Лікування антибіотиками при запаленні легенів

При лікуванні всіх форм запалення легенів потрібно призначення антибіотиків. Широкий спектр лікарських засобів цієї групи ставить фахівців перед вибором препарату, максимально ефективного і безпечного для кожного конкретного хворого. Частково вирішити цю проблему допомагає знання загальних принципів призначення антибіотиків при пневмонії, а також інформація про найбільш часто зустрічаються помилки при проведенні терапії антибактеріальними засобами.


Основні помилки призначення антибіотиків при запаленні легенів

Основні помилки призначення антибіотиків при запаленні легенів виникають в більшості випадків через некомпетентність лікарів, які дотримуються застарілих схем лікування і які не беруть до уваги досягнень сучасної медицини.

З огляду на той факт, що аміноглікозиди не володіють активністю щодо пневмококів - збудників пневмонії, - їх застосування при лікуванні запалення легенів, що розвинувся за межами стаціонару, не виправдане. Широка поширеність штамів S. Pneumoniae, резистентних до препаратів, що містять котрімоксазол, суперечить тій популярності, яку отримали ці лікарські засоби серед лікарів при лікуванні пневмонії. Несприятливо на ефективності лікування може відбитися і часта зміна антибактеріальних препаратів, так як зростає ймовірність появи стійкості збудників до цілого ряду лікарських засобів.

Якщо у пацієнта зберігаються певні ознаки захворювання, які виявляються в результаті рентгенологічного та / або лабораторного дослідження, деякі лікарі помилково вважають, що антибактеріальну терапію необхідно продовжити до повного зникнення всіх проявів хвороби або модифікувати існуючі схеми лікування. Також нераціональної вважається схема, в яку, крім антибіотиків, включений ністатин. Клінічна ефективність поєднання цих двох препаратів при лікуванні запалення легенів у пацієнтів з кандидозом, які не мають захворювань імунної системи, так і не була доведена.

Особливості призначення антибіотиків при запаленні легенів

Заміна антибіотиків при запаленні легенів необхідна при клінічній неефективності препаратів. Важливо відзначити, що зробити подібний висновок можна тільки після того, як пройде 48-72 години з моменту початку лікування. Ризик розвитку серйозних побічних дій, що вимагають відміни препарату, або висока токсичність окремої групи антибіотиків, що не дозволяє використовувати подібні лікарські засоби тривалий час, також може стати приводом для перегляду терапевтичної схеми. Головним критерієм для завершення лікування запалення легенів антибіотиками служить регрес клінічної картини пневмонії.

Неускладнена позалікарняна пневмонія вимагає відміни лікування антибіотиками після того, як температура тіла тримається в межах норми протягом трьох-чотирьох діб. У більшості випадків курс лікування при подібному підході становить 7-10 днів. Якщо симптоми захворювання або епідеміологічні дані свідчать про наявність запалення легенів, причиною якого стали мікоплазми, хламідії або легионелли, то антибактеріальна терапія може тривати 3-4 тижні, що дозволяє знизити ризик розвитку рецидиву. Тривалість лікування антибактеріальними препаратами при ускладненому перебігу позалікарняної інфекції залежить від індивідуальних особливостей кожного хворого. Як вже говорилося вище, збереження деяких проявів захворювання не можна вважати абсолютним показанням для більш тривалого лікування антибіотиками або внесення змін в існуючу схему лікування. Зазвичай в такому випадку пацієнту потрібно пройти додаткове обстеження для того, щоб виключити деякі серйозні захворювання, схожі за симптоматикою із запаленням легенів.

Кожна група антибіотиків має специфічну активність по відношенню до певних збудників пневмонії. Ця особливість препаратів відображена в рекомендаціях щодо застосування антибіотиків при запаленні легенів, складених з урахуванням максимальної ефективності лікарських засобів у боротьбі з патогенними мікроорганізмами.


Streptococcus pneumoniae. Золотим стандартом антипневмококковой терапії в даному випадку вважається бензилпенициллин і амінопеніцилін. З огляду на фармакокінетику лікарських засобів, найбільш доцільно застосовувати амоксицилін (найефективніший антибіотик від ангіни), а не ампіцилін, так як він в два рази краще всмоктується з шлунково-кишкового тракту. Бета-лактамні антибіотики інших груп за своєю активністю не перевищують перелічені вище препарати. Вибір же антибіотиків при терапії пенициллинрезистентного пневмококової пневмонії поки залишається відкритим. Бензилпенициллин і амінопеніцилінів вважаються ефективними, якщо збудники володіють помірною стійкістю або стійкістю до пеніциліну. Деякі фахівці вважають, що більш доцільно в цьому випадку призначення цефалоспоринів III покоління (список цефалоспоринів всіх 5 поколінь), таких як цефотаксим або цефтриаксон. При більш детальному вивченні резистентності пневмококів до пеніциліну було встановлено, що неефективність бета-лактамних антибіотиків не можна назвати нерозв'язною проблемою.

Висока антіпневмококковой активність властива макролідів. Між 14-членів і 15-членні макроліди існує повна перехресна резистентність, причому деякі штами Streptococcus pneumoniae можуть проявляти чутливість до 16-членних макролідів. Для фторхінолонів властива незначна активність по відношенню до пневмококів.

Застосування антибіотиків тетрациклінового ряду (наприклад Юнідокс Солютаб) і тим більше котрімоксазола як антіпневмококкових препаратів обмежено через повсюдне поширення збудників, нечутливих до цих препаратів.

Haemofilus influenzae. Високоактивними антибіотиками при лікуванні запалення легенів, викликаного гемофільної палички, вважаються амінопеніцилінів. Беручи до уваги той факт, що 30% штамів мікроорганізмів виробляють бета-лактами широкого спектра, що руйнують природні і напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспорини I покоління і частково цефаклор, препаратами вибору при лікуванні запалення легенів, викликаного штамами Haemofilus influenzae, можуть бути захищені амінопеніцилінів, такі як / клавуланова кислота і ампіцилін / сульбактам. Доведено високу ефективність фторхінолонів в боротьбі з гемофільної палички, так як резистентність до них з боку збудника зустрічається рідко. Для макролідів характерна антимікробну активність, що має клінічне значення.

Staphylococcus aureus. Препаратами вибору для лікування запалення легенів, викликаного Staphylococcus aureus, вважаються оксацилін, захищені амінопеніцилінів, цефалоспорини I і II покоління.

Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae. Препаратами вибору при терапії мікоплазменної та хламідійної пневмонії вважаються макроліди та антибіотики групи тетрацикліну. Певну активність по відношенню до цих мікроорганізмів виявляють і фторхінолони.

Legionella pneumophila. Препаратом вибору при терапії запалення легенів, викликаного легионелла, вважається еритроміцин. Згідно з деякими дослідженнями, рифампіцин може успішно застосовуватися при лікуванні легионеллезной пневмонії разом з макролідами. Доведено високу клінічну ефективність фторхінолонів.

Enterobacteriaceae spp. Етіологічна роль мікроорганізмів цього сімейства (E. coli і Klebsiella pneumoniae) у розвитку запалення легенів неоднозначна. Препаратами вибору при лікуванні патології в даному випадку є цефалоспорини III покоління.