Сонячний опік шкіри

Зміст статті:

 • опис захворювання
 • Коли слід звернутися до фахівця?
 • Перша допомога при сонячному опіку
 • Набряк шкіри від сонячного опіку
 • Що робити і чим лікувати сонячний опік?
 • Сучасні засоби від сонячних опіків
 • Лікування сонячного опіку народними засобами

опис захворювання

Особливою різновидом ушкоджень шкіри є сонячні опіки. Особливість полягає в тому, що їх не можна чітко віднести до термічних або променевим. З одного боку, їх виникнення пов'язане з перегріванням тканин, з іншого - воно викликано дією ультрафіолетових променів, які є компонентом іонізуючої радіації. Ще однією особливістю даного виду опіків є непередбачуваність. Отримати його можна при тривалому знаходженні відкритих ділянок шкіри під прямими сонячними променями, а також при порушенні правил обслуговування в солярії. Найбільш агресивними сонячні промені бувають в пізній весняний період і на початку літа. Відносно добової активності сонця можна сказати, що її пік припадає на період з 11 до 15-16 годин. Саме в ці часові проміжки найбільш часто виникають сонячні опіки.

Не менш важливими факторами при ймовірності виникнення даної проблеми є індивідуальні особливості будови і функцій шкіри. Цей факт визначає залежність виникнення опіків від тривалості перебування на сонці і ступінь вираженості ушкоджень. Одні люди досить стійкі до дії ультрафіолетового спектра сонячних променів, і навіть тривале перебування під відкритим сонцем викликає лише самий звичайний загар. У інших, навпаки, саме коротке перебування під сонцем провокує розвиток опіків шкіри. Кожна людина знає про це і повинен обов'язково враховувати свої особливості для попередження негативних наслідків.

Клінічно сонячний опік може виявлятися в двох варіантах, які характеризують ступінь його тяжкості. Для першого характерно почервоніння шкіри. Зазвичай це трапляється так: протягом дня активного загоряння людина не відчуває ніякого дискомфорту. Тільки ближче до вечора з'являються неприємні відчуття в області опіку, які поступово посилюються у вигляді печіння, особливо при торканні до нього. Вони супроводжуються почуттям стягнутості ураженої шкіри. Візуально вона виглядає почервонілий на тлі інших ділянок, які не піддавалися впливу сонячних променів. Найбільш частою локалізацією цих змін є спина, плечі і обличчя. Інші ділянки уражаються рідше.

Якщо зміни обмежуються вказаними, то такий опік почне проходити через 3-4 дня. Але іноді трапляється так, що через кілька годин або на наступний день після отримання опіку на тлі почервонілий шкіри з'являються пухирі. Їх вміст - прозора рідина солом'яно-жовтого кольору. Розміри і форма можуть мати різні варіанти. Поява цієї ознаки характеризує важкі сонячні пошкодження шкіри і вимагає особливих заходів щодо їх усунення.


Коли слід звернутися до фахівця?

Відповідь на це питання можна отримати на основі правильної оцінки опіку. У його характеристики входить локалізація, поширеність і ступінь пошкодження тканин. Лікувати сонячні опіки під контролем лікаря краще при наступних ситуаціях:

 1. Будь-які опіки лицевої ділянки. Вони завжди протікають важко і можуть привести до утворення грубих рубців і косметичних дефектів;

 2. Великі опіки будь-якої локалізації, що супроводжуються утворенням множинних великих бульбашок, заповнених прозорою рідиною;

 3. Опіки будь-яких розмірів і локалізації з появою бульбашок, що містять кров'янисту рідина або розкритих елементів з утворення глибоких ранових дефектів.

 4. Виражені набряки будь-якого ступеня при ураженні в області особи або у віддалених від опіку ділянках.

Необхідність звернення до фахівця в цих випадках пов'язана з повільним і тривалим заживання глибоких сонячних опіків. З поверхневими ушкодженнями у вигляді почервоніння шкіри в незалежності від площі травмування, або маленьких бульбашок, можна без труднощів впоратися в домашніх умовах.


Перша допомога при сонячному опіку

Першочергові заходи, спрямовані на усунення сонячного опіку, полягають в охолодженні пошкоджених ділянок шкіри. Це необхідно для того, щоб зменшити больові відчуття і припинити шкідливу дію високих температур, які спостерігаються в обпаленої шкірі ще протягом кількох годин після виключення контакту з сонячними променями. Для цих цілей ідеально підходять охолоджуючі компреси зі звичайною водою або з міцним холодним чаєм, соком алое, томатним, огірковим і іншими видами соку. З медикаментозних засобів можна використовувати водний розчин антисептиків: хлоргексидину, Декасан, фурациліну. Примочки замінюють залежно від їх нагрівання.

