Причини, симптоми і лікування набряку Квінке

зміст:

 • Що таке набряк Квінке?
 • Симптоми набряку Квінке
 • Причини набряку Квінке
 • Невідкладна допомога
 • Лікування набряку Квінке
 • Дієта при набряку Квінке

Що таке набряк Квінке?

Набряк Квінке - це місцевий набряк (дифузний або обмежений) слизових і підшкірної клітковини, раптово виникає і стрімко розвивається. Німецький лікар, за фахом терапевт і хірург, Генріх Квінке, ім'ям якого і названа патологія, вперше виявив і описав її симптоматику в 1882 році. Набряк Квінке також може називатися набряком (або ангіоотек), гігантської кропив'янкою. Гігантська кропив'янка спостерігається переважно у людей молодого віку, при цьому у жінок - частіше, ніж у чоловіків. За даними статистики останнім часом збільшується поширеність даного порушення у дітей.

Гігантська кропив'янка виникає за принципом звичайної алергії. Але в даному випадку судинний компонент більш виражений. Розвиток реакції починається з етапу антиген - антитіло. Медіатори алергії впливають на судини і нервові стовбури, викликають порушення їх роботи. Відбувається розширення судин, збільшення їх проникності. Як наслідок, плазма проникає в міжклітинний простір і розвивається локальний набряк. Порушення роботи нервових клітин призводить до паралізації нервових стовбурів. Їх депресивну дію на судини припиняється. Іншими словами, судини не приходять в тонус, що в свою чергу сприяє ще більшого розслаблення судинних стінок.

У більшості пацієнтів спостерігається поєднання набряку і гострої кропив'янки.


Симптоми набряку Квінке

Для набряку Квінке характерно різке початок і стрімкий розвиток (протягом декількох хвилин, рідше - годин).

Набряк Квінке розвивається на органах і частинах тіла з розвиненим шаром підшкірного жиру і проявляється наступними ознаками:

 • Набряк органів дихальної системи, частіше - гортані. При набряку гортані з'являється захриплість, дихання утруднюється, супроводжується кашлем гавкаючого типу. Також спостерігається загальне тривожний стан пацієнта. Шкірні покриви в області обличчя спочатку набувають синього, потім блідий відтінок. Іноді обидві патології супроводжуються втратою свідомості.   

 • Локальний набряк різних ділянок особи (губ, повік, щік).

 • Набряк слизових ротової порожнини - мигдалин, м'якого піднебіння, мови.

 • Набряк області сечостатевого тракту. Супроводжується ознаками гострого циститу і гострою затримкою сечовипускання. 

 • Набряк головного мозку. Характеризується неврологічними розладами різного характеру. Це можуть бути різні судомні синдроми.

 • Набряк органів травного тракту. Характеризується ознаками "гострого" живота. Можливі диспепсичні розлади, гострий біль у животі, підвищена перистальтика. Можуть спостерігатися прояви перитоніту.

Найчастіше ангиоотек поширюється на нижню губу і мову, гортань, що призводить до погіршення функції дихання (інакше асфіксії). Набряк на обличчі також загрожує поширенням процесу на оболонки мозку. При відсутності невідкладної допомоги кваліфікованих фахівців в даному випадку можливий летальний результат.


Причини набряку Квінке

Причини набряку Квінке можуть бути різними:

 1. Слідство алергічної реакції, що виникає при контакті з алергеном.

  У ролі алергенів найчастіше служать:

  • певні продукти харчування (риба, цитрусові, шоколад, горіхи)

  • консерванти і барвники, що містяться в харчових продуктах (часто в ковбасах, сосисках, сирах)

  • пилок рослин

  • пух, пір'я птахів і шерсть тварин  

  • отрута або слина комах, яка потрапляє в організм людини при укусах комах (ос, бджіл, москітів, комарів і т.д.)

  • побутовий пил

 2. Слідство паразитарної або вірусної інфекції (лямбліоз, глистні інвазії, гепатит).

 3. Набряки неалергічного походження (псевдоалергічні реакції), що відображають іншу соматичну патологію, наприклад, функціональні порушення органів системи травлення.

 4. Схильність до виникнення набряків може проявлятися у людей з порушеннями роботи ендокринної системи, в тому числі і щитовидної залози.

 5. Набряки, спровоковані пухлинними захворюваннями і захворюваннями крові.

 6. Набряки, що виникають під впливом хімічних (в тому числі і медикаментів) і фізичних (тиску, температури, вібрації) факторів. Лікарська алергія найчастіше виникає на препарати класу анальгетиків, сульфаніламідних препаратів, антибіотиків групи пеніциліну, рідше - цефалоспоринів.  

 7. Спадковий ангиоотек, що з'являється в результаті вродженого порушення - недостатності певних ферментів (С-1 інгібіторів комплементарної системи), які безпосередньо беруть участь в руйнуванні речовин, що провокують набряк тканин. Ця патологія більш характерна для чоловіків, провокується травмами, надмірним навантаженням на нервову систему (наприклад, стресом), перенесеним гострим захворюванням.

30% випадків набряку Квінке діагностують, як ідіопатичну, коли не вдається визначити першопричину захворювання.


Невідкладна допомога при набряку Квінке

Набряк Квінке розвивається дуже непередбачувано і несе загрозу для життя хворого. Тому перше, що потрібно зробити - викликати бригаду швидкої допомоги, навіть якщо стан на даний момент задовільний і стабільний. І ні в якому разі не можна піддаватися паніці. Всі дії повинні бути швидкими і чіткими.   

До приїзду бригади невідкладної швидкої допомоги

 • Необхідно посадити хворого в зручному положенні, заспокоїти

 • Обмежити контакт з алергеном. При укусі комахи (оси, бджоли) необхідно вийняти жало. Якщо самостійно цього зробити не вдається, потрібно дочекатися приїзду фахівців.

 • Дати антигістамінний препарат (фенкарол, діазолін, димедрол). Більш дієві ін'єкційні форми антигістамінних препаратів, так як не виключено, що розвивається набряк шлунково-кишкового тракту і порушено всмоктування речовин. У будь-якому випадку необхідно прийняти 1 - 2 таблетки препарату, якщо немає можливості зробити укол. Ліки послабить реакцію і полегшить стан до приїзду швидкої.

 • Обов'язково рясне лужне пиття (на 1000 мл води 1 г соди, або нарзан, або боржомі). Рясне пиття сприяє виведенню алергену з організму.

 • В якості сорбентів можна використовувати ентеросгель або звичайний активоване вугілля.

 • Щоб зменшити набряк і свербіж, на отечную область можна накласти холодний компрес, грілку з холодною водою, лід.    

 • Забезпечити хороший доступ свіжого повітря, прибрати предмети, що утрудняють дихання.

При тяжкого ступеня набряку краще не вживати ніяких заходів самостійно, щоб не спровокувати погіршення стану пацієнта, і дочекатися швидку допомогу. Головне - не нашкодити.

Після приїзду невідкладної швидкої допомоги

Надання невідкладної допомоги направлено на реалізацію декількох завдань.

Припинення дії на організм передбачуваного алергену. Необхідно для уникнення прогресування захворювання. Хороший ефект надає холодний компрес. Підійде грілка з холодною водою або лід. Якщо набряк став результатом укусу комахи або ін'єкції медикаменту, необхідно накласти джгут вище місця укусу / уколу на 30 хвилин.

Гормональна терапія. Терапія глюкокортикостероїдами необхідна для усунення набряку та нормалізації дихальної функції. При гігантської кропивниці преднізолон - препарат вибору. При поєднанні набряку Квінке з кропив'янкою може використовуватися дексаметазон.

Десенсибілізуюча терапія. Антигістамінні препарати використовують для зменшення чутливості організму до повторного потрапляння алергенів. Внутрішньом'язово вводиться супрастин, димедрол, тавегіл або піпольфен.

По темі: Вся інформація про алергію

симптоматична терапія

Сольові і колоїдні розчини вводять з метою запобігання зниження тиску і нормалізації об'єму циркулюючої крові. Найчастіше використовують 500 - 1000 мл фізрозчину, 500 мл крохмалю гідроксіетильованого, 400 мл поліглюкіну. Після того, як об'єм циркулюючої крові досягне нормальних значень, можна використовувати вазопресорні аміни: норадреналін в дозі 0,2 - 2 мл на 500 мл глюкози 5% -ої; допамін в дозі 400 мг на 500 мл глюкози 5% -ої. Доза препаратів коригується до тих пір, поки не буде досягнуто значення систолічного тиску 90 мм рт. ст.

При брадикардії рекомендовані підшкірні ін'єкції атропіну (0,3-0,5 мг). При необхідності атропін вводиться кожні 10 хвилин.

Якщо розвивається бронхоспазм, застосовуються - агоністи та інші бронхолитические і протизапальні препарати через небулайзер.

Ціаноз, сухі хрипи, задишка є показаннями до використання кисневої терапії.

У рідкісних випадках можуть використовуватися катехоламіни - ефедрин і адреналін.

протишокова терапія

При анафілактичний шок вводять адреналін. При необхідності ін'єкцію можна повторити. Перерва між уколами повинен становити не менше 20 хвилин. При нестабільній динаміці і ймовірності летального результату допускається внутрішньовенне введення адреналіну. (1 мл 0,1% -го адреналіну на 100 мл фізрозчину). Паралельно з введенням адреналіну здійснюється контроль артеріального тиску, серцевого ритму, дихання. У дорослих артеріальний тиск не повинен опускатися нижче 100 мм рт. ст. Для дітей цей показник становить 50 мм рт. ст.

При анафілактичний шок під час надання швидкої допомоги необхідно дотримуватися кількох правил:

 • хворий повинен лежати

 • голова повинна бути нижче ніг і повернута в бік

 • нижня щелепа повинна бути висунута, знімні протези видалені з ротової порожнини 


Лікування набряку Квінке

Лікувальні заходи при ангіоневротичний набряк проводяться в дві стадії: купірування гострого процесу, усунення причин захворювання. Після надання швидкої допомоги пацієнта направляють в стаціонарне відділення. Вибір відділення визначається характером і ступенем тяжкості ангіоневротичногонабряку. При важкому анафілактичний шок пацієнт потрапляє до відділення реанімації, при набряку гортані це може бути як реанімація, так і ЛОР - відділення. Наступ абдомінального синдрому є прямим показанням до госпіталізації в хірургічне відділення. Якщо ангиоотек середньої тяжкості і немає загрози для життя пацієнта, його можуть направити в алергологічне або терапевтичне відділення.   

Терапія рецидивуючої гігантської кропивниці (друга стадія лікування) залежить від типу захворювання.

Повне обмеження контакту пацієнта з виявленим алергеном - обов'язкова умова, необхідне для успішного лікування гігантської кропивниці, що розвивається за принципами справжньої алергічної реакції. Це має першорядне значення при набряках, які є наслідком алергії на той чи інший алерген (продукти, пил, шерсть, укус комах, ліки і т.д.). Якщо алерген має фізичну природу, також необхідно усунути його патологічне вплив на хворого (застосовувати фотозахисні креми при набряках, викликаних впливом світла, відмовитися від вживання охолоджених напоїв і продуктів при набряках, викликаних холодом і т. Д.).

Лікування посилюється гігантської кропивниці здійснюється протиалергічні лікарськими препаратами. Як антагоністів Н1-рецепторів гістаміну застосовують фексофенадин, лоратадин, дезлоратадин, акривастин, цетиризин. Це антигістамінні препарати нового покоління, які надають менше побічних явищ в порівнянні з антигістамінними препаратами 1-го покоління. Не викликають сухість слизових, бронхоспазм, в терапевтичних дозах не впливають на серцево-судинну систему. Низька позитивна динаміка при призначенні антагоністів Н1-рецепторів вимагає додаткового призначення антагоністів Н2-рецепторів (ранітидин, фамотидин, циметидин). Лікування також може проводитися блокаторами кальцієвих каналів (20 - 60 мг на добу ніфедипіну) і антагоністами лейкотрієнових рецепторів (10 мг на добу монтелукаста).

Лікування ангіоневротичних набряків неалергічного походження проводять після посиленого детального клінічного обстеження і виявлення справжньої причини хвороби. Визначальним етапом є лікування виявленої соматичної патології (лікування паразитарних інвазій, лікувально-профілактичні заходи з оздоровлення організму і усунення вогнищ хронічної інфекції, як приклад - тонзиліту, лікування ендокринних патологій, терапія захворювань органів травної системи і т. Д.). Пацієнтам показана дієта з обмеженням споживання продуктів, що містять велику кількість гістаміну, тіраніма.

При набряках, пов'язаних з системними порушеннями сполучної тканини, доцільно призначення колхіцину, сульфасалазина і інших лікарських засобів, що застосовуються в ревматології.

У лікуванні спадкового ангіоневротичного набряку є істотні, принципові відмінності від лікування стандартними терапевтичними схемами. Нерозпізнаний своєчасно спадковий набряк і неправильне його лікування в більшості випадків веде до летального результату.

Лікування спадкового ангіоневротичного набряку в гострій фазі спрямоване на заміщення С-1 інгібітора і заповнення його недостатності. Найчастіше з цією метою використовується плазма (свіжа або свіжозаморожена). Крім того, внутрішньовенно вводять транексамовую кислоту або аминокапроновую кислоту. Також можна вводити даназол в дозі 800 мг на добу або станозолол в дозі 12 мг на добу. Набряк, локалізований на обличчі і шиї, вимагає введення дексаметазону і сечогінних препаратів.

Ліки, що застосовуються при набряку Квінке

 • Перше покоління ліків: хлоропирамин (супрастин), прометазин (піпольфен, дипразин), фенкарол (хіфенадін), фенірамін (Авіл), диметинден (фенистил), тавегіл (клемастин), мебгідролін (Омер, діазолін) діють швидко (через 15-20 хвилин ). Ефективні при купировании набряку Квінке, але викликають сонливість, подовжують час реакції (протипоказані водіям). Діють на Н-1 гістамінові рецептори.

 • Друге покоління блокує рецептори до гістаміну і стабілізує огрядні клітини, з яких гістамін потрапляє в кровотік. Кетотифен (задитен) ефективно прибирає спазм дихальних шляхів. Показаний при поєднанні ангіоневротичногонабряку з бронхіальною Асмою або бронхообструктивним захворюваннями.

 • Антигістаміни третього покоління не пригнічують ЦНС, блокують рецептори до гістаміну і стабілізують стінку огрядних клітин: Лоратадин (кларісенс, кларитин), Астемізол (астелонг, хасманал, істалонг), Семпрекс (акривастин), Терфенаддін (терідін, трексил), аллергодил (ацеластін), зиртек, Цетрин (цетиризин), Телфаст (фексофенадин).

По темі: Антигістамінні препарати 1, 2 і 3 покоління - плюси і мінуси

Преднізолон при набряку Квінке

Преднізолон - системний глюкокортикоїд, застосовується для надання невідкладної допомоги при ангіоневротичний набряк, виявляє протинабрякову, протизапальну і антигістамінну дію. Протиалергічну дію преднізолону засноване на декількох ефектах:

 • Імунодепресивний ефект (зниження вироблення антитіл, пригнічення росту і диференціювання клітин).

 • Запобігання дегрануляції тучних клітин

 • Пряме гальмування секреції і синтезу медіаторів алергічної реакції

 • Зниження судинної проникності, за рахунок чого спадає набряк, підвищується тиск, поліпшується прохідність бронхів. 

При ангіоневротичний набряк преднізолон вводять внутрішньовенно в дозі 60 - 150 мг. Для дітей дозування розраховується залежно від маси тіла: 2 мг на 1 кг маси тіла.

Застосування преднізолону може викликати збудження, аритмію, артеріальну гіпертензію, виразкові кровотечі. Це основні побічні ефекти системних глюкокортикоїдів. Тому важка ступінь гіпертензії, виразкова хвороба, ниркова недостатність, гіперчутливість до глюкокортикостероїдам є прямими протипоказаннями до використання преднізолону. 


Дієта при набряку Квінке

Дієтотерапія є невід'ємною складовою терапії будь-якого захворювання. Дуже важливо в розробці дієтичного раціону враховувати патогенетичні механізми захворювання, стан різних органів і систем органів. У разі лікування набряку Квінке правильно підібраний раціон особливо важливий, адже набряк має алергічну природу.

Дієта при набряку Квінке розробляється з урахуванням кількох основоположних принципів:

 1. При розробці дієтичного меню для пацієнта з набряком, необхідно керуватися принципом елімінації. Іншими словами, необхідно виключити з меню пацієнта продукти, які можуть викликати пряму або перехресну алергічну реакцію. У дієтичному меню не повинно бути продуктів з високим вмістом амінів, в тому числі гістаміну, продуктів з високими сенсибилизирующими властивостями. Продукти по можливості повинні бути натуральними, не містити синтетичних харчових добавок.

 2. Поживний раціон повинен бути ретельно продуманий, виключені з нього продукти грамотно замінені. Це дозволить оптимально скорегувати якісний і кількісний склад меню.  

 3. Третій принцип - принцип "функціональності". Продукти повинні приносити користь, сприяти підтримці і зміцненню здоров'я. 

Якщо слідувати порадам і правилам лікувального харчування, позитивна динаміка спостерігатиметься буде. Однак найбільш необхідним, актуальним і ефективним заходом дієтотерапія стає в тих випадках, коли в якості алергену виступає якийсь продукт харчування.

Виключення з раціону продуктів - алергенів відбувається виходячи з даних обстежень пацієнтів, інформації про непереносимості продуктів. Спростити завдання можна за допомогою ведення харчового щоденника. Визначення продуктів алергенів проводиться різними методами, включаючи відкриту елімінаційна - провокаційну пробу, визначення специфічних антитіл до харчових білків, провокаційні сублінгвальниє тести, шкірні проби. Риба і морепродукти, курка, яйця, горіхи, мед, цитрусові - ті продукти, які найчастіше виступають провокаторами розвитку алергічних реакцій і набряку.

