ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО джерельця

Батьки новонародженого, як правило, знають, що на голівці у малюка є джерельце або, як часто його називають, м'яке тім'ячко. Багато з них переконані, що джерельце у немовлят - це слабке і вразливе місце, яке зайвий раз і чіпати-то не слід. Чи справді це так? Один чи джерельце у новонароджених? Для чого він потрібен? Давайте розберемося.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ЧЕРЕПА ПЛОДА І НОВОНАРОДЖЕНОГО

Джерельця у новонародженого, а їх декілька, сміливо можна назвати даними природою "пристосуваннями" для полегшення процесу появи малюка на світ. Під час проходження плода по родових шляхах матері його головка може деформуватися (в хорошому сенсі цього слова) і приймати відповідні родовому каналу форми. Це полегшує пологи і для дитини, і для мами.

Таке анатомічне "взаєморозуміння" можливо завдяки особливостям будови черепа плода. Він складається з тих же кісток, що і череп дорослої людини. Але кістки склепіння черепа немовляти відрізняються високою еластичністю і з'єднані між собою своєрідними амортизаторами - неокостенілі сполучнотканинними ділянками.

Це шви і джерельця:

 • лобовий або метопіческій шов - між лобовими кістками;
 • вінцевий або коронарний шов - між тім'яними і лобовими кістками;
 • стрілоподібний або сагітальний шов - між тім'яними кістками;
 • потиличний або лямбдовідний шов - між потиличної і тім'яної кістки;
 • лівий і правий лускаті шви - між тім'яними і скроневими кістками;

 • передній або велике тім'ячко - ромбовидна перетинкова пластинка, від кутів якої відходять лобовий і сагітальний шви, ліва і права частини вінцевої шва;
 • задній або мале джерельце у дітей - трикутне поглиблення в місці перетину потиличного і стреловидного швів;
 • лівий і правий клиновидні джерельця - в місцях з'єднання вінцевих і лускатих швів;
 • лівий і правий соскоподібного джерельця - в місцях з'єднання лямбдовідного і лускатих швів.

У здорової доношеної новонародженого з усіх перерахованих перетинчастих структур черепа залишаються відкритими і визначаються тільки велике тім'ячко (передній) і в рідкісних випадках задній маленький джерельце. А все шви і інші джерельця закриті. У недоношених новонароджених можуть залишатися частково відкритими деякі шви між кістками черепа і бічні джерельця.

Сполучнотканинна мембрана, що формує джерельце у дітей, за своєю щільності нагадує брезент. Тому порушити цілісність її вкрай складно. Спокійно купайте малюка, якщо необхідно, користуйтеся гребінцем, грайте з дитиною, робіть йому масаж і не бійтеся пошкодити джерельце.      

ФУНКЦІЇ І РОЗМІРИ джерельця

Передній дитячий джерельце за формою нагадує ромб. Розміри джерельця лікар вимірює не по діагоналях ромба, а по лініях, що з'єднує середини його протилежних сторін.

Розміри великого джерельця у немовлят, що народилися в строк, варіюють від 2х2 см до 3х3 см. У недоношених малюків не тільки джерельце має великі розміри, але і залишаються відкритими прилеглі до нього ділянки швів черепа.

У нормі передній дитячий джерельце знаходиться на одному рівні з оточуючими його лобовими і тім'яними кістками або зовсім трохи западає. Придивившись, можна помітити, як пульсує джерельце. При сильному плачі і неспокої малюка він може трохи вибухати.

На першому році життя дитини головний мозок досить швидко збільшується в розмірах. За рахунок еластичності і піддатливості джерельця черепна коробка не перешкоджає зростанню мозку.

Крім того, джерельце у немовляти виконує функцію терморегуляції. При підвищенні температури тіла дитини через велике тім'ячко відбувається віддача зайвого тепла оболонками мозку, тобто вони охолоджуються природним шляхом. Тому лихоманить малюка ніколи не сповивати з головою і не кутайте його головку в шапки і хустки.

У доношеної малюка розміри джерельця, розташованого ззаду, за умови, що він закритий не повністю, настільки малі, що в трикутне поглиблення ледь поміщається кінчик пальця.

КОЛИ заростає РОДНИЧОК

У здорового немовляти, народженого в термін, залишається незакритим тільки передній велике тім'ячко. Але в міру зростання кісток черепа розміри його поступово зменшуються, і він закривається.

Для віку, після досягнення якого повністю закривається передній дитячий джерельце, норми строго не визначені. У більшості новонароджених це відбувається до 12, а іноді і до 18 місяців. Але навіть якщо джерельце заріс, а рік дитині не виповнився, турбуватися не слід. У здорового малюка це може бути варіантом норми, про що вам неодмінно скаже педіатр.

Задній джерельце зазвичай до моменту пологів навіть не визначається. Якщо вам вдалося його знайти, Заспокойтесь. Зазвичай буває так: на той час, коли заростає джерельце передній, від заднього давно вже не залишається і сліду. Закривається він до 1,5-2 місяців.

РОДНИЧОК - СИГНАЛЬНИЙ МАЯЧОК

Будучи батьками новонародженого немовляти, ви повинні спостерігати за станом дитячого джерельця і ​​про всі зміни розповідати дільничного педіатра. Якщо ви помітили, що у вашого малюка сильно пульсує джерельце, або вам здається, що у нього дуже маленький джерельце (норми його розмірів ви, припустимо, знаєте), не мовчіть, а поділіться своїми спостереженнями з доктором.

Для неонатологів і педіатрів джерельце у немовляти є своєрідним сигнальним маячком. Він першим реагує на будь-яке неблагополуччя в голові новонародженого. За занадто раннього або дуже пізнього заростання джерельця педіатр може запідозрити серйозне захворювання.

Якщо при народженні у немовляти передній джерельце дуже маленький або зовсім відсутня, в першу чергу лікарі виключають мікроцефалію і краніостеноз. У першому випадку у дитини всі частини тіла нормальних розмірів, а голова (мозковий череп і головний мозок) значно відстають у розвитку. Мікроцефалія часто є проявом важких хромосомних захворювань, таких як синдром Патау, синдром Едвардса та ін.

При краніостеноз рано заростають шви між кістками черепа, і закриваються джерельця. Через це деформується голова, не може нормально рости головний мозок, підвищується внутрішньочерепний тиск з усією випливає з цього симптоматикою.

Тиск всередині черепної коробки може бути настільки високим, що зрослися кістки знову починають розходитися.

Якщо жінка, будучи вагітною, вживала в їжу багато продуктів, що містять кальцій, (сир, молоко, сир та ін.) І захоплювалася полівітамінними препаратами, джерельце у її дитини може закритися рано. А недолік кальцію в організмі може стати причиною пізнього заростання джерельця.

Якщо у доношеної малюка дуже великий передній джерельце і відкритий задній джерельце, його обстежують на предмет гідроцефалії (водянка головного мозку) та вродженого гіпотиреозу (недостатність щитовидної залози). Лікарі виключають або підтверджують внутрішньоутробну гіпоксію, родову травму і внутрішньоутробні інфекції, при яких розміри джерельця теж можуть бути вищими за середні.

Родничок у дітей реагує на збільшення внутрішньочерепного тиску (ВЧД) напругою і вибухне.

ВЧД у немовлят підвищується при таких захворюваннях і станах:

 • вроджені захворювання (гідроцефалія та ін.);
 • інфекції головного мозку (гнійний менінгіт та ін.);
 • об'ємні утворення в порожнині черепа (гематоми, пухлини та ін.);
 • перинатальна енцефалопатія;
 • тромбоз синусів і вен головного мозку при важких інфекціях, хворобах крові та ін.

важливо: якщо вибухне джерельця з'явилося відразу після отримання дитиною травми (голови і не тільки), негайно зверніться до медичного закладу або викличте швидку допомогу на будинок.

Обов'язково звертайте увагу не тільки на вибухаючої, але і на запалий джерельце, службовець індикатором ступеня зневоднення організму. При кишкових інфекціях через блювання і проносу, при нейроінфекціях внаслідок багаторазової блювоти зневоднення розвивається дуже швидко. Дитині в такій ситуації потрібна невідкладна лікарська допомога.

Зверніть увагу: при менінгіті джерельце спочатку вибухає через підвищення ВЧД, а потім внаслідок втрати організмом малюка рідини западає.

Якщо педіатр або невропатолог направляє вашого малюка на вимірювання внутрішньочерепного тиску, не відмовляйтеся від цього дослідження. Процедура абсолютно безпечна і безболісна, але її результати досить інформативні. Вони допоможуть лікарю поставити правильний діагноз і своєчасно призначити малюкові лікування, якщо воно буде потрібно.

ЯК РОДНИЧОК ДОПОМАГАЄ ДІАГНОСТИКИ

Родничок у немовлят - це своєрідне "вікно", через яке можна "заглянути" всередину черепа і головного мозку малюка.

Тому немовлятам з доступом через тім'ячко виконують деякі діагностичні та лікувальні маніпуляції, такі як:

 • субдуральна пункція під місцевою анестезією;
 • пункція шлуночків мозку для вимірювання тиску ліквору, вивчення його складу і подальшої вентрикулографии;
 • беспункціонное вимір ВЧД за допомогою спеціальних тонометрів;
 • двомірна ехоенцефалографія і сонографія - УЗ-дослідження;

 • радіоізотопна сцинтиграфія.

Залужанская Олена, педіатр