Пігментна дистрофія сітківки ока

Зміст статті:

  • Симптоми пігментного дистрофії сітківки ока
  • Причини пігментного дистрофії сітківки ока
  • Діагностика пігментного дистрофії сітківки ока
  • Лікування пігментної дистрофії сітківки ока

Це рідкісний недуг, з яким стикається один з 5000 людей. Пігментна дистрофія, або ретиніт проявляється найчастіше у представників чоловічої статі. Відбуватиметься це може будь-якому віці, в тому числі і дитячому.

У переважної більшості тих, хто зіткнувся з цією формою дистрофії до 20 років, здатність читати залишається незмінною, а ступінь гостроти зору - більше 0.1. У віковій категорії від 45 до 50 років ступінь гостроти зорових функцій виявляється менше 0.1, здатність читати втрачається повністю. Про симптоми, причини і лікування захворювання далі.


Симптоми пігментного дистрофії сітківки ока

До основних проявів захворювання відноситься:

  • Гемералопія, або "нічна сліпота" - утворюється внаслідок пошкодження однієї зі складових сітківки, а саме паличок. При цьому практично втрачається навик орієнтації при недостатньому ступені освітленості. Саме гемералопія слід вважати первинним проявом недуги. Вона може виникнути за п'ять і навіть 10 років до перших очевидних проявів в області сітківки;

  • Неухильна деградація периферичного зору - починається з мінімального звуження меж периферичного зору. В рамках подальшого розвитку може привести до повноцінного втрати його. Дане явище називається трубчастим або тунельних типом зору, при якому залишається тільки невеликий "зоровий" ділянку в центрі;

  • Посилення гостроти зору й колірного сприйняття - зазначається на пізніх етапах хвороби і викликано деградацією колб в центральній області сітківки. Планомірний розвиток захворювання провокує сліпоту.


Причини пігментного дистрофії сітківки ока

Причина появи пігментної дистрофії всього лише одна, для того, щоб в ній розібратися, необхідно зрозуміти анатомію людського ока. Так, чутлива до світла оболонка ока або сітківки включає в себе дві категорії рецепторних клітин. Мова йде про паличках і колбочках, які отримали такі назви виключно через свою форми. Переважна більшість колб знаходиться в центральній області сітківки, що гарантує оптимальну гостроту і сприйняття кольору. Палички ж розподілені по самій сітківці, вони контролюють периферичний зір і дають можливість бачити в умовах поганої освітленості.

Коли пошкоджуються специфічні гени, які забезпечують харчування і роботу сітківки ока, відзначається планомірне руйнування зовнішньої області сітківки. Тобто саме тієї, де розміщені палички і колбочки. Подібне пошкодження в першу чергу зачіпає периферію і проходить протягом 15-20 років. Саме цей тривалий процес є єдиною причиною розвитку пігментної дистрофії.


Діагностика пігментного дистрофії сітківки ока

Проведення діагностики пігментного дистрофії на первинних етапах захворювання має свої особливості. В першу чергу, тому що в дитячому віці вона ускладнена. Здійснення її можливо виключно у дітей у віці від шести років і більше. Захворювання часто виявляють вже після появи труднощів орієнтування в сутінках або в нічний час. В такому випадку захворювання прогресує вже досить довго.

В рамках огляду виявляється ступінь гостроти зору і периферичний сприйняття. Максимально уважно досліджується очне дно, тому що саме там можуть проявлятися зміни. Найочевиднішим ознакою зміни, яке виявляється в процесі огляду очного дна, є кісткові тільця. Вони являють собою області, в яких відбувається прогресуюче руйнування клітин рецепторного типу.

Для підтвердження діагнозу можна вдатися до електрофізіологічних досліджень, тому що саме вони повноцінно розкривають "робочі" можливості сітківки. Також за допомогою спеціалізованої апаратури відбувається здійснення оцінки темнової адаптації та здатності орієнтуватися в затемненому приміщенні.

Якщо є підозри і, тим більше, встановлений діагноз пігментного дистрофії сітківки, враховуючи генетичну складову хвороби, рекомендується провести огляд найближчих родичів людини. Саме це допоможе якомога раніше виявити захворювання.


Лікування пігментної дистрофії сітківки ока

На сьогоднішній день лікування пігментної дистрофії є ​​комплексним. Так для припинення прогресування недуги слід застосовувати вітамінні комплекси, лікарські засоби, які покращують живлення ока і кровопостачання сітківки. Це можуть бути не тільки ін'єкції, а й краплі. Крім цих коштів широке застосування отримав клас пептидних біорегуляторів. Вони розроблені з метою оптимізації харчування та відновлювальних здібностей сітківки.

Застосовуються також фізіотерапевтичні методи, які покращують все, що пов'язано з кровопостачанням в області очного яблука. Таким чином гальмується патологічний процес. При постійному контролі можливо домогтися ремісії. Ефективним апаратом, який розроблений для застосування в домашніх умовах, слід вважати "окуляри Сидоренко". Вони поєднують в собі одночасно чотири методи впливу і будуть найбільш ефективні на ранніх етапах пігментного дистрофії.

Слід зазначити перелік принципово нових експериментальних напрямків в області лікування представленого недуги. Мова йде про генної терапії, яка дозволяє відновлювати ті гени, які виявилися пошкодженими. Також хірургами впроваджуються в область ока спеціальні механічні імплантати, які впливають аналогічно сітківці. Вони дають можливість людям, які втратили зір, вільно орієнтуватися в приміщенні і навіть на вулиці. Також за допомогою цих імплантів процес самообслуговування стає набагато легшим.

Таким чином, пігментна дистрофія - це серйозна проблема із зором, має прогресуючий характер. Її симптоми на первинному етапі складно розпізнаються, однак не слід забувати про генетичну схильність до хвороби. У разі ранньої діагностики пігментну дистрофію буде набагато легше перелічити.