Тест на хелікобактер пілорі види тестів і розшифровка

Своєчасне виявлення і знищення такої бактерії, як хелікобактер пілорі в сучасній медицині розглядається як пріоритетний напрямок в плані профілактики серйозних захворювань органів травної системи (рак шлунка і виразка шлунка). Складність діагностики полягає в тому, що в багатьох регіонах країни неінвазивні методики, що дозволяють встановити факт інфікування, просто недоступні населенню. У той час як лікування без підтвердженого лабораторними методами діагнозу, призначається повсюдно. Це тягне за собою необгрунтоване підбір антибактеріальної терапії та зростання стійкості бактерій до неї. Тому так важлива саме якісна перевірка на хелікобактер пілорі, що дозволяє встановити факт присутності бактерії в шлунку людини.

Дихальний тест на хелікобактер пілорі - це неінвазивна методика виявлення інфекції у видихуваному людиною повітрі. Здійснюється дослідження із застосуванням спеціалізованої дихальної тест-системи. Її використовують для первинного виявлення бактерій, для контролю проведеного лікування і оцінки ступеня його ефективності.

В цілому, дослідження зводиться до паркану повітря, який видихає людина в пробірку або трубку. Паркани здійснюються перед прийомом навантажувального розчину і після його прийому. Потім лікар-діагност оцінює результати, визначає ступінь інфікованості бактерією на основі її уреазний активності. Тому даний вид дослідження також називають уреазний дихальний тест.

Зміст статті:

 • Показання до проходження тесту на хелікобактер пілорі
 • Суть дихального уреазний тест на хелікобактер пілорі
 • Підготовка до проведення процедури
 • Як проводять дихальний уреазний тест з сечовиною, меченной ізотопами вуглецю?
 • Як проводять 13С-уреазний дихальний тест?
 • Як проводять Хелік-тест для виявлення хелікобактер пілорі?<
 • Розшифровка результатів дихального тесту на хелікобактер пілорі
 • Що робити, якщо тест позитивний?
 • Експрес-тести на хелікобактер пілорі

Показання до проходження тесту на хелікобактер пілорі

Бактерія хелікобактер пілорі - це грамнегативний спіралевидні патогенний мікроорганізм, який заселяє антральному частини шлунка і кишечника. Продукти життєдіяльності бактерії приводять до того, що слизова оболонка цих органів травної системи буде запалюватися, на ній з'являться виразки і ерозії. Надалі, при відсутності лікування, це призведе до розвитку таких захворювань, як гастрит, виразка шлунка і навіть рак шлунка. За відкриття цієї бактерії два вчених (Робін Уоррен і Баррі Маршал) отримали Нобелівську премію.

Передаватися хелікобактер пілорі може від однієї людини іншій при поцілує або при користуванні спільними предметами побуту. Тому вперше бактерія проникає в організм найчастіше ще в дитячому віці. Кисле середовище шлунка не здатна знищити мікроорганізм, так як він має від неї власні механізми захисту.

Іноді хвороба починає свій розвиток безпосередньо після того, що сталося інфікування, а іноді через певний часовий інтервал. Часто бактерія може абсолютно безсимптомно існувати в організмі протягом декількох років і проявляє свою активність тільки в результаті сукупності певних чинників, наприклад, після перенесеного стресу або на тлі різкого зниження імунітету.

Тест на наявність хелікобактер пілорі необхідно зробити тим людям, у яких є симптоми порушень в роботі органів травної системи, серед них:

 • часті відрижки.

 • Печія з відділенням кислого вмісту.

 • гикавка.

 • Неприємний запах з рота на тлі здоров'я самої ротової порожнини.

 • Болі в шлунку, відчуття дискомфорту.

 • Порушення стільця, при цьому діарея може змінюватися запорами.

 • Симптоми, які вказують на збій в обмінних процесах: випадання волосся, сухість шкіри, підвищена ламкість нігтів.

 • Швидке насичення малими порціями їжі, порушення в її перетравленні.

 • Непереносимість м'ясних страв.

Якщо у людини є будь-які з перерахованих вище ознак, йому повинен бути призначений тест на хелікобактер пілорі. Також дослідження повинні бути піддані всі члени сім'ї, за умови, що у одного з них була виявлена ​​ця бактерія.


Суть дихального уреазний тест на хелікобактер пілорі

Дихальний тест грунтується на здатності бактерій виділяти спеціальний фермент - уреазу. Вона необхідна хелікобактер пілорі для того, щоб шлунковий сік людини не зруйнував її оболонку.

У шлунку уреаза розщеплює сечовину на аміак і вуглекислий газ. Газ виділяється в зовнішнє середовище. Саме його уловлює аналізатор.

Є кілька різновидів уреазної дихального тесту на хелікобактер пілорі, серед яких:

 • Дихальний уреазний тест з використанням міченої ізотопами сечовиною. В цьому випадку випробуваний в ході проведення процедури випиває розчин сечовини, яка попередньо була мечена ізотопами.

 • 13С-уреазний дихальний тест. У цьому випадку в якості навантажувального розчину виступає сечовина, мічена стабільним нерадіоактивним ізотопом С13.

 • Хелик-тест. При проведенні Хелік-тесту використовують не сечовину, а розчин карбаміду.

Незалежно від того, який саме вид дослідження проводять пацієнту, всі вони мають високий ступінь точності.


Підготовка до проведення процедури

Перш ніж пройти тест на хелікобактер пілорі, пацієнт повинен здійснити ряд підготовчих заходів.

 • Призначають дослідження не раніше, ніж через 3-6 днів після прийому антибіотиків або антисекреторних препаратів. Також за 5 днів до проведення процедури слід виключити прийом знеболюючих препаратів, антацидів і НПЗЗ. Якщо людина приймає будь-які лікарські засоби на постійній основі, то йому слід проконсультуватися з цього приводу у лікаря, щоб уточнити можливість проведення процедури.

 • Як мінімум за 3 дні до проведення дослідження, необхідно буде виключити прийом спиртовмісних напоїв.

 • За день до проведення процедури не можна вживати в їжу продукти, які сприяють посиленню газоутворення. З меню рекомендовано прибрати картопля, хлібобулочні та кондитерські вироби, капусту, горох і квасоля.

 • Увечері напередодні дослідження необхідно повечеряти легкими продуктами. Відбутися прийом їжі повинен за 2-3 години до сну.

 • У проміжку між дослідженням і останнім прийомом їжі повинно пройти не менше 6 годин. Процедуру виконують на порожній шлунок.

 • Вранці їсти заборонено, слід утриматися від використання жувальної гумки.

 • Курити перед процедурою не можна. Відмовитися від тютюну потрібно за 3-4 години до проведення процедури.

 • Перед проведенням тесту слід почистити зуби і прополоскати рот.

 • Останній раз випити воду можна за годину до дослідження, але її обсяги не повинні перевищувати 100 мл.

Якщо виконати всі запропоновані рекомендації, то результат тесту буде максимально достовірним.


Як проводять дихальний уреазний тест з сечовиною, меченной ізотопами вуглецю?

Процедура починається з того, що пацієнтові пропонують подихати через трубку. Вона знаходиться у нього глибоко в роті, сама ротова порожнина буде злегка прочинені. Дихати потрібно спокійно і плавно. Лікар в цей час здійснює забір двох проб повітря.

Потім пацієнтові пропонують випити розчин сечовини, мічений ізотопами. Через 15 хвилин здійснюють забір ще 4 проб повітря. Потрібно стежити за тим, щоб в трубку не потрапила слина випробуваного. Для цього він може час від часу виймати її і сгладивать накопичилася рідина. Якщо трапилося так, що слина все-таки потрапила всередину проби, то тест слід припинити і повторити його через годину. Хоча сучасні прилади дозволяють захистити проби повітря від попадання в них слини.


Як проводять 13С-уреазний дихальний тест?

Саме 13С-уреазний тест є самим часто вживаним дослідженням для виявлення хелікобактер пілорі. В ході проведення процедури у випробуваного здійснюють забір тільки двох проб повітря.

Першу пробу отримують вранці на порожній шлунок, а другу пробу забирають через півгодини після прийому розчину сечовини, міченої стабільним ізотопом С13. Повітря людина видихає в одноразові пакети, які спеціально призначені для проведення цієї процедури.

Цей вид дослідження має ряд переваг, серед яких:

 • Точність діагностики висока, досягає 100%.

 • Процедура безпечна для здоров'я, так як в ході її проведення не використовують радіоактивні речовини.

 • Дослідження не займає багато часу. В цілому, для його виконання досить 40 хвилин.


Як проводять Хелік-тест для виявлення хелікобактер пілорі?

Хелик-тест проводять за тією ж схемою, що і 13С-уреазний дихальний тест. Відмінність полягає лише в тому, що замість меченной ізотопами сечовини, людина отримує розчин карбаміду. Забір повітря здійснюється 2 пробами: до прийому розчину і після його прийому.

Безсумнівною перевагою дослідження є його повна безпека для здоров'я людини. Це кращий тест для виявлення хелікобактер пілорі у вагітних жінок і дітей. Однак ряд фахівців ставлять під сумнів точність отриманих результатів. Тому Хелік-тест проводять тільки в Росії.


Розшифровка результатів дихального тесту на хелікобактер пілорі

Дихальний тест може дати два результату: позитивний, або негативний. У пацієнта або присутні хелікобактер пілорі в організмі, або інфікування не було.

Так само за допомогою спеціального приладу під назвою мас-спектрометр, визначають кількісні значення хелікобактер пілорі в організмі.

Отримані дані можуть бути інтерпретовані таким чином:

 • Якщо стабілізованого ізотопу в повітрі, що видихається міститься від 1 до 3,4%, то ступінь зараження легка.

 • При концентрації ізотопу в межах 3,5-6,4% говорять про середній ступінь інфікованості.

 • На важку ступінь інфікування хелікобактер пілорі вказуватимуть показники в 6,5-9,4%.

 • На вкрай важку ступінь вказують значення більш 9,5%.

Як правило, точність тесту не представляє сумнівів. Можливе отримання негативного результату лише при недотриманні умов підготовки до дослідження. Деякі препарати здатні знижувати активність вироблення шлункового соку, що призведе до неможливості розщеплення сечовини.

Результати тестування можна буде дізнатися через 1-2 дня після проведеного дослідження. Термін зберігання заборонених проб становить 10 днів, але не більше.


Що робити, якщо тест позитивний?

Якщо тест на хелікобактер пілорі виявився позитивним, то хворому потрібно пройти комплексне обстеження органів травної системи. Пацієнта обов'язково направляють на ФГДС, що дасть інформацію про стан шлунка і дванадцятипалої кишки. Також він здасть кров на біохімічний та загальний аналіз, можливо буде потрібно проведення інших досліджень.

Хелікобактер пілорі вимагає лікування. Залежно від тяжкості і характеру ураження внутрішньої стінки шлунка, підбирається терапевтична схема. Однак для усунення бактерії завжди використовують антибіотики, які комбінують з інгібіторами протонної помпи. При цьому антибактеріальних препаратів буде призначено два. Це може бути Амоксицилін, Левофлоксацин, Метронідазол, Кларитроміцин та ін.

В ході проведення лікування або після його завершення лікар може запропонувати пацієнту ще раз зробити тест на хелікобактер пілорі. Це потрібно для контролю ефективності проведеної терапії або для оцінки вже проведеного лікування. Лікуванням захворювань органів травної системи займається гастроентеролог.


Експрес-тести на хелікобактер пілорі

Щоб визначити у себе наявність патогенної флори, немає необхідності йти в лабораторію. В аптеці можна придбати експрес-тести, які призначені для домашнього використання. При правильному їх застосуванні, достовірність результатів досягає 100%.

Існують два різновиди експрес-тестів, біологічним матеріалом для яких виступає кров або кал.

Для виконання тесту на виявлення хелікобактер пілорі в крові в домашніх умовах, потрібно дотримати наступний алгоритм дій:

 • Ретельно вимити руки, обробити їх антисептичним розчином.

 • Витягти все комплектуючі тесту з упаковки, викласти їх на чисту і суху поверхню.

 • Обробити палець серветкою для ін'єкцій.

 • Розкрити скарифікатор, який йде в комплекті з тестом і зробити невеликий прокол на пальці, щоб з нього проступила кров.

 • Натискаючи на палець, необхідно зібрати невелику кількість крові в піпетку. Вона також йде в комплекті з тестом.

 • Краплю крові наносять на віконце, яке розташовується на самому тесті. У нього ж вводять 2 краплі реагенту.

 • Залишають тест на рівній поверхні на 15 хвилин.

 • Результат можна інтерпретувати через зазначений час. Якщо в індикаторі з'явилася одна смуга, то тест негативний, а якщо дві смуги, то тест можна вважати позитивним.

Детальніше про експрес-тестах читайте в статті: експрес-тест на Хелікобактер пілорі - види тестів, плюси і мінуси

Щоб провести тест на хелікобактер пілорі по калових мас, потрібно зібрати невелику кількість калу в чисту ємність. Перед проведенням дослідження не слід приймати проносні препарати. Матеріал збирають ватної палички. Щоб провести дослідження, досить 125 г калу, який поміщають в пробірку. Потім в неї вводять реагент. Пробірку струшують, щоб вийшла однорідна консистенція. Витримують матеріал протягом 10 хвилин, після чого його невелика кількість наносять на тест-смужку. Вичікують ще 10 хвилин. Через цей час оцінюють результат. Якщо на тесті з'явилася одна смужка, то його можна вважати негативним, а якщо дві смужки, то позитивним.

Варто взяти до уваги, що лікар не буде розглядати і оцінювати результати, отримані в домашніх умовах. Також на їх підставі неможливо призначити лікування. Тому при підозрі на інфікування хелікобактер пілорі, необхідно звертатися до фахівця, проходити професійну діагностику і отримувати адекватне захворюванню лікування.