Препарати заліза при анемії

При анемії призначають препарати заліза, які дозволяють перекрити нестачу цього мікроелемента в організмі. В результаті, гемоглобін підвищується до нормальних значень. Препарати для лікування залізодефіцитної анемії може призначити тільки лікар.

Зміст статті:

 • Через що виникає дефіцит заліза в організмі?
 • Як проявляються ознаки дефіциту заліза?
 • Принципи роботи препаратів від анемії
 • Список препаратів для лікування залізодефіцитної анемії
 • Препарати тривалентного заліза
 • Препарати двовалентного заліза
 • Рекомендації щодо прийому препаратів заліза
 • Які препарати ефективніше?
 • Чому лікування залізовмісними препаратами може бути неефективним?

Через що виникає дефіцит заліза в організмі?

До розвитку залізодефіцитної анемії наводять такі причини:

 • Крововтрати хронічного перебігу. Сюди відносяться регулярні носові кровотечі, рясні і тривалі менструальні кровотечі, кровотечі з органів шлунково-кишкового тракту.

 • Стан організму, при якому заліза витрачається більше, ніж зазвичай. До таких відносять: вагітність, період грудного вигодовування, періоди інтенсивного росту в дитячому та підлітковому віці. Багато хронічні захворювання також змушують організм витрачати запаси заліза.

 • Іноді органи шлунково-кишкового тракту просто не в змозі засвоювати залізо. Наприклад, подібні ситуації спостерігаються при запальних захворюваннях кишечника.

 • Прихильність дієтичним схемами живлення, в яких відсутня м'ясо і інші продукти тваринного походження. З цієї причини від анемії часто страждають вегетаріанці і люди, меню яких не збалансовано за складом.


Як проявляються ознаки дефіциту заліза?

Залізодефіцитна анемія може мати прихований перебіг. На неї здатні вказувати ознаки, за якими здогадатися про що розвивається проблеми складно. Організм сигналізує про анемію зниженням апетиту, посиленням слабкості, погіршенням стану нігтів і волосся, спотворенням смакових переваг (людина може почати їсти крейду, пасту для чищення зубів, лід і ін.). Шкіра людей з анемією відрізняється блідістю, періодично може турбувати задишка і тахікардія.

Якщо взяти кров на аналіз, то в ній виявиться зниження гемоглобіну, еритроцитів, сироваткового заліза. Кольоровий показник буде нижче норми.

Спираючись тільки на зовнішні ознаки анемії остаточний діагноз не зможе поставити навіть доктор. Щоб підтвердити анемію, потрібно здати кров на аналіз.

Лікування повинен підбирати фахівець. Саме він визначає, який препарат слід приймати в конкретному випадку і як довго повинна тривати терапія.


Принципи роботи препаратів від анемії

Для лікування залізодефіцитної анемії потрібно приймати препарати двовалентного або тривалентного заліза. Лікарські засоби, що містять двовалентне залізо всмоктуються організмом швидше, ніж препарати тривалентного заліза. Вони практично на 100% засвоюються в кишечнику, що іноді може бути небезпечно. Вартість препаратів тривалентного заліза перевищує вартість препаратів двовалентного заліза.

Щоб Fe3 перетворився в Fe2, йому потрібно окислювач, наприклад, аскорбінова кислота. У кишечнику залізо з'єднується з трансферрітіном. Цей білок транспортує молекули заліза в тканини і органи, відповідальні за процес формування клітин крові (печінка і кістковий мозок).

Погіршує процес всмоктування заліза такі продукти, як чай і молоко. Також це справедливо по відношенню до препаратів з тетрациклінової групи, левоміцетину, Маалокса, альмагель та лікарських засобів, що містять калій. З іншого боку, залізо найкраще всмоктується з червоного м'яса і риби.

Самостійно призначати собі препарати заліза неприпустимо, так як при невірно підібраній дозі підвищується ймовірність отруєння.


Список препаратів для лікування залізодефіцитної анемії

Базуючись на рекомендаціях ВООЗ по лікуванню залізодефіцитної анемії, а також грунтуючись на відгуках практикуючих лікарів, кращими препаратами для лікування анемії у дорослих пацієнтів можна назвати:

 • Мальтофер і мальтофер-Фол.

 • Ферлатум і Ферлатум-Фор.

 • Фенюльс.

 • Ферро-Фольгамма.

Для лікування анемії у вагітних жінок кращими препаратами визнані:

 • тотема.

