Виділення молозива у вагітних

Поява виділень з молочних залоз задовго до пологів змушують жінку турбуватися про нормальному перебігу вагітності. Необхідно знати, що дане фізіологічний стан не представляє собою ніякої небезпеки, адже біла напівпрозора рідина, яка секретується грудьми - це молозиво.

Що таке молозиво, і як воно утворюється

Вагітність несе за собою серйозну гормональну перебудову. На перший план при цьому виходить підвищення рівня естрогенів, прогестерону і пролактину. Під їх дією з молочною залозою жінки відбувається цілий ряд метаморфоз: естрогени провокують зростання молочних проток, під дією прогестерону наявні протоки починають сильно гілкуватися. Ну, а пролактин сприяє розвитку залізистих доль, альвеол і клітин, що продукують молоко - лактоцитів.

Молозиво - це свого роду "прототип" молока. Головний гормон, який відповідає за виробництво і молока, і молозива - пролактин. А ось просуває їх по протоках - ще один активний гормон вагітності, який іноді ще називають "гормоном любові" - окситоцин. Набухання грудей, почуття повзання мурашок, припливу молока - це все наслідок дії окситоцина.

Молозиво складається з:

 • білків - альбумін, глобуліни;
 • жирів;
 • вуглеводів - лактоза;
 • вітамінів - А, В, РР, С і Е;
 • мікроелементів і води;
 • мікроорганізмів - біфідобактерії, лактобактерії;
 • гормонів матері.

Зверніть увагу! Основою молозива є білок альбумін, який грає головну роль в адаптації малюка в новому середовищі!

Завдяки хімічним складом, забезпечується адаптація малюка до нових умов життя і характеру харчування, адже 9 місяців плід отримує всі необхідні речовини для росту і розвитку виключно з материнського організму.

Виділення молозива у вагітних: норма чи патологія

Як вже говорилося вище, підготовка грудей до годування малюка починається буквально з перших днів вагітності. Як правило, процес продукування молозива (а потім і молока) запускається вже після пологів. Цьому сприяє вигнання плаценти, наявність якої в організмі пригнічує вироблення пролактину. Пологи ж призводять до того, що рівень пролактину в крові збільшується в кілька разів, а лактоцитах приймаються за масове синтезування перших порцій молозива.

Однак у деяких майбутніх матерів вироблення молозива може спостерігатися вже в перші дні після зачаття. Виділення рідини при цьому настільки мінімальні, що вагітна жінка не помічає подібних змін.

У другому триместрі відбувається більш активна секреція молокоподібною рідини, результатом її стають жовті, липкі плями на бюстгальтері, обсяг виділень може бути від декількох крапель до 5 мл.

Третій семестр вагітності примітний тим, що змінюється якісний склад молозива, але його кількість при цьому істотно не змінюється.

важливо: секреція молокообразного крапель під час вагітності, так само як і її відсутність не повинно лякати майбутню маму. Дані прояви залежать тільки від індивідуальних особливостей організму. Головне, щоб виділення молозива в період вагітності не супроводжувалися болями.

Примітно, що існує ряд факторів, які можуть простимулювати виділення молозива. До них відносяться:

 1. Психоемоційне навантаження (стрес, надлишок позитивних емоцій).
 2. Гарячий душ.
 3. Активний і тривалий статевий акт.
 4. Стимуляція сосків (масаж грудей).
 5. Вживання гарячих напоїв.

Відмінності молозива і материнського молока

Нижче в таблиці ми представили властивості молозива, які відрізняються від властивостей грудного молока:

властивості

Грудне молоко

молозиво

початок секреції

Неповноцінне за властивостями молоко починає вироблятися через 2-3 дня після пологів, а зріле грудне - через 1,5 тижні.

У період вагітності і до 3 днів після народження малюка.

Енергетична цінність на 100 мл

100 ккал

200 ккал

колір

Білий з різними відтінками блакитного або жовтого.

Жовтувато-білий

смак

солодкий

солоний

вода

До 90%

До 85%

білки

Не більше 1%

До 5%

імуноглобуліни

У незначній кількості

Високий рівень

жири

До 5%

До 4%

вуглеводи

До 8%

До 7%

Цікаво знати! Склад молозива повністю відповідає потребам організму новонародженої дитини в білках, жирах, вуглеводах і мікроелементах.

Корисні властивості молозива

Значення молозива для малюка складно переоцінити, адже напівпрозорий секрет молочних залоз виконує наступні функції:

 1. імунна - в рідини, яка секретується грудьми, присутня значна кількість білків, які забезпечують захисні механізми від інфекційних збудників.
 2. формує - забезпечує заселення кишечника корисними бактеріями, які допомагатиме в засвоєнні їжі, формування нормальної дефекації і перешкоджати розмноженню патогенних бактерій.
 3. кон'югується - молозивний секрет пов'язує зайві кількість білірубіну, що попереджає розвиток жовтяниці у новонародженого.
 4. поживну - забезпечує організм не тільки необхідними нутрієнтами, а й стимулює поділ клітин епітеліального шару кишечника, що так важливо для подальшого повноцінного існування дитини.

Патологічна секреція молочних залоз під час вагітності

Кількість виділеного молозива не впливає на секрецію грудного молока в майбутньому, адже це абсолютно два різних процеси, що не залежать один від іншого, мають різні фактори впливу і навіть гормональне співвідношення.

Відчуття сверблячки, легкого тиску і розпирання всередині під час третього триместру вагітності не повинно викликати побоювання з боку майбутньої матері.

Але, існують зміни, які повинні насторожити вагітну і стати приводом до позачергового прийому у лікаря:

 1. Секреція молозиво тільки з однієї молочної залози.
 2. Больові відчуття в грудях - можуть вказувати на запальний процес.
 3. Виділення молозива, супроводжуване тягнуть больовими відчуттями внизу живота або в області попереку.
 4. Рясні кров'янисті виділення з грудей, які супроводжує погане самопочуття, можуть підвищувати ризик виникнення передчасної пологової діяльності або запального процесу як в молочній залозі, так і в матці або плаценті.
 5. Неприємний запах молозива завжди свідчить про розвиток патогенної мікрофлори, що вимагає негайного антибактеріального лікування, щоб знизити можливість поширення інфекційного процесу.
 6. Секреція рідини з молочних залоз у жінок поза вагітністю може бути пов'язана з гіперпродукцією гормонів окситоцину і пролактину, що провокується запаленням або пухлиною.

Як вести себе жінці при появі молозива в період вагітності

Зміни в організмі жінки не повинні вплинути на її повсякденне життя, адже не існує особливих строгих вказівок, які складні у виконанні.

Головною метою на цьому етапі є регулярна підтримка грудей в чистоті і дотримання декількох простих правил:

 1. Носіть бюстгальтер з натуральних м'яких тканин, які не будуть пошкоджувати сосок і віджимати груди. Кращим вибором, в цьому випадку, є спеціальну нижню білизну для годуючих мам, правильно підібраного розміру.
 2. Щоденне промивайте молочні залози теплою, перекіпячённой водою, без застосування мильних засобів, що буде перешкоджати розмноженню шкідливих бактерій, виникнення тріщин і розвитку запальних процесів.
 3. Витирайте груди м'яким рушником, не допускаючи грубих, посилених рухів.
 4. Підкладайте між тканиною бюстгальтера і соском ватяні диски або спеціальні прокладки, які будуть вбирати краплі молозива і не підвищувати вологість шкіри. Це допоможе знизити ймовірність розмноження патогенних мікроорганізмів.
 5. Ні в якому разі не зціджувати молозиво і не масажуйте молочні залози (такі процедури підсилюють виділення і підвищують м'язовий тонус матки, що не завжди позитивно позначається на стані майбутнього малюка).
 6. Радійте майбутнього народження дитини і наповнюйте своє життя позитивними моментами, що тільки поліпшить якість грудного вигодовування в майбутньому.

Долюк Ольга Володимирівна, сімейний лікар