Чому виникає дистрофія шкіри ознаки, призначення

Дистрофією шкіри називають патологічне зміна складу шкіри, яке розвивається через збій обмінних процесів. Воно спостерігається і як самостійна патологія, і як прояв ряду захворювань. Симптоми залежать від виду дистрофії шкіри, але у всіх випадках проявляється витончення шкіри і поява її складок.

Діагноз ставлять, враховуючи типовий вигляд шкіри і результати гістологічного дослідження. Але більш важливо визначення причин дистрофії - це можуть бути серйозні соматичні хвороби.

Терапія направлена ​​на те, щоб призупинити дистрофічні процеси, а ось запустити зворотний процес (відновлення шкіри) досить проблематично. Лікування патології, що спровокувала розвиток даного захворювання, призводить до ліквідації її проявів.

Загальні дані

Дистрофія шкіри проявляється у вигляді "збідніння" епідермісу (поверхневого шару шкіри), дерми (власне шкіри) і нерідко підшкірної жирової клітковини. При цьому перетворюються (нерідко - кардинально) елементи, які формують шари шкіри: колагенові і еластичні волокна, міжклітинний речовина дерми, епідермальні клітини.

Перші згадки про дистрофії шкіри є в трактаті, що відображає відому теорію псування соків, створену Гіппократом. Предметно патологією зайнялися ще про другу половину 16 століття, коли багато дерматологічні захворювання були невідомі або незрозумілі. Так, в 1571 році прорив в цьому напрямку зробив Марчелло Мальпігі - італійський анатом і лікар, діючий член Лондонського королівського товариства, якого вважають батьком мікроскопічної анатомії, гістології, фізіології і ембріології. Саме він "розбив" шкіру на складові шари і обгрунтував її старіння, вказавши на причини дистрофічних змін в шкірних покривах. А вже в 1800 році англійський дерматолог Генрі Бейтман випустив перший атлас з ілюстраціями цієї патології. Завдяки таким значущим кроків у вивченні дистрофії шкіри стала зрозуміла її сутність і були вивчені багато шкірні захворювання, що супроводжуються її проявами. Тоді ж заговорили і про вродженої формі описуваної патології, але її стали вивчати лише в 20 столітті - з розвитком генетики.

Питання дистрофії шкіри дуже актуальний на сьогоднішній день в дерматології. Але, як не дивно звучить, точні дані про її поширеності, гендерному (статевому) переважання, вікові особливості та ендемічності (тієї, що зустрічається в різних географічних регіонах) відсутні. Причиною є те, що дистрофічні порушення шкіри надзвичайно поширені, систематизувати їх складно.

Дистрофія шкіри може спостерігатися не тільки як патологічний, а й як фізіологічний процес (варіант норми) - при природному старінні людини.

Зверніть увагу

Проблема дистрофії шкіри на сьогоднішній день актуальна через те, що з деякими формами цієї патології пов'язують розвиток онкологічних процесів.

Причини дистрофії шкіри

Безпосередньою причиною розвитку описуваної патології є порушення трофіки (живлення) шкіри. Чинників, які здатні викликати такий збій, є безліч. Найбільш істотними є:

 • інфекційне ураження;
 • дерматити;
 • дерматози;
 • фізичні фактори;
 • хімічні фактори;
 • судинні захворювання;
 • патологія крові;
 • ензимні інверсії;
 • інволютивних процеси;
 • порушення гормонального фону;
 • обтяжена спадковість.

Інфекційна поразка - одна з найбільш частих причин, на тлі яких розвивається описувана патологія.

Бактерії і віруси, проникаючи в клітини різних шарів шкіри, порушують їх метаболізм, в результаті чого запускається цілий ряд патологічних процесів, що ведуть до погіршення харчування структур шкіри. Її дистрофія на тлі бактеріального ураження виникає частіше, на тлі вірусного - рідше. У першому випадку поразки можуть заподіяти інфекції:

 • неспецифічні - ті, які здатні викликати різні інфекційні захворювання;
 • специфічні - ті, від наявності яких залежить розвиток якоїсь однієї інфекційної патології.

Неспецифічна бактеріальна мікрофлора в кілька разів частіше стає тригером ( "спусковим гачком") даної патології. Це збудники, які в 85-90% випадків провокують появу інфекційних проблем шкіри - стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, протей. З специфічних збудників, які можуть оселитися в тканинах шкіри і посприяти розвитку її дистрофії, найчастіше виявляються мікобактерії туберкульозу.

Дистрофія шкіри діагностовано, за різними даними, у 35-40% пацієнтів, які перенесли дерматити - запальне ураження шкірних покривів. Причому, вони можуть бути спровоковані не тільки патогенною мікрофлорою (інфекційні збудники), але і іншими факторами - зокрема, виражені дистрофічні процеси розвивалися в тканинах шкіри при розвитку алергічного дерматиту.

важливо

Дерматози - одна з "топових" патологій, які ведуть до дистрофії шкіри. Причому, це в основному складні процеси - зокрема, дегенеративно-дистрофічні, тобто, ті, при яких не тільки погіршується харчування тканин, а й спостерігається їх руйнування.

Будь-агресивний фізичний фактор може викликати дистрофічні зміни в шкірі. Найчастіше це трапляється при регулярній дії або одноразовому тривалому. Дистрофію шкірних покривів найчастіше діагностували після впливу на них таких факторів, як:

 • занадто високі або низькі температури;
 • ультрафіолетове опромінення;
 • радіоактивне опромінення;
 • механічний вплив.

вплив занадто високих або низьких температур сприяє розвитку дистрофії шкіри при локальній дії на неї. В основному такий фактор відіграє роль, якщо шкіра вже була скомпрометована через вплив на неї інших факторів, поточних чи недавно перенесених захворювань.

ультрафіолетове опромінення - один з найбільш сильних провокаторів, які можуть викликати дистрофію шкіри. Найчастіше його впливу піддаються, відвідуючи пляжі і солярії. Спеціальні креми захищають вельми умовно - в старшому віці дистрофія шкіри розвивається у 66-75% тих, хто зловживав прийомом сонячних ванн і часто відвідував солярії.

радіоактивне опромінення за механізмом формування дистрофічних змін шкіри дуже схоже на сонячне опромінення. Як і при впливі високих або низьких температур, порушення харчування шкірних покривів при цьому страждає ще більше, якщо опромінення торкнулося шкіри, вже скомпрометованої впливом агресивних чинників. Найчастіше страждають при таких обставинах, як:

 • контакт з радіоактивною апаратурою в силу професійної зайнятості;
 • проходження курсу променевої терапії.

У порівнянні з іншими провокаторами механічний вплив не є поширеним фактором, що провокує розвиток описуваної патології. Найчастіше така дистрофія виникає при терті шкіри в якійсь певній локації протягом тривалого часу - як правило, це спостерігається через регулярного носіння незручного одягу.

хімічні чинники - будь-які агресивні речовини, які, потрапляючи в тканини шкіри, здатні спровокувати порушення їх харчування та виникнення дистрофії. Вони можуть потрапити туди:

 • контактним шляхом;
 • гематогенним шляхом (по кровоносних судинах).

Перший варіант - найбільш поширений: через регулярного потрапляння хімічних агресорів (побутових, промислових, сільськогосподарських) на яку-небудь ділянку шкіри в ньому виникають дистрофічні процеси. При другому варіанті на структуру шкірних покривів найчастіше впливають окремі лікарські препарати, але дистрофія шкіри при цьому розвивається при їх тривалому прийомі.

судинні захворювання є безпосередньою причиною розвитку описуваного захворювання. Через різного виду порушень з боку судин кровоток по них погіршується, шкіра не отримує достатньої кількості поживних речовин. Найчастіше це такі порушення, як:

 • ДВС-синдром (синдром дисемінованоговнутрішньосудинного згортання) - утворення великої кількості дрібних тромбів в судинах середнього та дрібного калібру;
 • тромбоз - утворення згустка крові, який утворюється в просвіті судини і порушує в ньому кровотік;
 • емболія - ​​закупорка судини будь-яким стороннім предметом, який був занесений потоком крові (це можуть бути жирові або повітряні емболії, конгломерати паразитів, що відірвалися тромби і так далі).
Зверніть увагу

З усіх патологій крові найчастіше до розвитку дистрофії шкіри призводять порушення з боку системи згортання і антісвертивающей системи крові. На їх фоні формується тромб, через якого погіршується потік крові, а в результаті цього спостерігається порушення трофічних процесів в тканинах шкіри.

ензимними інверсіями називають порушення з боку внутрішньоклітинних ферментів - біологічних сполук, які в нормі регулюють різні процеси в клітинах і порушення з боку яких запускає цілий каскад метаболічних збоїв. Для харчування тканин недостатньо одного лише наявності поживних речовин - вони повинні засвоїтися, а це відбувається завдяки певним хімічним реакціям, збій в яких означає порушення "годування" тканин шкіри і, як результат, дистрофічні порушення.

Інволютивних процеси в шкірі - мабуть, єдині з розряду фізіологічних, які відбуваються на "законній" підставі. Але через перенесених протягом життя хвороб шкіри, регулярного впливу на неї агресивних речовин і впливу інших факторів механізми зворотного розвитку тканин, пов'язані з природним старінням, "ламаються" - розвивається більш виражена, прискорена дистрофія.

Порушення гормонального фону - один з факторів, які здатні найшвидше привести до розвитку дистрофічних процесів в шкірі. Найчастіше вони розвиваються через брак тиреоїдних гормонів, які відповідають за обмінні процеси.

роль обтяженої спадковості у виникненні дистрофії шкіри тільки вивчається. Нерідко діагностуються її сімейні форми. Але, як вважають деякі клініцисти, така дистрофія може розвинутися у багатьох членів сім'ї не через "поломки" генів, які відповідають за стан шкіри, а через негативного впливу зовнішніх агресивних чинників, які одночасно впливали на всіх членів сім'ї. 

розвиток патології

В результаті однієї або декількох із зазначених вище причин порушується регуляція систем, які забезпечують трофіку шкіри. Як результат, розвивається енергетичний дефіцит, ферменти, що забезпечують безперебійне перебіг метаболічних процесів, перестають працювати в повну силу - через це і розвиваються дистрофічні порушення шкіри.

Має також значення поломка транспортних систем, завдяки яким живлення тканин шкіри підтримується на належному рівні - це кровоносна і лімфатична системи. При порушенні з їх боку страждає поставка кисню і поживних речовин в шкіру.

Виявлено, що далі такі порушення запускають збої нейроендокринної характеру, так як ендокринні залози і нервова система, які забезпечують управління метаболічних процесів в шкірі, страждають від нестачі поживних речовин. Формується замкнене коло, в якому порушення з боку одних ланок тягне порушення інших - і так по колу.

Одночасно приєднуються обмінні збої, в результаті яких розвивається жирова і білкова інфільтрація тканин, запускається синтез аномальних речовин типу амілоїду (білково-полисахаридного комплекс, якого в нормі в тканинах немає, а його наявність заважає їм виконувати свої функціональні обов'язки).

важливо

Головною проблемою дистрофії шкіри є те, що досягнувши певного рівня, вона без коригування стає незворотною. Результат цього - старіння шкіри, причому, інволютивні процеси також є незворотними. 

Дистрофії шкіри бувають різного типу:

 • за типом обмінних розладів - білкові, жирові, мінеральні, вуглеводні;
 • за поширеністю процесу - локальні (місцеві) і системні;
 • за походженням - вроджені та набуті.

Придбані дистрофії можуть бути:

 • самостійною патологією;
 • ознаками інших захворювань.

Серед самостійних дистрофічних захворювань шкіри найчастіше зустрічаються:

 • стареча дистрофія шкіри;
 • шкіра хліборобів і моряків;
 • ромбовидна гіпертрофічна шкіра шиї;
 • дифузна еластома Дюбрeя;
 • гіалома;
 • еластоідоз шкіри вузликовий;
 • дистрофія шкіри пігментно-сосочковая.

З придбаних дистрофій шкіри, які є ознаками інших захворювань, найчастіше зустрічаються такі:

 • білкова;
 • гиалиновая;
 • амілоїдна;
 • гідротопіческая;
 • рогова;
 • жирова;
 • вуглеводна;
 • мінеральна.

Вроджені дистрофії шкіри бувають двох видів:

 • гіпереластіческая дистрофія Унни - спадкове надмірне розтягнення дерми, яке виникає через погіршення властивостей колагену;
 • млява дистрофія Кетлі - спадкова деструкція (руйнування) сполучної тканини шкірних покривів.

Симптоми дистрофії шкіри, фото

Клінічна симптоматика дистрофії шкіри може бути різною - вона залежить від різновидів цієї патології. Але є загальні ознаки даного порушення, які залежать, перш за все, від кількості та будови волокон шкіри (колагенових, еластичних), а також епідермальних клітин. це:

 • витончення епідермісу (поверхневого шару шкіри);
 • втрата тургору (пружності) шкіри;
 • висипання.

Елементи висипу, які з'являються при дистрофії шкіри, можуть бути дуже різними - це:

 • вузлики;
 • вузли;
 • бородавчасті освіти;
 • кератоми (скупчення ороговілих клітин);
 • кісти (порожнини з рідким вмістом);
 • папули (бляшки);
 • везикули (бульбашки);
 • пустули (бульбашки з гноєм);
 • уртикарний елементи (висипання, як при кропивниці).

Висип розвивається на тлі таких змін шкіри, як:

 • обмежена гіперпігментація (посилення забарвлення шкірних покривів);
 • сухість;
 • сіруватий відтінок;
 • складчастість (спостерігається через втрату еластичності шкіри).

Дані зміни, як правило, дебютують (починаються) в таких локаціях, як:

 • великі складки;
 • шия;
 • область природних отворів (рот, анальний отвір, зовнішній слуховий прохід);
 • колінні згини;
 • ліктьові згини.

З усіх клінічних різновидів описуваної патології на особливу увагу заслуговує чорний акантоз - гіперпігментація шкіри, яка виникає на тлі дистрофії і зазвичай вражає шкіру в складках, на шиї, в пахвовій западині і в паху.

