Аналіз HE-4 що показує, норми і розшифровка

Багато злоякісні пухлини можна виявити за допомогою аналізу крові на онкомаркери - специфічні речовини, що виділяються злоякісними клітинами або нормальними тканинами у відповідь на ураження їх на рак. До онкомаркерів ракових новоутворень яєчників і ендометрія у жінок відноситься людський епідідімальний протеїн - НЕ-4. Розберемося, що він собою являє і як правильно інтерпретувати результати тесту крові на НЕ-4.

 

Що таке аналіз НЕ-4

НЕ-4 - білкове з'єднання, яке вважається специфічним для епітеліальної тканини репродуктивних органів, респіраторних шляхів та підшлункової залози, тому в нормі воно може бути присутнім в крові жінок і чоловіків. А ось підвищений його кількість найчастіше зустрічається при епітеліальних ракових пухлинах яєчників і ендометрія, тому що в них під дією певних генів цей білок синтезується в великому обсязі.

Особливістю білка НЕ-4 є те, що він починає "зашкалювати" вже на ранній стадії онкологічного захворювання.

Зверніть увагу

Численні дослідження показали, що аналіз на НЕ-4 виявляється позитивним приблизно у 75% жінок з малосимптомной доклінічній стадією раку яєчників або ендометрія. Крім того, тест на НЕ-4 практично не дає хибнопозитивних результатів при доброякісних новоутвореннях жіночих репродуктивних органів, тобто є високоспецифічний.

Для більш точної діагностики злоякісних епітеліальних пухлин яєчників онкологи рекомендують паралельно визначати два онкомаркера: НЕ-4 і СА-125 - це так званий тест ROMA (посилання).

показання

Гінекологи та онкологи направляють своїх пацієнток на аналіз НЕ-4 в наступних випадках:

 • Якщо жінка хоче пройти скринінгове обстеження для виявлення раку яєчників на ранніх стадіях розвитку.
 • Якщо в малому тазу пацієнтки виявлено новоутворення - для диференціації злоякісного і доброякісного процесу.
 • Якщо жінка лікується від раку яєчників - для моніторингу ефективності терапії.
 • Якщо у пацієнтки діагностовано злоякісну пухлину яєчника - для оцінки прогнозу, для своєчасного виявлення рецидивів новоутворення і метастазування.

Як здавати аналіз

Для визначення рівня НЕ-4 в організмі жінки беруть венозну кров. Здавати її необхідно натщесерце (вранці перед походом в лабораторію можна пити лише воду). Напередодні дослідження рекомендується:

 • Повністю виключити куріння і алкоголь.
 • Не приймати лікарські засоби (жінкам, які проходять будь-яке лікування, цей пункт необхідно обов'язково узгодити зі своїм лікуючим лікарем).
 • Обмежити фізичні навантаження.

Нормальні значення онкомаркера HE-4

Поняття норми в разі аналізу НЕ-4 не має чітких рамок. Лабораторія може лише дати референтні значення, тобто середній показник, характерний для здорової людини певної вікової групи. Величина референтних значень у великій мірі залежить від обладнання, на якому проводиться дослідження і тест-системи.

важливо

У різних лабораторіях нормальні величини рівня визначається онкомаркера можуть трохи відрізнятися.

Якщо ж брати усереднені цифри, то зміст онкомаркера НЕ-4 в крові у жінок має бути наступним:

 • до 40 років - не більше 60 пмоль / л;
 • в пременопаузі - не більше 70 пмоль / л;
 • в постменопаузі - не більше 140 пмоль / л.

Крім того, правильна інтерпретація результатів будь-якого дослідження крові неможлива без знання інших даних про пацієнтку (віку, ваги, що турбують патологічних симптомів, наявності супутніх захворювань, прийнятого лікування, результатів інших аналізів і т.д.). У зв'язку з цим грамотну трактування отриманого результату тесту на НЕ-4 може дати тільки лікуючий лікар, який знає всю анамнестичну і клінічну інформацію про обследуемой.

розшифровка результату

Жінка, яка здала аналіз крові на НЕ-4, може отримати два варіанти результатів дослідження:

 • концентрація онкомаркера в крові знаходиться в межах референтних значень лабораторії;
 • зміст НЕ-4 в крові підвищений.

Перший варіант можна вважати найбільш сприятливим, оскільки він вписується в межі норми. Однак низький рівень НЕ-4 ніяк не можна розглядати як абсолютний доказ відсутності у жінки злоякісної пухлини, особливо якщо є якісь клінічні симптоми. Таким пацієнткам необхідно проводити інші обстеження, оскільки при деяких видах новоутворень репродуктивних органів значення показника НЕ-4 залишається нормальним.

Другий варіант (підвищений рівень НЕ-4) вказує на те, що в яєчниках або ендометрії жінки розвивається злоякісний процес. Для підтвердження діагнозу таким пацієнткам обов'язково проводять додаткові дослідження - гістологічний аналіз біопсії, МРТ і т.д. Крім того, хоча розглянутий онкомаркер і вважається високоспецифічний для раку яєчників, підвищення його концентрації можливо і при злоякісних пухлинах молочних залоз, легенів, сечового міхура, органів травлення.

важливо

Високий рівень НЕ-4 в крові може виявлятися у жінок, які не мають раку, внаслідок прогресування важких ниркових і печінкових захворювань. До таких патологій відносять нирковий фіброз, ниркову і печінкову недостатність.

Якщо жінці вже поставлений діагноз "рак яєчника" і дослідження на НЕ-4 їй призначалося в рамках моніторингу ефективності лікування і спостереження за перебігом захворювання, підвищення рівня розглянутого онкомаркера в крові пацієнтки лікар може розцінювати такий спосіб:

 • пухлина агресивна, прогноз несприятливий;
 • лікування неефективне;
 • стався рецидив раку;
 • розвинулися метастази.

Можуть бути й інші пояснення зростання рівня НЕ-4 в крові у жінок, які були проліковані з приводу раку яєчників. Крім того, мають значення і результати попередніх досліджень крові на НЕ-4. Наприклад, показник може бути вище норми, але значно нижче, ніж місяць тому. А це вже позитивна динаміка. У зв'язку з цим результат дослідження необхідно обов'язково показувати свого лікаря, залишаючи саме йому можливість робити висновки і вносити корективи в план лікування.

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог