Тріщини в задньому проході (анальні тріщини) симптоми, види, методи лікування

Тріщина в задньому проході - захворювання, яке є досить часто діагностуються, адже за статистикою воно знаходиться на третьому місці за зверненням після геморою і коліту. Патологія представляє собою пошкодження слизової оболонки, яке може мати лінійну або елліпсовіднимі форму. Як пошкодження в рамках тріщин заднього проходу розглядають розриви і виразки.

 Зміст Класифікація тріщин заднього проходу Причини появи Симптоми тріщини заднього проходу Методи лікування тріщин в задньому проході - Медикаментозне лікування - Операції при анальних тріщинах - Народні методи лікування 

Найчастіше тріщини виявляються на задній частині проходу, рідше - на передній і практично ніколи не виявляються тріщини в бічних частинах заднього проходу. Нерідко пацієнти звертаються до лікарів з "цілуються" тріщинами - це випадок, коли одночасно є тріщина на задній і передній стінці.

Класифікація тріщин заднього проходу

Розрізняють дві основні форми розглянутого захворювання:

 • гостра - тріщина свіжа, з'явилася приблизно за місяць до моменту обстеження;
 • хронічна анальна тріщина - патологія присутні більше 30 днів.

Відмінності між цими формами тріщини заднього проходу полягають не тільки в терміні появи патології, але і в морфологічних ознаках:

 • при гострій формі - у тріщини краю гладкі й рівні, через них добре проглядаються м'язи сфінктера;
 • при хронічній формі - краю ушкодження потовщені і нерівні, відзначається розростання сполучної тканини навколо тріщини.

Якщо пацієнт звернувся за допомогою до лікаря з тріщиною в задньому проході гострої форми, то лікування буде медикаментозним і не тривалим. А ось хронічна анальна тріщина часто вимагає хірургічного втручання.

причини появи

Найбільш частою причиною появи тріщини в задньому проході вважаються хронічні запори. Калові маси при цьому стають дуже щільними і, проходячи через задній прохід, пошкоджують слизову. Людина при цьому мимоволі тужиться - це посилює проблему. Але існують і інші чинники, які можуть спровокувати появу даного захворювання:

 1. Діарея (пронос). Якщо такий розлад травлення трапляється рідко, то воно не є небезпечною. А ось регулярне порушення стільця може спровокувати пошкодження слизової - адже саме вона дратується через проходження рідких калових мас, стає більш пухкою.
 2. Травмування слизової заднього проходу. Як правило, травми наносяться твердими предметами і не тільки в побутових умовах - часто тріщина заднього проходу з'являється після ректального обстеження за допомогою специфічних інструментів.
 3. післяпологовий період. Чому саме з'являються тріщини відразу після пологів у жінки, достеменно не з'ясоване. Є припущення, що при проходженні дитини через родові шляхи чиниться тиск / роздратування на слизову кишечника, що посилюється необхідність тужитися під час потуг.
 4. спазм сфінктера. Саме цей фактор є не причиною, а провокатором розвитку починається тріщини заднього проходу. Справа в тому, що спазм сфінктера настає під час акту дефекації від болю, в цьому стані ділянку з пошкодженням перестає забезпечуватися кров'ю, що тільки посилює проблему.
 5. анальний секс.

Симптоми тріщини заднього проходу

Ознаками появи даного захворювання є:

 • сильний біль під час спорожнення кишечника;
 • на туалетному папері з'являється кров;
 • свербіння в задньому проході;
 • спазм сфінктера.

Зверніть увагу:біль під час акту дефекації може бути настільки сильною, що людина боїться ходити в туалет, утримує калові маси в кишечнику - це вже називається хронічним запором. Сильної кровотечі при тріщині заднього проходу зазвичай не буває, найчастіше хворий на туалетному папері виявляє лише кілька червоних крапель.

Перераховані вище симптоми зазвичай проявляються при гострій формі тріщини заднього проходу, а при хронічному перебігу захворювання біль буде відсутній, свербіж взагалі не турбує хворого, але відзначаються кров'яні виділення.

При хронічній формі розглянутого захворювання симптоми можуть набувати різну ступінь інтенсивності - наприклад, кров'яні виділення посилюються відразу після фізичного навантаження або при порушенні харчування і, як наслідок, запорі.

Методи лікування тріщин в задньому проході

Лікування тріщини заднього проходу досить тривалий, має бути комплексним і проходити обов'язково під контролем лікаря. Взагалі, вищевказані симптоми можуть вказувати і на інші патології кишечника і заднього проходу, тому самодіагностика тут недоречна - доцільно пройти обстеження в лікувальній установі.

Що потрібно зробити при діагностуванні розглянутого захворювання:

 1. Скорегувати раціон харчування. Необхідно буде дотримуватися певної дієти, адже тріщина може розширитися або перерости в хронічну форму перебігу при запорах - цього допускати не можна. Тому в раціон харчування повинні входити продукти з великою кількістю харчових волокон: квасоля, горох і все бобові, овочі, фрукти, цільнозерновий хліб. Дуже добре часто вживати в їжу молоко і кисломолочні продукти, не варто відмовлятися від м'яса і риби.

важливо: при діагностованою тріщині заднього проходу гострої форми категорично не можна вживати алкоголь і гострі приправи.