 • Сорбифер Дурулес.

 • Гіно-Тардиферон.

 • мальтофер.

 • Феррум-ЛЕКТА.

Для лікування анемії в дитячому віці використовують такі препарати заліза:

 • Актиферрин.

 • Гемофер пролонгатум.

 • тардиферон.

 • тотема.

 • Мальтофер і мальтофер-Фол.

 • Феррум-ЛЕКТА.

 • Венофер.


Препарати тривалентного заліза

Мальтофер і мальтофер-Фол

Мальтофер містить тривалентне залізо гідроксиду полімальтозний комплекс.

Лікарський засіб має 4 форми випуску:

 • У формі сиропу номінальним обсягом 150 мл. В 1 мл лікарського засобу міститься 10 мг заліза.

 • У формі крапель номінальним обсягом в 30 мл. В 1 мл лікарської речовини міститься 50 мг заліза. Один мілілітр прирівнюється до 20 краплях.

 • У формі розчину по 5 мл (10 скляних ампул). У кожному флаконі міститься 100 мг заліза.

 • У формі жувальних таблеток по 100 мг. В одному блістері налічується 20 платівок.

Препарат в таблетованій формі не рекомендують пропонувати дітям віком до 12 років. У той час як розчин і сироп можна використовувати для лікування анемії у дітей з народження. Дозується сироп легко, для цієї мети є зручний ковпачок.

Відмітною особливість препарату Мальтофер є те, що він не надає зубної емалі темний колір. Тому його рідку форму можна змішувати з соками або іншими напоями, що не містять спирту.

Препарат Мальтофер-Фол випускається у формі жувальних таблеток, які крім тривалентного заліза містять в своєму складі фолієву кислоту (0,35 мг).

Ферлатум і Ферлатум Фол

Препарат Ферлатум. У його складі присутній заліза протеїн сукцінілат, в формі розчину. Колір рідини коричневий, володіє специфічним запахом. Завдяки вмісту білка в препараті, він не подразнює стінки шлунка і кишечника. Це є профілактикою розвитку побічних ефектів.

Форма випуску: у вигляді розчину по 15 мл у флаконі. Можна придбати упаковку з 10 або 20 флаконами. У кожному з них міститься 40 мг заліза.

Приймати препарат слід після їди, дозу підбирає лікар. При необхідності, курс лікування може становити до півроку.

Ферлатум-Фол - це лікарський розчин, що має запах вишні. До складу флакона входить 40 мг заліза і 0,235 мг фолінату. Прийом препарату з метою перекрити в організмі нестачу заліза і фолатів.

Приймати Ферлатум-Фол можна або до їжі, або після прийому їжі. Якщо людина страждає від непереносимості фруктози або молочного білка, то призначають йому цей лікарський засіб з обережністю.

Феррум-ЛЕКТА

Феррум-тив. Цей препарат містить полімальтозний комплекс тривалентного заліза. Форми випуску лікарського засобу:

 • 30 жувальних таблеток по 100 мг.

 • 100 мл сиропу. У 5 мл препарату міститься 50 мг заліза.

 • Розчин для виконання ін'єкцій, що випускається в ампулах по 2 мл. У кожній ампулі міститься 100 мг заліза.

Таблетку під час прийому запивають водою або розжовують. При необхідності, її ділять на кілька частин. У формі сиропу лікарський засіб дозволено запивати водою, також можна додавати препарат в дитяче харчування. Відміряти дозу потрібно за допомогою спеціальної ложки, яка йде в комплекті.

Якщо використовується розчин для ін'єкцій, то голку необхідно вводити глибоко в м'яз. Процедуру проводять виключно в умовах стаціонару. Уколи показані тільки при важкому перебігу анемії, коли пероральний прийом препаратів заліза неможливий, або не дає ефекту. Не можна поєднувати ін'єкції препаратів заліза з їх прийомом всередину.

Венофер

Венофер - препарат, який призначений для виконання ін'єкцій. У ньому міститься тривалентне залізо в комплексі з сахарозою. Випускається лікарський засіб в ампулах по 5 мл. Венофер використовують виключно для внутрішньовенного введення і тільки в екстрених ситуаціях. Наприклад, на тлі гострого запалення органів системи травлення.


