Лікування аногенітальних кондилом нові можливості фармакотерапії

Аногенітальні кондиломи являють собою доброякісні шкірні утворення, викликані вірусом папіломи людини і розташовані на статевих органах і в періанальної області. На даний момент серед сучасних засобів лікування аногенітальних кондилом на перше місце по ефективності виходять препарати з місцевим імуномодулюючою ефектом.

Аногенітальні кондиломи (Condylomata acuminata) - це доброякісні шкірні утворення, викликані вірусом папіломи людини і розташовані на статевих органах і в періанальної області. Вони являють собою невеликі, частіше множинні освіти у вигляді пальцевидних виростів, папул або плям. Безболісні, але мають схильність пошкоджуватися і кровоточити, підвищуючи ризик інфікування. У жінок вони розташовуються на малих і великих статевих губах, клітор, стінках піхви, шийці матки і в періанальної області.

Методи лікування аногенітальних кондилом

У більшості використовуваних способів лікування використовуються різні методи хірургічного або фармацевтичного видалення кондилом. До хірургічних методів відносять лазерну, радіо- і електрокоагуляцію, кріодеструкцію, резекцію. До фармацевтичним - припікання трихлороцтової кислотою і комплексними кислотними препаратами, наприклад, солкодермом.

До мінусів цих методів можна віднести:

  • Необхідність проведення процедури в клініці.
  • Хворобливість процедури, часто виникає необхідність місцевого знеболювання.
  • Порушення шкірного покриву, поява відкритих ран, що через локалізації АГК створює значний дискомфорт для пацієнта.
  • Через інвазивності і травматичності лікування виникає ризик появи шрамів, рубців, порушення пігментації шкіри.

Деструктивні методи лікування досить ефективні, проте після них у 30-70% пацієнтів протягом 6 місяців виникають рецидиви кондилом. Причина цього - неможливість видалення всіх клітин, уражених вірусом, тому що лікар видаляє лише візуально змінені ділянки шкіри, в той час як інші ділянки шкіри можуть бути інфіковані вірусом, але зовні не змінені. Саме такі замасковані ділянки і стають вогнищами рецидивів надалі.

Серед сучасних засобів лікування аногенітальних кондилом на перше місце по ефективності виходять препарати з місцевим імуномодулюючою ефектом.

Імуномодулятори діють на рецептори TLR7, що знаходяться на поверхні дендритних клітин, моноцитів і макрофагів, що викликає локальну імуно-запальну реакцію. В результаті неї ВПЛ-інфіковані клітини пошкоджуються і стають доступні для впливу інших елементів імунної системи. Надалі імунна система сама найбільш точно визначає уражені клітини і усуває інфіковані ділянки. Саме за рахунок такої точності забезпечується низький відсоток рецидивів (9-14%).

У 1998 році в Європі і США імуномодулятори були схвалені для лікування бородавок зовнішніх статевих органів і / або періанальних бородавок і в даний час є загальновизнаним методом лікування цієї групи захворювань. 

За матеріалами сайту kondiloma.info