Випадання прямої кишки лікування в домашніх умовах

Випадання прямої кишки в медицині позначається терміном ректальний пролапс. Такий стан характеризується розтягуванням і випаданням з анального каналу нижньої частини прямої кишки. Внаслідок того, що тонус анального сфінктера знижується, у хворих можливо нетримання газів і калу. Подібна патологія зустрічається у людей різного віку, а також дітей. Довжина патологічного сегмента може варіюватися від одного до двадцяти сантиметрів.

Випадання прямої кишки: причини

Випадіння прямої кишки - це поліетіологічним патологія, що означає, що вона може розвинутися під впливом сукупності різних факторів. Серед можливих причин ректального пролапсу можна виділити причини виробляють і призводять.

До першої групи належать ті фактори, які здатні викликати випинання сегмента прямої кишки, наприклад, важкі фізичні навантаження, зокрема, одноразове перенапруження, а також регулярний важка фізична праця.  Іншими виробляють причинами можна вважати:

 • часті запори, при яких людина постійно змушений сильно тужитися;
 • ускладнення, що виникли в процесі родової діяльності у жінок, зокрема, розриви промежини і травматичні ушкодження тазових м'язів;
 • перенесені хірургічні втручання в області кишечника;
 • травматичні ушкодження крижів;
 • наявність виразкових вогнищ на поверхні слизової кишечника.

До факторів, що істотно підвищує ризик розвитку недуги, відносяться:

 • різні анатомічні дефекти будови тазу і кишечника, наприклад, вертикальне положення куприка або подовження прямої кишки;
 • хвороби шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи (поліпи, хронічна діарея, запалення передміхурової залози у чоловіків, сечокам'яна хвороба і т.д.);
 • захоплення нетрадиційними видами сексу, пов'язаними з ризиком травмування прямої кишки;
 • знижений тонус анального сфінктера, розтягнення зв'язок - стану, характерні в основному для літніх людей;
 • загальне порушення функції органів малого тазу;
 • неврологічні порушення, що впливають на спинний мозок;
 • спадкова схильність.

Увага! У грудних дітей випадання прямої кишки може стати наслідком хвороб, що супроводжуються сильним нападів кашлю (бронхіт, коклюш, пневмонія).

Форми і симптоми

Випадання прямої кишки може протікати в наступних формах:

 • грижового - зсув передньої стінки органу відбувається через ослаблених тазових м'язів і високого тиску в черевній порожнині;
 • інвагінаціонний - такий варіант можливий при вдавливании сегмента сигмовидної або прямої кишки всередині слизової анального отвору, тобто патологічний сегмент не виходить за межі ануса.

Симптоматика патології визначається її стадією. Перша ступінь ректального пролапсу характеризується незначним вивертання слизової під час спорожнення кишечника. Після завершення дефекація випав сегмент самостійно повертається в своє початкове положення. Ця стадія носить назву компенсована.

На другий субкомпенсированной стадії вивернута пряма кишка після акту дефекації повертається в нормальне положення набагато повільніше, а процес цей може супроводжуватися виділенням крові і болем. Декомпенсована ступінь патології вже характеризується значним випаданням сегмента прямої кишки, яка самостійно не вправляється. У хворих виникають часті кровотечі, можливо нетримання калу, мимовільне випускання газів.

Глибока декомпенсована або постійна стадія хвороби характеризується тим, що у хворого ректальний пролапс може виникнути навіть при незначному фізичному активності. Слизова оболонка при цьому піддається некротичних процесів.

Описується захворювання може протікати гостро або хронічно. При гострій формі недуги у хворого патологічні симптоми розвиваються стрімко, а саме випадання фрагмента кишки супроводжується інтенсивним болем. На початок розвитку хвороби можуть вказувати такі ознаки, як відчуття стороннього предмета в задньому проході, відчуття дискомфорту, помилкові позиви до спорожнення кишечника. Больовий синдром також присутній, при цьому його інтенсивність зростає при рухової активності. Після вправляння випав фрагмента кишки больові відчуття швидко стихають.

важливо! Самостійне вправляння прямої кишки при її випаданні може загрожувати утиском. При такому стані у хворого швидко наростає набряк і порушується процес кровопостачання, що може привести до відмирання тканин в проблемній ділянці.

Основні симптоми випадіння прямої кишки при будь-якій формі недуги зазвичай такі:

 • хворобливість в області живота, що виникає через натягу брижі;
 • вивертання ділянки кишки (випали фрагменти можуть мати різні розміри, наприклад, при гострому перебігу хвороби кишка випаде в середньому на вісім-десять сантиметрів);
 • відчуття стороннього тіла в задньому проході;
 • слизові або кров'янисті виділення з анального отвору з'являються в тому випадку, якщо відбулося травматичне пошкодження прямої кишки;
 • часті позиви до сечовипускання, переривчастий струмінь сечі. У жінок, у яких недуга супроводжується випаданням матки, часто виникає відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
 • хворобливі запори, часті позиви до дефекації.

При виникненні перших же ознак ректального пролапсу необхідно звернутися до лікаря-проктолога.

можливі ускладнення

Якщо тривалий час залишити хвороба без уваги, наприклад при слабо вираженою симптоматикою, можливий розвиток таких ускладнень, як утиск прямої кишки, кишкова непрохідність і перитоніт. Також ректальний пролапс сприяє зниженню загального імунітету хворого, негативно впливає на його працездатність і психоемоційний фон.