Препарати двовалентного заліза

Фенюльс - це препарат, який окрім двовалентного заліза містить вітамін С і вітаміни групи В. Використання такого комплексу дозволяє поліпшити процес засвоєння заліза організмом. Основна діюча речовина укладено в капсулу і має вигляд мікрогранул. Це дозволяє розчинятися залозу і іншим компонентам капсули повільно, що не дратує стінки кишечника і шлунка.

Ферро-Фольгамма - це препарат двовалентного заліза, доповнений ціанкобаламіном і фолієвою кислотою. В одній капсулі міститься 37 мг заліза. Препарат дає мінімум побічних ефектів і швидко всмоктується в кишечнику, в його

тотема - препарат для лікування анемії з двовалентних залізом, міддю і марганцем в складі. Випускається лікарсько засіб в ампулах, які приймають перорально. Тотему призначають дітям старше 3 місяців. Після його застосування можливе потемніння зубної емалі, тому вміст ампули рекомендовано розчиняти в будь-якому напої. Після прийому препарату слід почистити зуби.

Гіно-Тардиферон. Цей препарат широко відомий серед жінок, що знаходяться в положенні. У його складі присутній двовалентне залізо в кількості 40 мг, а також фолієва кислота. Випускається Гіно-Тардиферон в таблетованій формі. Його дозволено застосовувати для лікування анемії у дітей старше семи років. Крім того, що цей лікарський засіб дозволяє заповнити запаси заліза в організмі, воно також усуває дефіцит фолієвої кислоти. Це особливо актуально для майбутніх мам. Запивати препарат слід водою у великих обсягах.

Сорбифер дурулес є препаратом двовалентного заліза, який випускається в таблетованій формі. Крім того, лікарський засіб доповнено вітаміном С. Сорбифер дурулес можна застосовувати для лікування дітей старше 12 років. Його також часто призначають вагітним жінкам. Приймають препарат за півгодини до їжі, ковтають таблетку цілою і запивають водою. Під час терапевтичного курсу потрібно дотримуватися обережності в управлінні транспортом, так як Сорбифер дурулес впливає на концентрацію уваги.

Актиферрин являє собою препарат, що містить двовалентне залізо, а також D, L-серин.

Препарат має кілька форм випуску:

 • У формі капсул, що містять 34,5 мг заліза і 129 мг D, L-серину. В одній упаковці налічується 20 капсул.

 • У формі сиропу номінальним обсягом 100 мл. При цьому заліза в ньому міститься 34,2 мг, а D, L-серину 25,8 мг.

 • У формі крапель у флаконі номінальним обсягом 30 мл. В одній краплі міститься 9,48 мг заліза і 35,6 мг D, L-серину.

Актиферрин призначають для лікування жінок, які перебувають в положенні. Також його можна приймати в період лактації. Однак під час лікування Актіферріном можливо потемніння зубної емалі, тому перед застосуванням його слід розбавити. Важливо відзначити дату розкриття цілісності упаковки, так як через місяць препарат стане непридатним.

Гемофер пролонгатум - це препарат, що містить двовалентне залізо в кількості 105 мг на одну капсулу. Його не можна використовувати для лікування дітей віком до 12 років. В іншому обмежень немає ніяких, тому лікарський засіб призначають для терапії годуючим і вагітним жінкам. Дозування повинен підбирати лікар. Приймають Гемофер пролонгатум до або після їди, що залежить від індивідуальних особливостей організму людини.


Рекомендації щодо прийому препаратів заліза

 • Не можна відступати від схеми прийому препаратів заліза. Її визначає тільки лікар. Передозування лікарськими засобами цієї групи загрожує серйозними наслідками.

 • Через 30-45 днів від початку лікування рівень гемоглобіну повинен стабілізуватися. Щоб визначити це, потрібно здати кров на аналіз.

 • Під час лікування людина може виявити, що його калові маси забарвилися в темний колір. Лякатися цього не слід, так як подібне явище - варіант норми. Коли доктор призначає здачу калу на приховану кров, він повинен бути попереджений про те, що пацієнт приймає препарати заліза.

 • Прийом препаратів заліза пов'язаний з рядом ускладнень, серед яких: болі в животі, нудота і блювота, здуття живота, болі по ходу кишечника.

Зараз на ринку є великий вибір препаратів заліза, що дозволяє підібрати зручну для пацієнта форму випуску і зробити терапію індивідуально орієнтованої. Однак це не означає, що можна самостійно призначати собі лікарські засоби. Підбором терапії повинен займатися тільки лікар і тільки після проведеного обстеження. Анемія лікується протягом довгого часу і весь цей процес повинен проходити під контролем фахівця.


