Видалення зовнішнього геморою - методи оперативного втручання

Геморой - захворювання прямої кишки, розвивається через розширення вен. Результатом розширення вен стає скупчення крові в тканинах прямої кишки і освіту гемороїдальних вузлів. Перш ніж перерости в хронічну форму перебігу, геморой "проходить" 4 стадії прогресування. І якщо на початкових стадіях лікування застосовується терапевтичне, і воно має успіх, то останні стадії захворювання мають на увазі хірургічне втручання.

Операції з видалення вузлів зовнішнього геморою проводяться тільки в тому випадку, якщо попереднє консервативне лікування не дало позитивних результатів. І ще один нюанс - хірургічне втручання показано при діагностуванні тромбозу гемороїдальних вузлів. Показанням до проведення операції можуть служити і випадають, що кровоточать гемороїдальні вузли.

Операції проводяться в період ремісії (поза загострень), але можуть бути протипоказані при яскраво виражених запальних процесах в прямій кишці. Якщо раніше видалення вузлів зовнішнього геморою мало на увазі тривалий реабілітаційний період, та й сама операція була досить болючою, то сучасні методи хірургічного лікування дозволяють проводити подібні операції швидко, безпечно і безболісно.

Медичні показання до проведення операції

Лікарі, звичайно, максимально уникають хірургічного втручання і спочатку проводять терапевтичне лікування зовнішнього геморою (посилання на статтю Лікарські препарати від зовнішнього геморою). Треба сказати, що в більшості випадків (якщо хворий вчасно звернувся за допомогою до лікаря-проктолога і точно виконує всі його призначення) вдається уникнути хірургічного втручання, але є і чіткі медичні показання до проведення операції.

По-перше, термінове проведення операції показано тим людям, у кого відзначається випадання прямої кишки і кровотеча. Причому, негайне хірургічне втручання показано тільки в молодому віці! Вчасно проведена операція запобіжить розвитку сильної кровотечі і анемії.

По-друге, якщо геморой діагностується у людини середнього віку, то перш ніж проводити йому операцію, лікарі проведуть повне обстеження організму. Найчастіше призначається таким хворим спочатку проведення інвазивних процедур, що нерідко допомагає запобігти випадання прямої кишки і кровотеча.

По-третє, хірургічне втручання з приводу зовнішнього геморою у літніх людей проводиться тільки у виняткових випадках. Навіть випадання прямої кишки можна лікувати за допомогою таблеток, мазей і свічок, нерідко саме в літньому віці зупинити прогресування зовнішнього геморою вдається за допомогою народних засобів.

Протипоказання до проведення операції

Операція з видалення гемороїдальних вузлів на увазі застосування наркозу, тому є чіткі протипоказання до розглянутого типу лікування зовнішнього геморою:

 • наявність важких супутніх патологій загального характеру;
 • серцева недостатність;
 • онкологічні захворювання різної локалізації і ступеня тяжкості;
 • цукровий діабет (обумовлено погане загоєння ран);
 • патології кишечника, які пов'язані з утворенням виразок або гострими запальними процесами;
 • імунодефіцитні стани.

Зверніть увагу: вагітність теж відноситься до протипоказань в даному випадку, але носить умовний характер. Справа в тому, що видалення вузлів зовнішнього геморою в період виношування дитини зазвичай супроводжується рецидивами, а ось під час пологів геморой може просто зникнути.

Рекомендуємо прочитати: - Лікування геморою при вагітності і після пологів - Дієта при геморої

Види операцій при зовнішньому геморої

Хірургічне лікування зовнішнього геморою проводиться в 50% випадків звернення хворих до лікаря, тому що роблять вони це вже на останніх стадіях розвитку захворювання. Сучасна хірургія може запропонувати різні види операційного лікування розглянутого захворювання: малоінвазивні, класична операція і видалення геморою лазером.

малоінвазивні методи

Особливістю малоінвазивних методів є те, що хірург під час операції не використовує скальпель. Замість цього у внутрішніх тканинах робляться проколи, через які і проводяться необхідні маніпуляції. Головною перевагою цього методу лікування зовнішнього геморою є відсутність протипоказань і невеликий реабілітаційний період. До подібних малоінвазивним методам лікування зовнішнього геморою належать:

склеротерапія

Застосовується для лікування 1-3 стадії зовнішнього геморою і з метою зупинки кровотечі. Має на увазі введення в гемороїдальні вузли специфічних склерозирующих препаратів, які обумовлюють перетворення судин в сполучну тканину. Кровотеча зупиняється швидко, з часом гемороїдальних вузол може значно зменшитися в розмірах.

інфрачервона коагуляція

Для проведення такого лікування лікарі використовують спеціальний апарат - фотокоагулятор. За допомогою аноскопа хірург підводить наконечник світловода апарату безпосередньо до "ніжок" вузлів зовнішнього геморою. Тепловий потік, який проходить по световоду, впливає за принципом лазерних променів. Варто знати, що за допомогою інфрачервоної коагуляції видалити гемороїдальних вузол неможливо, цей малоінвазивний метод лікування даного захворювання найчастіше застосовується для зупинки кровотечі.

