу, пупкової грижі і деяких інших.

Зміст статті:

 • Причини виникнення вентральної грижі
 • Симптоми вентральної грижі
 • Діагностика вентральної грижі
 • Лікування вентральної грижі

Причини виникнення вентральної грижі

 • Факт спадковості. Системна дисплазія або порушення розвитку сполучної тканини - це генетично детермінована патологія, здатна привести до формування грижі. Якщо пацієнт, котрий переніс операцію, має вроджену слабкість сполучної тканини, сухожиль і зв'язок, то ризик формування вентрального випинання значно зростає. На те, що у хворого є спадкова дисплазія, може побічно вказати тонка шкіра, на якій легко формуються розтяжки, високий зріст, грижі в інших областях, підвищена рухливість суглобів і астенічний тип статури. Якщо у пацієнта є два або більше ознаки, що вказують на дисплазію, то лікування грижі буде ефективно лише з накладенням синтетичного протеза.

 • Недотримання режиму, встановленого пацієнту після операції. Невиконання лікарських рекомендацій веде до формування грижі. Необхідно розуміти, що післяопераційний шов - це не тільки зовнішній дефект. Загоєння шкірної рани не означає повне одужання і можливість приступати до повноцінного фізичної праці. Найдовше буде зрощуватися сухожильная пластина (апоневротіческой частина рани), яка відповідає за цілісність стінки очеревини. Якщо у пацієнтів молодого віку цей термін займає до 4 місяців, то люди похилого віку можуть дочекатися загоєння лише через півроку і більше. Якщо у людини є супутні захворювання, то процес повного рубцювання може затягнутися до року. Саме тому так важливо виконувати всі рекомендації хірурга, і, при необхідності, носити бандаж.

 • Збій процесу загоєння післяопераційної рани. Трапляється, що навіть в умовах найсуворішої стерильності відбувається інфікування рани. В результаті запускається процес нагноєння, що впливає на терміни загоєння і на формування повноцінного рубця. У підсумку він стає не таким міцним, як мав би бути. Інфекція, що потрапила в рану, не вказує на неодмінна формування грижі, але значно підвищує ризики її освіти. У деяких випадках спостерігається індивідуальна непереносимість матеріалу, використовуваного для накладення швів. В результаті відбувається його відторгнення і незрощені краю розходяться.

 • Наявність супутніх хвороб. Підвищити ризик формування випинання здатні будь-які захворювання, що провокують підвищення внутрішньочеревного тиску. Це і бронхіти, астма, запори хронічного характеру. Крім того, вплив надає зайву вагу, аденома простати і інші хвороби. У підсумку, краю післяопераційної рани постійно піддаються натягу. Порушується їх кровообіг, постачання нервами - як результат, формується нещільний рубець. Крім того, на нормальне кровопостачання можуть вплинути: атеросклероз, гіпертонія, ішемія, цукровий діабет.

  Причому ризики підвищуються навіть при наявності одного з перерахованих захворювань. Щоб їх знизити, слід спробувати позбутися від наявних проблем до початку операції. Їли захворювання носять хронічний характер, то необхідно дочекатися їх стійкої ремісії.

  Небезпечний зайву вагу в плані формування грижі. Якщо випинання оперувалося неодноразово, якщо воно має значні розміри, то слід знизити масу тіла і лише після цього виконувати хірургічне втручання.

 • Помилка лікаря в плані виконання техніки ушивання. Ця причина є найменш поширеною. Проте, іноді хірург вибирає невідповідну техніку і спосіб ушивання рани, іноді занадто сильно, або занадто слабо стягує її краю. В результаті формується дефект.


Симптоми вентральної грижі

 • Випинання, що утворюється в районі післяопераційної рани на передній стінці очеревини. Воно локалізується вздовж лінії наявного рубця.

 • Якщо грижа з'явилася недавно, то її можна вправити, болів на ранніх етапах людина не відчуває.

 • Болі в районі випинання з'являються в міру прогресування патології. Вони можуть виникати в моменти підйому тяжкості, при напруженні і здійсненні різких рухів.

 • Якщо грижа не лікується, біль стає постійним, її характер - переймоподібний.

 • Якщо грижа формується в надлобковій області, то можливі порушення процесу сечовипускання. 

 • Гіперемія шкірних покривів, підвищення температури тіла, порушення з боку шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота, посилення газоутворення), поява крові в випорожненнях - ці симптоми з'являються при обмеженні вентрального випинання або при розвитку інших ускладнень.