Які препарати ефективніше?

Всі препарати, які застосовують для позбавлення від дефіциту заліза, можна розділити на 2 великі групи: препарати двовалентного заліза (іонні сольові) і препарати тривалентного заліза (на базі ЦПК). Як показує аналіз практичного застосування препаратів двовалентного і тривалентного заліза, їх терапевтичний ефект в плані лікування анемії є рівнозначним.

Прийом препаратів двовалентного заліза пов'язаний з наступними проблемами:

 • Організм може всмоктувати ці лікарські засоби в неконтрольованих обсягах, що здатне стати причиною серйозного отруєння

 • Препарати здатні вступати у взаємодію з продуктами харчування та іншими лікарськими засобами.

 • В ході лікування у роті може з'являтися неприємний присмак металу.

 • Зуби і ясна можуть фарбуватися в темний колір. Іноді фарбування виявляється досить стійким.

 • Близько 30-35% пацієнтів припиняють терапію, не завершивши курс до кінця.

Якщо застосовувати препарати тривалентного заліза, що грунтуються на ЦПК, можна уникнути багатьох проблем.

У порівнянні зі своїми двовалентними аналогами, вони мають такі переваги:

 • Відсутній ризик передозування і отруєння організму. Препарати є в цьому плані абсолютно безпечними.

 • Десна і зуби не фарбуються в темний колір.

 • Препарати мають приємний смак.

 • Вони добре переносяться пацієнтами.

 • Більшість пацієнтів доводять курс до кінця.

 • З іншими лікарськими засобами та продуктами харчування препарати тривалентного заліза не вступають у взаємодію.

 • Крім насичення організму залізом, більшість таких препаратів мають антиоксидантний ефект.

Прийом препаратів на базі двовалентного заліза може супроводжуватися запорами, болями в животі, діареєю, нудотою і блювотою. В результаті виникнення таких побічних ефектів, людина відмовляється від лікування. Крім того, організм здатний поглинати залізо в надмірній кількості, що іноді призводить до отруєння. Тому фахівці віддають перевагу сучасним препаратам, які містять тривалентне залізо.

Основні препарати, які застосовують для лікування залізодефіцитної анемії, представлені нижче на зображенні:

Крім перорального прийому препаратів заліза, можливе використання лікарських засобів на основі заліза в формі ін'єкцій. Їх вводять або внутрішньом'язово, або внутрішньовенно. Такі препарати рекомендують до використання тільки в тому випадку, коли пероральний прийом неможливий, або не дозволяє домогтися бажаного ефекту.

Показання для парентерального введення препаратів заліза:

 • Важкий перебіг анемії. У сучасній практиці подібна ситуація зустрічається рідко, не більше, ніж в 3% від усіх випадків хвороби.

 • Непереносимість препаратів заліза, що випускаються для прийому всередину.

 • Стійкість до лікування пероральними препаратами.

 • Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, перенесені операції на органах травлення. Причому навіть якщо виразкова хвороба вже була в анамнезі, це все одно буде протипоказанням до перорального прийому препаратів заліза.

 • Анемія, яка розвивається на тлі хронічних патологій кишечника, наприклад, на тлі хвороби Крона або на тлі виразкового коліту.

 • Захворювання нирок хронічного перебігу. Також парентеральні препарати заліза призначають пацієнтам, які проходять гемодіаліз. Цей захід спрямований на профілактику анемії.

 • Відсутність можливості виконати переливання еритроцитарної маси.

 • Гостра потреба в негайному заповненні запасів заліза в організмі.

Ін'єкції в м'яз або внутрішньовенні вливання препаратів заліза виконують 1-3 рази на 7 днів. Доза не повинна перевищувати загального дефіциту заліза в організмі людини. Щоб розрахувати загальний дефіцит заліза, слід скористатися наведеною формулою:

Загальний дефіцит заліза в мг = Вага людини в кг * (Норму гемоглобіну в г / л - гемоглобін хворого в г / л) + депо заліза в мг.

Коефіцієнт 0,24 = 0,0034 * 0,07 * 1000, де:

 • Вміст заліза в гемоглобіні прирівнюється до 0,34%;

 • Обсяги крові в тілі людини становлять 7% від маси його тіла.

 • 1000 - переклад грамів в міліграми.

