профілактика туберкульозу

Зміст статті:

 • Фактори розвитку туберкульозу
 • Профілактика туберкульозу у дітей
 • Профілактика туберкульозу у дорослих
 • Неспецифічні методи профілактики
 • Профілактика місця зараження

Туберкульоз є інфекційне захворювання, яке провокується особливими бактеріями. Вони впроваджуються в людський організм і можуть перебувати там протягом усього життя.

Джерелом поширення туберкульозної інфекції є люди з легеневим туберкульозом в активній стадії. Для того, щоб розуміти основи профілактики цієї недуги, потрібно оцінити фактори, що впливають на його розвиток.


Фактори розвитку туберкульозу

Далеко не кожна людина, до якого в дихальні шляхи потрапляє паличка Коха (збудник туберкульозу), стикається з цією хворобою.

На розвиток захворювання в організмі впливають такі фактори, як:

 • часте вживання алкоголю;

 • нікотинова залежність;

 • ослаблення імунітету;

 • стресові ситуації;

 • вживання наркотиків;

 • часті ГРВІ.

Також прискорити або посилити поява туберкульозу може нераціональне харчування, вогкість і бруд в житловому приміщенні, хронічні хвороби таких органів, як легені, печінку, нирки. Імовірність цієї недуги зростає при цукровому діабеті, гормональної та цитостатичної терапії. Таким чином, для успішної профілактики рекомендується, наскільки це можливо, виключити провокуючі фактори. Наприклад, відмовитися від алкоголю або куріння.


Профілактика туберкульозу у дітей

Профілактика даного захворювання у дітей має певну спрямованість. Мова йде не тільки про запобігання інфікування, а й про попередження формування захворювання. Головні методи профілактики у дітей - застосування вакцин БЦЖ (Бацила Кальметта - Герена) і хімічна профілактика.

Вакцина БЦЖ представляє собою ослаблену версію мікобактерій. Вони характеризуються тим, що є в достатній мірі імуногенність, тобто провокують різні реакції імунітету. Однак у дітей з нормальним здоров'ям це не передбачає інфікування. Важливо пам'ятати про те, що до вакцинації є абсолютні та відносні протипоказання, тому перед здійсненням БЦЖ обов'язково слід обговорити дане питання з педіатром.

Ця вакцина впроваджується під шкіру, завдяки чому забезпечує підтримку і розвиток місцевого туберкульозного процесу. Він не представляє ніякої небезпеки для загального стану здоров'я людини і тим більше дитини. В результаті дитячий організм отримує можливість виробити штучний, але стійкий імунітет проти мікобактерії.

Вакцинація, таким чином:

 • сприяє зниженню рівня інфікованості і захворюваності серед дітей;

 • попереджає формування не тільки гострих, але і генералізованих форм захворювання.

Імунітет, який виявився відновленим після вакцинації по типу БЦЖ, зберігається трохи менше п'яти років. Для того, щоб підтримувати отриманий стійкий імунітет, необхідно здійснювати повторні вакцинації, або ревакцинації. Вони здійснюються, на даний момент, у віці семи і 14-ти років. У деяких випадках повторна вакцинація може бути небажаною, наприклад, при алергічних реакціях або отриманих захворюваннях.

Як зазначалося раніше, ще одним методом профілактики туберкульозу у дітей є хіміопрофілактика. Вона має на увазі використання специфічних протитуберкульозних лікарських засобів. Хімічна профілактика призначається тим здоровим дітям, які мають підвищений ризик захворіти на туберкульоз.

Хіміопрофілактика вторинного порядку необхідна тим дітям, які вже опинилися інфікованими. При цьому вони повинні позитивно реагувати на туберкулін, однак у них не можуть спостерігатися клініко-рентгенологічні прояви захворювання.

Найбільш результативним є використання вторинної хімічної профілактики сезонними курсами. Наприклад, в осінньо-весняний час року, не рідше двох місяців два рази в рік. Сезонність, однак, не повинна прийматися до уваги при здійсненні первинного курсу профілактики, тому що він призначається в рамках перших виявлений епідемічної небезпеки.

У дітей і людей у ​​віці до 30 років при ідентифікації первинного інфікування хімічну профілактику здійснюють один раз протягом трьох або більше місяців (максимум шість).

Для здійснення постійного контролю над станом імунітету та ідентифікації моменту початку інфікування дітям щороку влаштовують реакцію Манту. Дорослим же представлену пробу здійснюють виключно за особливими показниками. Проба Манту грунтується на підшкірному запровадження невеликих доз туберкуліну. Після цього фахівці повинні оцінити ту алергічну реакцію, яка виникла на шкірному покриві в області введення.