Цей різновид патології тісно пов'язана з ендокринними порушеннями і нерідко розвивається на тлі пухлинного процесу в організмі. Найбільш важливим є те, що тканини при чорного акантоз здатні до малігнізації (злоякісного переродження). Його первинними елементами є щільні грубі папіломи. Примітно те, що якщо видалити первинну пухлину, то чорний акантоз зникає спонтанно.

Діагностика дистрофії шкіри

Діагноз ставлять на підставі огляду - шкіра має характерний млявий, "втомлений" вигляд. Важливою є не тільки постановка діагнозу, а визначення причини розвитку даної патології. Для цього, а також в складних випадках і для проведення диференціальної діагностики залучаються додаткові методи дослідження - фізикальні, інструментальні, лабораторні.

При фізикальному обстеженні визначаються:

 • при огляді - витончення шкірних покривів, їх лущення, в'ялість і зморшкуватість;
 • при пальпації (промацуванні) - відзначається знижена пружність шкіри, пальпаторно підтверджується її в'ялість.

Для виявлення справжньої причини розвитку дистрофії шкіри може бути використаний цілий ряд інструментальних методів дослідження. Для раціональної діагностики слід пройти консультацію суміжних спеціалістів (терапевта, ендокринолога та інших), які поставлять попередній діагноз і визначать діагностичний спектр. Універсальним методом залишається біопсія - паркан підозрілих тканин з подальшим вивченням під мікроскопом.

Такий підхід стосується і лабораторних методів діагностики. Найчастіше з них використовуються:

 • загальний аналіз крові - підвищення лейкоцитів і ШОЕ вкаже на запальну природу дистрофії шкіри, істотне підвищення ШОЕ сигналізує про розвиток онкологічного процесу;
 • гістологічне дослідження - під мікроскопом вивчають тканинне будова биоптата, в ньому визначають недорозвинення колагенових і еластичних волокон.

Диференціальна діагностика

Диференціальну (відмінну) діагностику дистрофії шкіри проводять:

 • між різними формами цієї патології;
 • з іншими захворюваннями і патологічними станами.

В останньому випадку це:

 • аддисонова хвороба (недостатність кори надниркових залоз) - захворювання, яке полягає в недостатній гормональної секреції кори надниркових залоз;
 • фолікулярний вегетуючих дискератоз (хвороба Дарині) - спадкова патологія зроговіння клітин епідермісу (дискератоз), що виявляється невеликими шелушащимися плямами або кулястими папулами, які покриті корками;
 • токсична меланодермія (меланоз Ріля) - професійний дерматоз (дегенеративно-дистрофічні ураження шкіри), який виникає через токсичного впливу продуктів нафти, кам'яного вугілля і сонячних променів;
 • кератоз - група патологій невоспалительного характеру, в основі яких лежить порушення зроговіння шкіри.

ускладнення

Дистрофічні зміни шкіри означають погіршення її функцій - в першу чергу, захисної. Така шкіра легше піддається впливу агресивних чинників і перестає бути повноцінним бар'єром на шляху у патогенної мікрофлори.

лікування дистрофії шкіри

Якщо дистрофія шкіри є ускладненням якого-небудь захворювання, то тактика лікування полягає в ліквідації цієї провокує хвороби. Якщо ж дистрофія виникла як самостійне захворювання, то терапія спрямована на попередження її прогресування і виникнення ускладнень. Найчастіше призначення наступні:

 • обмеження перебування на сонці;
 • раціональне харчування;
 • вітамінотерапія - особливо важливим є прийом вітамінів А, Е, РР, D;
 • цитостатичні препарати - при масивних папілломатозних розростаннях;
 • соляні ванни;
 • при необхідності - креми, які освітлюють і пом'якшують шкіру;
 • видалення папілом різними методами - електрокоагуляцией, лазерним променем і так далі.

профілактика

Дистрофія шкіри - це поліетіологічним патологія, тобто, така, яка виникає через цілу низку причин, тому і профілактичні заходи дуже широкі. Всі вони зводяться до таких дій, як:

 • попередження виникнення інфекційних захворювань, дерматитів, дерматозів, судинних патологій, хвороб крові, ендокринних порушень, а при їх виникненні - своєчасні діагностика та лікування;
 • уникнення впливу на шкіру будь-яких агресивних чинників - фізичних і хімічних;
 • правильний догляд за шкірою протягом усього життя;
 • регулярне проходження профілактичних оглядів у дерматолога.

прогноз

Прогноз при дистрофії шкіри різний. На ранніх етапах її розвитку тканини можна відновити. Але якщо дистрофія досягла піку свого розвитку, то необхідна інтенсивна підтримуюча терапія шкіри.

Ковтонюк Оксана Володимирівна, медичний оглядач, хірург, лікар-консультант