Причини, ознаки та симптоми молочниці у жінок

Зміст статті:

 • Що таке молочниця у жінок?
 • Причини виникнення молочниці у жінок
 • Ознаки та симптоми молочниці у жінки
 • Перші ознаки молочниці у жінки
 • Наслідки молочниці у жінок
 • Ускладнення хронічної молочниці
 • Чи передається молочниця чоловікам?
 • діагностика молочниці
 • Чим лікувати молочницю у жінок?
 • Дієта при молочниці у жінок

Практично всі дорослі жінки чули про таке захворювання, як молочниця. На жаль, велика кількість представниць прекрасної статі особисто зіткнулися з даною проблемою. В окремих випадках боротьба з недугою затягується на довгі місяці, а хвороба повертається знову і знову, знижуючи якість життя і змушуючи в черговий раз приймати лікарські препарати.


Що таке молочниця у жінок?

Молочниця у жінок - це захворювання піхви, зване в науці - кандидоз. Асоціації з молоком серед населення виникли через те, що у жінок на статевих органах з'являються білі виділення, схожі за своєю консистенцією на сир.

Збудником захворювання є грибок Candida albicans. Вчені підрахували, що даний мікроорганізм присутній в організмі у 80% людей в якості власної мікрофлори, не викликаючи жодних проблем. Піхву жінки в нормі не є стерильним. На його епітелії присутні мікроорганізми, в тому числі і цей грибок. Він бере участь в підтримці нормального рівня pH піхви, що дуже важливо для самого епітелію, процесу запліднення.

Власна флора піхви, крім цього, конкурує з іншими небажаними мікроорганізмами і знижує ймовірність розвитку інфекційних захворювань. У той же час імунітет жіночого організму строго стежить за станом справ і при необхідності пригнічує розмноження "своїх" бактерій. Якщо з яких-небудь причин цього не відбувається або створюються умови для їх активного розмноження, то підвищується ймовірність розвитку молочниці.


Причини виникнення молочниці у жінок

Є досить багато причин, які можуть призвести до порушення крихкої рівноваги в організмі жінки і створити умови для розвитку молочниці.

 • Прийом антибактеріальних препаратів - одна з найбільш частих причин. Багато захворювань в даний час доводиться лікувати за допомогою антибіотиків. Це ефективна група препаратів, яка дозволила багато смертельно небезпечні хвороби усувати буквально за кілька днів і не допускати розвитку серйозних ускладнень. Однак у антибіотиків є свої побічні ефекти. Вони не діють вибірково на один мікроб і можуть погано позначитися на власній мікрофлорі піхви.

 • Грибки ж мають зовсім іншу будову клітинної стінки і протимікробні антибіотики для них не є небезпечними. В результаті виходить така ситуація: грибки, збудники молочниці, залишаються в цілості й схоронності, а бактерії страждають і частково гинуть. Жодна ніша в природі не буває порожньою, і місце загиблих мікробів займає Candida albicans, у якого просто не залишається конкурентів. В результаті у жінки розвивається кандидоз.

 • Зниження імунітету, який стримує зростання і розмноження умовно патогенної флори. Кандидоз є найбільш поширеною опортуністичної інфекцією у пацієнтів, інфікованих ВІЛ. Якщо у пацієнтів розвивається кандидоз у багатьох місцях (ротова порожнина, піхву, кишечник) і погано піддається лікуванню, то є велика ймовірність того, що першопричиною є ВІЛ. Хронічні запальні захворювання і довгостроково поточні бактеріальні інфекції теж можуть негативно позначитися на імунному захисті організму. (Список найкращих продуктів, що підвищують імунітет!)

 • Порушений обмін речовин - практично завжди це стан викликано на цукровий діабет. Мало хто знає, що при цьому захворюванні в організмі людини не тільки відбувається збій в регулюванні рівня цукру, але страждають також жировий і білковий обміни. Розвитку кандидозу цукровий діабет сприяє відразу за двома механізмам.

  10 фактів про шкоду цукру дивіться тут

 • При відсутності належного контролю з боку людини (прийом препаратів або інсуліну, моніторинг рівня глюкози) в його крові міститься багато вуглеводів. Це не може не позначитися на змісті їх в міжклітинному просторі і в слизу піхви. Виходить, що бактерії і грибок Candida albicans виявляються в солодкої середовищі, яка ідеально підходить для їх харчування і розмноження - збільшується ймовірність розвитку молочниці.

 • Імуноглобуліни - це речовини, за рахунок яких відбувається реалізація імунної відповіді організму людини. Порушення білкового обміну, яке має місце бути при цукровому діабеті, позначається на їх освіту тільки в негативну сторону. Результатом є зниження імунітету і відсутність необхідного контролю над станом і складом мікрофлори. Грибки цим охоче користуються, враховуючи хорошу живильне середовище, і безконтрольно розмножуються, викликаючи кандидоз.

 • Незбалансоване і нераціональне харчування - в нормі людина щодня повинна приймати білки, жири і вуглеводи в певному співвідношенні по масі. Багато дівчат і жінки називають себе ласунами і вживають в їжу недозволено велика кількість солодощів, борошняних виробів, солодких газованих напоїв. Їх підшлункова залоза намагається, але не може виробляти стільки гормону, щоб знизити рівень глюкози в крові до хоча б верхньої межі норми. Далі все відбувається приблизно так, як було описано у випадку з цукровим діабетом: багато цукру в крові - багато цукру в епітелії піхви - хороші умови для розмноження Candida albicans. Крім цього, у зловживають солодощами людей підвищується ризик розвитку цукрового діабету другого типу, що набагато серйозніше і небезпечніше, ніж молочниця.

 • Гормональний фон. Стан статевих органів жінки, в тому числі і піхви, сильно залежить від гормонального фону в її організмі.

 • Вагітність може привести до його значної зміни, що підвищує ймовірність розвитку молочниці.

 • Неправильно підібрані гормональні протизаплідні препарати можуть настільки змінити рівень гормонів в крові, що збільшиться ймовірність розвитку кандидозу.

 • Багато захворювань ендокринної системи можуть привести до розвитку молочниці. Досвідчені лікарі завжди про це пам'ятають і намагаються знайти той самий початковий фактор. Це дозволяє не тільки запобігти розвитку кандидозу в майбутньому, а й усунути гормональну патологію, що важливо.

 • Носіння тісного синтетичного нижньої білизни або неправильне використання гігієнічних прокладок (їх потрібно досить часто міняти) створює такі умови, при яких тепло і волога не виходять назовні, а це ідеальні умови для розмноження грибків.


Симптоми молочниці у жінки

Захворювання має досить специфічні прояви, що дозволяє медикам швидко ставити правильний діагноз. Нерідко самі жінки ще до відвідування лікаря розуміють, що у них за недуга і починають робити свої власні спроби лікування, що неприпустимо.

Отже, для молочниці характерні:

 • Сирнистий виділення із зовнішніх статевих органів. Особливо добре вони помітні на темному нижній білизні. Являють собою слиз з великою кількістю білих грудочок.

 • Почуття свербіння і печіння в області піхви. Ні в якому разі не можна намагатися сильно чесати уражену зону, оскільки при цьому можна пошкодити ніжний запалений епітелій і створити умови для проникнення збудників в глибину тканин. Також, при розчісуванні виділення поширюються на велику поверхню і викликають додаткове запалення.

 • Біль і неприємні відчуття при сечовипусканні - обумовлені зниженням захисних властивостей слизу піхви і уретри. Епітелій виявляється беззахисним перед такою агресивною рідиною, як сеча, а запалення підвищує чутливість рецепторів.

 • Біль і печіння вчасно здійснення статевого акту - це лише одна з причин, за якими варто відмовитися від ведення статевого життя до того часу, поки захворювання не відступить.

 • Запах - про нього слід говорити окремо. Він виражений не сильно і має кислуватий відтінок ( "кефірний"). У більшості випадків його відчуває тільки жінка, але для неї це є дуже великою проблемою. Пацієнтки вважають, що все її співрозмовники неодмінно зможуть його вловити. Багато венеричні захворювання і бактеріальний вагіноз супроводжуються дійсно неприємним запахом, але він не має практично нічого спільного з молочницею.

При стерто (атипичном) протягом молочниці і слабовираженних симптомах жінок може турбувати тільки один з позначених ознак. Дізнатися про захворювання в таких випадках неможливо без професійної допомоги. Кандидоз часто супроводжує багато гінекологічних захворювань, включаючи приховані і небезпечні інфекції, що передаються статевим шляхом. Тільки кваліфікований лікар здатний проаналізувати симптоми і призначити правильне лікування. Самодіагностика в важких випадках прояви хвороби марна, а самолікування небезпечно.

Порівняльну таблицю характерних симптомів для молочниці, бактеріального вагініту і трихомоніазу можна побачити в таблиці. Розглядати її як допомогу в діагностиці не варто. Діагнози ставить лікар на основі аналізів, огляду і скарг пацієнта. Навіть в таких випадках не виключена наявність інших статевих інфекцій, супутніх молочниці. Самолікування неприпустимо. Всі призначення повинен робити лікар. 

молочниця

Запах: Кислуватий

Виділення: Гомогенні, густі молочного кольору, що нагадують сир

Дискомфорт: Паління, свербіж, біль під час статевого акту і при сечовипусканні

трихомоніаз

Запах: Неприємний рибний запах

Виділення: Рясні, гнійні, пінисті жовтувато-зеленого відтінку

Дискомфорт: Інтенсивний наростаючий свербіж (зовнішній і внутрішній), порушення сечовипускання, почервоніння (роздратування) слизової піхви.

бактеріальний вагініт

Запах: Запах риби (характерно для виділень)

Виділення: Рясні і рідкі сіро-білого кольору, іноді пінисті

Дискомфорт: Вагінальний свербіж, печіння, подразнення слизової.


Перші ознаки молочниці у жінки

Першими ознаками розвитку молочниці, які змушують жінку насторожитися, є:

 • Гостре печіння і свербіж в області зовнішніх статевих органів;

 • Гіперемія (почервоніння) зовнішніх статевих органів і піхви;

 • Поява рясних вагінальних виділень білого кольору;

 • Хворобливе сечовипускання;

 • Хворобливі відчуття під час статевого акту.

Як правило, перші симптоми з'являються за тиждень до початку менструації. Печіння і свербіж значно посилюються в теплому середовищі, особливо після прийняття ванни, часто заважають заснути. А поява білих виділень знімають всі підозри у жінки з приводу захворювання і змушують звернутися до лікаря.


Наслідки молочниці у жінок

У випадку з молочницею необхідно розглянути кілька варіантів розвитку подій:

 • Пацієнтка своєчасно почала лікувати гостру молочницю. При правильному поводженні жінки і дотриманні всіх рекомендацій фахівців можна досить швидко позбутися від молочниці повністю. Сучасні препарати характеризуються високою ефективністю і невеликою кількістю побічних ефектів.

 • Гостра молочниця лікувалася неправильно і несвоєчасно. Постійне відкладання візиту до лікаря і недотримання згодом його рекомендацій обумовлюють ймовірність переходу захворювання в хронічну форму. В такому випадку лікувати хворобу набагато складніше, та й ускладнення куди більш серйозні.


Ускладнення хронічної молочниці

За даними статистики, практично в 70% випадків хронічний перебіг захворювання призводить до розвитку будь-якого ускладнення:

 • Спайковий процес органів малого тазу;

 • Непрохідність маткових труб внаслідок розвитку спайок;

 • Безпліддя - наслідок розвитку непрохідності труб або ураження яєчників;

 • Зниження імунітету організму, що призводить до частого розвитку інфекцій;

 • Якщо жінка вагітна, то грибки можуть ще внутрішньоутробно заразити плід;

 • Перехід захворювання на інші органи малого тазу - сечовий міхур пряму кишку;

 • Попадання збудника в кров - кандидозний сепсис.


Чи передається молочниця чоловікам?

У нормі організм чоловіки постійно стикається з тими ж грибками, що і жіночий. Оскільки вони містяться в піхві більшості жінок, то статеві органи партнера в будь-якому випадку контактують зі збудником молочниці. У чоловіка теж може розвиватися кандидоз статевих органів, який має приблизно ті ж прояви і причини, що і жіночий. Тому, якщо у чоловіка знижений імунітет, є цукровий діабет або інші передумови, то він може запросто заразитися молочницею. Більш того, статевий партнер може принести в організм жінки велика кількість грибка, що спровокує розвиток захворювання.

Таким чином, молочниця передається чоловікові тільки в тому випадку, якщо у нього є передумови до її розвитку, і він не дотримується елементарних правил особистої гігієни. Зрештою, чоловікові на порядок простіше видалити всіх збудників з поверхні пеніса, просто ретельно помивши його, на відміну від жінки. Та й сам статевий акт при наявності кандидозу є дією необдуманим, таким, що суперечить рекомендаціям лікарів і навряд чи принесе задоволення


діагностика молочниці

Для точного діагнозу і складання повної клінічної картини лікар повинен мати у своєму розпорядженні не тільки результатами аналізів, але і робити висновки, грунтуючись на даних огляду. Вирушаючи на прийом до гінеколога, жінка повинна буде відповісти на ряд питань. До цього треба бути готовою і по можливості надати максимально повну і достовірну інформацію, яка допоможе лікарю.

Спеціаліст може поцікавитися:

 • Які симптоми турбують? Описати потрібно у всіх подробицях.

 • Коли були помічені перші прояви хвороби?

 • Чи змінювалися ознаки захворювання з моменту його появи? Якщо так, то як.

 • Якого характеру виділення? Колір, запах, рясність, консистенція, важливі всі подробиці.

 • Що провокує посилення симптомів? Якщо стан погіршився, ніж це було спровоковано? Коли і з яких причин настає полегшення?

 • Чи спостерігалися симптоми раніше?

 • Доводилося чи ні лікуватися від захворювань, що передаються статевим шляхом?

 • Наскільки активно ваша статеве життя? Скільки статевих партнерів?

 • Як і чим охороняєтеся?

 • Чи були помічені у партнера виділення з статевого члена?

 • Які лікарські засоби приймали останнім часом? Якщо призначалися антибіотики, то які?

 • Скільки днів тривають місячні? Яка їхня регулярність?

 • Застосовувалося коли-небудь спринцювання чи ні? 

 • Чи є хронічні захворювання? Якщо були в минулому, то які?

Після збору необхідних відомостей, лікар робить огляд пацієнтки. Береться мазок шийки матки і слизової піхви. Мікроскопічне дослідження мазка може виявити грибкові міцелії. Цей метод обстеження вважається більше інформативним, так як розпізнати тип грибкової інфекції, що стала причиною молочниці, неможливо.

Дізнатися який саме грибок спровокував хвороба, дозволяє бактеріальний посів мазка на поживні спец середовища. Визначається чутливість виявлених колоній, їх сприйнятливість до протигрибкових препаратів. Дуже важливий і кількісний фактор. Незначне число колоній вважається нормою для здорової мікрофлори піхви.

Усі проведені дослідження фахівців вказують на факт зв'язку молочниці з іншими статевими інфекціями. У більшості випадків кандидоз протікає в комплексі, при цьому симптоми молочниці маскуються прихованими інфекціями. Спостерігається тенденція їх зростання і широкого поширення в останні десятиліття. Ось чому лікарі рекомендують проведення диференціального способу діагностування молочниці. Це дозволить виявити наявність таких захворювань, як гарднерельоз, гонорея, трихомоніаз, генітальний герпес, уреаплазмоз. Візит до венеролога і здача необхідних аналізів дають можливість підтвердити або виключити наявність небезпечних інфекцій і скласти правильний план лікування молочниці.

Комплексне обстеження при хронічній формі кандидозу допомагає виявити цукровий діабет. Першим симптомом цього важкого захворювання є саме молочниця. Якщо аналізи показують перевищення норми цукру в крові, жінці рекомендують звернутися до ендокринолога і дотримуватися його рекомендацій.

Важливо і участь гастроентеролога. Для ефективного лікування кандидозу може знадобитися УЗД черевної порожнини. Швидше за все, потрібно буде здати кал і перевірити кишечник. При наявності показань призначається ФГС та інші діагностичні заходи.

Якщо молочниця стає причиною ускладнень в сечовивідної системі, необхідно відвідати уролога, пройти обстеження і здати необхідні аналізи (УЗД сечового міхура і нирок, аналіз сечі за Зимницьким, мазок з уретри).

Коли слід обов'язково звернутися до гінеколога?

 • Рецидиви кандидозу спостерігаються частіше 4 разів на рік.

 • Лікування протягом тижня не дає результатів і не позбавляє від симптомів.

 • Якщо після прийому призначених препаратів з'являється роздратування в статевих органах.

 • У випадках, коли при молочниці підвищується температура, відчувається слабкість, починають турбувати болі внизу живота.

 • При рецидиві кандидозу після лікувального курсу.

 • Якщо під час лікування з'являються кров'яні та гнійні виділення. Особливо небезпечні виділення коричневого відтінку в середині терапевтичного циклу.


Чим лікувати молочницю у жінок?

Якщо хвороба має легкий перебіг і жінка своєчасно звернулася за допомогою, то лікарі намагаються обійтися місцевими препаратами. Це таблетки, крему або свічки, які вводяться в піхву. Там вони досить швидко потрапляють до місця призначення і починають діяти.

Найчастіше використовують:

 • клотримазол;

 • ізоконазол;

 • міконазол;

 • натамицин.

Це міжнародні назви лікарських засобів. Різні фірми називають свої кошти по-різному і в даний час в будь-якій аптеці запропонують відразу кілька варіантів.

Виберіть відповідний метод лікування:

 • Список препаратів для лікування неускладненій форми молочниці

 • Список препаратів для лікування хронічної форми молочниці

 • Ефективне лікування маслом материнки

 • Кращі свічки проти молочниці (плюси і мінуси кожної фірми)

 • Лікування народними засобами

 • Як позбутися від молочниці в домашніх умовах?

Важливо спочатку проводити лікування тільки протигрибковими препаратами, оскільки речовини широкого спектра дії можуть спровокувати розвиток інших інфекційних захворювань за рахунок повного знищення флори.

Лікування молочниці прискорює прийом вітамінів і мінералів. Це нормалізує мікрофлору кишечника і зміцнює імунітет. Лікарі радять одночасно приймати прібіотікі і вітамінно-мінеральні комплекси.

Протигрибкові препарати в гінекології для місцевого застосування:

Назва препарату

Діюча речовина

Залаїн (вагінальні свічки)

сертаконазол

Кандізол, Антіфунгол, Канестен, Клотримазол, Кандібене, Йенамазол 100, Кандид В6

клотримазол

Гіно-певаріл і Іфенек

еконазол

Овулум, Гіно-травоген

ізоконазол

Кліон-Д 100, Гіно-дактарин, Гінезол 7, Мікогал

міконазол

Ломексин

фентиконазол

Пімафуцин

натамицин

Полижинакс, Ністатітн, Тержинан

ністатин

Нізорал, Ливарол, Мікозорал, Кетоконазол, ороназол, Брізорал, Веторозал

кетоконазол

Протигрибкові препарати для системного застосування:

Назва препарату

Діюча речовина

флуконазол

Флюкостат, Мікомакс, Еналаприл ГЕКСАЛ ®, Дифлазон, Микосист, Мікофлюкан, Дифлюкан, Цискан.

ітраконазол

Ірунін, Орунгал, Ітразол, Оруна, Румікоз, Кандітрал

кетоконазол

Нізорал, Мікозорал, Фунгавіс, ороназол

таблетки Нистатин

таблетки Пімафуцин

Побічні ефекти. Прийом протигрибкових таблетованих засобів може викликати побічні ефекти. Найбільш уразлива травна система. Можлива діарея, нудота, метеоризм, неприємні хворобливі відчуття в області живота, порушення роботи печінки, зміна смаку.

Побічні явища, пов'язані з нервовою системою, проявляються у вигляді алергічних реакцій, судом, головного болю і запаморочення. Найчастіші і серйозні ускладнення викликають лікарські засоби, у складі яких міститься Итраконазол.

Більшість протигрибкових пероральних засобів не можна приймати в період лактації та вагітності, при порушеннях роботи печінки, ниркової недостатності і гіперчутливості. Протигрибкові засоби призначаються тільки у випадках, коли недостатньо місцевого лікування і потрібно комплексна терапія.

Список кращих домашніх засобів від молочниці дивіться тут


Дієта при молочниці у жінок

Під час лікування молочниці слід виключити з раціону деякі продукти:

 • будь-які страви, що містять велику кількість цукру;

 • солодкі фрукти і фруктові соки;

 • білий хліб, макарони, продукти з борошна, оскільки міститься в них крохмаль переробляється організмом до глюкози - живильне середовище для бактерій;

 • будь-які продукти на дріжджах, адже це тільки збільшить кількість грибків в організмі.

Більш детально: що можна і що не можна їсти при молочниці

Навпаки, йогурти з високим вмістом активних бактерій будуть до речі. Мікроорганізми будуть хорошими конкурентами для грибків і кілька ускладнять їх життя. Лікарі стверджують, що регулярне вживання таких йогуртів дозволяє знизити ризик розвитку кандидозу практично на 40%. Головне, щоб вони були несолодкими.