Профілактика туберкульозу у дорослих

Найбільш результативною профілактикою недуги в дорослому віці слід вважати щорічне спостереження в диспансері і ідентифікацію туберкульозу на первинному етапі розвитку. Для того, щоб виявити захворювання на ранній стадії, дорослим рекомендується здійснювати флюорографічне обстеження, як мінімум, один раз на рік. Втім, частотність обстежень повинна знаходитися в прямій залежності від професії, загального стану здоров'я (схильності до недуги) і входження в будь-яку з можливих груп ризику.

На жаль, переважна більшість ознак туберкульозу є неспецифічними. Однак при збереженні хоча б одного з них протягом декількох тижнів, слід якомога швидше звернутися до лікаря-терапевта. Мова йде про такі симптоми, як кашель або постійні позиви, при яких виділяється мокрота (в деяких випадках з кров'ю). Також може відзначатися погіршення або повна відсутність апетиту, втрата ваги.

У тому випадку, коли виникає підозра на перебіг туберкульозу, фахівці повинні рекомендувати проведення флюорографії, рентгена грудної клітини та аналізу виділяється мокротиння. У будь-якому з підозрілих випадків людини необхідно направляти в спеціальний диспансер, в якому буде проведена додаткова діагностика і лікування.

Обов'язковою умовою ефективної хіміотерапії слід вважати одноразова застосування декількох лікарських засобів. Це називається комбінованою терапією. Суть полягає в тому, що процес лікування одним препаратом, найчастіше, виявляється малоефективним.

Багато в чому це пояснюється швидким формуванням стійкості вірусу туберкульозу до використовуваного лікарського засобу. Так, в рамках вживання одного препарату, припустимо, "Стрептомицина" або "Рифампіцину", ступінь стійкості до них розвивається через один або два місяці.

Через трохи більше ніж півроку фахівці реєструють подібну реакцію у 90% хворих. Не менш важливі такі фактори, як:

 • безперервне використання препаратів, що гарантує цілеспрямований вплив на інфекцію;

 • тривалість курсу хімічної терапії, яка визначається фахівцем в кожному випадку індивідуально.

Особливу увагу слід приділяти профілактиці того місця (квартири або будинку), в якому проживав чоловік, який зіткнувся з туберкульозом і неспецифічним основам терапії.


Неспецифічні методи профілактики

До подібні заходам профілактики відносяться такі заходи, які збільшують захисні сили організму. Мова йде про оптимальному режимі праці та відпочинку, правильному і повноцінному раціоні харчування, абсолютному відмову від куріння і використанні алкоголю в будь-яких кількостях. Не менш бажаними неспецифічними методами слід вважати загартовування і заняття фізкультурою. Однак їх проведення доцільно лише після проведення медикаментозного лікувального курсу.

Також не слід нехтувати тими заходами, які оздоровлюють житлову і виробничу середу. Наприклад, фахівці рекомендують знизити скупченість і запиленість приміщень, поліпшити стан вентиляції.


Профілактика місця зараження

В осередках розвитку захворювання лікарі передбачають обов'язкове здійснення не тільки поточної, а й остаточної дезінфекції. В останньому випадку це має відбуватися після ізоляції хворого. Не менш важливі додаткові заходи в рамках медичної служби, якщо в місці зараження проживають діти або туберкульозників мав безліч контактів. Оточуючі повинні розуміти, що надзвичайно важливо провести госпіталізацію бактеріовиділювачів. Це вкрай важливо для здійснення 100% -ного курсу профілактики до того моменту, коли припиниться виділення їм шкідливих бактерій.

У приміщенні повинні здійснюватися такі способи дезінфекції, як:

 • стерилізація мокротиння і спеціальних плювальниць, посуду, залишків їжі для відомості зараження до мінімуму;

 • відбір, закладання в ємності і збереження до початку знезараження всього білизни хворого;

 • вологе прибирання приміщення, яка повинна здійснюватися щодня. Її слід проводити там, де знаходиться або знаходився хворий, а також важливо звернути увагу на меблі і всі предмети побуту, з якими ця людина стикається.

Процедуру знезараження найбільш доречно проводити не просто фізичними, а й хімічними методами, а також їх поєднаннями. В такому випадку в чистоті того місця, яке стало осередком зараження, можна не сумніватися.

Таким чином, незважаючи на те, що туберкульоз є небезпечним захворюванням, яке може привести до загибелі людини, його профілактика більш ніж можлива. Для того, щоб не допустити його поява необхідно стежити за своїм здоров'ям, проходити всі рекомендовані обстеження і просто вести здоровий спосіб життя.