Причини набряку обличчя, як зняти?

Набряк обличчя - це патологічний стан, викликане затримкою зайвої рідини в тканинах особи (в міжклітинному просторі), наслідком чого є порушення водного обміну і помітна припухлість щелепно-лицевої ділянки.

Набряк не є захворюванням - лише симптомом якого-небудь недуги. Для ефективного лікування набряку обличчя, перш за все, необхідно визначити його причину, після чого вирішити - чи можна впоратися з проблемою самостійно або потрібна медична допомога. У той же час набряк обличчя може з'явитися і у абсолютно здорової людини в силу будь-яких обставин.

Зміст статті:

 • Чому набрякає обличчя?
 • Набряк обличчя вранці
 • Як зняти набряк з особи?

Чому набрякає обличчя?

Скупчення зайвої рідини в організмі, наслідком чого і є набряк, може статися з різних причин. Якщо крім набряків спостерігається задишка, це, ймовірно, збої в роботі серця. Також при набряках особи, викликаних проблемами з серцем, помітно збільшується печінка. У тому випадку, якщо особа набула синюшного відтінку, справа в порушенні роботи органів кровообігу.

Якщо найбільша область набряку - під очима, то можна припустити, що проблема криється в нирках. Як правило, такі набряки з'являються вранці. Збільшується особа, а потім повіки, особливо нижні. При цьому набряки водянисті і м'які, їх можна переміщати. Також при ниркових набряках шкіра приймає жовтувато-бронзовий відтінок. У тих людей, які страждають хронічними захворюваннями нирок, перед набряками нерідко відбувається стрімке набір ваги, що обумовлено набряками внутрішніми.

Якщо в області придаткових пазух носа є вогнище інфекції, це теж може стати причиною набряку. В цьому випадку утруднюється відтік лімфи, але в міру зменшення запалення проходить і набряк. Такими набряками нерідко страждають люди, хворі на цукровий діабет, тому що у цієї групи людей опірність організму інфекціям знижена.

Які страждають хронічними захворюваннями дихальних шляхів або навколоносових пазух також можуть стикатися з набряками особи. Тут не варто намагатися впоратися з набряком самостійно, тим більше накладати на область носа холодні компреси. Набряки усуне лише лікування захворювань і їх регулярна профілактика.

Причиною набряку служать і ендокринні захворювання. Як правило, в цьому випадку на обличчі з'являється сильний набряк шкіри і підшкірної клітковини, в яких накопичується слизова тканина. Тканина невистачає гормонів щитовидної залози, і людина потребує гормонотерапії, яка призначається лікарем.

Влітку люди часто стикаються з набряками особи через сонячних опіків. Щоб їх не виникало, потрібно або прикривати найчутливіші ділянки обличчя - ніс і щоки, або використовувати захисні засоби. Якщо опік все-таки стався, то щоб уникнути набряку, негайно роблять холодні компреси, по можливості із заспокійливими травами, або використовують спеціальний крем. Змащувати маслом опіки ні в якому разі не потрібно.

Є й інші причини набряків особи:

 • злоякісні або доброякісні пухлини в області обличчя і щелепи;

 • інфекції в щелепно-лицевої ділянки;

 • реакція на переливання крові;

 • підвищений артеріальний тиск;

 • затримка рідини в організмі під час вагітності, особливо в перших фазах і в період токсикозу;

 • початок менструального циклу;

 • захворювання сечостатевої системи;

 • збої в роботі імунітету і нестача вітамінів і мікроелементів;

 • вживання в їжу неякісних продуктів;

 • надмірне вживання солі;

 • незбалансована дієта або голодування;

 • ожиріння;

 • перевтома;

 • недосипання і ін.

Алергія, як причина набряку обличчя

Якщо причиною набряку служить алергічна реакція, такий набряк називають ангіоневротичний. Крім набряку про алергію може говорити утруднене дихання, кропив'янка, почервоніння шкіри, свербіж або навіть втрата свідомості. Набрякають, як правило, м'які тканини особи - губи, повіки (очі стають "щілиноподібними"), можуть збільшитися і тканини на тильній стороні руки і придбати рожевий відтінок. Для зняття таких набряків можна використовувати протиалергічну мазь, що продається в аптеці. Також необхідно прийняти антигістамінний препарат - таблетку "Супрастин".

По темі: Антигістамінні препарати 1, 2 і 3 покоління

Особливість алергічного набряку на обличчі в тому, що він може протриматися від 5 хвилин до кількох годин, а потім безслідно зникнути. Алергія буває хронічної, закладеної ще до народження, або з'явитися раптово, і бути викликаною лікарськими препаратами, особливо антибіотиками, хімічними засобами, використовуваними в побуті, специфічними продуктами харчування, укусами комах (одними з найнебезпечніших вважаються укуси ос), попаданням в дихальні шляхи пилу, вовни тварин або пилку рослин. Все частіше зустрічаються випадки алергії, викликані стресовими ситуаціями.

При набряку Квінке також може виникнути припухлість особи. Такий набряк розвивається швидко і раптово. Разом зі скупченням рідини в підшкірній жировій клітковині і слизових оболонках відбувається розширення вен і капілярів. Слід мати на увазі, що це небезпечний синдром, і є ймовірність задухи, т. К. Набряк може торкнутися і глотку. В цьому випадку роблять ін'єкцію антигістамінного кошти ( "Супрастин") і негайно звертаються за медичною допомогою. Якщо у людини одного разу виникало набряк Квінке, є висока ймовірність того, що це може повторитися при зіткненні з алергеном.

Часом самостійне виявлення алергену неможливо, і для цього слід звернутися до лікаря, щоб пройти ряд тестів. Часто виникають ситуації, коли у людини виникає реакція відразу на кілька груп алергенів, або з часом список протипоказань поповнюється. Таким людям краще завжди мати при собі антигістамінні препарати.

При алергічному набряку обличчя компреси, вмивання холодною водою та інші засоби для зовнішнього застосування (крім спеціальних мазей) малоефективні. Очищати шкіру або протирати її лосьйонами в подібних випадках категорично протипоказано. З алергічними набряками справляються або за допомогою лікарських засобів, або вона проходить сама. Також потрібно намагатися не торкатися до обличчя руками, не розтирати його.

По темі: Вся інформація про алергію на обличчі

Набряк обличчя після видалення зуба

Видалення зуба - це мала хірургічна операція, т. Е. Втручання в природну роботу організму. Це може викликати ускладнення і побічні явища, особливо якщо імунітет людини ослаблений. Руйнування м'яких тканин, що оточують зуб, саме по собі тягне травматичний набряк ясен і щоки, а якщо операція з видалення була складною (зуби мудрості, видалення зуба частинами), то набряк практично неминучий. У той же час набряклість можна назвати ускладненням, і вона в більшості випадків не представляє загрози для здоров'я і життя пацієнта.

Турбуватися треба в тому випадку, якщо набряк супроводжується сильним больовим синдромом, підвищенням температури тіла, ознаками інтоксикації, і довго не проходить. В цьому випадку можна припускати розвиток запалення в рані. Обумовлено це може бути порушенням лікарем правил антисептичної обробки пошкоджених тканин або недотриманням пацієнтом приписів стоматолога. Також запалення може виникнути, якщо зуб видалили в повному обсязі, або в рані залишився вогнище інфекції, який переховувався під зубом. Іноді причиною набряку щоки є алергічна реакція пацієнта на анестетики або інші препарати.

Якщо є ознаки запалення, необхідно провести обстеження рани і з'ясувати загальний стан пацієнта. Рану, як правило, ретельно обробляють розчином антисептика або антибіотика, при необхідності видаляють гнійні освіти або осколки зуба. Після оперативного очищення рани призначають лікування, яке може включати і стимуляцію імунітету, щоб організм швидше впорався з недугою.

Велику небезпеку для здоров'я представляють такі симптоми після видалення зуба, як задишка і свистячий подих. В цьому випадку можна говорити про алергічному набряку дихальних шляхів, який вимагає якнайшвидшої допомоги реаніматологів, в іншому випадку може статися задуха.

Фізіологічний набряк щоки після видалення зуба лікування не вимагає - лише профілактичні дії. Для зменшення припухлості до ураженої ділянки рекомендують прикладати холод відразу після операції, а через кілька годин - щось тепле і сухе (нагріту сіль або крупу). Щоб не отримати обмороження чи опіку, потрібно прикладати предмети на-віч через тканину. Хворобливість щоки може зберігатися близько двох тижнів, якщо больовий синдром не проходить, слід звернутися до лікаря за повторної санацією рани.

По темі: Набряк після видалення зуба мудрості

Набряк після операції на обличчі

Набряки тканин обличчя після перенесеної операції - явище природне, і уникнути його вдається в рідкісних випадках. Слід зауважити, що, з огляду на вік або індивідуальних особливостей організму і імунітету, люди переносять операції по-різному. У одного пацієнта набряк після операції ледь помітний, в той час в іншої людини в аналогічній ситуації набряк яскраво виражений і довго не проходить.

Зазвичай найбільші набряки з'являються на другу або третю добу після операції, а потім поступово спадають. Через тиждень набряк повинен бути менше, а через два тижні пройти повністю. Звичайно, можна прискорити процес регенерації тканин і виведення з них зайвої рідини, якщо дотримуватися рекомендацій фахівців.

Хірурги не радять в перші два тижні приймати ванну або гарячий душ, особливо не рекомендують відвідувати сауну і перегріватися на сонці. Краще обмежитися контрастним душем і вмиватися прохолодною водою. У перші дві доби бажано робити холодні компреси з трав'яних відварів або прикладати до проблемних ділянок листи капусти. Особа не протирають будь-якими хімічними засобами і не використовують декоративну косметику.

Фізичні навантаження і перенапруження слід виключити, більше відпочивати. Нахилятися, забезпечуючи тим самим приплив рідини до голови, теж не радять. По можливості потрібно частіше тримати очі закритими і намагатися рідше моргати. Довго працювати за комп'ютером або багато читати не бажано - від цього м'язи обличчя відчувають зайву напругу. Режим сну повинен бути оптимальним - необхідно добре висипатися. При цьому спати рекомендують на високій подушці, в добре провітрюваному приміщенні.

У той же час багато що залежить від питного режиму і раціону. Вживання алкоголю протипоказане, солоні, гострі, смажені та копчені страви - скоротити до мінімуму. Води слід випивати близько двох літрів в день, але не пити каву і газовані напої.

Якщо набряки не проходять протягом двох тижнів, слід звернутися до свого хірурга або іншого фахівця. Навіть незважаючи на знання своїх фізіологічних особливостей, займатися самолікуванням і сподіватися на те, що все пройде само собою - небезпечно.

Набряк на обличчі після удару

Набряк на обличчі після отриманого удару - також явище абсолютно нормальне, і з'являється через пошкодження тканин і луснули судин. Супроводжуються набряки зміною кольору шкіри - від червоного до синього або фіолетового, а потім набряк спадає і місце забитого жовтіє. Зазвичай такі набряки проходять поступово, і через пару тижнів не залишають після себе сліду. Однак якщо відразу ж після удару надати людині першу допомогу, набряк пройде набагато швидше і безболісніше.

Найчастіше набряки з'являються під очима - внаслідок удару безпосередньо в область ока, або в перенісся. В цьому випадку необхідно переконатися в тому, що не пошкоджений сам очей і не зламана кістка - для цього бажаний огляд фахівця. І, переконавшись в тому, що пошкоджені лише зовнішні тканини, можна застосовувати різні методи зняття набряклості.

Найпоширеніший і дієвий метод - прикласти до місця удару щось дуже холодне, бажано лід або заморожений продукт. Можна використовувати металеві предмети, особливо холодні, наприклад, помістити на пару хвилин монету або ложку в морозилку, а потім прикласти до набряку. Це необхідно зробити якомога швидше, і протримати на місці удару не менше 10 хвилин. Після цього рекомендують робити прохолодні компреси, використовуючи для них трав'яні відвари - полину, подорожника, деревію, звіробою, вересу.

З дитинства знайомий спосіб зменшити біль і прискорити загоєння - прикласти до забитого місця лист подорожника. Також діє і капустяний лист. Капуста прекрасно знімає набряклість, як би витягаючи зайву рідину із тканин. Больовий синдром після використання капустяних листів теж стає менш помітним, пропадає почервоніння шкіри.

З народних засобів, що допомагають при ударах, можна виділити бодягу - прісноводна губка, що продається в аптеках у вигляді порошку або гелю. Пов'язку з бодягою тримають на обличчі, поки вона не висохне. Допомагає і суміш анальгіну з йодом. Таблетки дрібно кришать, додають кілька крапель йоду і отриману масу наносять на забій.

В аптеці також продається безліч засобів, що дозволяють швидше позбутися від набряків - це різні мазі на основі витяжок з рослин або синтетичні препарати з знеболюючу дію. При набряках особи після ударів використовують "Троксевазин", "Лиотон-гель" або "Долобене-гель".

Набряки на обличчі після ударів не потрібно чіпати руками або намагатися зробити масаж - може бути ще гірше. Використання фізіотерапії можливо тільки з дозволу лікаря, і на більш пізніх стадіях.

Набрякло обличчя після "пиятики"

Чи не найпоширеніша причина набряку обличчя у жителів Росії - нічні посиденьки за розпиванням алкогольних напоїв. Відповідно, чим більше було випито і чим менше часу залишилося на сон, тим імовірніше побачити вранці в дзеркалі помітно збільшилася особа і невеликі "щілини" замість очей. При цьому варто відзначити, що з віком шанси зустрітися з настільки неприємним явищем серйозно збільшуються.

Найпомітніше набряк після прийняття алкоголю в перші години після пробудження, але якщо як раз в цей час належить важлива зустріч або потрібно йти на роботу - необхідно вживати термінових заходів. Зазвичай користуються народними засобами, найефективніший з яких - холодні компреси. Найпростіший спосіб - змочити рушник холодною водою і покласти на обличчя, або протягом 10 хвилин вмиватися прохолодною водою.

Можна підготуватися до вирішення такої проблеми заздалегідь, і запастися, наприклад, кубиками льоду, щоб вранці, загорнувши їх в рушник, прикласти до обличчя. Тут потрібно бути обережним, т. К. Найбільша область набряку доведеться на повіки, а лід до очей прикладати не варто - це може негативно позначитися на здоров'ї очей. Якщо в очах потріскалися судини, то холодні компреси не допоможуть - необхідно скористатися протизапальними краплями.

Також ж можна з вечора приготувати трав'яний настій, і прибрати його в холодильник, щоб вранці змочити в ньому серветку і зробити компрес. Для цих цілей підійдуть такі трави, як ромашка, м'ята, польовий хвощ, звіробій, листя брусниці. Деяким допомагає охолоджений чорний або зелений чай (теж у вигляді компресів або як засіб для вмивання).

Найчастіше набряки на обличчі з'являються після вживання великої кількості пива з дуже солоною закускою. Тому, якщо на наступний день чекають важливі справи, краще скоротити вживання і того, і іншого. А, лягаючи спати, потрібно намагатися лежати на подушці горілиць, якщо ж спати "на обличчі", то "пом'ятий" вид з ранку забезпечений.

Приймати будь-які засоби всередину, щоб зняти з особи набряк, практично марно. Але деяким допомагає випита чашка теплого зеленого чаю з молоком. Від гарячих напоїв і страв на кшталт супу бажано відмовитися - пар, що потрапляє на обличчя, тільки збільшить набряк. Солоні продукти відразу після підйому теж не варто вживати - вони затримають рідина, внаслідок чого набряк не спадатиме довше.

Разом з компресами або масками можна зробити легкий масаж обличчя, особливу увагу приділяючи області навколо очей. При такому масажі також корисно буде використовувати ефірну олію (2-3 краплі додати в ложку базового рослинного масла), що володіє заспокійливим ефектом. Не варто особа розтирати, користуватися скрабами і лосьйонами. Гаряча ванна теж не піде на користь, оптимальний варіант - контрастний душ, після якого покращиться не тільки зовнішній вигляд, але і загальний стан.


