Захворювання щитовидної залози у чоловіків і жінок

Зміст статті:

 • Будова, функція і роль щитовидки
 • поширеність захворювань
 • Захворювання щитовидної залози
 • Причини захворювань щитовидної залози
 • Діагностика захворювань щитовидної залози
 • Лікування захворювань щитовидної залози
 • перспективні препарати

Будова, функція і роль щитовидної залози в організмі

Щитовидна залоза є важливою частиною ендокринної системи і забезпечує синтез ряду гормонів, які зберігали гомеостаз організму. Розлади ендокринної системи проявляють себе безліччю неприємних симптомів, але більшість людей не здогадуються, що причиною всіх неприємностей може бути невеликою (всього 4 см в довжину) орган - щитовидна залоза. При цьому мало хто знає де він знаходиться, а люди, які звертаються до лікаря з припухлістю на шиї, коли не помітити патологію вже не можна, сильно запускають захворювання.

Щитовидна залоза - це симетричний парний орган, розташований під адамове яблуком (кадиком) спереду на трахеї. Формою нагадує метелика, складається з правої і лівої частин-часток і перешийка. Перешийок прилягає до трахеї, а частки утворюють "крила" метелики, верхня частина яких витягнута, в порівнянні з нижньою.

У нормі заліза має еутиреоїдного стан, при цьому він м'який і практично невідчутний при пальпації. Однак в запаленій стані, наприклад при тиреоїдиті, він може збільшуватися в розмірах і опухати до здавлювання повітроносних шляхів, через що може утруднятися процес дихання і ковтання.

Характерний розкид в масі органу від 20 до 65 м Розмір щитовидної залози варіюється, в залежності від віку людини і його гормонального статусу. Так, у вагітних жінок спостерігається незначне збільшення щитовидної залози, а після пологів орган відновлює свої розміри. У період статевого дозрівання щитовидна залоза стає більше, а в похилому віці - зменшується. У всіх інших випадках при зміні розміру і маси щитовидної залози необхідно звертатися до лікаря.

По темі: Функції щитовидної залози

Гормони, що синтезуються в щитовидній залозі - це йодовмісні тироксин і трийодтиронін і пептидний гормон кальцитонін. Синтез тироксину (Т4) і трийодотироніну (Т3) не відбувається за відсутності молекулярного йоду. Крім того, в щитовидній залозі завжди повинен бути запас тиреоглобуліну - білок, в якому є необхідна для синтезу йодовмісних гормонів амінокислота - тирозин. Процеси синтезу локалізовані в апікальній частині епітелію щитовидної залози і запускаються тільки в присутності ферменту тиреоїдної пероксидази.

Скорочені назви йодовмісних гормонів Т3 і Т4 показують, скільки молекул йоду необхідно для синтезу кожного з них: три для трийодотироніну і чотири для тироксину.

Кальцитонин виробляють С-клітини щитовидної залози, а також паращитовидні залози. Кальцитонін регулює обмін кальцію, від нього залежить працездатність м'язів, зростання, регенерація кісткової і м'язової тканини. При недостатній кількості цього гормону (наприклад, через гіпотиреозу або аутоімунного тиреоїдиту) порушується засвоєння кальцію з їжі і виникають проблеми з опорно-руховим апаратом.

Гормони щитовидної залози регулюють життєво важливі процеси організму, необхідні всіх тканин і органів. Зв'язуючись з ділянками хромосоми в ядрі клітини, вони стимулюють окислювально-відновні реакції, процеси синтезу нових речовин. Без тиреоїдних гормонів неможлива робота антиоксидантної системи, клітини не можуть захистити себе від негативного впливу вільних радикалів. Гормони щитовидної залози регулюють ріст, ділення і диференціацію клітин, їх запрограмовану смерть (апоптоз). Також вони підтримують тепловий баланс організму, зберігають постійну температуру, необхідну для роботи ферментів і гормонів. Без гормонів щитовидної залози неможливо нормальне функціонування імунної системи, виробництво і активність Т-клітин імунітету.

Недолік гормонів щитовидної залози викликає порушення росту і статевого дозрівання, хвороби кісткової тканини і патології мозку у плода при порушеннях функції щитовидки у вагітних.


Поширеність захворювань щитовидної залози

Згідно ВООЗ, патології щитовидної залози займають друге місце за поширеністю серед ендокринних порушень, тоді як перше займає цукровий діабет. Півтора мільярда людей стикаються з порушеннями здоров'я через йододефіцитних станів, 665 млн звертаються до лікаря з ендемічним зобом. При цьому кількість хворих щорічно збільшується на 5% .

За даними різних регіонів, від 15 до 40% населення Росії мають тиреоїдні патології, щорічно 40 тис. Чоловік переносять операцію на щитовидній залозі. У деяких регіонах від функціональних або структурних порушень щитовидної залози страждає до 95% населення.

Причинами такої поширеності захворювань можуть бути погіршення екологічної обстановки, неповноцінний раціон зі зниженим вмістом йоду в продуктах, порушення засвоєння йоду, вроджені патології щитовидної залози.


Захворювання щитовидної залози

Захворювання щитовидної залози розділяють на три групи в залежності від зміни її функції або структури:

 • Захворювання, пов'язані з надлишковою секрецією йодовмісних гормонів трийодотироніну і тироксину -тіреотоксікоз;

 • Захворювання, пов'язані з порушенням синтезу і недостатньою секрецією тиреоїдних гормонів - гіпотиреоз або мікседема;

 • Захворювання, при яких кількість тиреоїдних гормонів в нормі і функція щитовидної залози не страждає, але змінюється її форма і структура - гіперплазія, вузлові утворення, зоб.

гіпотиреоз

Гіпотиреоз або гіпофункція щитовидної залози - стан, при якому рівень тиреоїдних гормонів знижений, по частоті лідирують жінки (19 випадків на 1000 в порівнянні з 1 на 1000 у чоловіків). Гіпотиреоз не має яскраво виражених симптомів, що ускладнює його діагностику в домашніх умовах. Найчастіше гіпофункція щитовидної залози проходить на тлі ряду інших супутніх захворювань, через що з самого початку призначається неправильне лікування.

Гіпотиреоз характеризується уповільненням метаболічних процесів через нестачі тиреоїдних гормонів, зменшенням утворення енергії і тепла і поруч інших симптомів:

 • Швидка втомлюваність і слабкість, занепад сил, розлади пам'яті і депресивні стани; 14% пацієнтів, у яких діагностують депресію, насправді страждають від гіпофункції щитовидної залози. Депресивний стан як симптом часто спостерігається на початковій стадії гіпоплазії щитовидної залози.

 • Порушення серцевої діяльності, уповільнення серцевого ритму, проблеми з кровообігом, через що пацієнт постійно мерзне.

 • Порушення обміну речовин: уповільнення травних процесів, проблеми шлунково-кишкового тракту, запори, нетравлення, утруднення засвоєння поживних речовин і вітамінів, ожиріння.

 • Атеросклероз і високий рівень холестерину в крові.

 • Порушуються процеси синтезу вітамінів, зокрема - вітаміну A, через що у людини з'являються симптоми жовтяниці (шкіра стає янтарно-жовтого кольору); волосся стає ламким і тьмяним, шкіра - сухою, лущиться і гіперчутливій.

 • Рання менопауза і збої менструального циклу у жінок, полікістоз яєчників.

 • Утруднюється лімфовідтікання, рідина затримується в тканинах, що веде до утворення набряків. Набряк язика і гортані, що призводить до зниження тембру голосу і нічного хропіння.

 • Порушення слуху і сутінкового зору.

 • Порушення теплового балансу, зниження температури тіла до 30 градусів, через якого знижується активність імунних клітин, і організм стає більш вразливим для інфекції.

Самі по собі ці симптоми ще не говорять про гіпофункції щитовидної залози, кожен з них окремо може говорити і про інші захворювання. Точний діагноз може поставити тільки ендокринолог після ряду лабораторних досліджень. Щоб не пропустити гіпотиреоз і не "заліковувати" неіснуючі хвороби, рекомендується проводити щорічне профілактичне УЗД щитовидної залози.

