Лазерна коагуляція сітківки ока

Зміст статті:

 • Що таке лазерна коагуляція?
 • Показання до лазерної коагуляції сітківки
 • Як проводиться лазерна коагуляція?
 • Про переваги методу лазерної коагуляції

Що таке лазерна коагуляція?

Лазерна коагуляція сітківки - це метод, який використовується як для лікування, так і для профілактики хвороб очей, пов'язаних з розривами судин або їх дистрофічними змінами, а також при деяких видах пухлин. З метою профілактики порушень зору останнім часом все частіше стали застосовувати саме цю процедуру. Лазерна коагуляція дозволяє запобігти розриву сітківки або її відшарування, яке веде до повної сліпоти.


Показання до лазерної коагуляції сітківки

У більшості випадків, це єдиний спосіб зберегти зір людині, і цей метод не має аналогів, коли мова йде про такі проблеми, як:

 • Надмірне розростання очних кровоносних судин - ангиоматоз;

 • Судинна патологія очних вен;

 • Тромбоз центральної вени сітківки очей;

 • Захворювання сітківки, пов'язані з її дегенеративними змінами. Сюди входять пігментний ретиніт, хвороба Штаргардта, вроджений амавроз Лебера, словом, все те різноманіття патологій, які можна об'єднати збірним терміном - дистрофія сітківки;

 • Деструктивні зміни сітківки очей, викликані на цукровий діабет (діабетична ретинопатія);

 • Злоякісні і доброякісні пухлини сітківки;

 • Відділення судинної оболонки очей від сітчастої, тобто, відшарування сітківки;

 • Вікова дистрофія - дегенеративні зміни, що відбуваються в жовтій плямі.


Як проводиться лазерна коагуляція?

Операція лазерна коагуляція сітківки - це процедура, яку легко переносять всі пацієнти, незалежно від їх віку та статі. Виконується вона в умовах амбулаторії. Для її проведення не потрібно введення в загальний наркоз, досить місцевої крапельної анестезії. При цьому пацієнт не відчуває навантаження на судини і серцевий м'яз, що дуже важливо для людей похилого віку. За часом лазерна коагуляція сітківки ока займає близько 20 хвилин, протягом яких мікрохірургії успішно справляються зі стоїть перед ними завданням. Процедура абсолютно безболісна і не викликає неприємних відчуттів.

Пацієнту не потрібно перебувати в стаціонарі. Йому досить невеликого відрізка часу на відпочинок після операції. Після огляду лікарем-офтальмологом і при відсутності будь-яких відхилень людини відпускають додому. Там він може займатися звичайними справами, тобто, повертатися до звичного способу життя. У деяких випадках відразу після проведення процедури пацієнт може спостерігати ефект спалаху в очах, проте це явище тимчасове, воно проходить через кілька хвилин.

Принцип, на якому ґрунтується операція - згортання тканин сітківки або її коагуляція під впливом різко підвищилися температур. Це збільшення досягається за допомогою безпосереднього впливу лазера. За рахунок того, що температура підвищується дуже різко, у людини не виділяється кров. Точність впливу лазера вкрай висока, що дозволяє створювати зрощення між сітківкою і судинної оболонками очі.

Для проведення коагуляції використовується лінза, яка дає можливість випромінювання максимально проникнути всередину очі. При цьому хірург контролює хід операції за допомогою потужного мікроскопа.

Техніка виконання процедури наступна:

 • Пацієнту вводиться місцевий наркоз, а також закопуються спеціальні краплі, покликані розширити зіницю;

 • Голова фіксується за допомогою спеціального апарату;

 • На рогівку поміщається трехзеркальная лінза або панфундоскоп;

 • Парою зливних коагулянтів помірної інтенсивності проводиться обмеження дистрофії сітківки;

 • Протягом півгодини пацієнта спостерігає офтальмолог, в разі успішного проведення операції хворого відразу відпускають додому.

В якості профілактики ускладнень людині пропонують уникати підвищених фізичних навантажень, а також відмовитися від відвідування лазні та сауни. Термін обмеження - один тиждень після проведення операції. Це необхідно для того, щоб в оці сформувалися адекватні рубці, а дистрофія надійно обмежилася.

У перший день після проведення процедури заборонено використовувати лінзи і окуляри, а також напружувати зір переглядом телевізора, роботою за комп'ютером або читанням. По можливості варто відмовитися від водіння будь-якого транспорту. При знаходженні на сонці необхідно користуватися окулярами з темними стеклами.

Лазерна коагуляція дозволяє поліпшити зір, відновити кровотік, попередити подальше відшарування і запобігти попаданню рідини під сітківку. У профілактичних цілях людині, яка пережила операцію на сітківці ока, рекомендують щорічне відвідування фахівця для контролю змін, що відбуваються.


Про переваги методу лазерної коагуляції

Цей метод має ряд серйозних переваг:

 • По-перше, він є безконтактним. За допомогою коагуляції лазером можна домогтися нормалізації функцій сітківки без розтину і проникнення в очне яблуко. Це дозволяє уникнути травмування та повністю виключає ймовірність занесення інфекції;

 • Повна відсутність крові під час проведення процедури і її безболісність - ось ще одна перевага цього сучасного методу лікування;

 • Лазерна коагуляція не вимагає введення в загальний наркоз, що дозволяє позбавити організм від зайвого навантаження і стресу. До того ж, процедура дозволяє зберегти зір людям, яким в принципі протипоказаний загальний наркоз, наприклад, мають серйозні патології серцево-судинної системи або важку форму цукрового діабету. Лазерна коагуляція проводиться навіть вагітним жінкам і людям похилого віку;

 • Важливо, що пацієнтові не потрібно довгий час перебувати в стаціонарі. Швидкість проведення операції та відсутність періоду реабілітації - ще одна перевага цього методу.

Що стосується серйозних ускладнень, то вони не характерні для коагуляції сітківки ока лазером. Якщо такі й виникають, то лише в разі лікування великих ділянок. Прогноз від терапії сприятливий при своєчасному зверненні до офтальмолога і проведенні процедури коагуляції.

Мінімальний набір протипоказань, висока ефективність і швидкий процес реабілітації зробили цей метод найбільш часто використовуваних для лікування патологічних станів сітківки.