Симптоми, наслідки і перша допомога при гіпертонічному кризі

зміст:

 • Що таке гіпертонічний криз?
 • Симптоми гіпертонічного кризу
 • Наслідки гіпертонічної кризи
 • Алгоритм дій і огляд ліків

Що таке гіпертонічний криз?

Гіпертонічний криз - це раптове підвищення артеріального тиску, внаслідок чого різко погіршується самопочуття людини. Передбачити розвиток кризу дуже складно. Для кожного конкретного пацієнта гіпертонічний криз характеризується підвищеним рівнем артеріального тиску, яке відрізняється від регулярного. Навіть якщо виміряний тиск для більшості людей вважається нормальним, для цієї людини воно може виявитися занадто високою.

Чим небезпечний гіпертонічний криз?

Гіпертонічний криз небезпечний тим, що викликає серйозні ускладнення - уражаються життєво важливі органи: печінку, нирки, серце і головний мозок. Крім того, гіпертонічний криз може призвести до погіршення зору. Тому при появі симптомів кризу важливо своєчасно і якісно надати допомогу. Вона полягає в тому, щоб усунути симптоми і запобігти появі ускладнень. Препарати, що дозволяють швидко відновити нормальний артеріальний тиск, повинні бути підібрані кваліфікованим фахівцем. Передозування ліків або занадто сильне дію може стати причиною додаткових проблем з кровопостачанням. В цьому випадку тканини і органи будуть позбавлені необхідної кількості кисню.

Лікар підбирає препарат, враховуючи вік пацієнта і особливості його організму. При наданні допомоги при гіпертонічному кризі важливо точно розрахувати швидкість зниження артеріального тиску і оптимальний рівень, який повинен бути досягнутий в результаті.

Фактори ризику

Причинами виникнення такого стану у людини є:

 • стрес або емоційне напруження;

 • зміна погодних умов: різке похолодання, потепління, вітри;

 • отруєння алкоголем;

 • вживання великої кількості солі;

 • скасування терапії у тих, хто довгий час приймав гіпотензивні лікарські препарати.

Однак найбільш поширеною причиною все-таки залишається нервове перенапруження. Серед основних проявів гіпертонічного кризу - почуття страху і занепокоєння, від якого необхідно позбутися в першу чергу, щоб тиск прийшло в норму.

Види гіпертонічного кризу

Криз буває двох типів, в залежності від ступеня тяжкості:

 • Гіпертонічний криз першого типу протікає легше і швидше. Напад може тривати всього кілька годин. У цей час пацієнт збуджений, страждає головним болем, запамороченням, відчуває неприємні відчуття в області серця. Можлива тремтіння по тілу. Із зовнішніх ознак найбільш яскравим є почервоніння шкіри обличчя та шиї. При біохімічному аналізі крові під час гіпертонічного кризу першого типу виявляється підвищена кількість лейкоцитів, а в сечі - білка. Тиск підвищується, пульс частішає. Такий тип гіпертонічного кризу часто називають неускладненим. Це означає, що під час загострення захворювання не страждають органи-мішені (мозок, серце, нирки). Щоб впоратися з кризою, потрібно надати пацієнтові допомогу протягом доби. Найчастіше, буває досить прийому лікарських препаратів і дотримання постільного режиму. При неускладненому гіпертонічному кризі немає необхідності в госпіталізації;

 • Гіпертонічний криз другого типу триває кілька днів. Симптоми в цьому випадків такі ж, однак, виражені вони сильніші. Пацієнт відчуває запаморочення, серцеві болі, нудота, що переходить в блювоту, погіршення зору. Серед основних ускладнень при цьому - інфаркт, інсульт, набряк легенів. Аналіз крові показує збільшення швидкості осідання еритроцитів і підвищена кількість лейкоцитів. Цей вид кризу відомий як ускладнений. У більшості випадків пацієнта доводиться госпіталізувати, так як виникає загроза ураження органів-мішеней. Допомога повинна бути надана негайно, інакше не вдасться уникнути серйозних ускладнень аж до смертельного результату.

Ускладнений гіпертонічний криз зазвичай повторюється в формі періодичних нападів. До групи ризику потрапляють пацієнти, що страждають хронічною артеріальною гіпертензією. Щоб уникнути виникнення кризів, слід відстежувати перебіг захворювання. Серед пацієнтів з гіпертензією відзначена висока смертність внаслідок гіпертонічного кризу.

Епідеміологія

У більшості випадків виклик бригади невідкладної медичної допомоги обумовлений саме гіпертонічним кризом. Залежно від регіону, хворі отримують лікування різної якості, також варіюється ступінь ускладнень. Найбільш сприятлива ситуація склалася в Західній Європі. Там число випадків гіпертонічного кризу знизилася завдяки високому рівню розвитку медицини. Також це пов'язано з якісною діагностикою, що дозволяє вчасно виявити наявність захворювання і запобігти його загострення.

Росія значно відстає за цим показником. Лише чверть пацієнтів отримує своєчасне лікування, тому випадки гіпертонічного кризу зустрічаються набагато частіше. Вони більшою мірою поширені серед жінок. Чоловіки страждають гіпертонічним кризом рідше. Частота загострень захворювання багато в чому пов'язана з недосконалою системою медичних установ в Росії і відсутністю скоординованої роботи бригад швидкої допомоги, поліклінік і стаціонарних відділень.


Симптоми гіпертонічного кризу

Симптомами гіпертонічного кризу є:

 • Різке підвищення артеріального тиску. Прийнято вважати, що при гіпертонічного кризу систолічний тиск перевищує показник 150 мм рт. ст. Однак верхня межа значення АТ багато в чому залежить від індивідуальних особливостей організму, тому слід враховувати, який рівень тиску нормальний для кожного конкретного пацієнта. Для кого-то навіть "верхній" тиск 130 мм рт. ст. може стати критичним;

 • Головний біль, який локалізується в області потилиці, і запаморочення;

 • Нудота, що переходить в блювоту - цей симптом більшою мірою характерний для ускладненого гіпертонічного кризу;

 • Проблеми із зором - деякі пацієнти скаржаться на появу точок перед очима, можлива часткова сліпота;

 • Ністагм - це мимовільні коливання очного яблука. Залежно від напрямку рухів, ністагм може бути вертикальним, горизонтальним, обертальним або маятнікообразний,

 • Підвищення температури тіла;

 • Почервоніння шкіри в області обличчя і шиї;

 • Тремтіння по всьому тілу;

 • Почуття страху і паніки - це найпоширеніші симптоми гіпертонічного кризу, так як часто він буває викликаний емоційним напруженням або стресом.

Перш за все, має бути відновлено нормальний психологічний стан пацієнта, якому для одужання потрібно впоратися зі страхом і панікою, що викликає такі симптоми:

 • почастішання серцебиття і порушення ритму, задишка;

 • пітливість;

 • порушення координації рухів, хиткість ходи.

Відповідно до класифікації і в залежності від симптомів і причин, виділяють кілька типів гіпертонічного кризу:

 • Перший тип пов'язаний з нейровегетативних синдромом. Причиною кризи в цьому випадку стає психологічна напруга, сильний стрес. Основні симптоми: запаморочення, нудота, блювота, головний біль. Всі прояви цього типу гіпертонічного кризу проходять через кілька годин. Госпіталізація пацієнта не потрібно, так як відсутня загроза його життю;

 • Другий тип гіпертонічного кризу - водно-сольовий. Ренін-ангіотензин-альдостеронової системи в організмі людини підтримує постійність внутрішнього середовища. Коли в її роботі відбуваються збої, трапляється водно-сольовий гіпертонічний криз. Пацієнти при цьому відчувають нудоту, головний біль, втрачають орієнтацію в просторі, у них порушується зір, в тому числі, спостерігається ністагм. Загострення захворювання в такій формі триває кілька днів, а потім проходить;

 • Найважчим типом кризи вважається гостра гіпертонічна енцефалопатія. У цьому випадку потрібна госпіталізація пацієнта, так як внаслідок значного підвищення артеріального тиску порушується мозковий кровообіг і розвиваються серйозні ускладнення, наприклад, судоми, помутніння свідомості, інфаркт або інсульт.

По темі: Гіпертонія 1, 2, 3 і 4 ступеня


Наслідки гіпертонічної кризи

Відсутність своєчасної медичної допомоги при гіпертонічному кризі може призвести до тяжких наслідків - поразок нирок, судин, серця і мозку, набряку легенів, інфаркту міокарда, стенокардії. Часто розвиваються порушення діяльності центральної нервової системи, наприклад, інсульт головного мозку або кома.

запаморочення

Після гіпертонічного кризу багато пацієнтів відчувають труднощі з орієнтацією в просторі і відчуттям положення свого тіла в ньому, відчувають сильне запаморочення. Необхідно звернутися до лікаря, щоб визначити точну причину цього явища.

Можливо, до запаморочення призвів не гіпертонічний криз, а інше захворювання. Під час нападу, який зазвичай застигає зненацька, потрібно не панікувати, сісти і не закривати очі, а постаратися сфокусуватися на чому-небудь.

Якщо болить голова ...

Головні болі - найпоширеніший симптом при гіпертонічного кризу і одне з його можливих наслідків. Приступ проходить, але неприємні відчуття в ділянці потилиці залишаються. В цьому випадку потрібно прийом лікарських препаратів, призначити які може тільки лікар.

Багато препаратів, які використовуються при гіпертонічного кризу, є сильнодіючими, тому дозування повинна бути розрахована точно. Під час реабілітаційного періоду після нападу рекомендується дотримуватися постільного режиму, що дозволить полегшити наслідки у формі головного болю. Однак терпіти її не варто, необхідно звернутися до фахівця, який порекомендує знеболюючий препарат.

По темі: Як за 3 хвилини знизити тиск на 20-30 одиниць?


Алгоритм дій при гіпертонічного кризу

Перш ніж починати лікування гіпертонічної кризи і використовувати сильнодіючі препарати, слід допомогти пацієнтові впоратися зі страхом і занепокоєнням, які неминуче виникають в таких випадках.

Позбутися від психологічного дискомфорту дозволяє настоянка валеріани, корвалол, пустирник. Дихання хворого має бути рівним. Відновити його допоможуть кілька глибоких вдихів і видихів. Важливо також забезпечити доступ свіжого повітря в кімнату і укласти пацієнта на ліжко або посадити на стілець.

Знизити тиск до приїзду швидкої допомоги можна за допомогою препарату, призначеного лікарем. Якщо пацієнт відчуває сильні болі в області грудей, використовується нітрогліцерин. Кожну чверть години слід вимірювати тиск. Якщо протягом кількох годин не настає поліпшення, потрібно викликати лікаря.

Для надання кваліфікованої допомоги лікар повинен отримати максимально повну інформацію про характер захворювання пацієнта і з'ясувати наступне:

 • як давно розвинулася гіпертонія;

 • який тиск для хворого вважається підвищеним, а яке - зниженим;

 • як довго триває приступ;

 • приймає пацієнт будь-які препарати регулярно;

 • які лікарські засоби використовувалися з моменту початку цього гіпертонічного кризу;

 • страждає пацієнт хронічними захворюваннями, наприклад, цукровий діабет.

Чим більше буде знати лікар про особливості організму хворого, тим швидше він зможе надати необхідну допомогу. Крім того, фахівець повинен визначити вид гіпертонічного кризу, в залежності від чого і буде призначено лікування.

Перший тип - гіперкінетичний гіпертонічний криз - пов'язаний зі збільшенням інтенсивності роботи серця, на тлі чого і відбувається підвищення систолічного артеріального тиску, в той же час, ці процеси ніяк не позначаються на діастолічному тиску. У пацієнта спостерігається рясна пітливість, тахікардія. Через кілька годин гіпертонічний криз проходить.

Другий тип кризу - гипокинетический. Він проявляється в зміні як діастолічного, так і систолічного артеріального тиску. Гіпертонічний криз протікає протягом декількох днів, пацієнт відчуває загальну слабкість, помітно почервоніння шкіри, на ній з'являються плями. Часто бувають вражені органи-мішені. Щоб вибрати препарати для допомоги хворому, лікар швидкої допомоги повинен визначити вид гіпертонічного кризу в Відповідно до цієї класифікації. Медикаменти вводяться внутрішньовенно або приймаються перорально в залежності від того, ускладнений або не ускладнений гіпертонічний криз.

Купірування неускладненого гіпертонічного кризу передбачає поступове зниження артеріального тиску. У випадку з гіперкінетичним кризом досить використання одного препарату, при гипокинетическом терапія повинна бути комплексною.

Виберіть потрібний вам пункт:

 • Ліки для внутрішньовенного введення при ускладненому гіпертонічному кризі
 • Ліки для лікування неускладненого гіпертонічного кризу
 • Ліки для невідкладного лікування - огляд

Ліки для внутрішньовенного введення при ускладненому гіпертонічному кризі

Клікніть по картинці для збільшення


Ліки для лікування неускладненого гіпертонічного кризу

Для лікування неускладненого гіпертонічного кризу використовуються переважно препарати, що приймаються перорально: клофелін, ніфедипін або каптоприл.

Клофелін (клонідин)

Головне достоїнство цього препарату полягає в тому, що він може використовуватися для лікування пацієнтів з тахікардією. Ряд лікарських засобів, що використовуються для купірування гіпертонічного кризу, здатні збільшувати серцевий викид. Клофелін не має такої властивості. Швидше за все він дозволяє знизити тиск при внутрішньом'язовому введенні. Пероральний прийом забезпечує досягнення потрібного ефекту через годину. Якщо після першого застосування тиск не знижується, процедуру повторюють ще раз через 60 хвилин.

Прийом клофеліну протипоказаний при складній роботі і необхідності в постійній концентрації уваги. Це обумовлено сильним седативний ефект, який препарат має на організм. Заспокійлива дія клофеліну може виявитися надмірним, що створює труднощі для адекватної оцінки стану пацієнта. Тому якщо причиною гіпертонічного кризу стало психічний розлад, необхідно застосовувати інший засіб. Прийом препарату також не слід поєднувати з вживанням алкогольних напоїв.

ніфедипін

Цей препарат швидко розслабляє судини і полегшує кровотік. Ніфедипін випускається в таблетках, які спочатку розжовуються, а вже після цього проковтують. Максимальний період часу, що дозволяє досягти необхідного ефекту - півгодини. Зазвичай тиск знижується ще швидше. Зберегти досягнутий результат вдається протягом декількох годин.

На думку американських вчених, регулярне застосування ніфедипіну може призвести до негативного результату і сприяти розвитку ішемії. Це пов'язано з дуже високою швидкістю зниження артеріального тиску під дією препарату. Так як деякі пацієнти після прийому ніфедипіну відчувають сильні головні болі, використання цього засобу при гіпертонічного кризу можливо лише для тих, хто вже проходив лікування їм і не зіткнувся з побічними ефектами.

каптоприл

Це недорогий, але ефективний препарат, який дозволяє швидко знизити артеріальний тиск під час гіпертонічного кризу. Серед основних його переваг відзначається безпеку для літніх пацієнтів. Крім того, після його прийому не спостерігається погіршення мозкового кровотоку. Каптоприл рекомендується використовувати не тільки в екстрених випадках при гіпертонічного кризу, а й постійно для нормалізації артеріального тиску.

Ускладнений гіпертонічний криз вимагає використання препаратів, які вводяться внутрішньовенно. Це дозволяє максимально швидко знизити тиск до потрібного рівня.


Ліки для невідкладного лікування - огляд

натрію нітропрусид

Цей препарат швидко знижує артеріальний тиск, притому, його дією можна управляти. Домогтися потрібного ефекту можна вже через кілька хвилин після ін'єкції натрію нітропрусиду. Під час прийому препарату слід постійно контролювати артеріальний тиск.

Застосування натрію нітропрусиду викликає розширення судин і уражень серцебиття. Все це провокує перерозподіл кровотоку, а й при ішемічній хворобі серця - погіршення коронарного кровотоку. Препарат залишається в крові тривалий час, тому при прийомі його у великих дозах можливо токсичне отруєння. Воно проявляється у формі нудоти і слабкості.

нітрогліцерин

Нітрогліцерин часто використовується в формі таблеток, проте більш ефективні його ін'єкції. Він чинить швидку дію на організм, яке також швидко припиняється. Регулювати темпи зниження рівня артеріального тиску можна, поступово підвищуючи дозування.

Нітрогліцерин багато в чому нагадує натрію нітропрусид, але при цьому має значну перевагу, так як не посилює кровопостачання на окремих ділянках серцевого м'яза у пацієнтів з ішемічною хворобою серця.

диазоксид

Сьогодні цей препарат в порівнянні з іншими лікарськими засобами з тієї ж групи застосовується рідко. Це обумовлено різними побічними ефектами, які він викликає. Зниження тиску за допомогою диазоксида супроводжується почервонінням шкірних покривів, запамороченням і сильними головними болями.

Щоб мінімізувати побічні ефекти, вводити препарат слід, поєднуючи його з іншими ліками, або вдаючись до крапельному способу. У більшості випадків ін'єкції здійснюються малими дозами через невеликі проміжки часу.