Дізнайтеся більше: Як лікувати гіпотиреоз щитовидної залози?

еутіероз

Еутиреозу називають стан щитовидної залози, коли рівень тиреоїдних гормонів (Т3 і Т4) в крові відповідає нормі. Сам по собі еутіероз безпечний, однак в медичній практиці виділяють поняття еутіреоїдной патології - коли при нормальному рівні йодовмісних гормонів можуть відбуватися патологічні процеси в тканинах щитовидної залози. Тоді еутіероз розглядається як тимчасовий стан, на тлі якого розвивається аутоімунний тиреоїдит (аутоімунний еутіероз), вузловий зоб та інші захворювання.

тиреоїдит

Тиреоїдитом називають запальні захворювання щитовидної залози, які можуть мати різну етимологію. Найпоширеніші форми тиреоїдиту - гостра, підгостра та хронічна. Подстро тиреоїдит має вірусну природу, аналізи показують наявність в тканинах вірусу епідемічного паротиту та аденовіруси, а також підвищений рівень антитіл в крові. Причиною виникнення і розвитку підгострого тиреоїдиту може бути збудник лимфоретикулез.

Перші симптоми запалення щитовидної залози зазвичай проявляються через кілька тижнів після перенесеного захворювання інфекційної природи - свинки, кору, грипу. В області залози спостерігається набряк і запалення, через якого хворому боляче від найменшого дотику до шиї. Симптоми загальної інтоксикації - озноб, ломота, слабкість і запаморочення.

Гострий тиреоїдит викликаний первинної або вторинної інфекцією щитовидної залози. При первинній інфекції запальний процес відразу охоплює тканини органу, а вторинної інфекції передує ангіна, грип, черевний тиф або інші інфекційні захворювання. Запалення починається з лівої або правої частки щитовидної залози і поступово поширюється на весь орган.

Хронічний тиреоїдит - це аутоімунне захворювання, в ході якого виникає фіброз тканин щитовидної залози. У міру розвитку захворювання, власні клітини організму атакують щитовидну залозу, руйнуючи її тканини. Чим сильніше пошкоджується орган, тим яскравіше виражені симптоми гіпотиреозу, який буде прогресувати паралельно з локалізованим аутоімунним процесом. Діагностика на УЗД показує неоднорідність текстури тканини, її зображення на екрані являє собою чергування темних і світлих плям. Така картина характерна і для багатовузлового зоба, тому аутоімунний тиреоїдит складно діагностувати відразу. Ділянки ущільнення, які помітні на знімку УЗД і при пальпації залози, насправді не є вузлами, а являють собою вогнища запалення.

У відсутності лікування заліза може повністю атрофуватися. Ускладненнями хронічного тиреоїдиту є гіпотиреоз і зоб.

Безсимптомний тиреоїдит часто спостерігається у недавно народили жінок, при цьому, як і випливає з назви, яскраво виражених симптомів запалення немає. Причиною захворювання вважаються аутоімунні чинники. З усіх форм тиреоїдиту безсимптомний вважається найлегшою, оскільки після декількох тижнів гормональної терапії, функціональність щитовидної залози вдається відновити. Можливі рецидиви захворювання, тому пацієнт повинен дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, не пропускати профілактичні огляди і звертати увагу на найменші зміни свого стану.

Тиреоїдит має такі симптоми:

 • Почервоніння області шиї в місці розташування щитовидної залози, невелика припухлість, в області якої може виникати печіння, свербіж і хворобливі відчуття;

 • Підвищення температури тіла, слабкість, анемія, біль в області шиї, вух, щелепи;

 • Тахікардія, порушення серцевого ритму, тремор;

 • Дратівливість і гіперрефлексія.