Таким чином, запаси заліза у пацієнтів в залежності від маси їх тіла:

 • Вага нижче 35 кг - 15 мг / кг, цільова концентрація гемоглобіну - 30 г / л.

 • Вага більше 35 кг - 500 мг, цільова концентрація гемоглобіну - 150 г / л.

Відмінною характеристикою даної формули є те, що вона враховує запаси заліза в організмі, які становлять більше 30% від усього його вмісту в організмі. При зниженні концентрації СФ можна виявити зниження концентрації заліза в депо.

Обчисливши загальний дефіцит заліза в організмі людини в мг і знаючи загальна кількість заліза в ампулі одного препарату (наприклад, 100 мг), можна обчислити кількість ампул, які будуть потрібні для проходження повного курсу лікування. Формула для розрахунку:

Кількості ампул на курс = загальний дефіцит заліза / 100 мг

Парентеральне введення препаратів заліза може бути пов'язане з низкою побічних ефектів, серед яких:

 • Виникнення печіння, свербіння і гіперемія шкіри в місці введення лікарського засобу.

 • Алергічна реакція, аж до анафілактичного шоку.

 • Найчастіше шок виникає при введенні лікарських засобів, у складі яких є Декстран. Тому перед першим введенням препаратів заліза рекомендується виконати тестову пробу. Не менш важливо правильно розрахувати потрібну людині дозу. Однак негативні реакції організм здатний давати навіть в тому випадку, коли лікування проводять невеликою кількістю заліза.

Щоб лікування було ефективним і безпечним, необхідно строго дотримуватися наступних рекомендацій по парентерального введення препаратів заліза:

 • Використовувати слід тільки сучасні лікарські засоби, які мають мінімальну токсичність, не дають анафілактичнихреакцій і не становлять загрози для життя хворого.

 • Перед введенням дози, необхідно розрахувати загальний дефіцит заліза в організмі людини.

 • Курс повинен тривати рівно стільки, скільки це необхідно. Пролонгувати його не слід.

 • Важливо дотримуватися всіх правил парентерального введення препаратів заліза.

 • Обов'язково потрібно вводити пробну дозу перед початком основного лікування.

 • Лікування повинно проводитися строго безпечними дозами.

Сучасні препарати заліза для парентерального введення:

Щоб визначити, чи була підібрана лікувальна схема залізовмісними препаратами ефективної, необхідно орієнтуватися на наступні критерії:

 • На 7-10 день від початку прийому залізовмісних препаратами у хворого спостерігається підвищення рівня ретикулоцитів в крові. Стрибок становить 2-3% або 20-30% від початкової кількості.

 • Підвищення рівня гемоглобіну в крові до 28 дня на 10 г / л, а гематокриту на 3%.

 • Симптоми анемії повинні бути повністю куповані через 30-45 днів від початку лікування.

 • Запаси заліза в депо повинні бути заповнені через 3-6 місяців від початку терапії. Конкретні терміни одужання залежать від ступеня тяжкості анемії.


Чому лікування залізовмісними препаратами може бути неефективним?

За умови, що терапія не дає бажаного ефекту, необхідно звернути увагу на наступні пункти:

 • Діагноз був виставлений не вірно.

 • Доза лікарського засобу була підібрана некоректно.

 • Лікування тривало менше за встановлений термін.

 • Пацієнт не дотримувався рекомендації доктора.

 • У пацієнта є проблеми на етапі всмоктування заліза.

 • Людина не переносить препарати заліза.

Якщо діагноз не волає сумнівів, то ефект від прийому препаратів тривалентного заліза обов'язково настане. Тому при відсутності ретикулоцитарного кризу і підвищення рівня гемоглобіну в крові, слід переглянути діагноз. З високим ступенем ймовірність у пацієнта не залізодефіцитна анемія, а якась інша різновид анемії і лікування підібрано невірно.

Якщо причину неефективності лікування встановити так і не вдалося, то слід розглянути такий варіант, як IRIDA (железорефракторная залізодефіцитна анемія). Ця патологія передається у спадок і не відгукується на пероральний прийом залізовмісних препаратів. Парентеральне їх введення дає лише частковий ефект. Розвивається цей вид анемії при мутації гена TMPRSS6. Це призводить до того, що в організмі підвищується рівень гепцідіна, який пригнічує процеси всмоктування заліза в кишечнику і не дає йому вивільнятися з макрофагів. До теперішнього моменту часу ефективні методи лікування цієї рідкісної різновиду анемії так і не знайдені.