Якщо з продуктами, що викликають прямі алергічні реакції і методами їх ідентифікації все ясно, то з виявленням алергічної реакції на їжу неімунной характеру (інакше - псевдоаллергические реакції на їжу) справа йде складніше. Такі реакції диференціювати більш важко. Вони, як правило, визначаються по залежності розвитку реакції від "дози" алергену. Якщо при "справжніх" алергічних реакціях споживання алергену повністю виключається на тривалий термін, то в разі псевдоаллергической реакції допустимо його включення в дієтичний раціон. Кількість продукту-алергену підбирається персонально для кожного пацієнта. При розробці лікувального харчування не можна виключати ймовірність перехресної алергії між всілякими алергенами.

Найбільш поширені продукти, які можуть викликати "справжні" і псевдоалергічні реакції:

 • Риба і морепродукти, куряче м'ясо і яйця, соя, молоко, какао, арахіс часто викликають справжні алергічні реакції. З рослинної їжі найбільш алергени томат, шпинат, банани, виноград і полуниця.

 • Псевдоаллергические реакції можуть бути викликані тими ж продуктами, що й справжня алергія. До переліку можна додати шоколад, спеції, ананас.

 • З обережністю потрібно включати в меню продукти, що містять біогенні аміни і гістамін. Це риба (тріска, оселедець, тунець) і молюски, сир, яйця, шпинат, ревінь, помідори, квашена капуста. Людям - алергікам слід відмовитися від вина.

 • Виключити з меню потрібно продукти, до складу яких входять азотовмісні екстрактивні сполуки. Це плоди бобових (сочевиця, квасоля, горох), чорний чай, каву і какао, бульйони, тушковані і смажені страви з м'яса і риби.

Часто розвиток алергії і набряку викликають синтетичні харчові добавки. Серед них консерванти (сульфіти, нітрити, бензойна кислота і її похідні та ін.) І барвники (тартразин, амарант, азорубін, еритрозин і ін.), Ароматизатори (ментол, ваніль, гвоздика і кориця, Глутамати) і стабілізатори смаку.

По темі: список найпопулярніших харчових алергенів у дорослих

Найбільш поширені поєднання продуктів і речовин, які можуть викликати перехресну алергію:

 1. Горіхи можуть провокувати алергію не постійно, а в період цвітіння ліщини

 2. Яблука підвищують ризик алергічної реакції при спільному вживанні з грушами, вишнями, черешнями, айвою.

 3. Часто провокують алергічні реакції деякі продукти при одночасному застосуванні їх з певними лікарськими препаратами. Так, не можна поєднувати прийом ацетилсаліцилової кислоти зі споживанням ягід і плодів (винограду, малини, полуниці, персика, абрикоси і сливи). Куряче яйце дає реакцію при одночасному прийомі інтерферону і лізоциму. Кефір можна споживати при лікуванні антибіотиками пеніцилінового ряду.

 4. Хліб і страви зі злаків самі по собі не алергени. І в той же час можуть викликати реакцію під час цвітіння злакових рослин (пшениці, жита, вівса, пирію).

 5. Кефір небажано споживати одночасно з пліснявими грибами, пліснявими сортами сирів.

 6. Коров'яче молоко може стати алергеном при одночасному споживанні з продуктами і стравами з телятини і яловичини. Небажано пити одночасно коров'яче і козяче молоко.

 7. При споживанні морепродуктів і риби, слід зупинити свій вибір на чомусь одному. Одночасне споживання рибних страв з креветками, молюсками, крабами або ікрою також може привести до алергії. 

Таким чином, для профілактики і лікування набряку Квінке дуже важливо правильно скласти живильний раціон пацієнта, повністю або частково виключивши з меню яйця, рибні страви, шоколад, горіхи, цитрусові. Ці продукти можуть викликати ангиоотек, навіть якщо не вони є першопричиною алергії. Таким способом можна мінімізувати ризик розвитку набряку.

Набряк Квінке - небезпечне захворювання, яке несе загрозу не тільки здоров'ю, але й життю людини. До нього слід поставитися з усією відповідальністю. Таким пацієнтам можна порекомендувати наступне. По-перше, завжди мати під рукою будь-якої протиалергічний препарат. По-друге, спробувати абсолютно виключити контакт з алергеном. По-третє, завжди мати при собі браслет або індивідуальну карту із зазначенням ПІБ, дати народження, контактним телефоном лікаря. В цьому випадку при раптовому стрімкий розвиток хвороби навіть сторонні люди, що опинилися поряд з хворою людиною, зможуть зорієнтуватися і надати своєчасну допомогу.