гидралазин

Внутрішньовенна або внутрішньом'язова ін'єкція гидралазина допомагає розслабити артерії і знизити артеріальний тиск. При цьому виникає тахікардія. Також в більшості випадків використання цього препарату викликає головний біль, так як підвищується внутрішньочерепний тиск.

Гидралазин не підходить для пацієнтів з ішемічною хворобою серця і аневризмою аорти. Зате це ефективний засіб при гіпертонічного кризу для вагітних жінок, які страждають еклампсією, так як воно абсолютно безпечно для здоров'я, як матері, так і дитини.

триметафан камсілат

Ін'єкції цього препарату здійснюються внутрішньом'язово. Його дія носить короткочасний характер, і темпами зниження артеріального тиску можна легко управляти. Триметафан камсілат зменшує силу серцевих скорочень, тому підходить для пацієнтів з аневризмою аорти. Сьогодні він частіше замінюється більш сучасними препаратами, однак все ж використовується в деяких випадках.

Через кілька місяців регулярного прийому триметафан камсілат викликає звикання, що сприяє зниженню ефекту, що чиниться їм на організм. В такому випадку препарат доводиться замінювати, так як він вже не дозволяє знизити артеріальний тиск до потрібного рівня.

Азаметонія бромід

Гостра лівошлуночкова недостатність вимагає особливого підходу при купировании гіпертонічного кризу. У цьому випадку на допомогу приходить азаметонія бромід. Він вводиться внутрішньовенно і діє тривалий час - ефект зберігається до 7 годин.

Найчастіше, лікарі намагаються застосовувати інші препарати, так як точно підібрати необхідну дозу азаметонія бромида складно. При передозуванні же тиск може впасти до критичної позначки.

фентоламин

Якщо причиною гіпертонічного кризу стає значна кількість катехоламінів, доцільно застосовувати фентоламін. Знизити тиск за допомогою фентоламина можна максимум на чверть години. Серед побічних дій препарату запаморочення, тахікардія, головний біль.

лабеталол

Лабеталол - ефективний препарат, який практично не має протипоказань. Не рекомендується вдаватися до його допомоги тільки в випадках, коли у пацієнта спостерігається гостра недостатність лівого шлуночка серця. Дія препарату починається через кілька хвилин після внутрішньовенної ін'єкції. Ефект може зберігатися до 6 годин.

есмолол

Цей препарат нетоксичний завдяки швидкому руйнуванню в крові. Однак з цієї ж причини його дія припиняється через півгодини після ін'єкції. Тому застосування есмололу доцільно тільки для пацієнтів з аневризмою аорти.

еналапрілат

Зниження артеріального тиску за допомогою еналаприлату не супроводжується скороченням кровопостачання головного мозку, тому препарат підходить для пацієнтів, які страждають серцевою недостатністю. Його ефект посилюється при поєднанні з деякими гіпотензивнимизасобами.

Нікардипін і інші антагоністи кальцію

Серед антагоністів кальцію найбільш популярними є нікардіпін, нимодипин і верапаміл. Нікардипін відрізняється добре переноситься, але в деяких випадках можлива пітливість, головні болі і нудота. Його не рекомендується застосовувати при важкій формі серцевої недостатності.

Нимодипин від усіх інших антагоністів кальцію відрізняється тим, що робить сильний вплив на кровопостачання мозку. Верапаміл може використовуватися як в екстрених ситуаціях для зниження тиску, так і для профілактики аритмії і стенокардії.

Фенолдопам

Дія фенолдопама нагадує ефект, який чинить натрію нітропрусидом. Однак при цьому існує набагато менший ризик виникнення побічних ефектів. Цей препарат рекомендується призначати пацієнтам, які страждають на ниркову недостатність, оскільки фенолдопам підсилює виведення рідини з організму.

Діуретики для купірування гіпертонічних кризів

Препарати з групи діуретиків використовуються у випадках, коли у пацієнта під час гіпертонічного кризу спостерігається затримка рідини в організмі. Якщо обсяг ціркуліруемой крові не відповідає нормі, то використання таких лікарських засобів протипоказано. Вони здатні викликати сильну блювоту або порушення сечовипускання.

магнію сульфат

Сульфат магнію відомий своїм спазмолітичну, протисудомну і дегидратирующим дією. Його внутрішньом'язова або внутрішньовенна ін'єкція викликає пригнічення судинного центру, в результаті чого тиск знижується.