Дізнайтеся більше: Аутоімунний тиреоїдит - причини і симптоми

Збільшення щитовидної залози

Збільшення щитовидної залози з утворенням припухлості на шиї може спостерігатися у вагітних, після пологів проходить безслідно. Збільшення маси і розмірів щитовидки може бути пов'язано з дефіцитом йоду або ж, навпаки, з його надлишком. Так, жителі приморських міст, які отримують велику кількість йоду з їжею (морепродукти, водорості, риба) і з повітрям, можуть мати збільшену щитовидну залозу. Якщо орган збільшується без освіти вузлів, такий стан називають гіперплазією.

У разі, якщо маса і об'єм щитовидної залози збільшуються нерівномірно, а під шкірою промацуються вузлові утворення, то діагностують вузловий зоб щитовидної залози.

Також причинами збільшення щитовидної залози можуть бути доброякісні або злоякісні утворення. Тому за станом цього органу необхідно ретельно стежити і при найменших змінах звертатися до лікаря.

Дізнайтеся більше: Причини, симптоми, ступеня і лікування збільшення щитовидної залози

гіперплазія

Гіперплазія - збільшення маси і об'єму щитовидної залози без освіти вузлів. Гіперплазії може супроводжувати як стан гіпотиреозу (недолік тиреоїдних гормонів), так і підвищена їх секреція або тиреотоксикоз. Розвивається це захворювання поступово, структурні зміни в тканинах щитовидної залози виникають як компенсаторна реакція через порушення її функції. Так, при дефіциті йоду в організмі, синтез йодовмісних тиреоїдних гормонів зменшується, і тканину щитовидної залози починає розростатися.

Швидкість збільшення органу залежить від імунітету і загального стану організму - у здорової людини зміна розмірів щитовидної залози довго може залишатися непомітним, тоді як у людини з хронічними захворюваннями заліза швидко збільшується і виступає як пухлина на передній частині шиї.

Зменшення щитовидної залози

Зменшення щитовидної залози - небезпечна патологія, яка загрожує життю і здоров'ю людини. Тиреоїдні гормони відповідають за метаболічні процеси, зростання і диференціацію клітин, забезпечують імунітет. Зменшена щитовидка не може забезпечити вироблення необхідної кількості гормонів, що призводить до серйозних порушень здоров'я.

Зменшення щитовидної залози у новонароджених називається вродженою гіпоплазією і може бути наслідком гіпотиреозу матері. Діти з вродженою гіпоплазією мляві, апатичні, ростуть і розвиваються повільніше, ніж їхні здорові однолітки, страждають від порушень травлення. Гіпоплазія може проявляти себе симптомами гіпотиреозу, недолік тиреоїдних гормонів погіршує засвоєння кальцію і мінералів в кишечнику, через що кістки і зуби дитини стають крихкими, ростуть недостатньо швидко.

Зменшена щитовидна залоза може бути і у дорослих при аутоімунному тиреоїдиті, патологіях гіпофіза або внаслідок старіння.

гіпоплазія

Гіпоплазією називають вроджену патологію щитовидної залози, при якій вона розвивається нерівномірно, а її розміри зменшені. Гіпоплазія може стосуватися всього органу, а може бути тільки у лівої чи правої частки щитовидної залози. Якщо симптоми гіпотиреозу спостерігаються у новонародженого з перших днів життя, то ставлять діагноз "гіпоплазія 1 ступеня", якщо ж відхилення від норми незначні, і гіпотиреоз наступає в шкільному віці, то мова йде про гіпоплазії 2 ступеня.

Причини вродженої гіпоплазії пов'язані з періодом внутрішньоутробного розвитку: якщо у матері під час вагітності був гіпотиреоз, або ж в харчуванні було недостатньо йоду, у новонародженого може спостерігатися недорозвиненість щитовидної залози. Лікування йододефіцитних станів і гіпотиреозу радіоактивним йодом також може бути причиною гіпоплазії.

Гіпоплазія у дітей має такі симптоми:

 • Апатичність, млявість, відсутність реакції на світло і звук, затримка росту;

 • Жовтуватий відтінок шкіри (на відміну фізіологічної жовтяниці, не тимчасове явище, а тримається довго);

 • Порушення сну і апетиту, метеоризм, запори;

 • Захриплість через набряк язика і гортані.

тиреотоксикоз

Тиреотоксикоз або гіперфункція щитовидної залози характеризується підвищенням секреції тиреоїдних гормонів, що веде до прискорення метаболічних процесів і підвищеної теплопродукції. До симптомів тиреотоксикозу відносяться:

 • Підвищення температури тіла, відчуття жару, "припливи", які жінки часто плутають з першими ознаками менопаузи, пітливість.

 • Почастішання серцебиття, порушення серцевого ритму.

 • Дратівливість і нервозність, безсоння і інші порушення сну.

 • Значне схуднення при збереженні апетиту - втрата калорій відбувається за рахунок посилення вироблення енергії і теплопродукції.

Зобофікація - один з поширених симптомів при захворюваннях щитовидної залози. Це структурна зміна тканин, внаслідок якого ендокринна залоза значно збільшується в розмірі. Якщо збільшується весь орган, зоб називається вузловим, а при збільшенні окремих частин щитовидної залози говорять про дифузному зобі.

У жінок збільшення щитовидної залози не завжди означає патологію - в період вагітності або після менопаузи орган може збільшуватися в розмірах без порушення функціональності. Те ж відбувається з жінками і чоловіками в підлітковий період.

Дізнайтеся більше: Тиреотоксикоз - причини, симптоми і лікування


Причини захворювань щитовидної залози

Спадкова схильність - одна з головних причин патологій ендокринної системи:

Але є ряд факторів, що сприяють розвитку захворювання навіть у здорової людини:

 • До них відносяться, в першу чергу, порушення мінерального балансу організму, дефіцит молекулярного йоду, як наслідок незбалансованого харчування, а також - нервові стреси, інфекції і хронічні захворювання, що виснажують організм.

 • Тиреоїдні патології можуть розвиватися внаслідок несприятливої ​​екологічної обстановки, через високу радіацію (радіоактивний йод накопичується в щитовидній залозі, провокуючи виникнення зобу).

 • Функціональність щитовидної залози може бути порушена після прийому деяких медикаментів.

 • Постійний вплив зовнішніх стресових факторів зношує захисну систему організму, в якій ендокринні органи відіграють далеко не останню роль. Так, для захисту від інфекції необхідна велика кількість імунних клітин з підвищеною активністю, в регуляції їх вироблення беруть участь тиреоїднігормони. При хронічних захворюваннях Т3 і Т4 продукуються в великих кількостях, що при супутніх несприятливих чинників може вести до "зношування" щитовидної залози і тимчасового погіршення її функції або структурні порушення. Так виникають гіпотиреоз або гіпертиреоз, гіперплазія, зоб і вузлові утворення в тканинах щитовидної залози.


Діагностика захворювань щитовидної залози

Діагностика пацієнтів з патологіями щитовидної залози проводиться різними способами, її мета - визначити морфологічну структуру і функціональну активність залози, з'ясувати причину захворювання для правильного лікування. Фізикальні методи дозволяють виявити неоднорідність тканин, вузли або вогнища інфекції ще до прояву перших симптомів гіпотиреозу або загального запалення залози.

Лабораторні методи допомагають визначити концентрацію тиреоїдних гормонів, що дозволяє зробити висновки про функціональність щитовидної залози. Найбільш поширений з них - іммунофермертний аналіз, який проводиться з використанням стандартних тестів.

Також може знадобитися додатковий аналіз сечі з метою визначення екскреції йоду, з чого можна зробити висновки про йододефіцитному стані. Тест на визначення рівня йоду в організмі.

Інструментальні методи - комп'ютерна томографія, УЗД, сцинтиграфія (пацієнтові вводять маркерний препарат і реєструють гамма-випромінювання) і термографія. Таким чином можна визначити розмір органу, структуру його тканин і характер накопичення контрастної речовини різними ділянками щитовидної залози.

Дізнайтеся більше: УЗД щитовидної залози - підготовка, що показує, яка норма?