Лігування латексними кільцями

Суть даної операції полягає в надяганні на зовнішні вузли геморою спеціальних латексних кілець. Під час проведення процедури хірург буде задіяти механічний і / або вакуумний лігатор. Шишечка геморою відпадає разом з надітим кільцем, а на місці відторгнення залишається кукса з сполучної тканини. Таким методом позбавляють від зовнішнього геморою 90% пацієнтів, тим більше що чекати завершення процедури (коли вузол відпадає) потрібно всього лише 2 тижні.

кріотерапія

Під час цієї малоінвазивної процедури відбувається заморожування гемороїдальних вузлів рідким азотом. Після відтавання вузол відмирає, а ранку, що утворилася лікують спеціальними, ранозагоювальні препаратами. Вся процедура з заморожування гемороїдальних вузлів триває максимум 4 хвилини.

Класичні хірургічні методи

У деяких випадках видалення вузлів зовнішнього геморою передбачає перебування хворого в стаціонарі, ретельну підготовку до операції і застосування загальної анестезії. Хірургічним шляхом видалення гемороїдальних вузлів проводять теж декількома методами:

 • звичайна операція з видалення вузлів;
 • видалення випадають вузлів радіохвилями;
 • гемороїдектомія;
 • дезартерізація.

Всі перераховані методи хірургічного видалення зовнішніх гемороїдальних вузлів відрізняються деякими перевагами:

 • рецидиви трапляються вкрай рідко;
 • після проведення операції не залишається відкритих ран;
 • рідкісні випадки інфікування і обширного кровотечі;
 • реабілітаційний період скорочений до 4-5 днів.

Видалення гемороїдальних вузлів лазером

Головне достоїнство даного методу хірургічного лікування зовнішнього геморою - відсутність хворобливих відчуттів. Під час процедури хворий взагалі не відчуває дискомфорту і болю, що дозволяє відмовитися від призначення знеболюючих препаратів. Крім цього, тільки після видалення гемороїдальних вузлів лазером пацієнтові відразу дозволяється ходити. Варто відзначити ще один позитивний момент - під час видалення вузлів зовнішнього геморою лазером ризик травматизації анального отвору і навколишніх тканин зведений до мінімуму.

Видалення гемороїдальних вузлів лазером проводиться і на початковій стадії захворювання, і при видимому прогресуванні патології. Зовнішні вузли просто відсікаються лазерним променем, а утворені ранки тут же "згуртовуються", що має на увазі повну відсутність кровотечі.

Переваги видалення гемороїдальних вузлів (зовнішніх) лазером

Щоб зрозуміти, чому саме лазером лікарі вважають за краще видаляти зовнішні гемороїдальні вузли, потрібно ознайомитися з перевагами цього методу лікування:

 1. Видалення зовнішніх гемороїдальних вузлів проходить абсолютно безболісно - пацієнт відчуває лише теплові хвилі. Якщо ж больовий поріг у людини низький, то операцію можуть провести під місцевою анестезією.
 2. Процедура видалення зовнішніх гемороїдальних вузлів проводиться амбулаторно, тривалість її становить 10-15 хвилин.
 3. Не має потреби проведення будь-якої спеціальної підготовки перед операцією.
 4. Відразу після видалення вузлів лазером хворий може піти додому, а вже на наступний день - повернутися до звичного способу життя, в тому числі і до трудової діяльності.
 5. Так як лазер моментально припікає ранки, ризик розвитку кровотечі відсутня практично повністю.
 6. Видаляти лазером зовнішні гемороїдальні вузли можна при гострих запальних процесах, діагностованих свищах і тріщинах анального отвору.

Варто знати і про деякі недоліки такого методу видалення гемороїдальних вузлів. По-перше, занадто великі вузли повністю не видаляються лазерним променем, тому можуть виникнути рецидиви захворювання. По-друге, процедура ця досить дорога.

Можливі ускладнення після проведення хірургічного лікування

Найбільш неприємним наслідком оперативного лікування зовнішнього геморою є рецидив хвороби. Погодьтеся, поява нових вузлів, і необхідність проведення повторної операції навряд чи когось обрадує. Але крім цього, є ще ряд ускладнень / небажаних наслідків, які супроводжують хірургічне лікування зовнішніх гемороїдальних вузлів:

 1. сильні болі. Обумовлені наявністю в аноректальної області безлічі нервових волокон. Позбутися від болю можна тільки знеболюючими засобами (призначає лікар).
 2. психологічний бар'єр. Відбувається, якщо пацієнт під час операції, або відвідуванні туалету, випробував сильний біль. Він буде стримувати позиви в туалет, що тільки погіршує ситуацію. Справитися з подібним явищем можна за допомогою призначення проносних препаратів.
 3. Затримка сечі. Триває цей неприємний синдром не більше доби після проведення операції з видалення зовнішніх гемороїдальних вузлів. Якщо буде необхідність, то лікар проведе катетеризацію сечового міхура.
 4. відкрилося кровотеча. Причиною цього може стати або неправильно припеченими посудину, або травма слизової прямої кишки. Хворому призначають гемостатичну губку, або проводять зшивання судини.

Хірургічне лікування зовнішніх гемороїдальних вузлів - необхідність, з якою часто стикаються і лікарі, і пацієнти. Боятися операцій з приводу зовнішнього геморою не варто - сучасна медицина проводить їх швидко, практично безболісно і з мінімальним ризиком розвитку ускладнень. Але вчасно вилучені зовнішні гемороїдальні вузли дозволять уникнути важких наслідків прогресування цього захворювання.

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії