Випадання гемороїдальних вузлів

Геморой - це хронічне поступово прогресуюче захворювання, яке характеризується тромбозом, запаленням і варикозним розширенням гемороїдальних вен з утворенням вузлів в області прямої кишки. Одне з поширених ускладнень при даній патології - це випадання гемороїдальних вузлів, т. Е. Їх вихід за межі анального каналу.

Зверніть увагу: згідно з даними медичної статистики, від геморою страждає до 20% дорослого населення. Патологічна зміна вен прямої кишки діагностується майже у 80% жінок, які народили; повторні пологи багаторазово підвищують ймовірність рецидиву.

Причини випадіння вузлів

Фактори, що ведуть до прогресування геморою і появи ускладнень:

  • вагітність і пологи (особливо - повторні або пов'язані з травмами);
  • гіподинамія (недостатня фізична активність);
  • надмірні фізичні навантаження (зокрема - підняття важких предметів);
  • сидячий характер роботи;
  • неправильне харчування;
  • зловживання спиртними напоями (побутове пияцтво і алкоголізм);
  • зайву вагу і ожиріння;
  • хронічні запори;
  • регулярно виникає діарея;
  • похилий вік.

важливо: до групи ризику належать особи зі спадковою (генетичною) схильністю.

Безпосередніми причинами розростання і пролапсу вузлів стають застій крові, дистрофічні зміни в сполучної і м'язової тканини, слабкість (і розтягнення) венозних стінок.

У міру зростання внутрішні вузли починають зміщуватися нижче до анального отвору. Стінки кавернозних синусів стають тоншими; в більшості випадків вони запалюються і починають кровоточити. Оскільки дистрофічні зміни поширюються не тільки на слизову оболонку, але і на що підтримує апарат, розвивається відносна слабкість замикаючої кільця, т. Е. Кругових м'язів-сфінктерів ануса. Вони втрачають здатність утримувати запалі освіти, і сплетення варикозно змінених вен виступають назовні з просвіту кишки.

Всередині порожнин, розділених стінами з сполучнотканинних і гладком'язових елементів, накопичується кров. Нерідко в них визначаються поодинокі або множинні тромби.

Клінічні прояви

Внутрішні (приховані) вузли, як правило, безболісні. Вони покриті слизовою оболонкою, аналогічної тій, що вистилає стінки прямої кишки.

важливо: на ранніх стадіях геморой протікає практично безсимптомно. Пацієнти звертаються до проктолога вже при значному дискомфорті. У більшості випадків фахівцям доводиться мати справу з запущеними стадіями захворювання, що супроводжуються пролапсом вузлів і кровотечами.

На тлі прогресування геморою патологічно змінені венозні сплетення (кавернозні освіти) виступають назовні при істотній фізичному навантаженні або під час спорожнення кишечника.

Провідним симптомом пролапсу є наявність пальпованих і помітних при візуальному огляді ущільнень в області ануса і постійне відчуття чужорідного тіла в задньому проході.

В середньому випадання кавернозних синусів відзначається через 5 років після появи перших клінічних ознак геморою. Клінічно захворювання прийнято розділяти на 5 стадій; початок випадання вузлів дає підстави говорити про перехід першої стадії в другу.

На ранніх етапах вузли випадають тільки на тлі значного фізичного навантаження, напруження, сильного кашлю або чхання. Оскільки сфінктери ще функціонують нормально, а дистрофічні зміни сполучної (фіброзної) і м'язової тканини виражені помірно, кавернозні синуси здатні самостійно втягуватися назад в просвіт кишечника.

У міру прогресування хворому доводиться свідомо напружувати м'язи тазового дна і сфінктери, щоб вузли повернулися в пряму кишку. Згодом доводиться обережно вправляти їх пальцями, що характеризує перехід другій стадії хронічного геморою в третю. Пролапс в цій фазі розвитку патології можливий не тільки при навантаженні, але навіть при різкій зміні положення тіла.

Чим яскравіше виражений симптом, тим вище ризик пошкодження або обмеження варикозно зміненої сплетення. Ознаки кровотечі довгий час залишаються непоміченими, і виявляються тільки в ході лабораторного дослідження стільця. Потім пацієнт починає помічати червону кров на туалетному папері або навіть на поверхні фекальних мас. В аналізах крові з'являються ознаки анемії, що пов'язана з хронічною крововтратою.

Хворого турбують такі симптоми, як анальний свербіж, і інтенсивний біль в аноректальної області. У період ремісії інтенсивність больового синдрому знижується.

На четвертій стадії геморою, анальні м'язи і зв'язки практично неспроможні. Відбувається їх руйнування з заміщенням сполучною тканиною. Випали і запалені кавернозні освіти не вдається вправити навіть мануально, оскільки це викликає кровотечу і різкий біль. Стінки вузлів постійно травмуються при ходьбі, дефекації і навіть обережно проведених гігієнічних маніпуляціях. Їх тканини ущільнюються і стають більш грубими. Нерідко на стінках з'являються тріщини, в які потрапляє мікрофлора; таким чином розвиваються інфекційні ускладнення, що супроводжуються посиленням болю, яскраво вираженим запаленням і ознаками загальної інтоксикації організму (зокрема - нездужанням і підвищенням загальної температури тіла).

важливо: одна з поширених проблем при запущеному геморої - це тромбоз гемороїдальних вузлів.

діагностика

Наявність вузлів, їх розміри і локалізацію проктолог визначає при пальцевому дослідженні. Лікар оцінює стан аноректальної зони, виявляючи тріщини, мацерацию і ознаки кровотечі. Важливим критерієм є податливість випали вузлів і можливість їх мануального вправляння.

В ході огляду перевіряється сила анального рефлексу, т. Е. Спроможність сфінктера. З цією метою на шкіру навколо анального отвору злегка впливають пальцями або зондом.

Для верифікації діагнозу нерідко доводиться вдаватися до ендоскопічних методів діагностики - аноскопии і ректороманоскопії.

Аноскопія дає можливість оцінити стан каудального відділу кишки протягом 8-12 см. Пацієнту пропонують злегка напружитися; при цьому стає добре помітно зміщення патологічних утворень донизу.

Дослідження за допомогою ректороманоскопа дозволяє оглянути близько 25 см прямої кишки.

Рідше проводиться ендоректальний ультрасонографія дистального відділу кишечника. З її допомогою не тільки визначаються патологічні зміни в гемороїдальних венах, але і проводиться диференціальна діагностика геморою з гіпертрофією анальних сосочків, гемангіомами, поліпами, кістами та іншими доброякісними і злоякісними новоутвореннями кишкової стінки, а також з випаданням прямої кишки.

Пролапс вузлів є підставою для проведення ирригоскопии - рентгенологічного дослідження з попередніми ретроградним введенням в кишечник контрастної речовини - сульфату барію.

Паралельно пацієнта направляють на лабораторні аналізи (загальний аналіз крові, кал на приховану кров і т. Д.).

При підозрі на інші (супутні) захворювання товстого кишечника потрібно колоноскопія.

На 3-4 стадії визначити випадання патологічно змінених сплетінь не становить труднощів для досвідченого проктолога. В ході зовнішнього огляду помітні поодинокі або множинні освіти округлої форми з досить чіткими кордонами. Ступінь їх рухливості і розміри варіабельні. Колір вузлів зазвичай багряний або синюшний, а крізь їх стінки чітко помітні розширені судини (сітка). Поверхня випали кавернозних тіл може бути мацерована, що пов'язано з постійною запальної ексудацією. На ній часто помітні ушкодження і окремі вогнища запалення.

Лікування і профілактика

Симптоматика пролапсу зазвичай купірується консервативними методами, але після стихання запальних явищ доцільно проведення оперативного лікування основного захворювання.

Консервативна терапія на ранніх етапах розвитку хронічного геморою передбачає застосування місцевих препаратів у формі гелів, мазей, кремів і ректальних свічок. Мета лікування - купірування больового синдрому та іншої симптоматики запалення. Супозиторії, до складу яких входять тромбін або адреналін, дозволяють з успіхом боротися з кровотечами.

Для профілактики і лікування такого ускладнення, як випадання вузлів, показаний пероральний прийом венотоников повторними курсами по 3 місяці.

важливо: полегшити стан в період загострення допомагають теплі сидячі ванночки зі слабким розчином перманганату калію (блідо-рожева марганцівка). Оптимальна тривалість кожної процедури - 10-15 хвилин.

Медикаментозне лікування далеко не завжди дає можливість повністю вилікувати основне захворювання, т. Е. Геморой. Часто воно призначається в період підготовки до хірургічного втручання або ж в тих випадках, коли операція з тих чи інших причин неможлива.

На ранніх етапах пролапсу варикозних сплетінь практикується склеротерапія. В ході процедури місцево вводиться особливий склерозуючий препарат, який викликає запустіння, спадання, злипання і подальшу дегенерацію уражених вен. Альтернативними методами є лазерна фотокоагуляція і інфрачервона коагуляція сплетінь. Маніпуляції проводяться в амбулаторних умовах, т. Е. Необхідність в госпіталізації хворого в профільне відділення стаціонару відсутня. Пацієнт повністю зберігає працездатність на час лікування.

На другий-третій стадії широко використовується лігування (шовні або латексними кільцями). Колечко, накладене на підставу вузла, туго його перетягує, припиняючи місцевий кровотік. Через кілька днів позбавлене харчування сплетіння відпадає разом з латексним пристосуванням, а ранка заживає за 7-10 днів.

Зверніть увагу: до числа інших методів усунення випадають вузлів відносяться біполярна електрокоагуляція і кріотерапія (заморожування освіти рідким азотом). Зараз до цих способів лікування вдаються досить рідко.

При запущеному геморої проводиться хірургічне втручання - геморроідоектомія трансанальна доступом (по Міллігану-Моргану або по методу Лонго).

Найкращого результату дозволяє добитися комбінування різних методик, т. Е. Комплексне лікування.

При ранній діагностиці і своєчасно розпочатої адекватної терапії прогноз на повне вилікування цілком сприятливий. Від випадіння гемороїдальних вузлів вдається позбутися повністю, а ймовірність рецидивів після комплексного лікування невисока. На пізніх етапах прогноз менш оптимістичний. Існує високий ризик кровотеч, інфекційних ускладнень і тромбозів вен аноректальної області.

Якщо діагностовано початкова стадія геморою, то для профілактики збільшення і випадання вузлів пацієнтові настійно рекомендується кардинально змінити свій спосіб життя. Йому необхідно більше рухатися і виконувати комплекси гімнастичних вправ, в той же час, уникаючи істотних фізичних навантажень.

У раціон харчування важливо внести певні корективи. Потрібно уникати фаст-фуду і "перекусів на бігу". Рекомендується споживати продукти, багаті на клітковину і відмовитися від їжі, здатної спровокувати запор або діарею.

Зверніть увагу: продукти з високим вмістом харчових волокон, необхідних для нормалізації моторики кишечника - це фрукти, овочі і хліб з висівками.

Особливу увагу слід приділяти гігієні аноректальної області. Після кожного акту дефекації цю зону слід промивати теплою водою з милом, щоб уникнути інфекційно-запальних ускладнень.

важливо: препарати, що стимулюють перистальтику кишечника (проносні) потрібно приймати тільки за призначенням лікаря.

Рекомендуємо прочитати: Як позбутися від зовнішніх вузлів при геморої?

ПЛІС Володимир, медичний оглядач