Симптоми, ускладнення і лікування гнійної ангіни у дітей і дорослих

Гнійна ангіна є досить поширеним і неприємним захворюванням. Багато в дитячі роки перехворіли цією серйозною хворобою. Розрізняють декілька видів ангін (тонзиліту). Одним з них є гнійна ангіна, якій властиво поява на мигдалинах типового гнійного нальоту. Це досить поширене захворювання, але багато хворих гнійної ангіною, не лікують її досить добре, що породжує перетікання в хронічну форму.

Ця хвороба з'являється через сильний запалення мигдалин, внаслідок попадання різних бактерій, зокрема - стрептококів. Передається гнійна ангіна через повітря (кашель, чхання, розмови з хворим), тому хворого необхідно ізолювати на період хвороби.

Слід наголосити, що важливим фактором появи гнійної ангіни може бути будь-яке захворювання ясен або карієс, оскільки ці хвороби являють собою певний ресурс патогенних мікробів. І, до речі, недолікований нежить теж може спровокувати розвиток гнійної ангіни.

Озноб, сильна ломота у всьому тілі, істотне підвищення температури тіла, збільшені мигдалини, лімфовузли - це майже завжди вірні ознаки даного захворювання. При гнійної ангіні на мові з'являється білий наліт і відчувається досить неприємний присмак у роті.

Причиною гнійної ангіни є інфікування мигдалин стрептококом з групи гемолитического ряду. Первинне ураження піднебінних мигдалин пояснюється тропностью (сприйнятливістю) цих тканин з антигенами даного мікроорганізму. Крім того, мигдалини, будучи скупченням лімфоїдної тканини, виступають природним фактором захисту організму від шкідливих мікробів. Якщо вони не справляються з цим завданням, виникає їх запалення, яке і називають ангіною.

Статистика. Поразка ЛОР-органів настільки поширений вид захворювань, що фахівці навіть не можуть точно підрахувати їх кількість, що пов'язано зі складністю анатомічної будови даної області і частим млявим перебігом хронічних запальних процесів. Люди з подібними скаргами часто сприймають їх за звичайні стану і звертають увагу на них тільки при загостренні. Однією з таких хвороб є гнійна ангіна - інфекційно-запальне захворювання, що характеризується ураженням піднебінних мигдалин і навколишніх тканин, що супроводжується місцевими змінами в ротоглотці і загальними токсичними реакціями.

зміст:

 • Симптоми гнійної ангіни
 • Гнійна ангіна у дітей
 • Лікування гнійної ангіни
 • Чим полоскати горло?
 • Ускладнення і наслідки

Симптоми гнійної ангіни

У перебігу захворювання розрізняють два види: гострий та хронічний. У разі розвитку гострого варіанту, проблема виникає вперше. Це частіше трапляється в дитячому віці, так як дорослі в меншій мірі схильні до впливу стрептококової мікрофлори на тлі атрофованих мигдалин. Хронічний процес характерний як для дітей, так і для дорослих, і завжди пов'язаний з щільною колонізацією мікробів в криптах і лакунах мигдалин. Вони дуже часто виявляються замкнутими і гнійні виділення не можуть вільно витікати на поверхню. Це лежить в основі частих загострень, які мають ідентичну картину з первинним процесом.

 • Біль в горлі. Характеризується вираженою інтенсивністю, посилюється при будь-яких рухах небом і спробах ковтання.

 • Загальна гипертермическая реакція у вигляді підвищення температури до високих цифр (38,3 ° С і вище).

 • Зниження апетиту і загальна слабкість. Пов'язані з відмовою від прийому їжі в результаті посилення болю при цьому.

 • Головний біль, пітливість, болі в кістках, м'язах і суглобах. Є ознаками інтоксикації в результаті потужного викиду в кров продуктів життєдіяльності стрептокока.

 • Збільшення піднебінних мигдалин. Ступінь цього явища може досягати крайніх розмірів, коли гіпертрофовані мигдалики повністю перекривають вхід в глотку. Вони завжди покриті гнійними нашаруваннями на поверхні і в лакунах, які можна зняти без праці.

 • Збільшення регіонарних груп лімфатичних вузлів (підщелепних, привушних, потиличних).

Дані симптоми є типовими ознаками звичайної ангіни, яка не супроводжується ускладненнями. У разі їх виникнення ураження схильні як місцеві, так і віддалені тканини. При цьому можуть виникнути такі захворювання:

 • Паратонзіллярний абсцес - нагноєння мигдаликів з формування гнійної порожнини в оточуючих тканинах.

 • Ревматизм у вигляді ревматичного кардиту (запалення серцевого м'яза) і артриту (запалення суглобового хряща великих зчленувань).

 • Гломерулонефрит. Являє собою запальне ураження ниркової тканини, яке супроводжується їх руйнуванням і порушенням функції.

 • Гнійна ангіна при хронічному її перебігу може стати джерелом розвитку будь-яких гнійно-запальних захворювань (абсцесів печінки, головного мозку, черевної порожнини, легень та ін.) В результаті гематогенного поширення інфекції через кров в осередки їх запалення.


Гнійна ангіна у дітей

Найчастіше ангіни знаходять своє первинне розвиток саме в дитячому віці, що можливо вже з 3-х річного періоду. Це пов'язано з тим, що в зазначений час відбувається диференціювання імунних механізмів протимікробної захисту. Але тільки цього фактора для виникнення захворювання недостатньо. Розвиток ангіни можливо при нашаруванні кількох механізмів:

 • Чутливості і сприйнятливості організму і тканин дитини до антигенів стрептокока. Вони строго індивідуальні, що пояснює розвиток хвороби тільки у частини дітей, які контактують з хворими.

 • Наявність імунної дисфункції, пов'язаної з іншими захворюваннями, які могли викликати виснаження захисних сил організму.

 • Перенесені респіраторні інфекції.

 • Хронічні вогнища інфекції інших ЛОР-органів (аденоїди, гайморит, етмоїдит).

 • Місцеве переохолодження горла або загальний вплив низьких температур на організм дитини.

Детальніше про ангіні у дітей

Клінічна картина захворювання характеризується симптомами, які описані раніше. Але і тут є свої особливості, пов'язані з неможливістю дитини обмежити процес тільки миндалинами. Тому, якщо ангіна розвивається в дитячому віці, то вона супроводжується дуже тяжким перебігом та майже завжди ускладнюється іншими процесами.

Що стосується місцевих змін в мигдалинах, то вони можуть носити характер фолікулярної або лакунарній ангіни. У першому випадку вона виглядає у вигляді точкових скупчень гною на поверхні і всередині мигдалини. Запальний процес може вирішитися на цій стадії. Якщо цього не відбувається, то він трансформується в лакунарну ангіну, при якій гнійні нашарування поширюються в вигляді плівок, що покривають майже всю поверхню збільшених мигдаликів.


Лікування гнійної ангіни

Згідно рекомендацій товариства оториноларингологів і інфекціоністів, які займаються лікуванням ураження мигдалин, в лікувальний процес обов'язково повинні бути включені такі заходи.

1. Антибіотики при гнійної ангіні. Перевага у виборі препарату варто віддавати захищеним полусинтетическим доамінопеніцилін (АУГМЕНТИН, амоксиклав), цефалоспоринів 2 3 покоління (цефотаксим, цефтриаксон, цефуроксим). Препарати з групи макролідів (макропен, азитроміцин) призначаються, як альтернативні в разі алергічної реакції на речовини пеніцилінового ряду.

По темі: Найефективніший антибіотик від ангіни

2. Місцевий вплив на мигдалини. Повинні бути виключені будь-які насильницькі маніпуляції на гнійних вогнищах. Це пов'язано з тим, що при натисканні на гіпертрофовані мигдалини відбувається всмоктування токсичних продуктів в системний кровотік. Можна акуратно полоскати горло розчинами водних антисептиків у вигляді рідин або спеціальних спреїв (люголь, хлоргексидин, інгаліпт, хлорофіліпт, таблетки для розсмоктування Трахісан, йокс, Орасепт, горлоспас і ін.).