Не менш важливим є знеболювання. Не залежно від того, якою мірою опік, набагато легше перенести його, якщо прийняти протизапальні препарати: аналгін, парацетамол, ібупрофен, темпалгин. Показані також і антигістамінні препарати типу діазоліну, лоратадина, Кларитин. Вони зменшують набряк і неприємні сверблячі відчуття в області опіку.

Дуже важливо пам'ятати про те, що ні в якому разі не варто робити при наданні першої медичної допомоги при сонячних опіках шкіри:

 1. Наносити на пошкоджені ділянки засоби, що містять в складі спирт. Це посилить біль, пересушить пошкоджену дерму і збільшить зону ураження.

 2. Мити опікову поверхню різними мильними і гелів гігієнічними засобами, що містять в своєму складі різні хімічні сполуки. Це може викликати сильну алергічну реакцію.

 3. Змащувати шкіру жирними кремами. Вони будуть виконувати роль термічного щита, що буде перешкоджати охолодженню шкіри і збільшить ступінь пошкодження.

 4. Самостійно відкривати пузирі. Неправильно проведена подібна процедура з порушенням правил антисептики може привести до інфікування опікової поверхні і поганому загоєнню.


Набряк шкіри від сонячного опіку

Характерною особливістю важких сонячних опіків є прогресуючий і стійкий набряк шкіри і навколишніх тканин навіть у віддалених від опіку ділянках. Локалізація ушкодження в області з посиленим кровообігом, до якої належить особа, призводить до найбільш вираженого його розвитку. Це найбільше лякає обпалених і змушує звертатися за допомогою до фахівця.

Пояснити появу набряклості при сонячних опіках можна двома способами. З одного боку, ті мікроциркуляторні порушення, які обумовлюються паралітичним дією високих температур на судини, призводять до їх розширення і активному виходу елементів плазми в навколишні тканини. З іншого - сонячні промені, як потужний алерген, призводять до розвитку алергічного набряку

Обов'язково потрібно пам'ятати про це і паралельно основному місцевому лікуванню потрібно займатися усуненням набряклості, особливо у пацієнтів з обтяженим алергічним анамнезом (псоріаз, атопічний дерматит, кропив'янка). Часто трапляється так, що ці процеси загострюються під дією сонячних променів. Можливий розвиток алергічних реакцій різного типу після опіків вперше.


Що робити і чим лікувати сонячний опік?

Надання допомоги потрібно починати якомога раніше. Чим більше своєчасної вона виявиться, тим меншою буде ступінь опіку. Починають заходи з охолодження обпаленої поверхні за допомогою різних холодних примочок і компресів з антисептиками, простою водою або відварами рослин, кисломолочними продуктами (кисле молоко, сироватка, свіжа нежирна сметана). Всі подальші заходи призначаються в залежності від ступеня опіку і стадії процесу.

Охолоджуючі компреси повинні прикладатися близько 6 годин після отримання опіку. Після цього тактика буде такою:

 1. Якщо опік представлений почервонінням шкіри, то необхідно зволожувати пошкоджені ділянки або водними розчинами, рекомендованими для охолодження, або кремами і гелями на водорозчинній основі з антисептичними і ранозагоювальні компонентами (пантенол, бепантен, актовегін, рятувальник, агросульфан, синтоміцин, метилурацил, левосин, Фастін).

 2. Через кілька днів, коли добре підсушена пошкоджена шкіра починає отшелушиваться, і на її місці з'являється новий епідерміс, дозволяється підключити мазі і креми на жирній основі. Вони забезпечать гарне зволоження і захист шкірних покривів. Для цих цілей підходять звичайне вазелінове, обліпихи або інші рослинні олії.

 3. При опіках, що супроводжуються утворенням пухирів, тактика визначається їх розмірами. Невеликі пухирі не розкриваються і підлягають обробці аналогічної, що і при почервонілих ділянках. Через кілька днів вони самостійно розкриють, коли ушкоджена шкіра буде захищена тонким шаром епідермісу під міхуром. Великі напружені міхури підлягають розтину в умовах лікувального закладу з дотриманням всіх правил антисептики. Для цього їх обробляють водними антисептиками і проколюють голкою. Потім евакуюють рідина, тканини не видаляються. Вони виконують роль біологічної пов'язки, захищаючи ушкоджену шкіру від мікроорганізмів і нагноєння.

 4. Якщо після утворення великих бульбашок відбулося мимовільне їх розтин або опіки проявляються раневими поверхнями різних розмірів і глибини, лікування повинно проводитися за загальними правилами лікування термічних опікових ран. Подібні пошкодження можна вести або під мазевой пов'язкою, або на відкритому повітрі під струпом.

Вибір методу строго індивідуальний, і може призначатися їх комбінація і чергування в залежності від стадії і особливостей перебігу ранового процесу. Усі пошкоджені поверхні обробляються антисептичними розчинами, які не викликають роздратування і пошкодження тканин (фурацилін, декасан, хлоргексидин). Якщо рана поверхнева і самостійно покривається тонким струпом, то її ведуть відкритим методом. У разі глибоких ран з виділеннями, їх закривають мазеві пов'язками (льовомеколь, Офлокаїн, метилурацил, солкосерил). При розвитку набрякового синдрому призначаються антигістамінні препарати (кларитин, лоратадин, еріус), а у важких випадках, глюкокортикоїдних гормони системно або місцево, у вигляді мазей (дексаметазон, Кремген, сінафлан).


Сучасні засоби від сонячних опіків

Ранозагоювальні препарати:

 1. Пантенол. Препарат має протизапальну дію, покращує регенерацію тканин, швидко абсорбується (всмоктується) шкірою. Вікових обмежень немає, можлива індивідуальна непереносимість, застосування у дітей має виробляється під наглядом дорослих.

 2. Солкосерил. Так само, як і пантенол, добре зарекомендував себе при лікуванні опіків і має різні лікарські форми (мазь, гель, желе);

 3. Метилурацил. Випускається у вигляді мазі на парафінової основі. Стимулює регенераторно-відновні процеси в пошкоджених тканинах. Використовується при лікуванні поверхневих і глибоких опікових ран в стадії загоєння.

Антисептичні препарати:

 1. Мірамістин. Володіє хорошим антибактеріальним ефектом відносно великої кількості мікроорганізмів і грибків. Показаний в першій стадії лікування сонячних опіків будь-якої складності;

 2. Агросульфан. Препарат на основі срібла, який надає хороший бар'єрний ефект при легких сонячних опіках. Використання при глибоких опіках, що супроводжуються виділеннями, обмежена;

 3. Офлокаїн. Являє собою комбінацію антибактеріальної речовини і лідокаїну на водорозчинній основі. Добре захищає поверхню рани, знеболює і зволожує, стимулює відторгнення омертвілих тканин.

Комбіновані засоби:

 1. Фастин. Мазь на жировій основі, яка містить в складі фурацилін, анестезин, синтоміцин. Хороший препарат для лікування поверхневих сонячних опіків або глибоких в стадії загоєння;

 2. Рятувальник. До його складу входять бджолиний віск, масло обліпихи, екстракти рослин і безліч інших компонентів, які утворюють на обпаленої поверхні захисну плівку і надають пом'якшувальну, захисне, знеболюючу і ранозагоювальну дію;

 3. Кремген. Препарат, що містить в складі гормональне речовина і антибіотик. Ефективно допомагає при поверхневих опіках, що супроводжуються набряком.


Лікування сонячного опіку народними засобами

Сметана. Мабуть, це найпростіший і найдоступніший народний метод, який допомагає швидко зняти біль і почервоніння при сонячному опіку. Потрібно просто взяти звичайну сметану і помазати нею все тіло, яке було обпалено на сонці.

Як помаже шкіру, почекайте хвилин 30-60: біль пройде і почервоніння сильно зменшиться. Якщо провести таке лікування вчасно, то у вас не буде злазити шкіра. Але навіть якщо встигнете, ви значно полегшите процес одужання.

Картопля. Візьміть три штуки картоплі і зваріть його в мундирі. Потім почистіть і збийте зі сметаною. Краще, якщо вона буде домашньою. Змастіть опік такою маззю і залиште на півгодини-годину. Потім змийте теплою водою.

Таке лікування дуже швидко допомагає при сонячних опіках, і вже через день можна знову зіграти. Також, якщо у вас алергія на сонце і на шкірі утворюються маленькі пухирі, то можна змащувати уражені ділянки тіла кашкою із сирої картоплі і залишати так на сорок хвилин. Картопля дуже добре допомагає при сонячних опіках.

Яєчні жовтки. Ще одне старе народний засіб від сонячного опіку: відваріть круто необхідну кількість курячих яєць, вийміть жовтки і пережарьте їх на сковорідці на повільному вогні до тих пір, поки не вийде чорна тягуча мазь. Якщо цією маззю змастити обпечені місця, то вони заживають не по днях, а по годинах. Крім лікування сонячного опіку, це засіб ще й чудово допомагає і при звичайних сильних опіках.

І ось ще один метод від сонячного опіку, на основі гарбуза: накладіть на обпечені місця кашку з м'якоті гарбуза, поверх покладіть марлю, інакше компрес буде висихати під впливом кисню. Уже після першого разу потерпілий відчує себе набагато краще.