5 симптомів ознаки неврозу у дорослих

Неврозом, який відноситься до числа досить поширених захворювань психогенного характеру, називають різні види розладів діяльності нервової системи, які носять оборотний характер, тобто піддаються лікуванню. При цьому перебіг хвороби може набувати тривалий, затяжний характер, особливо, у відсутності кваліфікованої професійної допомоги. Але які основні ознаки неврозу? До якого фахівця варто звернутися, якщо доктора припускають наявність неврозу? Пропонуємо разом з докладніше дізнатися про цю проблему і з'ясувати, що робити, якщо ознаки неврозу присутні особисто у вас або у кого з близьких вам людей.

Тривога і неспокій - ознака психопатичного неврозу

При психопатичному характер неврозу у хворого, на тлі високого емоційного напруження, спостерігається стан хронічної тривоги, до якої, як правило, приєднується відчуття невпевненості в своїх силах, постійної пригніченості і втоми, яка має хворого весь день. Має місце зацикленість на одній проблемі, для подолання якої людина не робить ніяких зусиль.

При неврозах психопатичного характеру у пацієнта відсутня прагнення до активних дій у професійній сфері, подолання складних або конфліктних ситуацій, прагнення до досягнення цілей. Крім того, у хворого розвивається схильність до формування комплексів неповноцінності, не цілком адекватної самооцінки, яка може бути як заниженою, так і завищеною, що призводить до нездорового перфекціонізму.

Нерідко при неврозах відзначається погіршення пам'яті, забудькуватість. Людина виглядає глибоко зануреним у свою проблему, що нерідко доповнюється прагненням до усамітнення, відмовою від спілкування. Часом хворого дратує і заподіює біль навіть спалах яскравого світла, різкий гучний звук, він не може адекватно реагувати на температурні умови.

Дуже часто при неврозах спостерігаються порушення сну, які виражаються, як безсонням, так і надмірною сонливістю.

Такі стани загрожують не тільки збільшенням проблем, з якими у людини, як йому здається, немає сил або здібностей боротися, але і розвитком безлічі різних фобій, а також цілком реальних захворювань або більш важких розладів психіки.

Однак слід знати, що при неврозах хворий критично оцінює свій стан і поведінку.

Головні болі - ознака соматичного неврозу

Головний біль - один з найбільш часто зустрічаються симптомів, які притаманні неврозам соматичного характеру. Характер болю може бути різним, і, як правило, обумовлений формою неврозу.

  1. При неврастенії, яка характеризується високим ступенем збудливості, дратівливістю і нестабільним емоційним станом, біль може бути зосереджена в різних місцях (тім'я, потилицю, віскі) або охоплювати всю голову. Хворий, як правило, відчуває відчуття здавлювання. Іноді біль може посилюватися від дотиків до голови.
  2. Неврози виснаження також супроводжуються головними болями, характерною особливістю яких є швидка стомлюваність, проблеми з концентрацією і пам'яттю. Болісні головні болі виникають частіше в післяобідній час. Нерідко такий біль супроводжується нудотою і блювотою.
  3. При реактивно - обумовленому неврозі головний біль виникає, як безпосередня реакція на стресові ситуації, однак може з'явитися і в результаті перевтоми. У цьому випадку характер і локалізація болю можуть бути різними.

Больові відчуття в області серця

При неврозах соматичного типу людина відчуває і інші, цілком реальні больові відчуття або хворобливі симптоми, характерні для серйозних захворювань, серед яких - епізодично виникає біль в області серця. Напади болю можуть виникнути, незалежно від фізичного навантаження. Крім того, можуть мати місце порушення ритму серцевих скорочень, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння кінцівок, різке підвищення або пониження тиску, яке може привести до непритомності.

Такі "помилкові" серцеві напади можуть супроводжуватися панічними атаками, і, як правило, бувають викликані певним провокуючим фактором.

Лікування такого роду нездужань, необхідно почати зі з'ясування причин і обставин, які провокують невроз. Крім того, в деяких випадках хворому призначають заспокійливі препарати або транквілізатори, оскільки людина часом настільки зациклений на проблемі, що не може розслабитися, хоча вкрай потребує відпочинку.

Невротичні порушення роботи шлунково-кишкового тракту

Органи шлунково-кишкового тракту, при неврозах, також можуть давати серйозні збої. Серед найпоширеніших проблем, що виникають на "нервовому грунті"

  • різке зниження апетиту;
  • аерофагія - процес заковтування повітря, який відходить потім у вигляді відрижки;
  • відрижки або виникнення психогенної блювоти;
  • больові відчуття в області шлунка, які не пов'язані з прийом їжі і характеризуються як тяжкість, здавлювання, або, навпаки, розпирання. Такі проблеми часто спостерігаються при різних фобіях або іпохондрії.

Крім того нерідко відзначається порушення моторної функції кишечника, яка може проявлятися у вигляді:

  • діареї;
  • запорів;
  • різних неприємних відчуттів - поколювань, здуття, гострих або тривалих болів.

Зазвичай інтенсивність симптомів істотно знижується, якщо хворий відволікається від переживань.

Порушення роботи сечостатевої системи організму

Невроз може проявити себе збоєм в роботі практично всіх систем організму. Урологічні проблеми, які розвиваються на тлі неврозу, на жаль, не виняток. При цьому проблема може полягати, як в дуже частих позивах до сечовипускання, так і, навпаки, в складнощах в цьому процесі, якщо є необхідність помочитися в присутності інших людей - наприклад, відвідати громадський туалет. Чи треба говорити, що обидві ситуації неймовірно ускладнюють життя людини, який змушений обмежувати себе в рідині, перед виходом з дому заздалегідь планувати маршрут з урахуванням близькості туалетів або взагалі намагатися не залишати домівки?

Крім того, неврози можуть негативно позначитися на статевої функції, знижувати статевий потяг, а у чоловіків навіть провокувати розвиток простатиту.

Що робити, якщо це невроз

Отже, симптомів, що свідчать про розвиток неврозу, існує досить багато, проте не варто ставити собі діагноз самостійно. Адже будь-які прояви соматичних неврозів, складно відрізнити від реальних і небезпечних проблем в організмі, які не пройдуть самі собою, коли ми здамо квартальний звіт (захистимо диплом, віддам дочку заміж). Але в разі, якщо, при зверненні до лікаря і детальному обстеженні у вас не виявлено ніяких патологій, а вас продовжують мучити різного роду нездужання, пора звернутися за консультацією до психотерапевта, який не тільки допоможе поставити діагноз, а й проведе необхідне лікування. Слід пам'ятати, що неврози піддаються лікуванню, а сучасна медицина має у своєму розпорядженні достатні можливості для успішного і повного одужання.

Про те, які ще проблеми ви можете вирішити, якщо вчасно звернутися до фахівця, читайте на .