3. Антигістамінні і протизапальні препарати. Їх використання забезпечить зменшення набряку і болю в горлі, а також зменшить загальні токсичні прояви. Найбільш поширеними є кларитин, тавегіл, еріус, мефенамінова кислота, парацетамол, нурофен.

4. Інфузійно-детоксикаційна терапія. У разі вираженої інтоксикації або приєднання ускладнень в обов'язковому порядку призначається інфузійно-детоксикаційна терапія і глюкокортикоїдних гормони (метилпреднізолон, дексаметазон, гідрокортизон).

5. бициллинопрофилактику, призначається після купірування загострення процесу. Використовується бициллин-5 - препарат з групи пеніцилінів пролонгованої дії. Вводять його з частотою 1 раз на 3-4 тижні протягом 6 місяців.

Список кращих домашніх засобів від ангіни

При гнійної ангіні ні в якому разі не можна відкладати лікування або проводити його самостійно в домашніх умовах. Це загрожує важкими ускладненнями або хронізації процесу.


Чим полоскати горло при гнійної ангіні?

Нерідко велика частина простудних, інфекційних хвороб починається ідентично - першіння, огидне відчуття в горлі, болісне ковтання. Незалежно від причини таких відчуттів необхідно вжити заходів щодо усунення негативних наслідків. І особливо це важливо при гнійної ангіні, оскільки накопичився гній може потрапити у внутрішні тканини, спровокувавши найнебезпечніше інфікування крові. З цієї причини необхідно здійснювати заходи щодо дезінфекції ротової порожнини (видалення гною, полоскання слизової оболонки рота).

Ось кілька рецептів для приготування настоїв і відварів для полоскання ротової порожнини при гнійної ангіні.

Рецепт №1. Ефективний засіб "Морська вода". На склянку гарячої води: 1 ч.л. соди солі, 5 крапель йоду. Полоскати горло таким засобом рекомендується не менше 4-5 разів на добу.

Рецепт №2. Буряковий сік є звичайним домашнім засобом, який має прекрасні протизапальні властивості. Він швидко знімає біль і набряки з уражених мигдалин. Для полоскання потрібно 200 мл бурякового соку і 20 мл оцту, полоскати кожні 3 години.

Рецепт №3. Сік лимона чудово заспокоює біль і покращує ковтання. Слід змішати 1/3 склянки соку лимона з 2/3 склянки води.

Рецепт №4. Настій з ромашки, квіток календули, евкаліпта це чудодійний засіб для полоскання горла. Беремо 1 ст. л. збору на 1 ст. киплячої води. Отриману суміш потрібно настояти, остудити і полоскати при гнійної ангіні.

Рецепт №5. Інший не менш цінний настій з ромашки, звіробою, календули використовується з давніх часів. Потрібно взяти 1 ст.л. збору на 1 склянку окропу. Потім настояти, остудити і полоскати.

Рецепт №6. Можна приготувати і інший не менш ефективний настій. Беремо листя подорожника, трава полину гіркого, квітки календули в рівних кількостях. У склянці окропу заварити приблизно 2 ст.л., далі настояти на водяній бані. Готовий настій необхідно добре процідити перед полосканням.

Рецепт №7. Можна приготувати унікальний засіб з 1 ч.л. листя шавлії, 1 ч.л. квіток бузини, 1 ч.л. квітів мальви. Добре переміщених суміш потрібно настояти в 0,5 л окропу. А потім ретельно процідити. Також дуже ефективні настої з календули, ромашки, прополісу, липи, чорного чаю.

Інші народні засоби від ангіни

Люголь при гнійної ангіні. Позбутися від болю в горлі допоможе простий розчин Люголя. Це унікальний знезаражувальний препарат, який має в своєму складі йод, гліцерин, йодид калію, дистильовану воду. Люголь надає потужну антибактеріальну і дезинфікуючу вплив. Він вважається результативним знаряддям в боротьбі з грампозитивної і грамнегативної флорою, хвороботворними грибами, в тому числі дріжджами. Стафілокок більш стійкий до йоду, але, тим не менше, при тривалому лікуванні Люголя, теж руйнується.

Сучасні препарати. Не менші результати дають і сучасні ліки, які призначені для дезінфекції ротової порожнини. Найбільш універсальним засобом для хворих будь-якого віку є фурацилін. Він є сильним антисептиком, здатним показати прекрасний результат в лікуванні ангіни. Для приготування розчину для полоскання треба 2 таблетки розчинити в теплій кип'яченій воді (200 мл).

Іншим засобом є хлорофиллипт. Він уже в готовому вигляді продається в аптеках, полоскати горло можна щогодини. Воістину ефективними знеболюючими, протизапальними засобами є: розчин з борної кислоти (1 ч.л. на 1 ст. Теплої води), розчин з трехпроцентной перекису водню (1 ч.л. на 1 ст. Теплої води), слабкий розчин марганцівки (кристали марганцівки повністю розчинити у воді).

Більш ефективним буде лікування, якщо застосовувати по черзі всі запропоновані засоби для полоскання, оскільки бактерії досить швидко пристосовуються. Отже, використовуючи різні розчини, є ймовірність уникнути звикання і поліпшити результати лікування.


Ускладнення і наслідки гнійної ангіни

Не варто боятися захворювання гнійної ангіною - головне, вчасно поставити діагноз і почати лікування. Але не потрібно применшувати ті наслідки, які дане захворювання залишає після себе. Адже найпершою від ускладнень, викликаних на ангіну, страждає серцева система людини, оскільки мікроби, що провокують ангіну, разом з кров'ю потрапляють до серцевого м'яза.

Спочатку вони утворюють там запальний центр, який може загостритися ревматичних міокардитом, до того ж не відразу, а через кілька місяців. В наслідок це загрожує ревматичних пороком серця. І все це через недоліковані вчасно ангіни або неправильним її лікуванням. Також в список ускладнень входить отит, збільшення лімфовузлів, в деяких випадках зараження крові.

Поширеним ускладненням небезпечної гнійної ангіни є гострий паратонзиллит (велика кількість гною біля убитих ангіною мигдалин). Причинами такого ускладнення можуть бути значне переохолодження хворого на початку захворювання, порушення спокою і постільного режиму, самовільне припинення прийому лікарських препаратів, думаючи, що вже одужали. Такі ускладнення вимагають обов'язкового хірургічного втручання.

Існує ще одне досить небезпечне ускладнення гнійної ангіни - заглотковий абсцес, особливо поширений серед дітей. У дитини, яка перехворіла на ангіну, починається скупчення гною в лімфатичних вузлах близько глотки. При цьому йому боляче ковтати, спостерігається кашель і раптове підвищення температури тіла. Це загрожує задухою, оскільки набряклі лімфовузли практично повністю перекривають гортанний прохід і перешкоджають нормальному диханню. У зв'язку з цим хірургічне втручання при абсцесі життєво необхідно.

Крім того, до ускладнень гнійної ангіні відносять ларингіт, захворювання шиї, отит, хвороба нирок. Ускладнення бувають при гнійної ангіні, викликаної стрептококом. Тоді може розвинутися скарлатина, ревматична лихоманка, септичний артрит, гострий гломерулонефрит. При попаданні гною в тканини навколо мигдалин можливий паратонзіллярний абсцес, медіастиніт.

Дуже сильний набряк мигдалин може перекрити вхід в горло, що викликає горе дихання, особливо у малюків під час сну. При попаданні інфекції в гайморові пазухи можливий розвиток гаймориту або синуситу. Через 2-3 дні після того, як закінчений прийом антибіотиків через зникнення симптомів ангіни, може з'явитися паратонзиллит або флегмонозная ангіна. При цьому спостерігається симптоматика гнійної ангіни, тільки горло болить постійно. Стан хворого стабільно важкий і лікується тільки сильнодіючими антибіотиками.