Гіпертонічний криз симптоми і перша допомога

Гіпертонічний криз є раптово виникло стійке підвищення артеріального тиску з властивою цього стану симптоматикою і ускладненнями, в першу чергу з боку органів-мішеней. До останніх відносять головний мозок, серце, аорту - ті органи, серйозне пошкодження яких неминуче веде до загибелі людини.


Зміст: Причини і механізм розвитку гіпертонічного кризу Симптоми гіпертонічного кризу Діагностика гіпертонічної кризи Ускладнення гіпертонічної кризи Лікування гіпертонічного кризу Невідкладна допомога при гіпертонічному кризі 

Причини і механізм розвитку гіпертонічного кризу

Одним з найбільш частих питань, які гіпертонік задає лікаря, є питання про причини кризи. Пацієнт дивується, так як ретельно дотримується режиму прийому та дозування призначених ліків. І на свій подив з'ясовує, що криз може виникнути:

 • внаслідок важкого психо-емоційного стресу;
 • зловживання алкоголем;
 • різкі зміни погоди, особливо у метеочутливих людей.

Проте, найбільш частою причиною гіпертонічного кризу можна вважати раптову відміну прийому антигіпертензивних засобів, невиконання лікарських призначень і неадекватно підібрані дозування препаратів. Останнє зазвичай відбувається на самому початку лікування (про це буде сказано нижче).

Гіпертонічний криз розвивається внаслідок порушення регуляції судинного тонусу через збій в вегетативної нервової системи і надлишкової активації гормональних механізмів підтримки артеріального тиску. Через це в крові підвищується концентрація катехоламінів і вазопресину - гормонів, що сприяють підвищенню тиску, а також ангіотензину-II, альдостерону, які утримують рідину в кров'яному руслі, збільшуючи об'єм циркулюючої крові.

Через необхідність перекачувати збільшуються обсяги рідини серце починає відчувати неадекватні для нього навантаження, потреба його в кисні підвищується. Якщо у хворого одночасно з гіпертонією є порушення харчування міокарда, то на піку кризи можливий розвиток левожелудочковойнедостатності, інфаркту, аритмій.

Надлишкове вироблення ендотеліну призводить до порушення цілісності судинної стінки. За умови підвищеного артеріального тиску будь-якої з судин може лопнути і якщо це станеться в головному мозку, то розвивається геморагічний інсульт. Можливо і розвиток ішемічної його форми внаслідок тривалого звуження судин в будь-якої зоні мозку. Ця форма більш сприятлива, однак також надзвичайно небезпечна для життя і здоров'я хворого. Нарешті, за схожим з геморагічним інсультом типу розвивається аневризма аорти - саме грізне з ускладнень кризу з летальністю, близькою до 100%.

Симптоми гіпертонічного кризу

Лікарі ділять будь криз на дві категорії - ускладнений і неускладнений. У першому випадку на тлі підвищення артеріального тиску відзначаються ознаки ураження органів-мішеней - серця, мозку, аорти. У другому випадку цих симптомів немає.

Незалежно від категорії всі хворі відзначають появу ряду ознак підвищення тиску:

 • слабкість ( "не тримають ноги" - так пацієнти описують цей стан);
 • запаморочення;
 • головний біль в потилиці;
 • зорові артефакти (мерехтіння "мушок" перед очима);
 • шум у вухах;
 • нудота, іноді з блювотою;
 • озноб;
 • відчуття жару у всьому тілі;
 • тахікардія або перебої в роботі серця.

Далеко не у всіх випадках обов'язково з'являються всі ці симптоми, проте скарги хоча б на частину з них, особливо якщо вони виникають не вперше, змушують запідозрити гіпертонічний криз.

Діагностика гіпертонічної кризи

Постановка діагнозу в разі неускладненого кризу зазвичай не викликає труднощів. Достатньо лише виміряти артеріальний тиск і порівняти його з цифрами "робочого" тиску пацієнта. Досить точно виявити як сам криз, так і причину, його викликала, дозволяє вивчення анамнезу:

 • тривалість гіпертонії;
 • прийняте лікування;
 • можлива відміна препарату (найчастіше самовільна);
 • перенесений стрес;
 • недосипання.

Набагато складніше, особливо на догоспітальному етапі, визначити симптоми ураження органів-мішеней. У лікарів швидкої медичної допомоги для цього є лише електрокардіограф, який дозволяє виявити ознаки ішемії міокарда.

Проте, ретельний огляд та опитування хворого допомагають у визначенні ознак енцефалопатії (нудота, блювота, головний біль, сплутаність свідомості, порушення зору), інфаркту міокарда (біль за грудиною, аритмії), гострої лівошлуночкової недостатності (задишка, блідість шкірних покривів, хрипи в легких) і т. д.

В умовах стаціонару можуть бути проведені:

 • рентгенографія грудної клітки;
 • УЗД серця;
 • лабораторні аналізи.

дані дослідження дозволять не тільки встановити факт пошкодження органу-мішені, але і визначити, наскільки сильно він постраждав.

Ускладнення гіпертонічної кризи

Найбільш небезпечними ускладненнями гіпертонічного кризу є гострий коронарний синдром, аневризма аорти, інсульт.

Механізми їх розвитку описані вище, прогноз при цих патологіях вельми і вельми серйозний. Саме тому "швидка" виїжджає на будь-який виклик, пов'язаний з гіпертонією і робить все можливе, щоб купірувати підйом артеріального тиску.

Лікування гіпертонічного кризу

При неускладненому кризі лікування особливих труднощів не становить. Найчастіше хворі, самостійно виявивши у себе підйом АТ, приймають додаткову дозу призначеного їм препарату і навіть не звертаються до лікаря. Однак часом ефект виявляється неповним і тоді доводиться викликати "швидку" чи відвідати дільничного терапевта.

Метою лікування кризу є приведення показників систолічного тиску до цифри 139 і нижче, а діастолічного - 99 і нижче. Зазвичай для цього достатньо перорального прийому одного з гіпотензивних засобів - каптоприлу, ніфедипіну, клофеліну, метопрололу - укупі з прийомом сечогінного препарату (найчастіше - фуросемід). Цього зазвичай виявляється достатнім для того, щоб купірувати криз. Госпіталізація в таких випадках не потрібно.

Препарати, що застосовуються для купірування неускладненого гіпертонічного кризу

препарати Дози і спосіб введення Побічні ефекти початок дії
Колиндяни 0,075-0,15 мг всередину або 0,01% р-р 0,5-2 мл в / м або в / в Сухість у роті, сонливість. Протипоказаний хворим з АВ блокадою, брадикардією. Через 10-60 хв.
каптоприл 12,5-25 мг всередину або сублінгвально гіпотензія ортостатична. Через 30 хв.
дибазол 1% - 4-5 мл в / в 0,5% - 8-10 мл в / в Більш ефективний у комбінації з іншими антигіпертензивними препаратами. Через 10-30 хв.
пропранолол 20 - 80 мг всередину Брадикардія, бронхоконстрикция. Через 30-60 хв.
дроперидол 0,25% р-р 1 мл в / м або в / в екстрапірамідні порушення. Через 10-20 хв.
ніфедипін 5-10 мг всередину або сублінгвально Головний біль, тахікардія, почервоніння, можливий розвиток стенокардії. Через 10-30 хв.

важливо: точне дозування може підібрати тільки Ваш лікуючий лікар.

Набагато складніше лікувати криз, ускладнений ураженням органів-мішеней. Якщо при неускладненій формі артеріальний тиск повинен знижуватися поступово (до 6 годин), то при ускладненою його потрібно лікувати якомога швидше. Причина в тому, що розвиток ускладнень серйозно погіршує прогноз захворювання і в десятки разів підвищує ризик летального результату.

При ускладненому кризі використовуються ін'єкційні форми препаратів:

 1. судинорозширювальні:
  • еналаприлат (при лівошлуночкової недостатності);
  • нітрогліцерин (при гострим коронарним синдромом і левожелудочковойнедостатності);
  • нітропрусид натрію (при гіпертонічній енцефалопатії);
  • β-блокатори (при ОКС і расслаивающей аневризмі аорти);
 2. Фентоламин (препарат, що пригнічує активність адреналіну при феохромоцитомі).
 3. Сечогінні (особливо при лівошлуночкової недосатточності);
 4. Нейролептики (дроперидол).

Дози препаратів підбираються лікарями таким чином, щоб максимально швидко знизити артеріальний тиск.

Зверніть увагу: всіма улюблена магнезія (сульфат магнію), яка здатна надати дуже швидкий ефект, в даний час застосовується все рідше. Причина - наявні наукові дані про зниження тривалості життя у людей, у яких гіпертонічний криз купований цим препаратом. Крім того відомі випадки різкого підскоку артеріального тиску після закінчення ефекту магнезії і розвитку важких ускладнень.

Невідкладна допомога при гіпертонічному кризі

Рекомендуємо прочитати: - Таблетки для зниження тиску: огляд гіпертензивних препаратів

Слід пам'ятати, що артеріальна гіпертонія - це аж ніяк не простенька хвороба, з якою можна жити розкошуючи. Високий ризик розвитку смертельно небезпечних ускладнень при підвищенні цифр тиску укупі з широкою поширеністю цієї патології роблять її чи не найбільш смертоносною серед всіх серцево-судинних захворювань.

Геннадій Бозбей, медичний оглядач, лікар швидкої допомоги