Рідина в коліні що робити?

Найбільшим суглобом в тілі людини вважається колінний. Під час ходьби на нього впливає вся маса тіла, тому пошкодження в цій області зустрічаються досить часто. Як правило, всі захворювання колінного суглоба - наслідок всіляких травм, падінь і надмірного навантаження на суглоб. Однією досить неприємною, а в деяких випадках і небезпечною, патологією колінного суглоба є скупчення рідини в коліні.

Рідина в коліні може бути прозорою і каламутній, кров'яною і з легким жовтуватим відтінком. Навіть якщо травма була незначною, або навантаження давалася на коліно невелика, можливий розвиток даного стану. Лікування в такому випадку потрібно починати негайно, а для цього важливо знати перші симптоми рідини в коліні.

Симптоми і причини скупчення рідини в коліні

Причинами даного стану можуть стати:

  • гемоартроза - крововилив в колінному суглобі;
  • переломи кісток суглоба (наприклад, виростків стегна і надколінка);
  • пошкодження меніска;
  • ушкодження (розтягнення, розрив) зв'язок.

Нерідко рідина в колінному суглобі виникає на тлі артриту, інфекційних захворювань, алергічної реакції, гемофілії - ці захворювання також можуть виступати в якості причин розвитку даного стану.

Симптоми накопичення рідини в коліні проявляються не відразу, навіть якщо цього стану передувала травма. Будь-яке пошкодження коліна супроводжується припухлістю і набряком, сильним болем і крововиливом в особливо важких випадках. Але основним, найпершим симптомом появи рідини в коліні є істотне збільшення цієї області нижньої кінцівки.

Другий істотний, завжди яскраво виражений симптом - біль тупого характеру. З'являється вона через деформації суглоба скопилася рідиною. До речі, збільшення колінного суглоба і біль завжди супроводжуються скутістю руху. Крім цього, розглядається стан нерідко протікає на тлі незначного підвищення температури тіла до субфебрильних показників.

Лікарі виділяють хронічний вид синовіту - стану, який характеризується повільним накопиченням рідини в коліні. Цей процес супроводжується неінтенсивній болем, пацієнти часто просто її терплять, або починають займатися самолікуванням. Результатом такого халатного ставлення до власного здоров'я в більшості випадків стає деформуючий артроз.

Зверніть увагу: в медицині класифікують реактивний синовіт суглоба коліна, який відноситься до алергічних захворювань і викликається механічним / токсичним впливом провокуючого фактора. Реактивний синовіт виступає в якості алергічної реакції організму, не підлягає лікуванню і зникає самостійно, як тільки припинений контакт хворого з алергеном.

Лікування рідини в коліні

Єдино можливим і найефективнішим лікуванням вважається видалення рідини з колінного суглоба. Дана процедура проводиться в операційному кабінеті, анестезія для цього, як правило, не потрібно. Лікар акуратно вводить в порожнину ураженого суглоба тонку голку (спеціальна технологія) і за допомогою шприца відсмоктує всю рідину.

Після того, як скупчилася рідина буде видалена, лікар обов'язково вводить в порожнину антибіотики, причому, незалежно від того, чи є у нього підозри на інфекцію. Потім на коліно накладають пов'язку, що давить або наколінник, тим самим забезпечуючи прооперованого суглоба повний спокій. Пацієнт при цьому повинен перебувати в палаті стаціонару і дотримуватися постільного режиму.

Подальше лікування проводиться терапевтичне і полягає воно в застосуванні різних протизапальних засобів - найчастіше лікарі використовують Диклофенак і Вольтарен.

Зверніть увагу: в період позбавлення від рідини в коліні лікарі обов'язково будуть встановлювати причину розвитку даного стану. Якщо її не виділити, то незабаром трапиться рецидив проблеми і операцію з відсмоктування рідини доведеться повторювати знову.

Народна медицина

Рідина в коліні - це не сучасне захворювання, воно було відоме ще нашим предкам. Існує досить багато рецептів, які засновані на різних лікарських рослинах. Ось лише кілька з них:

  1. Мазь з трави живокосту. Потрібно взяти склянку трави живокосту (попередньо подрібнити) і змішати з 200 грамами свинячого сала. Отриману масу ставлять в холодильник на 5 днів, а потім втирають в хворий колінний суглоб два рази в день. Обов'язково під час лікування маззю з трави живокосту потрібно на хворий колінний суглоб накладати еластичний бинт.
  2. житній відвар. У літр води потрібно засипати половину склянки зерен жита і прокип'ятити на невеликому нагріванні протягом 20 хвилин. Далі відвар потрібно остудити, процідити і додати в нього 2 чайні ложки барбарису, 200 мл горілки (або розведеного спирту) і 500 грамів меду. Всі інгредієнти ретельно перемішуються, і напій прибирають в прохолодне приміщення на три тижні. Потім він приймається по 2 столові ложки тричі на день перед кожним основним прийомом їжі.
  3. Масло з лаврового листа. Приготувати 2 столові ложки подрібненого лаврового листа і залити їх склянкою (200 мл) олії. Засіб має настоятися протягом тижня, а потім їм потрібно змащувати пошкоджену колінний суглоб три рази в день.

Зверніть увагу: в деяких випадках терапевтичні методи, в тому числі і з категорії "народна медицина", допомагають позбутися від рідини в коліні, зняти запалення і зменшити біль. Але! По-перше, таке лікування не прибирає першопричину розвитку розглянутого стану. По-друге, виявляється лише симптоматичне вплив, не попереджає розвиток інфекції. По-третє, при відсутності своєчасно проведеній кваліфікованої медичної допомоги може розвинутися деформуючий артроз, який вилікувати неможливо.

Рідина в коліні - стан, що не представляє небезпеку для життя людини. Але вирішувати цю проблему потрібно в терміновому порядку, тому що вона не тільки доставляє масу дискомфорту, але і призводить до ускладнень.

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії