Онкомаркери сечового міхура UBC, NMP22, TPS

Серед всіх онкологічних захворювань в Росії на частку раку сечового міхура припадає 4,5%. Своєчасне проведення комплексних досліджень дозволяє визначити наявність раку сечового міхура і приступити до активної лікуванню. Одним з таких діагностичних методів є визначення онкомаркерів сечового міхура.

Для чого визначають онкомаркери сечового міхура у чоловіків і жінок?

Онкомаркери - це особливі речовини, виявлення яких в організмі може свідчити про наявність злоякісного захворювання. Ці речовини можуть вироблятися безпосередньо клітинами пухлини або ж здоровими тканинами організму у відповідь на онкологічний процес. Всього відомо близько 200 онкомаркерів. В діагностиці новоутворень сечового міхура визначають такі онкомаркери як:

 • UBC;
 • NMP22;
 • TPS;
 • CYFRA 21-1.

Що ж показують онкомаркери UBC, NMP22, TPS? Перш за все, важливо відзначити, що онкомаркери в невеликій кількості можуть визначатися і у здорових людей. Значне перевищення нормальних показників повинно наштовхнути лікаря на думку про можливу наявність онкологічного захворювання і проведенні додаткового обстеження.

Однак метод визначення онкомаркерів сечового міхура, на жаль, не має високу специфічність. Це означає, що виявлення підвищених онкомаркерів UBC, NMP22, TPS не є стовідсотковою гарантією раку сечового міхура. Підвищення вищеперелічених онкомаркерів може також відзначатися при доброякісних пухлинах і всіляких запальних захворюваннях сечових органів.

Визначення онкомаркерів сечового міхура може бути корисно в таких ситуаціях:

 1. При микрогематурии неясного генезу - виявленні крові в сечі;
 2. Для раннього діагностування раку сечового міхура;
 3. Для оцінки ефективності лікування злоякісного новоутворення сечового міхура;
 4. Для виявлення можливих рецидивів.
Зверніть увагу

Діагноз "раку сечового міхура" ніколи не ставиться лише на підставі високих показників онкомаркерів. Підтвердження діагнозу можливо тільки після проведення додаткових досліджень (цитологічного дослідження сечі, цистоскопії та ін.).

Онкомаркери UBC, NMP22, TPS - що показують?

Як вже було зазначено, онкомаркери UBC, NMP22, TPS визначають для діагностики раку сечового міхура і контролю ефективності лікування даного захворювання. За гістологічною ознакою виділяють такі форми раку сечового міхура як:

 • перехідно-клітинний;
 • плоскоклітинний;
 • аденокарцинома.

Практично в 90% випадків спостерігається саме перехідноклітинний рак, який розвивається з перехідного епітелію сечового міхура. Суть дослідження на онкомаркери полягає у визначенні в сечі і крові фрагментів цих епітеліальних клітин.

Онкомаркер UBC (Антиген раку сечового міхура, цитокератин 8 + 18) являє собою білки цитоскелета епітеліальних клітин. При злоякісному процесі в сечовому міхурі епітелій починає активно розростатися і тому в сечу потрапляє набагато більше цитокератину UBC.

важливо

Цей онкомаркер є найбільш специфічним серед інших. Якщо онкомаркер UBC підвищений, то в 90% випадків це свідчить про рак сечового міхура.

визначення значень онкомаркера TPS (Цитокератину 18) надзвичайно важливо в прогнозуванні перебігу раку сечового міхура. Якщо після хірургічного лікування онкомаркер TPS все ще підвищений - це свідчить про високу ймовірність розвитку рецидивів раку.

Онкомаркер NMP22 є протеїном ядерного матриксу. В результаті проведених досліджень було встановлено, що протеїн NMP22 часто присутня в злоякісних новоутвореннях сечового міхура і ніколи в здорових клітинах. Однак даний онкомаркер має меншу специфічністю, ніж UBC. Тому його визначають не ізольовано, а разом з іншими онкомаркери.

Онкомаркери UBC, NMP22, TPS - розшифровка, норми

Онкомаркери UBC, NMP22, TPS визначаються в сечі за допомогою імуноферментного аналізу (ІФА).

Зверніть увагу

Референсні значення онкомаркерів (норми) можуть трохи відрізнятися в різних лабораторіях, що пов'язано з чутливістю використовуваної апаратури.

Норма онкомаркера UBC в сечі - до 33 мкг / літр (На високочутливої ​​апаратурі референсні значення можуть бути визначені до 12 мкг / літр). Багаторазове перевищення даного показника може свідчити про наявність раку сечового міхура.

Норма онкомаркера TPS в сироватці крові - до 85 ОД / л. Перевищення вмісту цього онкомаркера визначається при епітеліально-клітинному раку, зокрема при раку сечового міхура. Також підвищення даного онкомаркера може визначатися і при інших злоякісних новоутвореннях: при раку молочної залози, яєчників, простати, шлунка.

Нормальне значення онкомаркера NMP22 в сечі - до 10 ОД / мл. Перевищення даного показника також може свідчити про рак сечового міхура.

Підготовка до аналізу

Для того щоб отримати достовірні значення онкомаркерів, потрібно дотримати правила підготовки до аналізу. Перш за все, не можна проводити дослідження відразу ж після інвазивних процедур (цистоскопії) і операцій на сечовому міхурі. Між цими подіями повинно пройти не менше однієї-двох тижнів.

Напередодні дослідження слід відмовитися від куріння, алкогольних напоїв, пряної і гострої їжі. Безпосередньо перед самим дослідженням необхідно утриматися від сечовипускання протягом трьох годин. Для дослідження в пластиковий контейнер відбирається середня порція сечі, забір матеріалу може проводитися в будь-який час доби.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач