Сумісність Анальгіну з іншими препаратами

Лікар, призначаючи лікування пацієнтові, завжди враховує сумісність ліків між собою. Адже правильна комбінація ліків допоможе посилити терапевтичний ефект, а неправильна - здатна спровокувати ускладнення. І навіть використання звичного Анальгіну з іншими препаратами може принести як користь організму, так і шкоду.

 

Коли призначають Анальгін?

Анальгін (метамізол натрію) - це представник нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ). Анальгін має виражену знеболюючим ефектом, допоможе позбутися від помірної болю. Також препарат має жарознижувальну і слабко виражений протизапальний ефект.

Анальгін - дуже доступний препарат. Ліки відпускається без рецепта, та й коштує копійки. І тому дуже багато людей самостійно лікуються анальгіном. Основними показаннями до застосування ліків є:

 • Головний біль;
 • Зубний біль;
 • М'язовий біль;
 • Невралгія і радикуліт;
 • Хворобливі менструації;
 • Післяопераційні болі;
 • Лихоманка при простудних захворюваннях.

В анотації до будь-якого медикаменту є розділ, присвячений лікарської взаємодії. І перед вживанням Анальгіну з іншими препаратами варто уважно прочитати цю інформацію.

Сумісність Анальгіну і Аспірину

Чи можна вживати Анальгін з Аспірином? Багато людей використовують таку комбінацію, тому що вважають, що це поєднання допоможе ефективніше позбутися від болю. Однак фармакологи все ж не рекомендують вдаватися до такої комбінації з вагомих причин. Якщо говорити в загальних словах - використання Анальгіну з іншими НПЗЗ посилює дію одне одного.

В анотації до ліків написано, що використання Анальгіну з іншими НПЗЗ (до яких відноситься і Аспірин), підсилює знеболювальну та жарознижувальну дію Анальгіну, а також збільшується ймовірність виникнення небажаних побічних ефектів препаратів. При цьому можуть виявитися побічні ефекти, як Анальгіну, так і Аспірину.

важливо

Анальгін - зовсім не нешкідливий препарат, як ми звикли думати. У багатьох країнах використання метамізол натрію обмежена через його високу токсичність. Найбільш небезпечним побічним ефектом Анальгіну є пригнічення кісткового мозку з розвитком агранулоцитозу, що призводить до зниження рівня зернистих лейкоцитів в крові.

Чим же небезпечно це стан? Перш за все тим, що організм не може протистояти інфекціям. Тому починають активно розвиватися інфекційно-запальні захворювання, такі як стоматит, тонзиліт, фарингіт і ін. Дуже небезпечно розвиток пневмонії та сепсису, які можуть привести до смертельного результату.

Ще одну побічну дію Анальгіну, через якого препарат так рідко застосовують в світі, є розвиток анафілактичного шоку. Це важка алергічна реакція, яка проявляється такими симптомами як:

 • Різка слабкість, запаморочення;
 • Відчуття жару в тілі;
 • Падіння тиску;
 • Сильний страх;
 • Нудота блювота;
 • Неможливість вдихнути, задуха аж до зупинки дихання.

Як вже було зазначено, використання Анальгіну з Аспірином також збільшує ймовірність виникнення побічних ефектів Аспірину. Відомо, що основним побічним ефектом Аспірину є його ульцерогеннадію. Аспірин подразнює слизову оболонку шлунка і кишечника, а також сприяє формуванню ерозій і виразок на її поверхні. Але найбільш небезпечний наслідок - поява шлунково-кишкових кровотеч. Тому застосовувати Анальгін з Аспірином людям, що страждають на виразкову хворобу категорично протипоказано.

Сумісність Анальгіну і парацетамолу

Парацетамол є ще одним представником НПЗЗ, часто його використовують як жарознижуючий засіб. Поєднання Анальгіну з Парацетамолом дозволяє домогтися вираженого жарознижуючого ефекту, а тому може застосовуватися, коли необхідно швидко знизити високу температуру.

Однак часто використовувати таку комбінацію все ж не варто через зазначеної вище - значно збільшується ймовірність розвитку побічних ефектів обох препаратів. Тобто вживання такої комбінації цілком може спровокувати розвиток побічних ефектів Анальгіну - агранулоцитозу і анафілактичного шоку.

Використання комбінації Анальгін + Парацетамол також збільшує токсичність парацетамолу. А, як відомо, до токсичного впливу парацетамолу найбільш чутлива печінку. Застосування такої лікарської схеми може бути чревате ураженням печінки з розвитком лікарського гепатиту.

Сумісність Анальгіну і Димедролу

У медичній практиці часто використовують комбінацію Анальгіну з димедролом. В основному таку ін'єкцію роблять бригади швидкої допомоги пацієнтам з високою температурою. Димедрол є рецептурним препаратом, а тому реалізувати таку лікарську комбінацію практично неможливо без призначення лікаря.

Димедрол - це антигістамінний препарат. Основним показанням до його використання є алергічні реакції. Чому ж ці ліки іноді призначають разом з анальгіном? Вся справа в тому, що антигістамінні препарати підсилюють жарознижувальну дію метамізолу. Тому застосування Анальгіну з димедролом дозволяє швидко знизити високу температуру навіть коли іншими медикаментами усунути лихоманку не виходило. Аналогом цієї комбінації можна назвати застосування Анальгіну з супрастин.

Звичайно, застосування такої лікарської схеми - це екстрена міра. Використання цієї комбінації має і небажані побічні ефекти. Так, людина після уколу може відчувати загальмованість і сонливість. Це все вплив Димедролу, яке до того ж посилюється анальгін. Детальніше про особливості застосування цієї лікарської комбінації читайте в статті "Анальгін з димедролом".

Сумісність Анальгіну з іншими препаратами

Будь-який лікарський засіб потрібно приймати тільки за призначенням лікаря і не відчувати на собі сумнівні лікарські комбінації. Одні ліки потенціюють дію Анальгіну, інші - послаблюють. І завжди потрібно враховувати подібні нюанси лікарського взаємодії.

Так, Анальгін не варто приймати з такими лікарськими речовинами як:

 • Пеніцилінові антибіотики;
 • Декстрановій кровозамінники;
 • Рентгеноконтрастні речовини;
 • Циклоспорин - при використанні з анальгіном знижується його концентрація в крові;
 • Аміназин - можливий розвиток гіпотермії;
 • Цитостатики, Мерказолил - підвищується ризик розвитку агранулоцитозу;
 • Барбітурати, Фенілбутазон - зменшується ефективність Анальгіну;
 • Трициклічніантидепресанти (Амитриптилин), гормональні контрацептиви, Аллопуринол - посилюється токсичність Анальгіну.

Відомо також, що Анальгін підвищує активність пероральних цукрознижувальних і антикоагулянтних препаратів, глюкокортикостероїдів, Індометацину. А седативні і анксіолітичні ліки, блокатори H2-гістамінових рецепторів (Ранітидин), Пропранолол значно посилюють знеболювальну дію Анальгіну.

Важливу роль відіграє і спосіб введення ліків. Так, розчин Анальгіну не можна змішувати в шприці з іншими ліками через високу ймовірність розвитку фармакологічної несумісності.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач