Причини метеоризму в дорослих

Метеоризм - це зайве скупчення газів в кишечнику. Воно проявляється здуттям живота, обдиманням, розпирала болем у животі. Часто супроводжується рясним (вибуховим) виділенням великої кількості травних газів.

Метеоризм - це досить часте явище, при якому в травних органах накопичується дуже багато газів. Однак метеоризм - це не завжди прояв хвороби. Трапляється, що не страждає ніякими захворюванням людина, з'ївши багато важкої їжі, починає мучитися від метеоризму. У разі, якщо пропорція між появою газів в органах травлення і їх висновком, і всмоктуванням порушена, також починає турбувати метеоризм. При цьому газ збирається в шлунково-кишковому тракті і приносить людині дискомфорт.

Іноді при цьому стані можливо до 3 л освіти газів в добу. Коли їх стає занадто багато, вони тонким шаром вистилають всю слизову оболонку кишечника і заважають її нормальному функціонуванню. Пригнічується ферментативна здатність, порушується засвоєння поживних речовин, страждає травна функція.

У нормальному стані у людини в травних органах знаходиться приблизно двісті мілілітрів газу. При цьому не всі гази, що виділяються з організму, мають неприємний запах. Запах газів залежить від різних пахучих речовин, що синтезуються в кишечнику. Це можуть бути і сірководень, і скатол або індол. Подібні речовини виділяються, коли мікроорганізми в товстому кишечнику впливають на погано перероблені залишки їжі.

У шлунково-кишковому тракті гази виглядають як піна, основою якої є слиз. Ця речовина щільно закриває внутрішній просвіт кишечника, при цьому подальше засвоєння їжі утруднюється. Погано починають вироблятися ферменти, порушується метаболізм. Людину починає турбувати розпирає відчуття в животі, можливі нерівномірні болю, блювота або відрижка. Апетиту у людини немає, може з'явитися діарея або ж запор.

Варто розуміти, що метеоризм не є самостійним захворюванням. Це лише наслідок неправильного способу життя, або симптом хвороби шлунково-кишкового тракту.

Зміст статті:

 • Причини метеоризму в дорослих
 • симптоми метеоризму
 • Відповіді на популярні питання:
 • Що робити, якщо почався метеоризм?

Причини метеоризму в дорослих

Причин, через які в кишечнику накопичується багато газів, досить багато.

Причини метеоризму в дорослих людей бувають найрізноманітніші, серед них:

 1. Порушення ферментної системи. Якщо у людини є недолік тих чи інших ферментів, то в кишечник з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту потраплятиме велика кількість неперетравлених залишків їжі. Ця їжа буде сприяти запуску процесів гниття і бродіння, що призводить до виділення газів. У дорослому віці ферментативна недостатність є наслідком незбалансованого харчування.

 2. Дисбактеріоз кишечника. Якщо градуювати причини метеоризму за частотою їх виникнення, то дисбактеріоз кишечника буде перебувати на другому місці після недостатності ферментативної системи. Коли мікрофлора термінальних відділів травного тракту не порушена, велика частина кишкових газів поглинається бактеріями, існуючими в кишечнику. Вони необхідні мікроорганізмам для нормальної життєдіяльності. Однак, коли порушується рівновага між бактеріями, гази продукують і бактеріями, гази поглинають, розвивається метеоризм.

 3. Перенесені операції на черевній порожнині. Третя по частоті причина розвитку метеоризму - це оперативні втручання, які були проведені на черевній порожнині. Кишкова стінка розтягується, так як рухова активність кишечника після хірургічних втручань знижується. Всі операції на органах шлунково-кишкового тракту завжди призводять до зниження моторики термінальних відділів органів травлення. У підсумку, нормальне просування їжі по кишечнику порушується, запускаються процеси гниття і бродіння, що призводить до метеоризму. Крім того, після операцій нерідко формуються спайки черевної порожнини, що також призводить до утруднення процесу перетравлення їжі і провокує метеоризм.

 4. Хвороби органів травлення. Кишечник входить в загальну систему органів травлення. Тому будь-які їх захворювання будуть сприяти тому, що його робота порушиться, а значить, виникне метеоризм.

  Основні хвороби органів шлунково-кишкового тракту і з ними пов'язані причини метеоризму фахівці виділяють наступні:

  • Гастрит, при якому порушується кислотність шлунка, що призводить до збою процесу розщеплення білків. Вони в напіврозпалася вигляді потрапляють в кишечник і викликають метеоризм.

  • Холецистит. При запаленні жовчного міхура відбувається порушення відтоку жовчі, її не вистачає для нормального функціонування дванадцятипалої кишки, що, в кінцевому рахунку, викликає метеоризм.

  • Дуоденіт. В цьому випадку в запальний процес втягується дванадцятипала кишка. Віднайдені нею травні ферменти виробляються в меншій кількості, їх не вистачає для розщеплення їжі. Як підсумок - розвиток процесів бродіння і метеоризм.

  • Панкреатит. Метеоризм виникає через неспроможність ферментативної функції підшлункової залози.

  • Ентерит. Метеоризм стає наслідком порушеної функції всмоктування і перетравлення їжі тонким кишечником, що відбувається через дистрофічних змін його слизової оболонки.

  • Коліт- запалення товстого кишечника часто носить дистрофічний характер. Це захворювання не тільки порушує процес перетравлення їжі, але і провокує дисбаланс кишкової мікрофлори. В результаті патологічних порушень відбувається розвиток метеоризму.

  • Цироз печінки. Метеоризм виникає на тлі недостатності жовчної секреції, унаслідок порушень в роботі печінки. Її нестача обумовлює неповне перетравлювання жирів, в результаті чого підвищення газоутворення при цирозі завжди спостерігається після прийому жирної їжі.

  • Різні кишкові інфекції, збудники яких потрапляють в кишечник з їжею. У підсумку його робота порушується, відбувається погіршення перистальтики, їжа не засвоюється, виникає метеоризм.

  • Кишкова непрохідність викликає метеоризм через порушення його рухової активності - вона або знижується, або підвищується. Причиною непрохідності може стати пухлина, чужорідне тіло, паразити.

  • Синдром роздратованого кишечника. У цьому випадку відбуваються функціональні порушення в товстому кишечнику, пов'язані зі зміною чутливості його пристінкових рецепторів.

  • Атонія кишечника, що призводить до зменшення швидкості просування калових мас. Це сприяє скупченню в ньому газів.

  • Дивертикули, які можуть мати як вроджений, так і набутий характер. Одним з яскравих симптомів цієї патології виступає метеоризм.

 5. Характер їжі, що вживається. Від якості їжі безпосередньо залежить здоров'я людини. Часто, люди шукають причини метеоризму в захворюваннях, а вони ховаються в продуктах харчування, які вони вживають щодня. Найбільш потужними провокаторами надлишкового освіти газів виступають: бобові, продукти, багаті грубою клітковиною, баранина. Сприяють метеоризму сильногазовані напої, в тому числі, квас і пиво. Викликає процес бродіння в кишечнику чайний гриб, бородинський хліб. Якщо є непереносимість лактози, то метеоризму сприятиме вживання молока. Потужним чинником-провокатором також є дієта, яка збагачена целюлозою.

 6. Стрес. Емоційні потрясіння здатні викликати спазмування м'язів кишечника і сповільнювати його роботу. Тому причини метеоризму можуть критися в нервових розладах.

 7. Старечий метеоризм. Це патологічний стан стосується людей, старше 65-70 років. Найчастіше воно виникає на тлі процесу атрофії м'язового шару кишечника. Також причинами метеоризму в літньому віці можуть виступати: подовження кишки, погіршення функціонування залоз, які б виробляли травні ферменти.

 8. Вагітність. Якщо жінка виношує дитину, то підвищене газоутворення може виникати у неї при перетискання кишечника зростаючою маткою. Рух харчових мас сповільнюється, також, як і процес всмоктування з них поживних речовин.


симптоми метеоризму

Симптоми метеоризму виявляються такими кишковими розладами:

 • Здуття живота;

 • Болі як приступообразні, так і переймоподібні (іноді вони можуть віддавати в грудину, нагадувати ниючі болі серця, в поперек, праве підребер'я);

 • відрижка;

 • нудота;

 • Затримка стільця, або, навпаки, пронос;

 • Зниження апетиту;

 • Збільшення обсягу живота, з'являється в ньому почуття дискомфорту;

 • Посилене відходження газів;

 • Бурчання і переливи вмісту кишечника;

 • Що виникає відчуття збільшення внутрішньочеревного тиску;

 • Відчуття дискомфорту в епігастральній ділянці.

Встановлено, що симптоми метеоризму можуть проявлятися у позакишкових розладах:

 • З боку серця: порушення його ритму і виникнення відчуття печіння в області грудей;

 • Погіршення настрою і працездатності;

 • Проблеми зі сном;

 • Головні болі;

 • Загальна слабкість.

Здуття живота при метеоризмі

Здуття живота при метеоризмі - це одне з найбільш яскравих проявів збільшення кількості газів в кишечнику. Не помітити його неможливо, так як здуття супроводжується болями і почуттям вираженого дискомфорту.

Живіт збільшується в розмірах за рахунок переповнення кишечника газами. При цьому їх відходження не відбувається, так як товста кишка спазмована. Тому розпирання кишечника і тиск на нього зсередини характеризується людьми як здуття живота і є одним з клінічних варіантів перебігу метеоризму.


Відповіді на популярні питання:

 • Чи небезпечний метеоризм? Сам по собі метеоризм не може становити загрози для життя людини. Однак, небезпека цього патологічного стану кишечника полягає в тому, що воно може вказувати на серйозні захворювання. Це патології шлунка, жовчного міхура, печінки, кишечника, не виключений онкологічний процес. Тому при часто виникає метеоризмі, який не залежить від раціону, необхідно проконсультуватися з лікарем.

 • Чи можна пити кефір при метеоризмі? Більшість фахівців схиляються до думки, що вживання кефіру позитивним чином позначається на функціонуванні кишечника. Цей напій сприяє нормалізації балансу між мікробами, його заселяють. Особливо він корисний при метеоризмі, спровоковане дисбактеріозом. Однак, при підвищеному газоутворення вживати кефір необхідно в невеликих кількостях протягом тривалого часу. Напій повинен бути свіжим (не більше трьох днів з дати виготовлення).


Що робити, якщо почався метеоризм?

Щоб зрозуміти, що робити, якщо почався метеоризм, необхідно визначитися з причиною його спровокувала. Це дозволить усунути підвищене газоутворення в кишечнику, відновити якість життя.

 • Якщо встановлено, що метеоризм є наслідком нераціонального підходу до харчування, то слід наявні похибки усунути. Важливо приймати їжу регулярно, навіть перекушування між сніданком, обідом і вечерею повинні проходити в спокійній обстановці. Лікарі рекомендують включати в раціон кисломолочні продукти. Якщо їх прийом буде регулярним, метаболічна активність мікрофлори нормалізується, відновиться моторна функція кишечника.

 • Якщо метеоризм є наслідком якого-небудь захворювання, то необхідно спрямувати зусилля на його усунення. Лікуванням хвороб займатися повинен виключно фахівець.

 • При лактозной недостатності важливо дотримуватися відповідну дієту з низьким вмістом калорій і винятком молочного цукру.

 • На час необхідно зменшити кількість продуктів, що містять грубу рослинну клітковину, якщо метеоризм спровокований синдромом подразненого кишечника. Важлива консультація психолога і невропатолога. Щоб зменшити больові відчуття, викликані здуттям живота, можна застосовувати спазмолітики, наприклад, Дюспаталін.

 • При дисбактеріозі призначаються пробіоткі. Це може бути Лінекс, Ріофлора Иммуно, Хілак форте, Біфідумбактерин та ін. Ці препарати сприяють нормалізації мікробного балансу кишечника.

 • Щоб позбавити людину від симптомів метеоризму, йому можуть бути рекомендовані препарати, які відносяться до групи піногасники. До їх складу входить таке діюча речовина, як симетикон. Він не володіє побічними ефектами і не має вікових обмежень. До препаратів з симетиконом відносяться: Метеоспазміл, Гестід, Маалокс плюс, Дісфлатіл, Еспумізан.

 • Додатковими засобами, що допомагають полегшити стан хворого, є адсорбенти. Це може бути: Полифепан, препарати, що містять вісмут, фосфат алюмінію, Активоване вугілля. Однак ефект від Активованого вугілля відстрочений у часі і досить нетривалий, а інші кошти сприяють уповільненню пасажу калових мас по товстому кишечнику. Разом з газами вони також виводять з організму вітаміни, корисну мікрофлору і мінеральні сполуки.

 • Доцільним також є прийом ферментів підшлункової залози, так як метеоризм практично завжди відбувається на тлі порушення травлення. Такими препаратами можуть бути: Креон, Панкреатин, Панкреофлат (ферменти в поєднанні з симетиконом).