Експрес-діагностика проводиться з використанням тестів на гормони Т3 і Т4, тесту на наявність антитіл до тиреоглобуліну і тиреоїдної пероксидази.


Лікування захворювань щитовидної залози

Гіпотиреоз і гіпертиреоз щитовидної залози часто лікують медикаментозними препаратами - синтетичними аналогами натуральних гормонів або ліками, що пригнічують синтез тиреоїдних гормонів. Так, при зниженій секреції, гіпофункції щитовидної залози призначають препарати тироксину і трийодтироніну, іноді їх прийом поєднують з добавками неорганічного йоду (тіреотом, Йодтірокс).

По темі: Препарати та ліки застосовуються в лікуванні щитовидної залози

Заповнення дефіциту власних гормонів їх синтетичними аналогами називається замісної гормонотерапією і широко застосовується в Росії для лікування гіпофункції щитовидної залози. Однак у цього методу лікування є величезний недолік - синтез власних тиреоїдних гормонів порушується, щитовидна залоза перестає виробляти їх в колишній кількості, і після відміни препарату стан пацієнта стає гірше, ніж до лікування. Таким чином, замісна гормонотерапія робить людину залежною від таблеток на все життя.

Додатковий прийом гормонів може бути протипоказаний через побічні ефекти - у деяких пацієнтів після прийому препаратів спостерігаються алергічні реакції, розлади нервової системи і аритмія.

Хірургічне лікування щитовидної залози (гемітіреоідектомія, тиреоїдектомія, резекція) застосовується тільки в крайніх випадках, коли збільшилася заліза розростається настільки, що заважає диханню або ковтання під час їжі. Операції з видалення частини щитовидної залози з тканинами патологічної структури проводяться, щоб уникнути ризику злоякісної пухлини. Оперативне втручання може вести до серйозних ускладнень, аж до 10% інвалідності - втрата голосу через травматичного пошкодження нервів, видалення паращитовидної залози. Після видалення частини щитовидної залози, функціональність органу може порушитися настільки, що людина змушена залежати від таблеток все життя.

По темі: Операція: показання, аналізи, наслідки. Чи можлива повноцінна життя після операції?

При гіперфункції щитовидної залози (тиреотоксикозі) призначають тиреостатики - препарати, частково блокують синтез і виділення в кров тиреоїдних гормонів. До них відносяться: тирозол, мерказолил і інші похідні тіамазолу, пропіціл і дийодтирозин.

Серед побічних ефектів такого лікування - алергія, порушення функції кровотворення і роботи печінки, нудота. У довгостроковій перспективі тиреостатики можуть викликати патології тканин щитовидної залози, порушити її функціональну активність, через що синтез тиреоїдних гормонів повністю припиняється і виникає необхідність замісної гормонотерапії.


Перспективні препарати для лікування щитовидної залози

Через низку побічних ефектів і небажаних наслідків застосування перерахованих вище препаратів, виникає необхідність інших засобів для лікування щитовидної залози. Сучасні препарати виготовляють на основі рослинної сировини і використовують як біодобавки при йододефіцитному стані, порушення функції або структури щитовидної залози.

Залежно від складу ці препарати поділяють на три групи:

 • Першу групу складають препарати, що містять йод в органічній або неорганічній формі.

 • Друга група представлена ​​комплексом йоду та рослинних компонентів.

 • Третя група містить виключно рослинні компоненти для нормалізації стану щитовидної залози.

Біологічні добавки не дають таких серйозних ускладнень, як застосування тиреостатиков або замісної гормональної терапії, проте і ефективність у них невисока. Якість біодобавки або йодовмісних комплексу перевірити складно, часто виробник свідомо йде на обман, включаючи до складу таблетки ті частини рослин, де накопичення біологічно активних речовин не відбувається, з метою збільшення маси і об'єму продукту і здешевлення виробництва. Природно, що ефект від застосування препарату буде малопомітний, якщо буде взагалі.

Щоб убезпечити себе від неякісного БАД, обов'язково запитуйте у виробника, чи має він сертифікат GMP.