Діагностика випадання прямої кишки

Діагностику ректального пролапсу виконує лікар-проктолог після попереднього збору і вивчення анамнезу пацієнта. Подальше обстеження складається з декількох етапів:

 • зовнішній огляд хворого, в процесі якого лікар може побачити випав з анального проходу сегмент прямої кишки в тому випадку, якщо хвороба протікає вже тривалий час. На цьому етапі необхідно проведення диференціальної діагностики з гемороєм. У разі геморою, складки на слизовій оболонці патологічного сегмента будуть розташовані поздовжньо, поперечні складки будуть свідчити про ректальному пролапсі. На початкових етапах розвитку хвороби виявити патологію можна, якщо попросити пацієнта напружитися;
 • рельєфність і тонус слизової оцінюється при ректальному пальцевому дослідженні;
 • візуалізувати кишечник зсередини і виявити патології, що призвели до ректальному пролапсу, дозволяють такі інструментальні методи, як колоноскопія і ректороманоскопія;
 • також хворим може бути призначено рентгенівське дослідження і сфінктерометрія;
 • якщо виникають підозри на новоутворення в кишечнику, проводиться гістологічне дослідження.

Незважаючи на досить явну симптоматику, інструментальна діагностика дуже важлива при розглянутому захворюванні, так як на перший погляд воно дуже схоже з гемороєм, але ось підходи до лікування будуть абсолютно різні.

Лікування випадання прямої кишки

На ранніх стадіях розвитку ректального пролапсу застосовуються консервативні методи лікування, ефективність яких досить висока у пацієнтів молодого віку. Така терапія повинна бути спрямована на усунення основних провокуючих чинників. Пацієнтам призначаються лікарські засоби для нормалізації стільця (протидіарейні або проносні препарати), даються рекомендації з приводу фізичної активності, призначається лікування виявлених захворювань товстого кишечника.

У комплексі консервативної терапії особлива роль належить заходам, спрямованим на зміцнення м'язів таза. Йдеться про лікувальну фізкультуру, в рамках якої розроблено цілий комплекс спеціальних вправ, виконувати які необхідно регулярно, в тому числі і після одужання в профілактичних цілях:

 • почергове напруження м'язів промежини і сфінктера;
 • підйом таза з положення лежачи на спині із зігнутими в колінних суглобах ногами.

Також можуть призначатися фізіотерапевтичні процедури і ректальний масаж.

Увага! Консервативна терапія випадання прямої кишки доцільно проводити, якщо захворювання протікає не більше трьох років. В інших випадках необхідна хірургічна корекція.

Хірургічне втручання показане при хронічному і тяжкому перебігу хвороби. Сьогодні застосовуються такі оперативні методи:

 • хірургічне видалення випав фрагмента (зазвичай при подовженні сигмовидної кишки ");
 • підшивання прямої кишки;
 • пластичні операції з метою відновлення нормального тонусу м'язів прямої кишки і тазу;
 • резекція нижнього сегмента товстого кишечника;
 • комбіновані операції.

Можливості сучасної хірургії дозволяють виконувати фіксують операції, при яких проблемну ділянку кишечника може прикріплятися до хребетної зв'язці. Іноді аналогічна операція застосовується для кріплення ділянки кишки до крижів за допомогою спеціальної тефлоновим сітки. На другому етапі хірургічного лікування допускається застосування методів пластичної хірургії.

Сьогодні при проведенні хірургічного лікування ректального пролапсу використовуються переважно лапароскопічні техніки, які потребують тривалого реабілітаційного періоду.

При виборі тактики лікування лікар обов'язково враховує вік пацієнта, його загальний стан, тривалість перебігу хвороби і її стадію. Як показує статистика, після оперативного втручання поліпшення евакуаторної функції кишечника і ліквідація ректального пролапсу спостерігається майже у 80% хворих. Після лікування вкрай важливо неухильно дотримуватися лікарських рекомендацій, так як саме від цього буде залежати ефективність терапії і тривалість періоду ремісії. Все пацієнтам рекомендується повністю виключити важкі фізичні навантаження як мінімум на півроку, а також скорегувати свій раціон, щоб уникнути запорів і діареї.

заходи профілактики

Профілактика випадання прямої кишки особливо важлива для тих людей, у яких є схильність до цього патологічного стану. Дуже важливо приділити увагу власному раціону. Харчування має сприяти стабільному функціонуванню кишечника і запобігання запорів. Для цього необхідно вживати рослинну їжу, клітковину, обмежити вживання напівфабрикатів, консервів, копченостей, жирних і солоних страв.

Не менш важливо своєчасно виявляти і лікувати будь-які захворювання, здатні привести до ректальному пролапсу. Для стимуляції м'язів таза і промежини показана лікувальна фізкультура. Необхідно намагатися уникати будь-яких різких навантажень і фізичного перенапруження.

Ще з дитячого віку дитини необхідно привчати до регулярного стільця, але не дозволяти йому довго засиджуватися на горщику. Під час акту дефекації не потрібно надмірно напружуватися, щоб не спровокувати випадання прямої кишки.

Також в якості профілактичних заходів фахівці радять утримуватися від анального сексу і, звичайно, вести здоровий спосіб життя в цілому з регулярною фізичною активністю.

Як лікувати випадання прямої кишки у дітей? На це питання в відео-огляді відповідає хірург:

Чумаченко Ольга, медичний оглядач