 1. клізми. Нерідко трапляється так, що навіть при дотриманні рекомендованого раціону харчування у людини трапляється запор. У такі моменти не можна приймати проносні, набагато розумніше зробити очисну клізму. варто запам'ятати:
 • наконечник клізми потрібно ретельно змастити медичним вазеліном;
 • введення клізми потрібно здійснювати тільки в лежачому положенні;
 • введення наконечника клізми потрібно здійснювати по стороні заднього проходу, яка не схильна до патологічним пошкоджень.
 1. обмивання. Багатьом це здасться дивним, але використання туалетного паперу завдяки їхній тріщині заднього проходу тільки завдає шкоди стану здоров'я. Адже папір тільки підсилює роздратування, що робить біль інтенсивної. Тому лікарі рекомендують не витиратися папером після відвідування туалету, а обмивати область заднього проходу. Причому, вода для цієї процедури повинна бути прохолодною, а рушником потрібно лише промаківать обмиту зону, а не натирати насухо.
 2. сидячі ванночки. Їх роблять з дезінфікуючими розчинами - наприклад, з марганцем, відваром ромашки аптечної або календули. Такі ванночки дозволяють зняти спазм сфінктера, тільки вода повинна бути теплою, а процедури проводити необхідно регулярно.

Медикаментозне лікування

У терапії при тріщині заднього проходу використовують мазі, свічки і креми. Для того, щоб прискорити загоєння тріщини, можна використовувати свічки від тріщин в задньому проході з обліпихою або метилурацилом, а також свічки Реліф, Постерізан - ці препарати призначаються при лікуванні геморою, але надають ефект і при розглянутому захворюванні.

Часто хворому потрібне введення заспокійливих лікарських засобів - це допоможе зняти спазм сфінктера. До таких належать мазь з нітрогліцерином, мазь з ніфедипіном, мазь з дилтіаземом. А біль при спазмі сфінктера допоможуть зняти свічки з новокаїном або анестезином.

Мікроклізми також можуть бути ефективними при тріщині заднього проходу - вони прискорюють процес її загоєння. Для проведення лікувальної мікроклізми готують спеціальний розчин: 30 мл обліпихової або шипшинової олії змішують з такою ж кількістю відвару ромашки аптечної. Засіб (в теплому вигляді!) Вводиться в пряму кишку і утримується в ній так довго, наскільки це взагалі можливо.

У деяких клініках в область анального отвору вводиться ботокс - він діє розслабляючи і допомагає позбутися від спазму сфінктера. Дуже ефективні і новокаїнові блокади - позбавляють пацієнта від сильного больового синдрому.

При проведенні медикаментозного лікування можна розраховувати на повне позбавлення від тріщини заднього проходу через 3-5 тижнів. Але це твердження стосується тільки до розглянутого захворювання, що протікає в гострій формі.

Операції при анальних тріщинах

Оперативне втручання доцільно проводити тільки в тому випадку, якщо перераховані вище терапевтичні методи не дали результату і гостра форма патології вже перейшла в хронічну. Хірург проводить висічення анальної тріщини (вірніше, країв тріщини зі сполучної тканини), в результаті чого утворюється свіжа рана - вона заживає досить швидко. Примітно, що після оперативного втручання ніколи не відбувається нетримання калу, а власне післяопераційний період триває короткий час.

Зверніть увагу: якщо раніше для проведення подібного оперативного втручання застосовувалися класичні методи, то сучасна медицина може запропонувати висічення анальної тріщини лазером або радіохвилями. Такі методи хірургічного лікування тріщини заднього проходу знижують ризик розвитку запальних / інфекційних патологій як ускладнень і скорочують час проходження реабілітаційного періоду.

Про сучасну методику лікування анальної тріщини за допомогою лазера в даному відео-огляді розповідає проктолог:

Народні методи лікування

Тріщини заднього проходу досить ефективно лікуються засобами з категорії "народна медицина". Звичайно, перед початком лікування варто пройти обстеження і підтвердити передбачуваний діагноз.

Для загоєння тріщини заднього проходу і зняття гострого болю можна робити примочки з відвару - 20 г шавлії, 20 г ромашки аптечної і 60 г кори дуба. Всі складові змішати і залити літром гарячої води. Настоюється засіб протягом 2 годин, бажано робити це в термосі. Примочки накладаються на анальний отвір 3-5 разів на добу, тривалість однієї процедури - 15 хвилин.

Вилікувати розглядається захворювання можна і водяною банею - рецепт цей прийшов до нас з Китаю. Необхідно закип'ятити 2 літри води, перед прийомом лазні в воду всипається 1 кг гарбузового насіння (сирих, неочищених). Сидіти над такою лазнею потрібно мінімум 2 рази на добу, настій не змінювати - його просто потрібно підігрівати перед кожною процедурою. Тривалість однієї процедури - 20 хвилин.

Корисно проводити і сидячі ванни - вони забезпечать позбавлення від неприємних симптомів і посприяють швидкому загоєнню тріщини заднього проходу. Для приготування відвару для ванночки потрібно змішати в рівних пропорціях листя манжети звичайною, траву комірника вязолістного, листя дуба і пагони сосни. А потім на півтора літра гарячої води кладуть 50 г отриманої суміші, наполягають хвилин 15-20. Тривалість проведення однієї сидячій ванночки - 20 хвилин.

Зверніть увагу: при проведенні ванночки з лікарських відваром потрібно стежити, щоб не охолоджувалися спина і ноги.

Дуже важливо при лікуванні тріщини заднього проходу дотримуватися всіх рекомендацій лікаря - це стосується раціону харчування. Багато хворих намагаються перейти на протерту і рідку їжу, відмовитися від смаженого і копченого - це не варто робити (якщо немає протипоказань з інших причин). Якщо звернення до лікаря було своєчасним, то гостра форма розглянутого захворювання лікується легко. Звичайно, є завжди шанс появи вторинних тріщин заднього проходу, але щоб запобігти такому розвитку подій, потрібно лише дотримуватися профілактичних заходів. До них відносяться і дотримання дієти, і проведення гігієнічних процедур, і відмова від туалетного паперу.

З деякими способами лікування тріщин в задньому проході в домашніх умовах ви познайомитеся, переглянувши даний відео-огляд:

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії