ВСД що це таке, симптоми і лікування

Вегетосудинна дистонія або скорочено ВСД - це комплексне захворювання, яке характеризується цілою низкою патологічних проявів з боку безлічі органів людського організму. Однак всі ці порушення обумовлені єдиною причиною - збоєм в роботі вегетативної нервової системи.

Дистонія - це термін, який означає відсутність балансу між парасимпатическим і симпатичним відділами. Подібні ситуації неодмінною чином негативно позначаються на функціонуванні організму в цілому. При ВСД у людини частішає, або уповільнюється серцебиття, страждає сечовипускання, дефекація, дихання та інші життєзабезпечуючі функції. Тому симптоми ВСД вкрай різноманітні і можуть імітувати різні патології. Ключовим словом тут виступає саме "імітувати", так як сам внутрішній орган в змозі працювати нормально. Порушені лише механізми контролю над його функціонуванням. Цими механізмами якраз і є парасимпатичний і симпатичний відділи вегетативної нервової системи. В результаті людина пред'являє різні скарги і підозрює у себе захворювання, яких насправді немає. Всі патологічні симптоми спровоковані нервовими порушеннями.

Зміст статті:

 • Діагноз ВСД - що це таке простою мовою?
 • Симптоми ВСД у дорослих
 • Причини виникнення ВСД
 • Панічні атаки при ВСД
 • Болі при ВСД
 • типи ВСД
 • Основні методи лікування
 • Який лікар лікує ВСД?

Фрагменти вегетативної системи присутні у всіх структурних одиницях організму. Вони відповідають за частоту серцевих скорочень, за рівень артеріального тиску, за потовиділення, за розширення просвіту дихальних шляхів, за те, наскільки якісно органи шлунково-кишкового тракту виконують свою роботу і т. Д. Синтез інсуліну і адреналіну також підконтрольні роботі вегетативної нервової системи.

Нервові закінчення вловлюють сигнали від різних органів і відправляють їх у спинний мозок. Там ці імпульси автоматично обробляються, і відбувається корекція функції тієї чи іншої системи. Цей процес є неймовірно швидким та злагодженим. Досить уявити, що кожну секунду спинний мозок обробляє мільярди сигналів. Саме це дозволяє організму працювати як єдине ціле. Вегетативну регуляцію можна сміливо назвати базою управління складним механізмом, який відповідає за аналіз параметрів роботи і віддає необхідні накази.

Щоб краще зрозуміти, що собою являє ця система, можна розглянути приклад її роботи: людина прийняла їжу, в результаті чого його шлунок наповнився. Нервові закінчення або як їх ще називають, рецептори, зреагували на цей факт і відправили потрібний сигнал в спинний мозок. Він обробив інформацію, що надійшла і дав команду на продукцію шлункового соку. Це дозволить переварити їжу.

Отже, вегетативна нервова система відповідає за правильну роботу внутрішніх органів, шляхом передачі нервових імпульсів, що містять команду, від спинного мозку і назад. Функції вегетативної нервової системи забезпечують автоматичний "запуск" тих чи інших процесів. Наприклад, вона дає команду шлункового соку почати вироблятися, бронхах в потрібний момент розширюватися або скорочуватися, артеріального тиску підвищуватися або знижуватися, нозі вставати під певним кутом і т. Д.

Така автоматична система регуляції дозволяє звільнити головний мозок від непотрібної роботи. Завдяки цьому людина в стані творити, вчитися, пізнавати навколишній світ, а не направляти весь свій потенціал на регулювання процесів життєзабезпечення, щомиті відбуваються в організмі. Цілком логічно, що доктора і люди, які розуміють пристрій роботи людського організму, не можуть недооцінити значимість вегетативної нервової системи для підтримки нормального життєзабезпечення.

Будь-який збій в роботі цієї системи призводить до патологічної симптоматики. Дисбаланс у функціонуванні симпатичного і парасимпатичного відділів тягне за собою невмотивовані скачки артеріального тиску (при цьому вони не будуть ознаками гіпертонічної хвороби), порушення процесів перетравлення їжі (але не захворювання органів шлунково-кишкового тракту), почастішання серцебиття і т. Д. Причому сформуватися дистонія може на тлі патологій нервової, соматичної і психічної системи.

Отже, ВСД - це не поодинока патологія, а цілий синдром, який супроводжується різної клінічною симптоматикою і може поєднувати в собі неврологічні, соматичні, психоемоційні і інші порушення. Тому при підозрі на вегетосудинну дистонію необхідно відправляти пацієнта на якісне і максимально комплексне обстеження. Тільки так можна дістатися до справжньої причини порушень, що відбуваються в організмі. Лише повноцінне дослідження дозволить в подальшому підібрати етологічне лікування, яке усуне першопричину порушення, а не симптоми хвороби.


Діагноз ВСД - що це таке простою мовою?

Вегетативна нервова система складається з 2 відділів: симпатичного і парасимпатичного. Якщо обидва вони функціонують нормально, то в організмі спостерігається баланс. Так, симпатична система сприяє підвищенню судинного тонусу, активізації роботи нервів і м'язів, що дає організму можливість успішно справлятися зі стресами. При цьому вона надає переважна вплив на процес утворення сечі і на перетравлення їжі.

Парасимпатична система, в свою чергу, гальмує функції організму, які потрібні йому для подолання стресових ситуацій. У нормі дві системи контролюють роботу один одного, завдяки чому підтримується баланс.

Якщо цей баланс порушується, то розвивається стан, який і називають вегетосудинною дистонією. Проявляється вона множинними патологічними симптомами. Причому вони можуть бути присутніми як на постійній основі, так і виникати з певною періодичністю. Основною ознакою, що вказує на розвиток дистонії, є порушення тонусу артерій і вен, а так як вони пронизують всі органи людського тіла, то відповідно, клінічна картина ВСД різноманітна.


Симптоми ВСД у дорослих

Симптоми ВСД у дорослих можна виділити наступні:

 • Порушення з боку серця і судин. Це виражається в серцевих болях, в скачках артеріального тиску, збої серцевого ритму. Порушення в роботі вегетативної нервової системи відбиваються на тепловіддачі, що викликає часті приливи жару, або похолодання ніг, навіть у жарку погоду. Почастішання серцебиття людина відчуває досить чітко. Найчастіше хворі порівнюють тахікардію на тлі ВСД з ударами серця про грудну клітку. У такі хвилини у людини може виникнути панічний страх смерті, відчуття задухи, запаморочення, наростання слабкості.

 • Порушення в роботі органів травлення. Ці симптоми різноманітні і виражаються болями в животі, проблемами з нормальною перистальтикою кишечника, посиленим відходженням газів і ін.

 • Дихальні порушення (синдром Да Коста, синдром подразненого серця, синдром зусилля). Найяскравішими проявами дихальних порушень на тлі ВСД можна назвати появу спазмів в області гортані. Це призводить до того, що людина починає відчувати брак повітря. В горлі ніби утворюється клубок. Іноді закладеним виявляється ніс. Щоб позбутися від проблем з диханням, людина починає кашляти, сопіти, глибоко дихати. На тлі дихальних порушень розвиваються головні болі, переднепритомні стану і навіть непритомність. Перед очима постає пелена, в вухах з'являється шум. Непоодинокими супутниками дихальних порушень виступають такі дискомфортні прояви, як відрижка, бурління в животі, нудота. Крім спазму гортані, у людини можуть спостерігатися спазми стоп, гомілок, рук. Вони відчуваються як тремтіння по типу ознобу.

 • Збої в роботі сечостатевої системи. У дорослих людей знижується лібідо, у чоловіків може розвинутися імпотенція. Також можуть пропадати оргазми, або ерекція буде слабкою. Імперативне нетримання сечі - симптом, що виникає у частини пацієнтів з ВСД. При цьому патологій органів сечовидільної системи не буде.

 • Проблеми з потовиділенням. Підвищена пітливість спостерігається протягом тривалого часу або турбує людини періодично. Особливо рясно піт виділяється при емоційному потрясінні і хвилюванні.

 • Порушення в роботі м'язів і суглобів. У різних відділах хребта можуть з'являтися ущільнення, періодично людину турбують болі в суглобах і в м'язах.

 • Порушення сльозотечі і слиновиділення. Очі при ВСД можуть сльозитися, а можуть, навпаки, бути занадто сухими (останній стан розвивається рідше). Що стосується порушення слиновиділення, то продукція слини може бути або занадто рясної, або недостатньою.

 • Порушення з боку емоційної сфери. Людина стає неспокійною, дратівливою. У нього страждає працездатність, він швидше втомлюється. Найчастіше у людей з ВСД погіршення настрою, є схильність до плаксивості.

 • порушення терморегуляції. Температура тіла може залишатися підвищеною або зниженою протягом тривалого часу без видимих ​​на те причин. Часом людина відчуває озноб, що виражається тремтінням в кінцівках. Субфебрильна температура при ВСД може залишатися без змін протягом декількох років. Причому прийом жарознижуючих препаратів не призводить до її зниження. Однак під час нічного відпочинку вона приходить в норму.


Причини виникнення ВСД

Лікарі до теперішнього моменту не в змозі точно назвати причини, за якими у людини розвивається вегетосудинна дистонія.

Фахівці називають ряд факторів, які здатні вплинути на цей патологічний процес, серед них:

 • Певна сукупність морфологічних і функціональних особливостей організму людини. В цьому випадку дистонія передається у спадок, і її ознаки будуть виявляти себе вже з раннього віку.

 • Виражені фізичні, емоційні і розумові навантаження на організм. В цьому випадку дистонія може розвинутися в будь-якому віці.

 • Будь-які різкі зміни в житті людини. Негативним чином позначитися може зміна місця проживання, або навіть зміна місця роботи.

 • Порушення в роботі ендокринної системи. Погано впливати на роботу вегетативної нервової системи може цукровий діабет, гіпотиреоз, феохромоцитома, тиреотоксикоз.

 • Збої в роботі центральної нервової системи.

 • статеві розлади.

 • Перенесені невротичні захворювання.

 • Часті стреси, або одиничне, але сильне емоційне потрясіння.

 • Патології хребетного стовпа (остеохондроз шийного відділу, підвивих 1 шийного хребця).

 • Період гормональних сплесків, які можуть бути обумовлені статевим дозріванням, виношуванням дитини, менопаузою та ін.

 • алкоголізм.

 • Наявність важкої хронічної патології в організмі.

 • Перенесені фізичні травми.

 • отруєння організму.

 • Схильність до алергічних реакцій.

 • Соматичні патології: виразка шлунка, коліт, панкреатит, бронхіальна астма та ін.

 • Ендокринні зміни, які відбуваються в організмі з віком.


Панічні атаки при ВСД

Панічна атака і вегетосудинна дистонія - це два абсолютно різних стани, однак через схожість симптомів їх дуже часто плутають. У момент нападу дистонії і при панічної атаки в кров викидається адреналін, норадреналін і ацетилхолін. Тому багато фахівців ставлять людям, схильним до панічних атак, діагноз "ВСД". Але це в корені невірний висновок. Щоб позбутися від дистонії, людина повинна приймати лікарські препарати, а щоб припинити напади панічних атак, потрібно звертатися за допомогою до психотерапевта.

Насправді, сплутати ВСД і панічну атаку досить просто, а в країнах СНД лікарі зовсім не визнають такий діагноз, як панічна атака, тому всіх пацієнтів лікують від дистонії. Хоча для позбавлення від нападів панічної атаки немає необхідності в прийомі лікарських засобів. Людині потрібна тільки психотерапевтична допомога. Саме вона дозволить стабілізувати артеріальний тиск, позбутися від головних болів і болів в серці. Грамотно вибудувана взаємодія з фахівцем дасть можливість поступово повністю виключити напади панічної атаки, так як вона являє собою невроз. У той час як вегетосудинна дистонія - це порушення в роботі симпатичного і парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи. Подібний стан вимагає медикаментозної корекції.


Болі при ВСД

Хворобливі відчуття можуть мати найрізноманітніші прояви. Найчастіше люди скаржаться на головний біль, на болі в області серця і на болі в животі. Неприємні симптоми не мають тенденції до посилення, але найчастіше присутні на постійній основі.

Головний біль при ВСД

Близько 1/3 всіх людей з ВСД страждають від перепадів артеріального тиску. Воно може бути нормальним, підвищеним, зниженим, або нестабільним. Самі виражені скачки артеріального тиску спостерігаються тоді, коли людина хвилюється.

Чим вище тиск, тим сильніше будуть скарги на головні і серцеві болі. Іноді навіть виникають болі в області хребетного стовпа.

Якщо тиск низький, то болю протікають по типу мігрені. Паралельно у людини паморочиться голова, хода стає хиткою, може виникнути відчуття задухи. Якщо тиск падає дуже сильно, то не виключені непритомність.

Болі в серці / грудей при ВСД

Людина може відзначати періодично виникають болі в області серця. Вони можуть бути ниючими, колючими, пульсуючими, пекучими, що давить, що тягнуть. В області соска лівих грудей часто з'являється дискомфортний почуття.

При цьому сказати напевно, в якому саме місці локалізуються болю, людина не в змозі. Найчастіше вони не мають кордонів і є "розмитими". Біль може віддавати в плече, може прострілювати в пахву, виникати в області підребер'я і т. Д.

Іноді людині з ВСД здається, що у нього болить щелепа і ниють абсолютно здорові зуби.

Відмінні риси болю в серці на тлі дистонії: вони не купіруються прийомом нітрогліцерину, не мають зв'язку з фізичним навантаженням, але помітно зменшуються після прийому Валідолу або заспокійливих препаратів.

На тлі серцевих болів пацієнти часто відзначають наступні симптоми:

 • Почуття нестачі кисню;

 • Відчуття грудки в горлі;

 • Поява мурашок, які "бігають" по мові, кінчика носа і шкірних покривів.

Крім хворобливих відчуттів в області серця і в грудях, пацієнти скаржаться на порушення серцевого ритму. Серце б'ється частіше, паралельно підвищується артеріальний тиск, шкіра червоніє або блідне, губи можуть несподівано посиніти.

Болі в животі при ВСД

Кишечник при ВСД починає працювати з перебоями, це ж стосується шлунка. Тому не дивно, що симптомокомплекс призводить до нудоти, болів у животі, тяжкості в епігастральній ділянці, відрижка повітрям.

Запори змінюються діареєю, спостерігається посилена перистальтика кишечника. Гази переповнюють його, тому пацієнти скаржаться на метеоризм.


типи ВСД

ВСД за змішаним типом

Цей тип дистонії характеризується нестабільністю судинного тонусу. Він то стає вище, то знижується. На перший план виходить такий симптом, як скачки артеріального тиску. При змішаному типі дистонії людини будуть поперемінно турбувати симптоми ВСД гіпотонічного і гіпертонічного типу.

ВСД за кардіальним типом

Провідним симптомом ВСД за кардіальним типом є серцевий біль. Вона може мати різну локалізацію і характер. Паралельно хворого турбують напади посилення серцебиття. Клініка має тенденцію до посилення в період емоційного перенапруження, або на тлі гормональних сплесків (під час вагітності, статевого дозрівання та ін.). Причому час від часу людина відчуває себе нормально, а кардіологічні обстеження не виявляє будь-яких патологічних змін з боку серця. З плином часу стан людей з ВСД за кардіальним типом не погіршується.

ВСД за гіпертонічним типом

Основним симптомом ВСД за гіпертонічним типом є підвищення артеріального тиску. Середні його показники прирівнюються до 140/90 мм. рт. ст. У період таких стрибків у хворого виникають виражені головні болі, з'являється невмотивоване відчуття жару, шкіра в області грудної клітини (поруч з серцем) стає дуже чутливою.

Якщо протягом тривалого часу ігнорувати симптоми такого типу ВСД, то це загрожує розвитком гіпертонічної хвороби. Додатково спостерігаються такі симптоми: похолодання кінцівок, мармурова забарвлення шкіри, гіперемія обличчя і шиї. Частим супутником високого артеріального тиску виступає підвищена температура тіла. Причому вона не залишається стабільно високою, а має стрибкоподібний діапазон.

ВСД за гіпотонічним типом

Основним симптомом ВСД по гіпотонічному типу є знижене артеріальний тиск, яке залишається на відмітках 100/60. Судинний тонус також буде знижений, приєднуються ознаки серцевої недостатності.

На ВСД по гіпотонічному типу вказують такі клінічні прояви:

 • Запаморочення з подальшим непритомністю або переднепритомний стан;

 • слабкість;

 • Димка перед очима;

 • Холодні руки і ноги;

 • Синюшність шкірних покривів, що особливо помітно в області обличчя і шиї;

 • Низька температура тіла без видимих ​​на те причин;

 • надлишкова пітливість.


Основні методи лікування ВСД

Лікування дистонії обов'язково має бути комплексним. Крім позбавлення від основного захворювання, терапію слід направити на усунення негативної симптоматики ВСД. Грамотно підібране лікування дозволяє значно поліпшити якість життя людини.

Якщо дистонія супроводжується порушеннями в нервовій сфері, то до лікування обов'язково потрібно залучати психотерапевта. Можлива реалізація таких технік, як гіпноз, аутотренінг тощо.

Методи немедикаментозної корекції ВСД:

 • Спеціальна дієта;

 • Легкий спорт при ВСД;

 • фізіотерапія;

 • Дихальна вправа при ВСД;

 • масаж;

 • Лікувальні трави;

 • фототерапія;

 • бальнеотерапія;

 • голкорефлексотерапія.

Залежно від типу ВСД і її клінічних проявів, можливо призначення наступних лікарських препаратів:

 • Заспокійливі засоби, наприклад, Новопассит або Персен;

 • Анксіолітичні препарати, наприклад, Мезапам, Реланіум, Алпразолам;

 • Список ліків при ВСД;

 • Елтацін при ВСД.

Для усунення серцевих болів призначають Верапаміл, Атенолол, Пропранолол, Валокордин, перцевий пластир та ін.

Антидепресанти рекомендують до прийому в тому випадку, якщо больовий синдром не вдається скорегувати іншими лікарськими засобами. При ВСД можливе призначення Коаксил, Амітриптиліну, Кломіпрамін, іміпрамін та ін.

Щоб впоратися з запорами, необхідно відкоригувати раціон харчування, включивши в нього достатня кількість клітковини, свіжих фруктів і овочів. Добре вживати рибу і м'ясо нежирних сортів. Якщо зміни в меню не дозволяють повністю вирішити проблему запорів, то можливий прийом проносних препаратів, серед яких Дюфалак, Нормазе. Можна також використовувати Лавакол, Фортранс, Транзіпег.

При схильності до діареї потрібно, навпаки, відмовитися від вживання продуктів, що містять значну кількість нетравне клітковини. При вираженому проносі допоможуть такі препарати, як Имодиум, Лопедіум. Популярними сорбентами є Смекта, Фільтрум, Полифепан.

Шкідливі звички при ВСД сприяють її прогресуванню, тому від них потрібно позбавлятися.

Коли людина страждає від підвищеного потовиділення, то потрібно стежити за санацією шкірних покривів. Їх можна обробляти розчином марганцівки, таніновою кислотою. Підвищену температуру тіла збивають препаратом Фентоламин або Пірроксан.

Поліпшити мозковий кровопостачання дозволяють ноотропи, наприклад, Кавинтон, Винпоцетин, Серміон, Ноотропил тощо.

Вазокет, Детралекс, Веноплант - препарати для лікування венозної недостатності. Їх слід приймати протягом 30-60 днів.

Препарати з гінкго білоба сприяють усуненню головних болів при гіпотонії. Це може бути Мемоплант, Гінкофар і інші.

Швидко позбавити людину від запаморочення дозволяє препарат Бетасерк. Він також сприяє усуненню шумів в голові.

Природно, що всі лікарські засоби повинен призначати лікар. Їх список досить великий, але вибирати потрібно ті препарати, які дозволяють впоратися з негативними проявами ВСД.


Який лікар лікує ВСД?

Лікуванням вегето-судинної дистонії повинен займатися невролог.