Оніміння рук і ніг причини оніміння

Багато людей стикаються з відчуттями оніміння, що виникає в руках і ногах. Іноді воно супроводжується легким поколюванням (повзання мурашок), зниженою чутливістю, що тягне хворобливістю. Сполучення цих ознак називається парестезією. У більшості випадків, ці неприємні явища обумовлені фізіологічними причинами і йдуть самостійно. У деяких випадках вони є проявами захворювань і потребують з'ясування причини, що викликала їх, з подальшим лікуванням.

Можливі причини оніміння рук і ніг

Для початку згадаємо про проблеми, які добре знайомі кожному з нас. Купівля нового взуття при першому носінні часто обертається "натиранням" ніг, до якого приєднується неприємне відчуття оніміння, що проходить при роззування, або перевзування в розношене. Для того, щоб уникнути цієї неприємності, слід добре, не поспішаючи підбирати взуття при придбанні. Аналогічна ситуація може статися і при носінні тісного і щільного одягу.

Ситуація, коли людина довго перебуває в незручній позі, стоячи, сидячи, або навіть уві сні, нерідко закінчується онімінням різних частин тіла, найчастіше саме рук і ніг.

Фізіологічної причиною оніміння рук і ніг часто стає вплив повітря, або води з низькою температурою. В цьому випадку потрібне екстрене відігрівання замерзлої кінцівки.

Патологічні причини оніміння

Найбільш часта причина відчуттів німоти в руках і ногах - захворювання нервової системи. Запальні зміни нервових стовбурів, обмеження та інші патологічні процеси часто викликають парестезії.

Оніміння зустрічається при:

 • полинейропатиях - множинних ураженнях стовбурів периферичної нервової системи. В цьому випадку оніміння супроводжується атрофіями і слабкістю кінцівок (всиханням), розвитком парезів (часткових порушень рухів) і навіть паралічів (повної втрати функцій). Полінейропатія зустрічається при цукровому діабеті, алкоголізмі і великому ряді інших захворювань, включаючи інфекційні (дифтерію) хвороби крові (гемобластози), спадкові (порфирию), хвороби сполучної тканини (вузликовий періартеріїт, системний червоний вовчак);
 • ураженні нервових сплетінь відділів хребта (Шийного, плечового, попереково-крижового). В цьому випадку оніміння супроводжують болі. Хворобливі ділянки проявляються у відповідних дерматомах - зонах, іннервіруємих певними сплетеннями. Часта причина оніміння рук і ніг - остеохондроз;
 • інсультах (Порушення харчування відділів мозку). Особливо при ішемічних з розвиненими парезами. У спокої у пацієнтів часто німіють руки і ноги, з'являються відчуття поколювання, "шкірний феєрверк";
 • синдромі ураження серединного нерва (С. Круглого пронатора, с. Зап'ястного каналу і т.д.) Оніміння при цій патології поєднується з характерною ознакою "мавп кисті". Парестезії зачіпають ладонную поверхню 1 пальця і ​​всю поверхню 2-4 пальців рук;
 • патологічних ураженнях променевого і ліктьового нервів (Синдром Турнера і т.д.);
 • судинної патології, особливо в разі наявності облитерирующего ендартеріоза - захворювання, при якому порушується кровообіг в дрібних артеріях кінцівок в результаті їх спазму. Оніміння властиво клінічній картині остеохондрозу;
 • хвороби Рейно - приступообразное порушення кровообіг переважно в області кистей і стоп. У цій патології простежується чітка спадковість і стресові фактори;
 • гиповитаминозах. Найчастіше оніміння властиво дефіциту вітамінів групи В (В1 - тіаміну, В12 - цианокобаламина, В9 - фолієвої кислоти). Нестача вітаміну Е, також призводить до проблем оніміння рук;
 • вібраційної хвороби. Оніміння і порушення кровообігу властиво людям, які постійно піддають своє тіло вібрації з постійною амплітудою. Постійна микротравматизация і формування патологічних рефлексів викликає хворобливі прояви;
 • оперізуючий лишай;
 • травматичних ушкодженнях (Переломи рук і ніг, забої, вивихи) - можуть викликати порушення цілісності нервових волокон і закінчень. Ці зміни дають клінічну картину оніміння;
 • прийомі деяких медикаментів. В даному випадку мова йде про побічні ефекти препаратів. До них відносяться деякі види антибіотиків, хіміотерапевтичні засоби. Тому, перед прийомом будь-яких ліків, слід порадитися з лікарем. Буде корисним ознайомлення з інструкцією, що додається;
 • неврозах.

Зверніть увагу: неврологічні процеси, що викликають оніміння рук часто виникають у людей, зайнятих специфічними видами діяльності, що потребують постійної напруги кистей, плечолопаткового пояса. Професії можуть бути малосвязанних за характером один з одним. Так, онімінням страждають швачки, скрипалі, піаністи, люди, які проводять багато часу за клавіатурою комп'ютерної техніки і т.д.

Як проявляється оніміння рук і ніг

Оніміння рук і ніг часто супроводжується додатковими хворобливими ознаками в залежності від причини.

Так, найчастішими супутниками парестезій кінцівок є:

 • больові прояви;
 • підйом температури тіла (місцевий і загальний);
 • почервоніння, або збліднення шкіри;
 • психічні порушення - страх;
 • вегетативні розлади - прискорене серцебиття і дихання, спазми, пітливість, гіпергідроз, запаморочення, непритомність, хитка хода.

Оніміння може виникати ізольовано в одній кінцівки, або на двох з одного боку. Іноді німіють кінцівки протилежних сторін тіла. Наприклад: ліва руки і права нога. Німіти можуть обидві руки і ноги. Іноді це неприємне відчуття виникає в поєднанні з іншими ділянками тіла (особою, спиною, животом і т.д.).

Діагностика причин оніміння рук і ніг

При зверненні до лікаря велике значення має опитування. Іноді бесіди з пацієнтом досить, щоб зрозуміти походження нападів оніміння. Але в більшості випадків для діагностики потрібно огляд хворого, а також додаткові методи діагностики. Іноді потрібно консультаційна допомога вузьких фахівців - невролога, ендокринолога, хірурга.

При огляді лікар враховує колір шкіри, її температуру, перевіряє сухожильні і шкірні рефлекси.

При необхідності обстеження доповнюється даними:

 • клінічного та біохімічного аналізів крові (при необхідності сечі);
 • вимірювання артеріального тиску;
 • УЗД діагностики;
 • доплерографії, ангіографії;
 • рентгенодіагностики та МРТ;
 • енцефалографії і міографії. 

Лікування оніміння рук і ніг

Якщо оніміння носить тривалий характер і турбує вас часто, то з цією проблемою не замислюючись, слід звернутися до невролога. У разі виникнення відчуття вперше, або зі зрозумілих вам причин, з ним можна спробувати впоратися самостійно. Оніміння, що виникає через незручне положення, досить прибрати розминкою, просто пройтися, розтерти онімілі кінцівки.

Усунення оніміння рук і ніг при захворюваннях полягає в лікуванні головної причини нездужання.

Своєчасна і правильна терапія цукрового діабету, захворювань хребта, неврологічної патології, хвороб крові та ревматичних хвороб прибере цей неприємний симптом.

Грамотна терапія і відновлення післяінсультних ускладнень позбавляє більшість пацієнтів від оніміння та інших супутніх симптомів.

Лікування може проводитися як в амбулаторних, так і в стаціонарних умовах. Іноді доводиться вдаватися до хірургічних способів впливу.

Часто застосовуються: рефлексотерапія, масаж, ЛФК.

важливо: При будь-яких причинах оніміння слід усунути прийом алкогольних напоїв, обмежити, або повністю виключити куріння (особливо при облітеруючому ендертеріозе).

Лікування оніміння в домашніх умовах методами народної медицини

Зверніть увагу: оніміння при будь-якої хвороби повинен лікувати лікар. Перш, ніж застосовувати будь-який вид народного лікування, слід обов'язково порадитися з ним. Іноді доктор підкаже більш дієві способи цих видів допомоги. Варто пам'ятати, що самостійне застосування будь-якого виду терапії неприпустимо.

Народна медицина рекомендує при оніміння рук і ніг використовувати мед, молоко і сіль (особливо морську). Лікувальний складу готується наступним чином - літр молока змішується з 50 - 100 г меду і 0,5 кг морської солі. Ретельно перемішану суміш слід підігріти на повільному вогні до 60 ° С. Потім, додати в раствор1 літр звичайної води такої ж температури і все залити в емальований таз. В лікувальний склад занурити онімілі руки, або ноги. Тривалість процедури - 10 хвилин. Повторювати її не слід частіше 1 рази в день. Курс становить 10 - 15 процедур. Після прогрівання не слід переохолоджуватися.

Зверніть увагу: У вагітних жінок на пізніх термінах також часто виникають відчуття оніміння в руках, і особливо в ногах. Кращий спосіб його зняття - прогулянки на свіжому повітрі, правильне чергування режиму активності і відпочинку. 

дієтотерапія

Хворим з онімінням рук і ніг показана білкова і вітамінізований дієта. Дуже корисні свіжі овочі - капуста, морква, зелень, і салати з них. Слід частіше додавати в свій раціон бобові.

Необхідно утриматися від кави і какао. Чай краще трав'яний, особливо з додаванням м'яти. Рекомендуються нежирні сорти м'яса і морська риба. Не слід зловживати смаженими і копченими стравами. Курячих яєць цілком достатньо 2-3 в тиждень. Торти та здобні продукти - бажано обмежити.

Профілактика оніміння рук і ніг

Щоб уникнути проблем відчуття оніміння, слід стежити за правильним підбором одягу і взуття, спати на зручному ліжку без надмірності подушок і перин. Поверхня ліжка повинна бути в міру рівною і м'якою.

Своєчасне виявлення хвороб та їх лікування дозволить швидко позбавитися від основної причини оніміння.

Лотіни Олександр, медичний оглядач