Набряк обличчя вранці

Дієтологи вважають, що якщо вранці у здорової людини набрякає обличчя, причину потрібно шукати в його раціоні. Як правило, набряки виникають у тих людей, хто не піклується про своє здоров'я і не дотримується принципів здорового харчування, або у тих, хто періодично їх порушує в силу обставин. Сприяє затримці зайвої рідини в тканинах вживається в їжу сіль. Якщо скоротити її кількість в щоденному раціоні, набряк може незабаром зникнути. Також не рекомендують часто є консервовані продукти, гострі, копчені страви. При цьому обсяг випивається за день чистої води повинен бути не менше двох літрів.

Також вранці набрякає обличчя у любителів поїсти перед сном або навіть посеред ночі. Їсти потрібно за 3-4 години до сну, і бажано не вживати "важку" їжу - жирну, смажену, продукти тваринного походження, за винятком нежирного молока і кефіру. Пити перед сном теж не слід, а щоб не виникало спраги, у другій половині дня бажано скоротити вживання солі.

Нерідко помічають набряки на обличчі так звані сови - люди, які пізно лягають спати. І якщо в молодості людина, як правило, виглядає досить свіжо після безсонної ночі, то в зрілому віці на обличчі видно сліди перевтоми або неправильного режиму. Лікарі радять лягати спати до півночі, бажано - не пізніше 10 години вечора, тоді вранці людина буде виглядати відпочив і відповідно себе почувати.

У тому випадку, якщо набряки вранці приймають хронічний характер, слід серйозно задуматися про здоров'я внутрішніх органів. Часто набряки виникають через порушення в роботі нирок або серцево-судинної системи. При цьому набряк може супроводжуватися зміною кольору обличчя, задишкою або іншими неприємними симптомами, часто хворобливими. Допомогти в цьому випадку може повноцінне обстеження всіх систем організму і проходження курсу лікування.

По темі: Кращі продукти від набряків


Як зняти набряк з особи?

Якщо набряк обличчя не має хронічного характеру і є наслідком неправильного харчування, забиття, алергії, пройде він досить швидко, а прискорити процес можна народними засобами або нескладними діями. Якщо ж набряк не проходить протягом тривалого часу або періодично з'являється, можна цими ж засобами візуально його зменшити, але позбутися від нього можна тільки за допомогою виявлення та лікування недуги, яким набряк викликаний.

Ось деякі методи, що дозволяють зняти набряк:

 • сечогінний засіб: таблетки або настій трави ведмежі вушка (найшвидший і ефективний спосіб, якщо причина не в ударі і не в алергічної реакції);

 • антигістамінні препарати ( "Супрастин", "Тавегіл"). При цьому таблетки краще не ковтати, а класти під язик;

 • гелі, що знімають набряки ( "Троксевазин", "Лиотон-гель", "Долобене-гель" та інші);

 • відвар лаврового листа. Приймати 3 рази на день по столовій ложці (3 листа на склянку окропу). Через тиждень набряк повинен пройти;

 • відвар кореня кульбаби. Заварювати його в пропорції 1: 5, приймати два рази на день - після пробудження і перед сном;

 • скорочення вживання солі як мінімум до 3 грамів в день, але бажано - відмовитися на деякий час від солоної їжі повністю;

 • нормалізація водного балансу в організмі - необхідно щодня випивати достатню кількість простої води. Середня норма для дорослої людини - до двох літрів в день;

 • відмова від вживання копченої та консервованої їжі, майонезу, кетчупу, а також газованих напоїв, алкоголю та кави;

 • виняток прийомів їжі і рідини перед сном (останній прийом їжі повинен бути не менше ніж за 3 години до сну);

 • включення в раціон більшої кількості продуктів, що містять клітковину - овочі, фрукти;

 • регулярне чищення нирок;

 • контрастний душ;

 • холодні компреси, або протирання шкіри шматочками льоду;

 • умивання відварами лікарських рослин - ромашки, м'яти, липи, брусничних листя;

 • використання високої подушки для сну. Це забезпечить відтік рідини від особи;

 • протинабрякові маски.

По темі: Як зняти пухлина з особи після удару

Маска від набряків на обличчі

Поліпшити кровообіг особи і допомогти зайвої рідини вийти допоможуть наступні маски:

 • Картопляна. Для її приготування картоплю варять в шкірці, і разом з нею розминають виделкою, після чого отримане "пюре" в теплому вигляді прикладають до обличчя на 15 хвилин. Ця маска вважається найбільш дієвою. Але, якщо часу на відварювання не вистачає, можна скористатися і сирою картоплею - його нарізають кружечками і тримають на опухлих ділянках особи до тих пір, поки картопля не нагріється. Можна сиру картоплю натерти на тертці, вичавити з нього сік і використовувати для компресів.

 • Кріп і сметана. Кілька гілочок свіжого кропу нарізають дрібно (повинно вийти близько 1 чайної ложки зелені) і змішують з 2 ложками охолодженої сметани. На обличчі таку маску тримати близько 10-15 хвилин, або поки сметана не нагріється. Маску змивають прохолодною водою.

 • Маска з кореня петрушки. Свіжий корінь петрушки прокручують через м'ясорубку або натирають на дрібній тертці. Кашку наносять на проблемні ділянки (можна і на віки), через 20 хвилин змивають теплою водою. Після такої маски не потрібно крем для обличчя.

 • Огірок. Свіжий огірок (бажано, з холодильника) натирають на крупній тертці, і отриману кашку накладають на обличчя. Тримати таку маску потрібно близько 20 хвилин. Ця маска також зволожить шкіру, додасть їй свіжий вигляд, що дуже допоможе при набряку, викликаному зловживанням алкогольних напоїв.

 • Чай. Необхідно заварити чорний або зелений чай, щоб вийшов міцний настій. Після того як він охолоне, змочити в ньому серветку або марлю і прикласти до обличчя. Як тільки компрес нагріється, його потрібно змочити знову. На очі можна покласти і використані чайні пакетики, правда, якість заварки в пакетованому чаї помітно гірше.

 • Настої трав. Заварюють шавлія, ромашка або березові бруньки (бажано, на водяній бані). Настій проціджують і дають йому охолонути. Прикладати до обличчя потрібно за таким же принципом, як в попередньому рецепті.

 • Ефірне масло. В одній столовій ложці рослинного масла (оливкового, кунжутного, соєвого) потрібно розвести по дві краплі ефірного масла ялівцю, герані і розмарину. Отриману суміш нанести на обличчя і зробити легкий масаж (якщо тканини особи не травмовано). Щоб видалити маску використовують м'яку серветку або ватні тампони.

 • Гречана маска. Гречана крупа подрібнюється в кавомолці, потім її необхідно помістити в тканинний мішечок і опустити в киплячу воду на 2 хвилини. Після того як вміст охолоне, прикласти мішечок-на-віч хвилин на 15.

 • Маска з коньяком. Зазвичай таку маску використовують для зняття набряків після вечірок. До її складу входить: чайна ложка коньяку або горілки, яєчний жовток, половина чайної ложки лимона, 5 крапель олії, половину ложки зеленого чаю. Можна додати трохи гелю проти набряків, він продається в будь-якій аптеці. Тримати на обличчі маску потрібно близько 15 хвилин, після чого її змити і протерти обличчя охолодженим зеленим чаєм або кубиком льоду.

Вибір засобів, які допоможуть позбутися від набряку, безпосередньо залежить від причини затримки рідини. У тому випадку, якщо спостерігаються регулярні і тривалі набряки обличчя, знімати які складно, необхідно звернутися до лікаря і перевірити роботу внутрішніх органів і систем. Зазвичай після курсу лікування і відновлення функцій організму проблема пропадає.

За невідкладною медичною допомогою потрібно звернутися в тому випадку, якщо набряку особи супроводжують утруднене дихання і кашель, відчуття здавленості в горлі, свербіж у роті, висип або кропив'янка, різка зміна кольору обличчя (синюшність, пожовтіння, блідість), почервоніння очей, їх опуклість або почуття болю.