Діагностика вентральної грижі

Труднощів у плані виявлення патології у діагностів не виникає. Як правило, буває достатньо візуального огляду пацієнта, щоб побачити вентральне випинання грижі. Хворого просять тугіше або покашляти, щоб оцінити дійсний розмір грижі.

 • Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити розміри і форму випинання, а також наявність спайок.

 • Різні варіації рентгенологічного обстеження дозволяють оцінити функціонування шлунково-кишкового тракту, визначити наявність спайок і ставлення внутрішніх органів до виник випинання.

Для уточнення важливих для доктора параметрів, пацієнта іноді спрямовують на МСКТ або на МРТ. У деяких випадках проводять колоноскопію.


Лікування вентральної грижі

Без хірургічного втручання позбутися випинання вентральної грижі не вдасться. Буде потрібно лікування і корекція стінки очеревини з видаленням утворився мішка і наступною пластикою.

натяжна пластика

Випинання вшиваються за допомогою ниток. Виконати цю процедуру можливо лише у молодих пацієнтів, розмір грижі яких невеликий. Крім того, важливо відсутність супутніх захворювань. Справа в тому, що такий метод втручання має високий відсоток рецидивів, який доходить до 30%.

З переваг натяжної методу:

 • простота виконання з технічної точки зору;

 • невисока ціна на матеріали та обладнання, що використовується.

З недоліків натяжної методу:

 • ризик рецидиву до 30%;

 • порушення функції дихання через занадто сильного натягу рани;

 • виникнення болю унаслідок сильного натягу.

Герінопластіка ненатяжной

Те місце, де було випинання закривається за допомогою синтетичного протеза. Він виготовляється з поліпропіленової сітки і впроваджується безпосередньо під шкіру або по фасцію.

З переваг даної методики:

 • Низький відсоток рецидивів.

 • Відсутність больового синдрому після операції або його незначна вираженість.

 • Відсутність дихальних порушень.

 • При доповненні ненатяжной методу абдоменоліпопластікой з'являється можливість пластичного відновлення стінки очеревини навіть при випинання гігантського розміру.

З мінусів ненатяжной методу:

 • Висока цінова категорія проведеної операції.

 • Підвищення ризику розвитку ускладнень - сіроми, гематоми, нагноєння.

 • У теорії - відторгнення імплантується сітки, поява почуття присутності чужорідного тіла.

 • При виникненні спайок між сіткою і кишечником можливий розвиток кишкової непрохідності. (Читайте також: Причини і симптоми кишкової непрохідності)

Герінопластіка протезірурюшая з використанням лапароскопа

Цей спосіб оперативного втручання є найменш травматичним і найбільш сучасним. У черевну порожнину також вводиться сітчастий імплантант, проте для цього не потрібно виконання розрізів в області самої грижі. В результаті ризик її нагноєння відсутня.

З переваг даного методу:

 • Черевна порожнина пацієнта практично не травмується.

 • Біль відсутня, або вона мінімальна.

 • Вкрай низький відсоток рецидивів.

 • Відсутність ранових ускладнень.

 • Короткий відновний етап і швидка можливість повернутися до трудової діяльності.

З недоліків методу:

 • Вартість операції вкрай висока.

 • Процес навчання хірургів трудомісткий і тривалий.

 • Потрібно оснащення медичного закладу дорогим обладнанням, що не завжди можливо.

Висновки по лікуванню вентральної грижі

Зробити вибір на користь того чи іншого методу хірургічного втручання можливо лише з урахуванням рекомендацій лікуючого лікаря. Для цього необхідно проходження комплексного обстеження з отриманням повних даних про стан пацієнта.

Крім того, вибір методики здійснюється з урахуванням наявності у пацієнта можливості переносити загальний наркоз.

Що стосується консервативної терапії, то вона можлива лише за наявності серйозних протипоказань до проведення операції. В цьому випадку хворому рекомендують дотримуватися дієтичної схеми харчування, відмовитися від фізичних навантажень, займатися профілактикою запорів і метеоризму, носити індивідуально підібраний бандаж.

Щоб уникнути ризику рецидиву або звести його до мінімуму, хворому потрібно неухильно виконувати всі рекомендації лікаря, дотримуватися правильного харчування, нормалізувати вагу і домогтися регулярного спорожнення кишечника.