Дзеркальні нейрони - нерозгадана таємниця нашого мозку

Ви напевно помічали, що живуть разом люди не тільки частково переймають звички один одного, а й стають схожими один на одного. Так ось, передбачається, що причина такої подібності криється в дзеркальних нейронах. Крім цього, існує теорія, що саме такий тип нейронів відповідає за здатність людини співпереживати. розповість, що таке дзеркальні нейрони і як вони пов'язані зі здатністю людини і тварин до співпереживання (емпатії).

Дзеркальні нейрони - ключ до співпереживання і розуміння?

У 1990-х роках італійські вчені в ході спостереження за корою головного мозку мавп виявила цікаву закономірність: у мавпи спрацьовував один і той же моторний нейрон не тільки тоді, коли вона сама брала їжу, але і в процесі спостереження за аналогічними діями іншої мавпи. Таке явище зацікавило вчених, адже здатність поставити себе на місце побратима властива і людям. Дзеркальними нейронами назвали якусь сукупність клітин, які «дзеркально» активуються при спостереженні за певними рухами іншої людини (тварини).

Цікаво також, що реакція дзеркальних нейронів спостерігається тільки на певні види дій, які ми можемо передбачити, виходячи з минулого досвіду. Наприклад, на звичайне рух руки вони не реагують. Але якщо ми бачимо людину, яка відчуває біль, збирається з'їсти що-небудь смачненьке або випити холодної води в жаркий день, ми на синаптическом рівні розуміємо, що далі збирається зробити людина. Більш того, нам часто хочеться зробити те ж саме.

Налаштуватися на «хвилю» іншу людину можна не тільки за допомогою зору: звуки, запахи, тактильні відчуття також сприяють такому феномену.

Дзеркальні нейрони - здорова критика цікавої теорії

Теорія про те, що саме завдяки дзеркальним нейронам ми здатні до емпатії, досить приваблива і логічна. Наприклад, ми бачимо, як людині погано, дзеркальні нейрони активуються, ми автоматично «налаштовуємося» на його хвилю і частково переймаємо почуття людини. А оскільки дзеркальні нейрони з'єднані з іншими ділянками мозку, які направляють повідомлення в усі частини тіла, ми здатні «синхронізувати» з іншою людиною навіть фізіологічні показники: дихання, тиск крові, ЧСС. Крім цього, з дзеркальними нейронами також пов'язують емоційне зараження - тобто виникнення ідентичних або схожих емоцій, які сприймаються в іншої людини в певній ситуації.

Саме тому, як припускають деякі фахівці, аутисти і психопати не здатні співпереживати іншим - у них функції дзеркальних нейронів порушені. Те ж саме говорять про хворих на шизофренію.

Критики теорії про ключову роль дзеркальних нейронів у розумінні дій і емоцій інших людей вважають, що висновки теорії занадто глобальні і поки не підтверджені.

Справа в тому, що відстежити і пояснити активність дзеркальних нейронів в мозку людини не так просто. Тому Джеймс Кілнер і Роджер Лемон з Лондонського університетського коледжу детально вивчили 25 робіт вчених, в яких наведено аналіз записів активності дзеркальних клітин у мавп. Ці записи свідчать про наявність рухових клітин, властивості яких схожі з дзеркальними в:

  • лобових долях мозку, які контролюють рухи;
  • в тім'яній ділянці.

Однак деякі з таких клітин здатні до дзеркальної реакції тільки під час спостереження за живою істотою; інші здатні до такої відповіді і на записані на відео руху. Також спостерігається, що деякі дзеркальні нейрони виявляють реакцію на невелику кількість специфічних рухів, в той час як інші групи нейронів реагують на більш широкий спектр рухів або навіть на звуки, якими такі руху супроводжується. Деякі клітини здатні пригнічувати активність під час спостереження за певними рухами.

Також наголошується, що кут спостереження і можливість отримання нагороди - фактори, що впливають на активність дзеркальних нейронів у мавп. Такі особливості свідчать, швидше за все, про те, що дзеркальні нейрони - тільки складова складної системи мозкової активності, яку фахівцям ще належить зрозуміти.

Д. Кілнер і Р. Лемон вважають, що експериментів з мавпами недостатньо для повного розуміння роботи і функцій дзеркальних нейронів, а на людині аналогічні експерименти провести неможливо. Єдине подібне дослідження, проведене на людях, свідчить про наявність дзеркальних нейронів в скроневій частці і фронтальній корі людського мозку. Існує багатьох типів дзеркальних нейронів, довести наявність і функціональну значимість яких у людей ще належить.